Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

15. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narodenia bojujú so strachom z tmy, zo strašidiel alebo zlých ľudí. Možno budete prekvapení, ale niekedy môžu aj doplnky či samotný nábytok tieto obavy zmierniť alebo úplne potlačiť. Ako vyhnať detský strach z izby?

Najmenší vyžadujú stabilné zázemie

Batoľatá do 6 mesiacov sa často boja výrazných zvukov, predovšetkým ak sú nečakané a prekvapujúce. Sú naviazané na svojich opatrovníkov natoľko, že ich neprítomnosť vnímajú veľmi stresujúco. Prítomnosť mamy si často vydobýjajú hlasným plačom. V období okolo jedného roka sa u detí objavuje separačná úzkosť, ktorá zvyčajne trvá až do 6 rokov. Dvojročné začínajú prejavovať strach zo zvierat či z veľkých objektov, obavy v nich vyvolávajú aj tmavé miestnosti, takže nočný spánok vo vlastnej postieľke sa stáva nemalou výzvou.

Psychológovia radia, aby v tomto období mali deti vo svojej izbe vytvorené spoľahlivé zázemie a neprechádzali veľkými zmenami. Prerábka ich útočiska, sťahovanie do inej miestnosti či dokonca zmena bydliska v nich môžu vyvolať stres.

Strach z tmy ako strašiak číslo jeden

„Strach z tmy je jednou z najčastejších obáv najmenších, vo väčšine prípadov však ide o normálny jav, ktorý súvisí s vývojom dieťaťa medzi tretím a šiestym rokom života,“ vysvetľuje Eugene Beresin, profesor psychiatrie na Harvardovej univerzite. Podľa neho je ťažké určiť presnú povahu tohto strachu. Odborníci sa domnievajú, že môže ísť o strach zo samotnej tmy alebo z vecí, ktoré si ratolesť s tmou automaticky spája. Často ho posilňuje aj pocit samoty a odlúčenia od rodičov v detskej izbe. 
Vedeli ste, že?
Istá holandská štúdia skúmala deti od 4 do 12 rokov a až 73 percent z nich priznalo, že mávajú v noci strach.
„Strach je bežnou reakciou na nebezpečenstvo. Deti od 3 do 6 rokov si začínajú uvedomovať, že existuje vonkajší svet, ktorý nemusí byť bezpečný. Navyše nemajú natoľko vyvinutý zmysel pre plynutie času, takže odchod do postele môže v podvedomí vyvolávať otázniky, kedy zasa uvidia rodičov. Okrem toho sa v tomto období vyvíja aj predstavivosť, deti však nedokážu úplne rozlišovať medzi realitou a fantáziou, takže všetky desivé veci, ktoré sa im zdajú, sa v noci stávajú hrozivo skutočnými,“ pokračuje Eugene Beresin.

Veľký nábytok do detskej izby nepatrí

Strašidlo sa v detskej izbe môže ukrývať kdekoľvek. Tieto predstavy priamo podporujú veľké, masívne skrine. V tme pôsobia príliš mohutne a vyvolávajú dojem, že v nich môže byť kadečo poskrývané. Aj podľa feng šuej berie veľký nábytok z miestnosti pozitívnu energiu.

Skúste ho teda nahradiť menšími detskými skriňami a skrinkami, prípadne tie veľké zakamuflujte tak, aby pôsobili ako stena. Dovoľte deťom, aby si na dvierka nalepili veselé obrázky svojich rozprávkových hrdinov, kamarátov alebo vlastné výtvory a kresby.

Dobre pôsobia aj skrine, ktoré majú hravý dizajn, zabudované rôzne poličky na hračky alebo rôznofarebné vyhotovenie, takže vyzerajú skôr ako stavebnice.

