Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Horné kuchynské skrinky – otvorené či zatvorené?

Horné kuchynské skrinky – otvorené či zatvorené?

23. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Kuchynské linky bez horných skriniek sú trendom, ktorý si našiel svoje miesto aj v našich domácnostiach. Napriek tomu takéto usporiadanie kuchyne nie každému vyhovuje. Ak nie ste ochotní vzdať sa klasických horných skriniek, viete si predstaviť aspoň ich otvorený variant, prípadne ich nahradenie policami? Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých riešení a pre aké horné kuchynské skrinky sa rozhodnúť?
Mnohí si novú kuchyňu predstavujú jednoznačne s hornými skrinkami. Avšak dnes už horné skrinky nemusia byť striktne rovnaké ako skrinky spodné. Trendový je skôr kontrast materiálov. Dokonca nie je nutné, aby mali rovnaký spôsob či smer otvárania. Okolo spodných zásuviek a skriniek totiž treba určitý priestor na manipuláciu, ktorý v hornej časti kuchyne nie je potrebný až do takej miery. Výber typu horných kuchynských skriniek závisí aj od toho, koľko úložného priestoru v kuchyni potrebujete. Spôsob ich otvárania si vyberiete podľa toho, aby sa hodil nielen k priestoru a štýlu kuchyne, ale aj k vašej výške.

Stará dobrá klasika

Skrinky s klasickými dvojkrídlovými dvierkami sú stále obľúbené aj preto, lebo prinášajú dostatok úložných priestorov a sme na ne zvyknutí z minulosti. Zároveň sa dokonale hodia do tradičných kuchýň vo vidieckom a rustikálnom štýle. Štýl kuchynskej linky podčiarknu práve čelné plochy – či už to bude plné drevo, výplň bielym a mliečnym sklom, alebo dvierka s deliacou mriežkou so sklom v rustikálnom štýle. Ak chcete, aby vaša kuchynská linka bola v modernom duchu, teda bezúchytková, môžete si pri horizontálne členených horných skrinkách vybrať z troch variantov otvárania – integrovaná lišta do hrany či plochy dvierok, zafrézované úchytky v žliabku dvierok a bezúchytkové dvierka, na ktorých otvorenie stačí jemný dotyk alebo ľahké potlačenie. Počas varenia môžete nechať horné výklopné skrinky otvorené a vyberať z nich, čo potrebujete – hlavu si o ne istotne neudriete.

Kuchyňa Sylt

Hĺbka aj výška horných skriniek

Horné kuchynské skrinky bývajú hlboké štandardne 35 cm. Na vytvorenie celistvého dizajnu kuchyne a maximálneho využitia priestoru však niektorí výrobcovia ponúkajú aj iné riešenia, stretnúť sa teda môžete napríklad s nadstavcami na vysoké skrine s hĺbkou 56 cm. Variabilná výška horných skriniek zaručí efektívne využitie miesta až po strop. Odpadáva tým utieranie prachu z hornej plochy skriniek a zároveň získate miesto na odkladanie sezónnych vecí, pokojne aj vianočných či veľkonočných ozdôb.

Kuchyňa Riva

Police ako moderná tvár kuchyne

Na druhej strane sú tu otvorené skrinky a police, ktorých výhodou je rýchla dostupnosť uložených vecí. Opticky odľahčia hornú časť kuchynskej linky a vďaka umiestneným predmetom pôsobia aj dekoratívne. Regály, teda horné skrinky bez dvierok, pripomínajú skôr poličky v obývačke a sú akýmsi kompromisom medzi plnými skrinkami a policami. Aj v tomto prípade slúžia na odloženie a vystavenie pekného porcelánu a doplnkov. Sú praktické a prehľadné. Ak chcete dosiahnuť optické vyváženie kuchyne, skúste zakomponovať otvorené police aj do spodnej časti kuchynskej linky alebo do kuchynského ostrova. 

Kuchyňa Structura

V dennej prevádzke v kuchyni

Obľúbeným prvkom v moderných kuchyniach je kombinovanie dvoch až troch otvorených políc v rade nad sebou. Pridŕžať ich môžu konzoly alebo ich zapustite rovno do steny. Toto riešenie poskytuje dokonalý prehľad o tom, čo je kde uložené. Na jednej strane môžete takto vystaviť napríklad pekné dózy a menej používaný kuchynský riad, na druhej strane, ak na ne umiestnite často používané predmety, ani na ne nestihne sadnúť prach. Kuchyňu v interiéri v industriálnom štýle odľahčí zase kovový regál, ktorý bude zaujímavým prvkom. Zopakovať ho môžete aj v inej časti interiéru. V spojení s klasickými hornými skrinkami alebo s otvorenými policami cielene naruší líniu kuchyne a bude dokonalým odkladacím priestorom napríklad na koreniny alebo kuchárske knihy. Obľúbené kuchynské doplnky môžete vystaviť aj v úložných boxoch, ktoré vyskladáte podľa svojich priorít namiesto horných kuchynských skriniek.

Kuchyňa Touch
Kuchyňa Easytouch
Či už sa vám viac pozdáva variant s hornými skrinkami, alebo s policami, prijmite rady od odborníkov z kuchynského štúdia, ktorí vám pomôžu optimálne využiť priestor vašej kuchyne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…