Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Čo zvážiť pri výbere varnej dosky?

Čo zvážiť pri výbere varnej dosky?

13. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Ak už máte v hľadáčiku svoju vysnívanú kuchynskú linku, určite rozmýšľate aj nad výberom spotrebičov. Azda najdôležitejšou súčasťou technického vybavenia kuchyne je varná doska. Čo všetko treba brať do úvahy pred jej kúpou?
Najskôr by ste si mali ujasniť, aký typ varnej dosky bude pre vás ideálny. Prvotne totiž budete voliť medzi plynovou a elektrickou. V prípade elektrickej máte ďalej na výber varnú dosku s liatinovými platničkami, sklokeramickú alebo indukčnú. Najskôr si však odpovedzte na niekoľko základných otázok:
 • Ako často plánujete v kuchyni variť? Ste zanietený amatérsky kuchár alebo trávite pri sporáku minimum času?
 • Koľko členov má vaša domácnosť, resp. aké množstvá pokrmov zvyknete pripravovať?
 • Chcete, aby sporák dokázal čiastočne suplovať aj funkciu rúry?
 • V akom dizajne je navrhnutá vaša kuchynská linka, akú povrchovú úpravu bude mať drez?
 • Aké rozmery varnej dosky sú pre vašu kuchyňu najvhodnejšie?
 • Aké ovládanie vám najviac vyhovuje?
 • Záleží vám na úspore energie?

Indukčné varné dosky

V súčasnosti predstavujú najpokrokovejší typ varných dosiek. Na ohrev využívajú elektromagnetické vlny, ktoré zohrievajú len dno nádoby. Vďaka tomu si samotná doska zachováva bežnú dotykovú, resp. vlažnú teplotu, zatiaľ čo teplo sa zhromažďuje priamo vo varnej nádobe. Ohrev je zároveň v porovnaní s bežným elektrickým dvakrát rýchlejší.

Výhody:

 • Hladká varná plocha vyzerá elegantne a dobre sa udržiava.
 • Najrýchlejšie sa zahrievajú, a teda aj varenie prebieha rýchlejšie. Oslovia ľudí, ktorí neradi vystávajú pri hrncoch.
 • inteligentné. Ohrev funguje iba vtedy, keď rozpoznajú nádobu. Zohrievajú len jej dno. To je aj dôvod, prečo znižujú riziko popálenia v okolí varnej dosky.
 • Nevypúšťajú do okolia takmer žiadne zvyškové teplo. Maximálna strata je 10 %. Aj preto sú najúspornejšie zo všetkých typov varných dosiek. Skvele sa hodia ľuďom, ktorí varia veľmi často.
 • Rýchlo vychladnú a zároveň používateľa informujú o zostatkovom teple.
 • Vybrané modely disponujú senzormi, ktoré signalizujú riziko vykypenia.
 • Keďže samotná doska sa nezohrieva, ani prípadné vykypenie nemusí znamenať pohromu. Vyliaty obsah hrnca sa ľahšie odstraňuje aj čistí. Väčšinou postačuje čistiaci prostriedok a vlhká handrička.
 • Umožňujú nastavenie presnej teploty, čím možno predísť pripaľovaniu jedál.
 • Zvyčajne ponúkajú aj množstvo moderných funkcií vrátane bezpečnostných prvkov.
 • Z hľadiska technológie majú dlhšiu životnosť než sklokeramické dosky.
Vedeli ste, že...?
Milovníkov varenia môžu nadchnúť aj technologicky najvyspelejšie celoplošné indukčné varné dosky. Na rozdiel od presne vymedzených varných zón môžete hrniec či panvicu položiť kamkoľvek na dosku a dokonca ich ľubovoľne presúvať. Varná doska ich zakaždým zaznamená a bude zohrievať len dno každej nádoby bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Hravo si poradí aj s väčšími pekáčmi. Niektoré modely zvládnu naraz zohrievať dokonca až šesť nádob.

Nevýhody:

 • Sú pomerne krehké, ľahko môže dôjsť k poškodeniu.
 • Vyžadujú použitie špeciálnych hrncov s feromagnetickým dnom, kuchynské riady vás teda môžu vyjsť drahšie.
 • Zvyčajne sú cenovo náročnejšie než sklokeramické dosky.
Náš tip
Ak máte obľúbené panvice a hrnce, ktorých sa kvôli novému sporáku nechcete vzdať, môžete využiť tzv. adaptér na indukciu. Takto môžete na indukčnej varnej doske využívať aj hliníkový, antikorový, liatinový, smaltovaný, keramický či sklený riad.

