Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Uteráky a osušky: z akých máte na výber a ako sa o ne starať?

Uteráky a osušky: z akých máte na výber a ako sa o ne starať?

21. 07. 2022, SCONTO Nábytok
Po osprchovaní sa či kúpeli každý túži po mäkkom objatí osušky, tak ako to vidíme v televíznych reklamách. Mnohokrát však na naše telo zaútočí drsná realita, a to doslova. Využívame ich denne, utierame si do nich telo, sušíme si nimi vlasy, tvár. Vedeli ste, že existuje skoro 20 druhov uterákov? Predstavíme vám aspoň základné modely, ktoré by nemali chýbať v žiadnej domácnosti, a dáme aj zopár tipov, ako sa o ne starať.
Prvé zmienky o uterákoch pochádzajú zo 17. storočia z Turecka, kde ich nazývali peshtemal. Boli to bavlnené alebo ľanové tkaniny, do ktorých sa zabalili ľudia po kúpeli. Odvtedy prešiel uterák dlhú cestu a dnes je na trhu dostupných mnoho typov, ktoré majú rôzne rozmery i účel použitia. Existujú však základné, ktoré by mal mať doma každý. Povedzme si, ktoré to sú.

Uterák na ruky

Časť tela, ktorú si počas dňa umývame najčastejšie, sú ruky. Z hygienických dôvodov prejdú procesom umývania niekoľkokrát za deň. Zatiaľ čo vo väčšine nákupných centier si utriete ruky do papierových utierok či z nich vlhkosť vyfúkate, doma na to slúži klasický uterák na ruky. A to nielen pre vás, ale aj pre návštevu, pre ktorú by ste mali nachystať vždy čistý uterák určený len pre hostí. Rozmery bývajú rôzne, zvyčajne v rozmedziach 30 až 50 x 50 až 100 cm. Visí pri umývadle v kúpeľni či na toalete. Keďže ide o veľmi používaný kúsok, rýchlo sa na ňom zbierajú baktérie, v dôsledku vlhkosti a častého používania môže zapáchať alebo ho zašpinia deti, ktoré si zle umyjú ruky. Mali by ste ho mať teda doma v dostatočnom množstve, aby ste ho mohli často vymeniť za čistý.
Dobré pre ruky, dobré pre uteráky
Určite ste už počuli, že správne umývanie rúk si vyžaduje zloženie prsteňov, náramkov i hodiniek z rúk. Je to však dobré aj pre uteráky – práve tieto doplnky sa nám pri utieraní niekedy zvyknú zachytiť do uterákov a „vytiahnuť z nich nitky“, čo napokon vedie k ich nepeknému vzhľadu.

Uterák na tvár

Malý, ale šikovný! Uterák na tvár patrí so svojím rozmerom cca 30 x 30 cm medzi najmenšie, ktoré denne využívame. Keďže si ním sušíme tvár, mal by byť vždy suchý, čistý a vyrobený z kvalitnej látky, najčastejšie zo 100 % bavlny.
Viete, ako správne osušiť tvár?
Uterákom neprechádzame agresívne po tvári, ale jemne ho prikladáme k pokožke, aby nasal vlhkosť.

Osuška

Klasická osuška má rozmer 70 x 140 cm a slúži na utretie tela po sprche či kúpeli. Obľúbeným však je aj väčší model s rozmermi 100 x 150 cm. Okrem klasickej osušky v domácnosti, ktorej členovia radi cestujú, zvyčajne nechýba ani plážová osuška, ktorej rozmer býva približne 80 x 150 cm. Plážové osušky sú tenšie a rýchlejšie schnú. Môžete ich využiť na ležanie na pláži alebo sa do nich zabaliť po vyjdení z vody. Sú ľahšie ako klasické osušky, a tak nepridajú plážovej taške zbytočné kilá.
Vedeli ste, že?
Aj uteráky majú svoj sviatok! Dňa 25. mája oslavujeme Medzinárodný deň uterákov. 

Pohladenie pokožky – aký materiál si vybrať?

Tak ako pri všetkých textíliách, ktoré sa priamo dotýkajú našej pokožky, je potrebné dbať na kvalitu materiálu. S akými materiálmi sa môžete pri uterákoch a osuškách stretnúť najčastejšie?
 
