Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

Očami dizajnéra: Ako rozdeliť izbu na spálňu a obývačku

17. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Ak idete zariaďovať jednoizbový byt, stojíte pred nemalou výzvou. Z hľadiska funkčnosti potrebujete vytvoriť plnohodnotný priestor, ktorý je príťažlivý, pohodlný a zároveň vzdušný. Ako správne rozdeliť miestnosť, ktorá má slúžiť ako spálňa a aj ako obývacia izba? Inšpirujte sa našou ukážkou, v ktorej bude predelenie miestnosti realizované bez toho, aby ste museli robiť prašné stavebné činnosti.
Aj interiér predelený akousi pomyselnou priečkou vyvoláva dojem dvoch rôznych miestností, pričom stále ide o jeden otvorený priestor. Takzvaný rozdeľovač miestností môže mať mnoho podôb a my si ich pár predstavíme. Vďaka našim radám nebudete mať pocit, že spíte v obývačke a návšteva sedí v spálni.

Výber základného nábytku a doplnkov

Priestor sme zariadili nadčasovým nábytkom svetlých odtieňov, ktoré opticky miestnosť zväčšujú. Biela pôsobí čisto a drevený dekor zjemňuje a pôsobí hrejivo. K jednoduchej a funkčnej obývačkovej stene, ktorá kombinuje biele povrchy s drevodekorom, sme zladili aj šatníkovú skriňu v podobnom dizajne. Menšia sedacia súprava s lichotivým menčestrovým čalúnením úplne zapasuje do „prírodne“ ladeného interiéru. Zároveň plní funkciu lôžka na občasné prespanie a má integrovaný úložný priestor, čo je v malom byte veľké plus. Nad sedačku sme umiestnili biele police na odkladanie drobností a dekorácií. Zároveň tento prostý doplnok vizuálne prepája biely dekor skrine s obývačkovou zostavou. 
Na rozdelenie spálňovej a obývačkovej časti sme použili regály, ktoré majú dve hlavné výhody. Okrem toho, že vytvoria pomyselnú stenu, poskytujú veľa úložného miesta a pritom ide o otvorený kúsok nábytku, ktorý nebráni prenikaniu svetla z jednej časti do druhej. Priestor teda zostáva vzdušný a vizuálne sa mu neuberá na veľkosti. Police sa dajú využiť na dekorácie či knihy, ale aj na úložné boxy, v ktorých môžu byť poodkladané i nevyhnutnosti potrebné na starostlivosť o domácnosť. Zároveň poslúžia v mieste čela postele ako nočný stolík – na police pri stene je možné umiestniť stolnú lampu a iné drobnosti, ktoré chcete mať v posteli poruke.

Na zútulnenie najmä obývačkovej časti sme použili jednofarebné bytové textílie v bledých odtieňoch. Na podlahu sme položili koberec s imitáciou kožušiny. Ten v kombinácii s dizajnovým konferenčným stolíkom v drevodekore vnáša do interiéru teplý prírodný štýlokrúhlym tvarom priestor zjemňuje. Praktickú a estetickú funkciu plnia aj závesy. 
Na osvieženie čistoty a prírodného štýlu sme v spálňovej časti použili pohodlnú čalúnenú posteľ v modrosivej farbe. K nej sme doladili aj dva dekoračné vankúšiky na pohovke.

Pri takomto type predeľovania miestnosti treba dbať na osvetlenie a je vhodné, aby každá časť disponovala vlastným svietidlom.

Rozdelenie izby na spálňu a obývačku fixným lamelovým paravánom

Ako fixný prvok na predelenie jednotlivých zón v miestnosti je vhodný aj paraván z lamiel. Ide o nadčasový prvok, ktorý dizajnovo pozdvihne miestnosť. Sofistikovane vytvára pomyselnú stenu medzi obývačkou a spálňou, pričom interiér pôsobí vzdušne a elegantne. Neposkytuje síce úložný priestor, no zaberá oveľa menej plochy ako knižnica, čím vznikne viac miesta na pohyb, prípadne na nejaký doplnkový kus nábytku, ako je komoda, stolík a podobne. Vzniknutý priestor možno využiť buď zo spálňovej, alebo obývačkovej časti – záleží len na tom, kde a čo viac potrebujete.

Šikovným riešením je aj výklopná posteľ

Výborným kusom nábytku do jednoizbového bytu alebo aj garsónky je výklopná posteľ. Ak ste limitovaní vskutku malým priestorom, tento kúsok je najvhodnejším variantom. Posteľ, ktorú sme vybrali do ukážky, zahŕňa aj vnútorný úložný priestor na drobnosti. Dokúpiť k nej môžete LED podsvietenie jednotlivých vnútorných políc, čo vám večer spríjemní atmosféru. Keď je posteľ vo vertikálnej polohe, v interiéri vzniká dostatok voľného miesta napríklad na domáci tréning alebo iné činnosti podľa záujmov a potreby. Zároveň je takto skrytá pred zrakom návštev. Ak nechcete posteľ pravidelne vyklápať do vertikálnej polohy, môžete ju opticky oddeliť od obývacieho priestoru napríklad aj jednoduchým mobilným paravánom.
Pri rozdeľovaní jednej miestnosti na viacero menších neexistujú žiadne písané pravidlá ani obmedzenia. Možnosti sú nekonečné, treba len trochu fantázie a snahy vyťažiť z priestoru maximum.

Na záver vám ponúkame prehľad vybraných produktov, ktoré sme použili v ukážke:
  Ukážku pre čitateľov magazínu SCONTO vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderné spálne – inšpirácie na príjemné zariadenie

Spálňa by mala byť útulným miestom na oddych a načerpanie novej energie. Aby sme sa v nej cítili dobre, musí odzrkadľovať náš vkus. Zároveň je potrebné najmä v malýc…

Moderné kuchyne na mieru v tomto roku

Moderné kuchyne na mieru z ponuky SCONTA zaujmú kvalitným vypracovaním aj dokonalým dizajnom. Ako vyzerá moderná kuchyňa na nasledujúce obdobie, ktoré trendy zostáva…