Sklokeramické dosky

Tento druh varných dosiek využíva princíp vykurovacích špirál, ktoré sa nachádzajú priamo pod určenými varnými zónami. Po nahriatí teda privádzajú teplo k samotnej nádobe. Samozrejme, v porovnaní s indukčnými varnými doskami trvá nahriatie o čosi dlhšie a rovnako si chvíľku počkáte, kým úplne vychladnú. Ich výkon je však omnoho lepší než v prípade klasických plynových sporákov.

Výhody:

 • Dizajn majú podobný s indukčnými varnými doskami, sú hladké, elegantné a pekne sa vynímajú na kuchynskej doske.
 • cenovo dostupnejšie než indukčné dosky a technologicky vyspelejšie než klasickejšie plynové varné dosky.
 • Neobmedzujú používateľa pri výbere varných nádob.
 • Ponúkajú množstvo moderných funkcií, ktoré uľahčujú varenie.

Nevýhody:

 • Čistenie môže byť náročnejšie – najmä vtedy, ak vám obsah hrnca „vytečie“ priamo na dosku a zvyšky jedla sa na ňom pripečú.
 • Sú rovnako krehké ako indukčné dosky, vyžadujú si teda opatrnejšiu manipuláciu s hrncami.
 • Oproti indukcii majú vyššiu spotrebu.
 • Varné zóny zostávajú horúce dlhší čas.

Plynové varné dosky

Môžu sa javiť ako zastaranejšie, profesionálni kuchári však na túto klasiku nedajú dopustiť. Jednak preto, že nie sú natoľko krehké ako elektrické varné dosky, takže im neprekáža ani „hrubšie“ zaobchádzanie, jednak preto, že dokážu skvelo regulovať ohrev. Grilovať mäso je podľa gastronomických majstrov ideálne práve na takomto type varnej dosky. Ak máte strach z plynu, pri súčasných modeloch sa naozaj nemusíte obávať. Majú napríklad bezpečnostné poistky proti úniku plynu, poistky horákov i praktické elektrické zapaľovanie.

Výhody:

 • Sú cenovo najdostupnejším variantom varnej dosky.
 • Ak sa chcete stať kulinárskym majstrom, určite sú najlepšou voľbou.
 • Dokážu sa pomerne rýchlo zahriať a umožňujú ľahko regulovať plameň.

Nevýhody:

 • Majú zložitejšiu inštaláciu – je nutný prívod plynu.
 • V porovnaní s elektrickými varnými doskami sú náročnejšie na údržbu.
 • Platničky/rošty chladnú veľmi pomaly.
 • Nie sú natoľko úsporné, keďže množstvo tepla uniká spod hrncov do miestnosti.
Náš tip
Plynové varné dosky zvyčajne ponúkajú štyri varné zóny. Sofistikovanejšie modely ich však môžu mať aj viac, prípadne sú lepšie a praktickejšie rozložené. Niektoré typy dokonca ponúkajú aj wokové horáky na efektívnejšiu prípravu pokrmov ázijskej kuchyne.

Ostatné typy varných dosiek

Niektorí ľudia volia kombinované varné dosky, ktoré zvyčajne spájajú výhody dvoch typov, napríklad sklokeramickej a indukčnej, prípadne elektrickej a plynovej. Od tejto voľby vás však môže odradiť vyššia cena. V malých kuchyniach sú zasa ideálnym riešením tzv. dominové dosky, ktoré obsahujú len dve varné zóny, takže nezaberajú veľa miesta. Svoje miesto si nájdu v garsónkach či na chalupách. Samozrejme, takáto možnosť príde vhod aj zaneprázdneným ľuďom, ktorí zväčša nevaria, ale príležitostne si zvyknú niečo pripraviť.

Počet varných zón

Štandardné štyri platničky môžu niektoré modely rozširovať až na osem varných plôch. Platničky sa obyčajne odlišujú veľkosťou plochy, ale i výkonom. Kým najmenšia varná zóna môže mať maximálny výkon 1 200 W, najväčší horák až 4 000 W. Zaujímavým vylepšením sú dvojokruhové platničky, ktoré dokážu prispôsobiť ohrev varnej plochy veľkosti hrnca. Pri niektorých modeloch sa stretnete aj s tzv. flexibilnými zónami, ktoré v prípade potreby spoja dve samostatné varné plochy do jednej, takže sa sem pokojne zmestí aj menší oválny pekáč či väčší hrniec so zaváraninami.

