Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Uteráky a osušky: z akých máte na výber a ako sa o ne starať?

Uteráky a osušky: z akých máte na výber a ako sa o ne starať?

21. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Po osprchovaní sa či kúpeli každý túži po mäkkom objatí osušky, tak ako to vidíme v televíznych reklamách. Mnohokrát však na naše telo zaútočí drsná realita, a to doslova. Využívame ich denne, utierame si do nich telo, sušíme si nimi vlasy, tvár. Vedeli ste, že existuje skoro 20 druhov uterákov? Predstavíme vám aspoň základné modely, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti, a dáme aj zopár tipov, ako sa o ne starať.
Prvé zmienky o uterákoch pochádzajú zo 17. storočia z Turecka, kde ich nazývali peshtemal. Boli to bavlnené alebo ľanové tkaniny, do ktorých sa zabalili ľudia po kúpeli. Odvtedy prešiel uterák dlhú cestu a dnes je na trhu dostupných mnoho typov, ktoré majú rôzne rozmery i účel použitia. Existujú však základné, ktoré by mal mať doma každý. Povedzme si, ktoré to sú.

Uterák na ruky

Časť tela, ktorú si počas dňa umývame najčastejšie, sú ruky. Z hygienických dôvodov prejdú procesom umývania niekoľkokrát za deň. Zatiaľ čo vo väčšine nákupných centier si utriete ruky do papierových utierok či z nich vlhkosť vyfúkate, doma na to slúži klasický uterák na ruky. A to nielen pre vás, ale aj pre návštevu, pre ktorú by ste mali nachystať vždy čistý uterák určený len pre hostí. Rozmery bývajú rôzne, zvyčajne v rozmedziach 30 až 50 x 50 až 100 cm. Visí pri umývadle v kúpeľni či na toalete. Keďže ide o veľmi používaný kúsok, rýchlo sa na ňom zbierajú baktérie, v dôsledku vlhkosti a častého používania môže zapáchať alebo ho zašpinia deti, ktoré si zle umyjú ruky. Mali by ste ho mať teda doma v dostatočnom množstve, aby ste ho mohli často vymeniť za čistý.
Dobré pre ruky, dobré pre uteráky
Určite ste už počuli, že správne umývanie rúk si vyžaduje zloženie prsteňov, náramkov i hodiniek z rúk. Je to však dobré aj pre uteráky – práve tieto doplnky sa nám pri utieraní niekedy zvyknú zachytiť do uterákov a „vytiahnuť z nich nitky“, čo napokon vedie k ich nepeknému vzhľadu.

Uterák na tvár

Malý, ale šikovný! Uterák na tvár patrí so svojím rozmerom cca 30 x 30 cm medzi najmenšie, ktoré denne využívame. Keďže si ním sušíme tvár, mal by byť vždy suchý, čistý a vyrobený z kvalitnej látky, najčastejšie zo 100 % bavlny.
Viete, ako správne osušiť tvár?
Uterákom neprechádzame agresívne po tvári, ale jemne ho prikladáme k pokožke, aby nasal vlhkosť.

Osuška

Klasická osuška má rozmer 70 x 140 cm a slúži na utretie tela po sprche či kúpeli. Obľúbeným však je aj väčší model s rozmermi 100 x 150 cm. Okrem klasickej osušky v domácnosti, ktorej členovia radi cestujú, zvyčajne nechýba ani plážová osuška, ktorej rozmer býva približne 80 x 150 cm. Plážové osušky sú tenšie a rýchlejšie schnú. Môžete ich využiť na ležanie na pláži alebo sa do nich zabaliť po vyjdení z vody. Sú ľahšie ako klasické osušky, a tak nepridajú plážovej taške zbytočné kilá.
Vedeli ste, že?
Aj uteráky majú svoj sviatok! Dňa 25. mája oslavujeme Medzinárodný deň uterákov. 

Pohladenie pokožky – aký materiál si vybrať?

