Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Kam a ako vysoko zavesiť televízor

Kam a ako vysoko zavesiť televízor

04. 03. 2024, SCONTO Nábytok
Už pár hodín denne strávených pri zle umiestnenom televízore môže mať nepriaznivý vplyv na vaše oči, krčné svalstvo či chrbticu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by ste si zvoliť vhodnú veľkosť obrazovky a nájsť jej správne miesto. Kam a ako vysoko zavesiť televízor? Čítajte ďalej, poradíme vám.

Umiestnenie televízora: záleží aj na veľkosti obrazovky

Čím väčšia obrazovka, tým ďalej by mal byť televízor od pohovky. Dôležitý je totiž správny pozorovací uhol. Ide o uhol medzi stranami trojuholníka, ktorý vedie od vášho oka k ľavému a pravému okraju obrazovky.

Ak budete sedieť príliš blízko obrazovky:
  • pozorovací uhol bude dosť veľký a očami nebudete vnímať celú plochu obrazovky,
  • v obraze budete vnímať hranice jednotlivých obrazových bodov – ako keby ste sa pozerali cez sieťku.
Ak budete sedieť príliš ďaleko od obrazovky:
  • detaily v obraze (postavy, predmety) budú splývať a budete si namáhať oči, aby ste ich rozlíšili,
  • keďže detaily si nevychutnáte naplno, zbytočne zaplatíte viac za drahý televízor s vysokým rozlíšením.
Odborníci z televízneho a filmového priemyslu odporúčajú umiestnenie televízora v priestore tak, aby mal pozorovací uhol pri všeobecnom používaní televízora najmenej 30°. Ak si sadnete bližšie, obraz vás viac vtiahne do deja, podobne ako v kine.

Pri moderných televízoroch s vysokým rozlíšením to nie je problém. Čím vyššie rozlíšenie, tým je obrazových bodov na danú veľkosť obrazovky viac a tým sú menšie. A tak 4K televízor s rozlíšením 3 840 × 2 160 bodov (pixelov) má jemnejší obraz a môžete pri ňom sedieť bližšie ako pri full HD s 1 920 × 1 080 pixelmi.

To bola jednoduchá pomôcka, ako si správne vybrať televízor. Neexistuje však jedna optimálna vzdialenosť od televízora pre danú uhlopriečku a rozlíšenie. Ide skôr o rozsah vzdialeností.

Aby sme to nekomplikovali, orientačné vzdialenosti sme pre vás spracovali v tabuľke:
Nenašli ste v tabuľke svoju uhlopriečku? Máme pre vás ťahák. Vynásobte uhlopriečku v cm číslom 1,6 a dostanete približnú pozorovaciu vzdialenosť v cm pre full HD rozlíšenie. Pri 4K rozlíšení násobte číslom 0,8.

4K televízor potrebuje 4K obsah

Existujú aj televízory s nižším rozlíšením HD ready, od ktorých by ste mali sedieť ešte o kúsok ďalej ako od full HD, ak nechcete v obraze vnímať jednotlivé obrazové body.

Čo sa týka 4K obrazoviek, ak si televízor kupujete iba na sledovanie TV vysielania, nevyužijete ich. Televízie totiž vysielajú nanajvýš vo full HD rozlíšeniach. Ak chcete 4K filmy a seriály, budete musieť siahnuť po streamovacích službách alebo Blu-ray diskoch.

Kvalitu obrazu vám čiastočne zlepší funkcia upscaling, ktorú podporuje mnoho 4K televízorov. Obraz vďaka nej prevedú z full HD na 4K rozlíšenie.

Ako vysoko zavesiť televízor? Tak, aby vás nebolel krk

Pozerali ste niekedy futbal alebo hokej v bare? Určite si spomínate, že už po pár desiatkach minút ste mali stuhnutý krk. Obrazovky v podnikoch nemajú ideálnu polohu a často vás nútia zakloniť alebo vytočiť hlavu príliš do strany. To neprospieva krčnej chrbtici.

Umiestnenie televízora na stenu teda zvoľte tak, aby bol stred obrazovky vo výške vašich očí. Lenže každý člen rodiny má inú výšku (obzvlášť deti). Okrem toho pri sledovaní TV raz sedíte, inokedy ležíte…

Čo s tým? Zvoľte kompromis – stred obrazovky niekde medzi 90 a 120 cm. Skôr než začnete vŕtať otvory na držiak alebo vyberať si vhodné stolíky pod televízor, vyskúšajte si to nanečisto, napríklad maketou obrazovky vystrihnutou z kartónu od nového televízora.