Ovládanie a funkcie

Pri výbere varnej dosky vás môže ovplyvniť aj spôsob ovládania. Plynové dosky ulahodia ľuďom, ktorí radšej otočia gombíkom, sklokeramika a indukcia vyjdú v ústrety nadšencom digitálnych dotykových displejov, ktoré dopĺňajú aj senzory a zvukové signály.
 
Z hľadiska funkcií patrí k najpoužívanejším tzv. booster (nazývaný aj sprintstart), ktorý krátkodobo maximalizuje výkon konkrétnej varnej plochy, takže aj studená voda vo veľkom hrnci zovrie rekordne rýchlo. Ak chcete nastaviť automatické vypnutie varnej zóny po určitom čase, môžete využiť funkciu časovača. Potrebujete pre zmenu odbehnúť od sporáka, napríklad prevziať zásielku od kuriéra? Poslúži vám funkcia, pomocou ktorej dočasne znížite výkon varnej zóny tak, aby ste udržali mierny ohrev a pokrm sa ani nepripálil, ani nevychladol.
Vedeli ste, že...?
Sofistikovanejšie modely môžu byť pomocou bezdrôtového prenosu dát prepojené s digestorom, takže so spustením varnej dosky sa automaticky zapne aj odsávač pár. Iné varné dosky majú dokonca integrovaný digestor, ktorý sa zvyčajne vysúva zdola. Šetrí priestor aj peňaženku, je tichší a efektívnejšie odvádza všetky pachy aj výpary. Vrcholom sú potom varné dosky, ktoré možno prepojiť pomocou wifi so smartfónom alebo s asistentom varenia.

Bezpečnosť

Hoci súčasné spotrebiče majú vďaka inteligentným funkciám a premyslenej technológii oveľa lepšie bezpečnostné atribúty, určite si tieto možnosti pred kúpou overte. Rodičov bude zaujímať najmä detský zámok, pomocou ktorého zablokujú tlačidlá varnej dosky. Vďaka tomu nehrozí riziko náhodného spustenia varných zón alebo zmeny nastavení. Rovnako zvyšujú bezpečnosť aj výrobcovia plynových varných dosiek, ktoré bývajú vybavené špeciálnou poistkou. Tá zastaví prívod plynu, ak dôjde k náhodnému zhasnutiu plameňa.

To najkrajšie na záver – dizajn varnej dosky

Máte už v hlave aspoň približnú predstavu o tom, čo všetko by mala spĺňať vaša varná doska? Potom prichádza na rad jej dizajn. Plynové varné dosky môžu byť zhotovené zo smaltu, skla či z nehrdzavejúcej ocele. Farbu elektrickej varnej dosky si vyberajte podľa odtieňa kuchynskej dosky, aby s ňou buď pekne ladila, alebo vytvárala efektný kontrast. Zvyčajne sú dostupné v čiernej a bielej farbe, ale dnes už natrafíte aj na hnedé či pastelové. Rozhodnúť sa môžete aj medzi matnou a lesklou úpravou

Modernú varnú dosku dokážete zladiť aj s kuchynskou linkou v rustikálnom štýle. Zdroj: Sconto/kuchyňa Sylt
Dôležitým detailom je aj orámovanie – niektoré modely sú totiž vyrobené ako bezrámové, iné dopĺňa rámik, ktorý ich chráni pred mechanickým poškodením. Varné dosky bez rámu sú elegantnejšie, pretože splývajú s pracovnou plochou kuchynskej linky, sú však zároveň háklivejšie na prípadné poškodenie. Dizajn takejto dosky zvyčajne dokresľujú aj samotné hrany, ktoré môžu byť skosené, zaoblené alebo šikmo zbrúsené. V prípade indukčných varných dosiek je ešte možnosť zapustiť ich priamo do pracovnej dosky, vďaka čomu varná aj kuchynská doska vytvoria elegantnú jednoliatu plochu.

Nech si už vyberiete akúkoľvek varnú dosku, myslite na to, aby bola vaším dokonalým kuchynským pomocníkom a zároveň dokonale zapadla do celkového dizajnu vašej kuchynskej linky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …