Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Ako si vybrať písací stôl

Ako si vybrať písací stôl

04. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, ale aj kde bude stáť a podobne. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako si vybrať písací stôl, aby ste mali pri vykonávaní jednotlivých činností požadovaný komfort.

Pohodlie za písacím stolom

Písací stôl musí zodpovedať vašej postave. Vo všeobecnosti platí, že keď sedíte pri stole, kolená, bedrá a lakte by mali zvierať pravý uhol a ďalšie prvky stola by vám nemali brániť v prirodzenom pohybe. Pohodlie však nezáleží len na stole, ale aj na kvalitnej kancelárskej stoličke, preto sa odporúča vyberať si stôl spoločne s ňou. Ideálne je, ak sa v obchode posadíte k stolu, vyskúšate si písanie či skúsite otvoriť niekoľko zásuviek. Len tak skutočne zistíte, či sa vám pri stole bude sedieť a pracovať pohodlne.

Pracovná plocha by vám mala dovoliť rozložiť si všetky pracovné pomôcky, ale malo by vám zostať aj trochu osobného manévrovacieho priestoru. Rovnako pohodlne by sa mali cítiť aj vaše nohy – nemali by byť obmedzované nevhodne umiestnenými zásuvkami alebo inými prvkami.

Pri výbere tvaru zohľadnite umiestnenie stola

Umiestnenie písacieho stola vychádza z priestorových možností miestnosti. Určite by však mal byť čo najbližšie k zdroju prirodzeného alebo umelého osvetlenia, čo vám zaistí optimálne svetelné podmienky. Stoly obvykle mávajú tvar obdĺžnika, avšak v prípade potreby si môžete zaobstarať napríklad aj rohový písací stôl, ktorého výhodou je veľká pracovná plocha
To, či stôl umiestnite k stene alebo voľne do priestoru, je hlavne o vašich preferenciách. Stôl pri stene obyčajne poskytuje menej rušivý pracovný kútik, dovoľuje prakticky využiť aj plochu steny na doplnky, ako sú nástenka, police a regály. Stôl umiestnený voľne v priestore zas umožňuje dobrý prístup k veciam zo všetkých strán, čo je výhodné napríklad vtedy, ak sa delíte o pracovné pomôcky či dokumenty s ďalšími ľuďmi. Takéto umiestnenie vytvára vzdušné, otvorené, priateľsky pôsobiace pracovné prostredie.

Materiál stola do pracovne

Ako pri inom nábytku, aj pri stoloch do pracovne či kancelárie sa štandardne používa najmä drevo a jeho alternatívy, ako napríklad drevotrieskové či drevovláknité dosky s rôznymi povrchovými úpravami (lakovanie, fóliovanie). Samozrejme, životnosť je najdlhšia pri masívnom dreve, to sa však premieta aj do ceny, ktorá býva v porovnaní s ostatnými materiálmi vyššia. V súčasnosti sú z dizajnového hľadiska veľmi obľúbené kombinácie dreva a drevených materiálov s kovovými podnožami, ktoré dodávajú stolom industriálny nádych.

Čo sa týka manipulácie so stolom, dôležitá pre vás môže byť jeho hmotnosť. Masív je ťažší než drevené materiály, treba však hľadieť aj na celkovú veľkosť a konštrukciu, resp. na vybavenie stola (zásuvky, police a podobne), ktoré sa podpisuje pod jeho váhu. Výber odtieňa závisí len od vášho vkusu, myslite však na to, že svetlejšie farby opticky zväčšujú a presvetľujú miestnosť, a tak môžu byť vhodnejšie najmä do tmavších miestností.

Rôzne modely písacích stolov

Ak používate klasický počítač, pri výbere stola je dobré zohľadniť aj túto skutočnosť. Budete potrebovať miesto na monitor vo výške očí a vo vzdialenosti okolo 60 cm od nich. Pod stolom by malo byť dosť miesta na umiestnenie počítača a pod pracovnou plochou je dobré mať vysúvaciu dosku na klávesnicu. Okrem toho uvítate otvory na kabeláž, či už pracujete na počítači, alebo na notebooku. Možno ich použiť aj na vedenie káblov stolných lámp a podobne.
Trendom v kanceláriách sú výškovo nastaviteľné pracovné stoly umožňujúce aj prácu v stoji. Ide o skvelú vymoženosť najmä pre osoby, ktoré musia pri stole sedieť pomerne veľkú časť dňa, v dôsledku čoho ich chrbát nemálo trpí. Menenie polôh pri práci zlepšuje koncentráciu aj krvný obeh a je celkovo prospešné z fyzického i psychického hľadiska. Ovládanie býva elektronické, takže nastavenie výšky stola je veľmi jednoduché.
Spojenie dva v jednom vám ponúkajú písacie stoly s regálmi. Získate tak nielen pracovnú plochu, ale aj úložné miesto na všetko potrebné. Mnohé dizajnové vyhotovenia zodpovedajú rôznym priestorovým a odkladacím požiadavkám používateľov.
Osobitnú kategóriu tvoria detské písacie stoly. Stôl bude najväčším pomocníkom vášho malého školáka, preto by ho mal ísť vyberať s vami. Môže mať pevnú výšku alebo to môže byť tzv. rastúci písací stôl, pri ktorom sa dá nastavovať výška alebo sklon pracovnej plochy.
Tip na doplnkové úložné miesto
V prípade, že si vyberiete jednoduchý model stola bez úložného priestoru, môžete ho ľahko doplniť kontajnerom alebo vozíkom. Tieto sú často voliteľným príslušenstvom, pokiaľ si vyberáte stôl z nábytkového programu určeného do pracovne.

Stôl na každodennú prácu alebo na občasné použitie

Pokiaľ si nenosíte prácu domov, resp. nepracujete z domu, a na stole potrebujete len občas podpísať nejaké dokumenty, potom vám bude stačiť menší stôl (zrejme aj bez úložného priestoru). Pracovný stôl sa síce neodporúča umiestňovať do spálne, ale v tomto prípade si to môžete dovoliť, pretože pri ňom budete tráviť málo času. Ak stôl budete využívať často, radšej zvoľte inú miestnosť. Rôzne dizajnové písacie stoly umožňujú aj do takej reprezentatívnej izby, akou je obývačka, zohnať model, ktorý tam z hľadiska štýlu perfektne zapadne.
Tip do malých bytov
Ak máte obmedzené priestory, vhodnou voľbou môžu byť stoly „ukryté“ v komodách, ktoré rozložíte len vtedy, keď potrebujete niečo urobiť.

Niekoľko rád na záver

Ako už bolo uvedené, výber pracovného stola je veľmi individuálna záležitosť, ktorú ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad veľkosť a štýl miestnosti, predpokladané použitie, charakter práce a podobne. Čo ešte k pracovným stolom dodať? Ak sa riadite princípmi feng šuej, umiestnite stôl ako stredobod pracovne. Zaoblené stoly sú vhodné na kreatívnu prácu, veľké stoly zase vyžarujú sebavedomie. Mali by ste sedieť chrbtom k plnej stene a mať výhľad na miestnosť a dvere, prípadne nad stôl zaveste zrkadlo. Pri výbere stola veru je o čom premýšľať, nemyslíte?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…

Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

Polohovacie rošty ponúkajú maximálny komfort, keďže umožňujú nastavenie sklonu v oblasti hlavy i nôh. Ich výhody ocenia nielen seniori alebo ľudia so zhoršenou pohyb…