To, ako vysoko zavesiť televízor, už viete. Čo sa týka vodorovnej roviny, ak budete televízor pozerať z pohovky, zmerajte si, kde je jej stred, a obrazovku nasmerujte naň. Tak bude mať každý divák čo najlepší pozorovací uhol a nebude musieť príliš vykrúcať hlavu do strán.

Kam umiestniť televízor? Na skrinku alebo na stenu

Najčastejšie je televízor umiestnený v obývacej izbe kde máte niekoľko možností. Prvou sú police obývačkových stien, druhou samostatné stolíky pod televízor. Výrobcovia počítajú s ich vyšším zaťažením a často ich vybavujú aj dodatočnými poličkami alebo zásuvkami na diaľkové ovládače a otvormi na káble.

Poslednou možnosťou je umiestnenie televízora na stenu. Na to môžete použiť držiak, na ktorý televízor pripevníte pomocou pripravených montážnych otvorov na jeho zadnej stene. Rozstup medzi otvormi na televízore a držiaku musí byť zhodný. Hovorí sa tomu aj VESA štandard a najčastejšie je to 100 × 100, 200 × 200 alebo 400 × 400 mm.

Existuje viacero typov držiakov – pevné, ale aj kĺbové či viackĺbové, na ktorých môžete televízor otáčať alebo dokonca vysúvať do priestoru. To je ideálne riešenie, ak chcete striedať miesta, z ktorých budete pozerať televíziu.

Pri výbere si okrem typu a VESA štandardu dajte pozor aj na maximálnu nosnosť. Veľké televízory bývajú dosť ťažké a nie každý držiak ich unesie. Takisto si dajte pozor, kam držiak ukotvíte. Sadrokartón zaťaženie nemusí zvládnuť, ale napríklad aj pri tehlovej stene dostanú hmoždinky alebo kotvy pri veľkom televízore poriadne zabrať.

Umiestnenie televízora v iných miestnostiach

Samozrejme, televízor nemusíte mať iba v obývačke. V spálni ho môžete položiť na komodu alebo takisto použiť nástenný držiak. V kuchyni ho väčšina ľudí používa iba ako zvukovú kulisu pri varení. V tom prípade na umiestnení až tak nezáleží.

Nepozerajte TV potme

Denné svetlo síce navodí v miestnosti príjemnú atmosféru, ale na obrazovke televízora môže vytvárať rušivé odlesky. Trochu pomôže matná obrazovka, ani s ňou sa však odrazom svetla nevyhnete. Správne je teda umiestniť televízor tak, aby nebol oproti oknu.

Dokonalý filmový zážitok vám pomôžu navodiť tieniace prvky, ako sú žalúzie, rolety či závesy. Ak do miestnosti zasvieti slnko, jednoducho ich zatiahnete.

Ani dlhodobé sledovanie televízie potme nie je ideálne. Svietiaca obrazovka vytvorí s okolím silný kontrast a zbytočne si budete namáhať oči. Nezabudnite preto na aspoň tlmené osvetlenie, ktoré kontrast zmierni. Ideálne je, keď smeruje spoza televízora. Pomôžu vám však aj skrinky obývačkových stien so zabudovaným osvetlením.

Nezabudnite na príslušenstvo

K dokonalému filmovému zážitku patrí aj kvalitný zvuk. Aj v tomto smere máte viacero možností. Najlepší je systém domáceho kina s viacerými reproduktormi a priestorovým zvukom. Alternatívou je napríklad hifi systém, ktorý používate na počúvanie hudby, alebo soundbar, horizontálna lišta s viacerými reproduktormi, ktorá sa umiestňuje pod televízor.

Nech už si vyberiete ktorékoľvek riešenie, nezabudnite si vyhradiť poličky alebo iný priestor na umiestnenie reproduktorov. Práve od ich umiestnenia totiž závisí kvalita ozvučenia. A nezabudnite ani na úložné priestory napríklad na diaľkové ovládače, klávesnicu k smart televízoru či slúchadlá.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…

Ako uvariť vajce? A sú lepšie domáce vajíčka alebo tie z obchodu?

Otázok, ktoré si kladieme v súvislosti s vajíčkami, nie je málo. Najčastejšie sa pýtame, ako dlho sa varí vajce natvrdo alebo namäkko, či sú lepšie domáce vajíčka al…