Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: Detská izba pre dvoch

Očami dizajnéra: Detská izba pre dvoch

02. 05. 2022, SCONTO Nábytok
Deti rýchlo rastú a menia sa nielen ony, ale aj ich záujmy a potreby. Preto je nevyhnutné myslieť dopredu. Výberom správneho nábytku predídete tomu, aby sa musela izba zariaďovať nanovo každých pár rokov. Prioritou je vytvoriť útulný priestor, kde sa deti cítia hlavne príjemne a rady v ňom trávia svoj voľný čas.
Hlavné podmienky pri zariaďovaní detskej izby sú funkčnosť, udržateľnosť a praktickosť. Treba sa držať základných pravidiel zariaďovania, zároveň však popustiť uzdu fantázii – predsa len ide o detský svet plný nielen učenia sa, ale aj hier a zábavy. V nasledujúcich riadkoch vám ponúkame ukážku, ako taká detská izba môže vyzerať, a tiež rady, ako ju zariadiť.

Spoločná detská izbička so súrodencom

Vizualizácia, ktorú sme si pre vás pripravili, ukazuje, ako zariadiť izbu pre dve deti. Ide totiž o štandardnú situáciu, s akou sa stretávame najmä v panelákových bytoch. Do úvahy pritom berieme, že jedno dieťa je školopovinné, druhé zatiaľ nie. Každé z detí pritom potrebuje svoj vlastný kútik, resp. priestor, kde sa môže venovať aktivitám typickým pre svoj vek.

Na zariadenie panelakove detské izby sme vybrali nadčasový a zároveň neutrálny nábytok. Vytvoríte ním totiž pekný priestor nielen pre malé detičky, ale aj pre tínedžera, chlapca i dievča. Takéhoto nábytku sa netreba báť, hravosť do priestoru vnesiete správnou voľbou doplnkových farieb a dekorácií.

Postele a rozdelenie priestoru

Prioritou každého rodiča je správny vývin a rast dieťaťa, preto je nočný odpočinok a kvalitný spánok v tomto priestore kľúčový v každom veku. Vhodná veľkosť postele (a matrac správnej tvrdosti) tvorí teda základ izby. Rozmer vizualizovanej izby nám umožnil umiestnenie oboch postelí na jednu stenu. Vybrali sme si ich zo sektorového nábytku, ktorý ponúka ľavé aj pravé vyhotovenie postelí, aby sme ich mohli dať zrkadlovo. Takýmto umiestnením lôžok sa vytvorila symetria priestoru.

Medzi postele sme aplikovali cudzí prvok, a to vo forme deliaceho paravánu. Tak sa vytvorilo nielen isté súkromie, ale aj hranice pre každé dieťa. Detská izba je takýmto spôsobom rozdelená na dve časti, čo umožňuje, že si dieťa môže vo svojej polovici izby riešiť svoj malý svet a to, čo sa páči jemu. Zároveň platí, že priestor sme síce rozdelili, no stále je spájaný jedným druhom nábytku a prvkami, aby izbička pôsobila na pohľad jednotne a harmonicky.

O optické rozdelenie priestoru sa postará aj farebnosť stien a doplnkov – zatiaľ čo časť pre jedno dieťa je vymedzená zelenou farbou, časti druhého dieťaťa dominuje ružová. Pri výbere farieb treba byť opatrný a siahať po nich tak, aby vyvolávali pozitívne emócie. Sýtosť odtieňov vyberajte z rovnakej farebnej škály, aby jedna nebola dominantnejšia než druhá. Podobne je to aj pri výbere tapiet.

Úložné miesto na oblečenie aj hračky

Druhým potrebným prvkom detskej izby je úložný priestor na oblečenie, školské veci aj hračky. Dostatok miesta na skladovanie vecí je dôležitý na udržovanie poriadku. Treba myslieť aj na to, že keď sú deti malé, potrebujú mať všetko poruke. Preto treba veku prispôsobovať aj výšky primontovaných políc na stenách. Okrem toho sa odporúča pripevniť vybrané, menej stabilné kúsky nábytku k stenám, aby nedošlo k neželaným nehodám.

V každej životnej etape dieťa potrebuje niečoho viac a niečoho menej. Keď sú deti menšie, potrebujú viac hracieho priestoru a miesta na hračky. Práve na tie dobre poslúžia regály, ktoré zaručujú jednak pohodlný prístup k hračkám, jednak má na ne dieťa stále výhľad a zastupujú aj úlohu izbových dekorácií. 
Neskôr regál môže slúžiť na knihy či iné veci spojené so záujmami dieťaťa alebo ho môže nahradiť štandardná šatníková skriňa, ktorá bude v neskoršom veku omnoho viac praktická.
 

Kútik na učenie sa a praktické doplnky

Ak máte malého školáka, potom je nevyhnutné vyčleniť v izbe priestor aj na vzdelávanie sa a osobný rozvoj. Každé školopovinné dieťa potrebuje mať svoj pracovný stôl na robenie domácich úloh. Určite je dobré, ak máte možnosť situovať stôl čo najbližšie k oknu, kde je najlepšie denné svetlo na dobrú viditeľnosť. Ak takáto možnosť nie je, treba ho doplniť umelým svetlom v podobe stolnej lampičky. Vhodným doplnkom k stolu môže byť úzky regál na učebnice a ďalšie školské potreby.

Ak je na to v izbe priestor, doplniť ju môžete o komodu. Je to praktický kus nábytku, kde možno uskladniť rôzne drobnosti oboch detí. V čase, keď aj druhé dieťa začne so školou, môžete komodu nahradiť ďalším písacím stolom.

Zlatá stredná cesta

Každé dieťa aj každý rodič majú istú predstavu, ako by mala detská izba vyzerať. Treba nájsť zlatú strednú cestu, aby bola naplnená ako požiadavka praktickosti a funkčnosti, tak aj hravosti a príjemnej atmosféry. Investujte do neutrálneho základu, ktorý nebudete musieť často meniť, doprajte však izbe aj výraznejšie, veselé dekorácie, ktorými jednoducho upravíte atmosféru priestoru s meniacimi sa prioritami a záujmami dieťaťa. Práve pri výbere tých môžu participovať najmä deti. Osobný ráz dodáte izbe ich vlastnoručne vyhotovenými kresbičkami či inými „umeleckými“ dielkami.

Ktoré produkty zo sortimentu nábytku Sconto sme použili v ukážke:

Nábytok z programu MASSI
Stolná LED RGB lampa GEORGE
Stropné LED svietidlo NAGANO
Jedálenská stolička SABRINA
Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Inšpirujte sa: jedálenský stôl s kovovými nohami

Pri jedálenskom stole sa stretávate so svojou rodinou, priateľmi a najbližšími. Vychutnávate si skvelé jedlo a možno vám nahrádza aj pracovný stôl. Ide o estetický a…

Tohtoročné terasové trendy nie sú len o nábytku a vonkajšom sedení

Vždy, keď sa blíži letná sezóna, začne sa riešiť údržba nábytku na terase, príp. nákup nového. Čo keby ste sa tento rok pozreli na celkový vzhľad vašej terasy? Tohto…