  • Bavlna – patrí k najpoužívanejším materiálom. Uteráky z bavlny sú jemné, rýchlo sa vysušia a dobre nasiaknu vlhkosť.
  • Zmes bavlny a bambusu – ak ste alergici alebo máte citlivú pokožku, ideálnou voľbou pre vás sú uteráky s prímesou bambusu. Ten zabraňuje množeniu baktérií, kvasiniek a plesní, ktoré majú v mokrých uterákoch raj.
  • Zmes bavlny a modalu – kombinácia, ktorá dodáva uterákom nielen príjemnú mäkkosť, ale aj lesklý vzhľad.
  • Mikrovlákno – umelý materiál, ale na dotyk príjemný ako semiš. Uterák z mikrovlákna je rýchloschnúci, skladný a ľahký. Ideálny na športové aktivity, výlety či na pláž.
 
Vedeli ste, že?
Gramáž uteráka vám napovie o jeho schopnosti nasiaknuť vodu. Určuje sa v gramoch na štvorcový meter. Bežné uteráky majú od 300 do 900 g/m2. Čím sú ťažšie, tým lepšiu majú schopnosť nasiaknuť vodu. Myslite však na to, že ťažké uteráky dlhšie schnú. Pre lepšiu predstavu, štandardná osuška máva okolo 500 g/m2.

Starostlivosťou k jemnosti

Materiál je polovica úspechu. Ak sa oň nestaráte príkladne, na mäkké a príjemné uteráky môžete zabudnúť. Jedno pravidlo vládne všetkým – perte ich podľa inštrukcií na štítku. Najčastejšie ide o teplotu 30 až 60 °C. 
Tip od nás:
Nové uteráky pred použitím operte aspoň dvakrát, aby sa odstránili všetky nečistoty spojené s výrobou a so skladovaním.
A ako často ich prať? Závisí to od typu uteráka a od jeho používania. Obyčajne sa odporúča:
 
  • Osušky oprať raz týždenne, ideálne každé štyri dni.
  • Uteráky na tvár prať po jednom dni používania, najmä ak vás trápi akné.
  • Uteráky na ruky prať po dvoch dňoch používania.
Pri praní nepoužívajte veľké množstvo prášku, ten by sa mohol usadiť vo vláknach, čo spôsobuje vznik baktérií a blednutie farby.
Pre jemnosť uteráka
Namiesto aviváže, z ktorej uteráky tvrdnú, pridajte do prania trošku octu. Zbaví ich baktérií, nepríjemného zatuchnutého zápachu a uteráky po ňom budú príjemne mäkké.
Ako ich (ne)sušiť
 
Ak máte malú kúpeľňu, nesušte v nej uteráky, tie na sušenie potrebujú dostatočný priestor. Po každom použití by ste ich mali nechať poriadne vysušiť, aby sa v nich nehromadili baktérie z vlhkosti. Nesušte ich na radiátoroch, je to jeden z dôvodov, prečo sú nepríjemne drsné a tvrdé. Zaveste ich voľne na vešiak alebo vysušte v sušičke, pričom sa opäť riaďte inštrukciami na štítku.

Praktický, ale aj dizajnový doplnok

Pri výbere uterákov a osušiek myslite na všetky spomenuté aspekty – účel použitia, materiál, gramáž –, no neopomínajte ani dizajn, nech vám v kúpeľni všetko pekne ladí. Uteráky a osušky sa vyrábajú v mnohých farebných odtieňoch, ako aj s rôznymi ozdobnými prvkami, ktoré zodpovedajú rôznym štýlom bývania. Môžu byť vhodným dekoračným prvkom na oživenie kúpeľne aj príjemným doplnkom na jej zútulnenie. Kupovať ich môžete aj v praktických súpravách, ktoré obyčajne obsahujú dva alebo tri uteráky rôznych rozmerov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Stojany na šaty – úložné riešenie, ktoré si zamilujete

Nemusíte sa s nimi stretnúť iba v obchodoch. Patria k praktickým doplnkom domácich spální, izieb tínedžerov, predsiení či šatníkov. Stojany na šaty vám poslúžia zaka…

Aký typ skrine si vybrať do pracovne?

Práca s notebookom na kolenách na gauči či kuchynskom stole je častou náhradou improvizovanej domácej kancelárie. Keď sa však začnú ozývať vaše preťažené trapézy či …