Tak ako pri všetkých textíliách, ktoré sa priamo dotýkajú našej pokožky, je potrebné dbať na kvalitu materiálu. S akými materiálmi sa môžete pri uterákoch a osuškách stretnúť najčastejšie?
 
  • Bavlna – patrí k najpoužívanejším materiálom. Uteráky z bavlny sú jemné, rýchlo sa vysušia a dobre nasiaknu vlhkosť.
  • Zmes bavlny a bambusu – ak ste alergici alebo máte citlivú pokožku, ideálnou voľbou pre vás sú uteráky s prímesou bambusu. Ten zabraňuje množeniu baktérií, kvasiniek a plesní, ktoré majú v mokrých uterákoch raj.
  • Zmes bavlny a modalu – kombinácia, ktorá dodáva uterákom nielen príjemnú mäkkosť, ale aj lesklý vzhľad.
  • Mikrovlákno – umelý materiál, ale na dotyk príjemný ako semiš. Uterák z mikrovlákna je rýchloschnúci, skladný a ľahký. Ideálny na športové aktivity, výlety či na pláž.
 
Vedeli ste, že?
Gramáž uteráka vám napovie o jeho schopnosti nasiaknuť vodu. Určuje sa v gramoch na štvorcový meter. Bežné uteráky majú od 300 do 900 g/m2. Čím sú ťažšie, tým lepšiu majú schopnosť nasiaknuť vodu. Myslite však na to, že ťažké uteráky dlhšie schnú. Pre lepšiu predstavu, štandardná osuška máva okolo 500 g/m2.

Starostlivosťou k jemnosti

Materiál je polovica úspechu. Ak sa oň nestaráte príkladne, na mäkké a príjemné uteráky môžete zabudnúť. Jedno pravidlo vládne všetkým – perte ich podľa inštrukcií na štítku. Najčastejšie ide o teplotu 30 až 60 °C. 
Tip od nás:
Nové uteráky pred použitím operte aspoň dvakrát, aby sa odstránili všetky nečistoty spojené s výrobou a so skladovaním.
A ako často ich prať? Závisí to od typu uteráka a od jeho používania. Obyčajne sa odporúča:
 
  • Osušky oprať raz týždenne, ideálne každé štyri dni.
  • Uteráky na tvár prať po jednom dni používania, najmä ak vás trápi akné.
  • Uteráky na ruky prať po dvoch dňoch používania.
Pri praní nepoužívajte veľké množstvo prášku, ten by sa mohol usadiť vo vláknach, čo spôsobuje vznik baktérií a blednutie farby.
Pre jemnosť uteráka
Namiesto aviváže, z ktorej uteráky tvrdnú, pridajte do prania trošku octu. Zbaví ich baktérií, nepríjemného zatuchnutého zápachu a uteráky po ňom budú príjemne mäkké.
Ako ich (ne)sušiť
 
Ak máte malú kúpeľňu, nesušte v nej uteráky, tie na sušenie potrebujú dostatočný priestor. Po každom použití by ste ich mali nechať poriadne vysušiť, aby sa v nich nehromadili baktérie z vlhkosti. Nesušte ich na radiátoroch, je to jeden z dôvodov, prečo sú nepríjemne drsné a tvrdé. Zaveste ich voľne na vešiak alebo vysušte v sušičke, pričom sa opäť riaďte inštrukciami na štítku.

Praktický, ale aj dizajnový doplnok

Pri výbere uterákov a osušiek myslite na všetky spomenuté aspekty – účel použitia, materiál, gramáž –, no neopomínajte ani dizajn, nech vám v kúpeľni všetko pekne ladí. Uteráky a osušky sa vyrábajú v mnohých farebných odtieňoch, ako aj s rôznymi ozdobnými prvkami, ktoré zodpovedajú rôznym štýlom bývania. Môžu byť vhodným dekoračným prvkom na oživenie kúpeľne aj príjemným doplnkom na jej zútulnenie. Kupovať ich môžete aj v praktických súpravách, ktoré obyčajne obsahujú dva alebo tri uteráky rôznych rozmerov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…