Preč s dlhými závesmi

Deti sú do 6 rokov príliš mladé na to, aby dokázali regulovať svoje emócie. Cez deň, teda za denného svetla, nachádzajú rozptýlenie pri hraní. Ak však odchádzajú do postele naplnené strachom a úzkosťou z tmy, začnú sa pocity predierať na povrch. Navyše sny predškolákov bývajú vplyvom rozvinutej fantázie živšie, plné strašidiel či iných vecí naháňajúcich hrôzu. Obavy majú z masiek, zo zlých ľudí, z duchov a nadpozemských bytostí. Aj preto neraz môžu uprostred noci utekať za rodičmi do spálne.
Vedeli ste, že?
V niektorých prípadoch sa u detí môže zo strachu z tmy vyvinúť nyktofóbia. Je to panická úzkosť z tmavých priestorov, ktorá sa prejavuje zrýchleným dychom, panikou, závratmi, pocitmi zvierania na hrudníku, potením, bledou pokožkou či suchom v ústach. Nyktofóbia môže viesť až k poruchám spánku a nespavosti. Ak takýmto deťom zhasnete svetlo v izbe, môžu dostať záchvat spojený s plačom či dokonca s agresívnymi prejavmi.
Strach z tmy môžu znásobovať aj obyčajné závesy či záclony, obzvlášť tie siahajúce po zem. Keďže v dôsledku prúdenia vzduchu z radiátora či okna sa môžu jemne hýbať, vyvolávajú strašidelný dojem a navyše sa za nimi môže „niekto“ skrývať. Ak sa vaše dieťa bojí samo v izbe, namiesto závesov siahnite radšej po roletách, žalúziách či iných stabilnejších zatemňovacích prvkoch.

Výber detskej postele je kľúčový

Najdôležitejším nábytkom pri zariaďovaní detskej izby je samotná detská posteľ. Aj pod ňou sa totiž v detských fantáziách môžu ukrývať príšery. Podľa psychológov je dobrým riešením posteľ bez nožičiek, prípadne poschodová alebo vyvýšená posteľ, ktorá môže vzbudzovať dojem, že nebezpečenstvo je príliš ďaleko.
 
Skvelým variantom je aj tzv. kajutová či kabínová posteľ, kde sa dieťa môže cítiť ako v bezpečnom bunkri. Zvykne mať totiž aj bočné steny a malý otvor na vlezenie, čo len umocňuje pocit istoty a ochrany pred monštrami. Vhodné sú i postele s konštrukciou pripomínajúcou domček.
Z hľadiska materiálu je najlepšou voľbou drevo alebo jeho imitácia, keďže už samotné drevo navodzuje pokojný a harmonický dojem. Detská posteľ by však nemala byť umiestnená v blízkosti okna alebo priamo pri ňom, odporúča sa skôr prisunúť ju k stene, keďže to vyvoláva väčší pocit bezpečia.

Pri detskom strachu pomáhajú aj rozprávky

Podobne ako majú deti schopnosť predstavovať si zlé veci, dokážu si vizualizovať aj tie dobré. Doprajte im v izbe rozprávkových hrdinov vo všetkých možných podobách. Rôzne detské motívy môžu byť vyobrazené na nábytku, tapetách, posteľnej bielizni, ale takisto môže ísť o plyšové hračky, ktoré im v noci dodajú pocit bezpečia. Keď si s nimi pred spaním v takomto prostredí prečítate obľúbenú rozprávku, určite sa im bude zaspávať ľahšie.
Dôležitú úlohu zohráva aj denný spánok. Zdriemnutie vo vlastnej posteli počas dňa drobcov uistí v tom, že je to príjemné a bezpečné miesto na oddych.

Svetlo odplaší všetky príšery

Vysvetlenie je jednoduché – svetlo zviditeľňuje obrysy predmetov a cestu z postieľky do spálne rodičov či na toaletu. „Jednou z najdôležitejších techník je používanie slabého podsvietenia v teplom tóne, ktoré má upokojujúci účinok,“ objasňuje Eugene Beresin a dodáva, že deťom prospieva aj pravidelný režim.
 
Najmenší milujú poriadok a rituály. Kúpanie, obliekanie pyžama, príbeh či modlitba na záver dňa a čas strávený s rodičom pri zaspávaní im prinášajú istotu. „Rutina v nich jednoducho vyvoláva dojem, že dobré veci sa budú opakovať,“ vysvetľuje psychológ.
Okrem toho prospieva, ak sa do detskej izby neumiestni televízor a ak sa deťom nedovolí pozeranie programov pre dospelých či správ, najmä nie tesne pred spaním. Nezabudnite udržiavať v izbe poriadok. Upratovanie pred nočným odpočinkom je ďalší z prospešných rituálov, ktoré by si mali deti osvojiť. Akékoľvek kopy hračiek alebo oblečenia sa dokážu v tme premeniť na monštrá aj duchov. A to v útočisku svojich ratolestí určite nechcete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako uvariť vajce? A sú lepšie domáce vajíčka alebo tie z obchodu?

Otázok, ktoré si kladieme v súvislosti s vajíčkami, nie je málo. Najčastejšie sa pýtame, ako dlho sa varí vajce natvrdo alebo namäkko, či sú lepšie domáce vajíčka al…