Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako zariadiť menšiu kuchyňu

Očami dizajnéra: Ako zariadiť menšiu kuchyňu

15. 08. 2022, SCONTO Nábytok
Kuchyňa je považovaná za jednu z najdôležitejších miestností v domácnosti. Nielenže slúži na varenie a stolovanie, ale je často hlavným centrom diania. Preto je až nevyhnutné, aby bol práve tento priestor maximálne premyslený a funkčný. Pri zariaďovaní je potrebné vopred vedieť, čo sa od neho bude vyžadovať. Aj malá kuchyňa môže byť praktická a zároveň zaujať štýlom či samotným usporiadaním. Na čo myslieť, keď sa púšťate do jej zariaďovania?
Pripravili sme pre vás vizualizáciu, ktorá vám môže poslúžiť ako inšpirácia pri zariaďovaní vlastnej kuchyne. Rozhodli sme sa pritom pre menej štandardný priestor, keďže práve také bývajú na realizáciu náročnejšie a zložitejšie než priestory veľkorysé na miesto.

Výber kuchynských skriniek

Či už je kuchyňa veľká, alebo malá, v každom prípade je potrebné zariadiť ju tak, aby bola schopná plnohodnotne slúžiť svojmu účelu. Pre vybavenie kuchyne malého bytu sme vybrali nábytok z kuchynského programu Bilberry, keďže jednotlivé skrinky si môžeme zostaviť podľa ľubovôle, respektíve rozmiestniť tak, ako potrebujeme. Program poskytuje skrinky pre zabudovanú chladničku, rúru a aj drez. Taktiež má v ponuke kuchynský ostrovček, ktorý z jednej strany poskytuje úložné miesto a z druhej je možné ho využiť na stolovanie – najmä v malých kuchyniach, kde nie je voľná plocha na samostatný stôl, to môže byť ideálne riešenie. Toto miesto však možno využiť aj tak, že doň umiestnite praktické odkladacie kontajnery či regály na riad alebo potraviny, prípadne koše a iné úložné doplnky. Ostrovček môže zároveň vizuálne oddeľovať dve funkčné zóny – napríklad kuchynskú od jedálenskej či kuchynskú od obývacej. Odkladací priestor ostrovčeka možno využiť na riady, potraviny alebo uloženie menších spotrebičov. 
Za veľkú výhodu možno považovať to, že segment je mobilný. V prípade potreby ho ľahko presuniete na iné miesto – čím môžete získať napríklad viac priestoru na stolovanie alebo ľahko zmeniť celkový dizajn kuchyne. Možnosť manipulácie so skrinkami a ich prispôsobovanie aktuálnym potrebám miestnosti je v malom interiéri ozaj vítaná.
Pri bližšom pohľade na skrinky si tiež môžete všimnúť, že sú na nožičkách a bez soklov. Takéto riešenia patria v malých domácnostiach k žiaducim vzhľadom na to, že priestor je vďaka nim vzdušnejší a vizuálne odľahčenejší.

Akcent na oživenie kuchyne

Čo sa týka nábytku, neodporúča sa s ním v malej kuchyni experimentovať. Prioritou musí byť funkčnosť a využiteľnosť miesta. Pokiaľ ide o dizajn, je lepšie staviť na jednoduchosť a minimalizmus. Aby však celá miestnosť nepôsobila kvôli snahe o praktickosť nudne, je dobré použiť nejaký akcent, ktorý ju ozvláštni a celkovo vizuálne pozdvihne.

Akcent sa dá docieliť viacerými spôsobmi. V tomto prípade sa vytvoril stoličkami sviežej žltej farby. Tie kuchynský kút zjemnia a oživia. Výhodou je, že ak vás prestanú „baviť“, jednoducho ich vymeníte za nové a kuchyňa znovu dostane iný výraz. Druhou možnosťou, ako v danom priestore vytvoriť akcent, je použitie zaujímavej zásteny. Vo vizualizácii sme použili dekor aktuálne veľmi obľúbeného vzoru terazzo. Je farebne veselý, jednoducho laditeľný a nijako nenarúša celkovú kompozíciu kuchyne. Samozrejme, aj v tomto prípade je možností mnoho a záleží iba na vašom vkuse.

Je dobre známe, že v akejkoľvek miestnosti veľa urobí aj farebnosť stien. Stačí premaľovať čo i len jednu a máte pocit, akoby išlo o úplne iný priestor. Platí to aj v kuchyni. Niekomu sa páčia výraznejšie farby a odtiene, niekomu zas menej nápadné, alebo stavia na bielu klasiku, ktorou sa nikdy nič nepokazí. V každom prípade platí, že ak priestoru chcete dať akcent, farba môže byť práve tým, čím mu dodáte iný rozmer či vzhľad – nejde o veľkú investíciu a možností na vymaľovanie je vskutku veľmi veľa.

Doplnky tvoria kuchyňu

Ak je potrebné viac úložnej plochy, ale daný priestor kuchyne neposkytuje ďalšie voľné miesto, dá sa to vyriešiť jednoduchými príručnými alebo servírovacími vozíkmi alebo aj regálmi. Obsahujú police a zásuvky, kde je možnosť odložiť a uschovať mnoho užitočných vecí, ktoré patria do kuchyne. V ukážke je použitý servírovací stolík, ktorý môže slúžiť aj ako príručný k stolovaniu. Jeho veľkou výhodou sú kolieska, ktoré umožňujú ľahko ho presúvať.

Navrhnutá kuchyňa obsahuje všetko pre kvalitné fungovanie a varenie. Zahŕňa aj dostačujúci odkladací priestor, pričom ten je tvorený nielen uzatvorenými skrinkami, ale i otvorenými policami. Tie kuchyni dávajú vzdušný, nepreplnený ráz a môžu poslúžiť ako úložisko na kuchynskú výbavu, rôzne dizajnové dózy a potraviny, ako aj na vystavenie rôznych dekorácií a doplnkov. Tie by mali, samozrejme, tiež zodpovedať celkovému štýlu kuchyne. Pod policami je nainštalované osvetlenie pre lepšiu viditeľnosť pri varení.
To, že disponujete malým priestorom, neznamená, že z neho nemôžete urobiť útulnú, vzdušnú a hlavne praktickú kuchyňu. Dôležité je zvážiť, čo je pre vás prioritou. Na základe toho vyberte zariadenie a potom miestnosť vizuálne dotvorte tak, aby ste dosiahli požadovanú atmosféru. Ak si z dostupného nábytku neviete vybrať, prípadne si na zariadenie netrúfate sami, možnosťou je dať si vyrobiť kuchyňu na mieru – tak si môžete byť istí, že každý centimeter plochy bude využitý efektívne a štýlovo presne podľa vašich predstáv. Na záver vám ponúkame prehľad produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú…

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …