Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

Prečo a ako si vybrať polohovateľný rošt do postele?

14. 03. 2024, SCONTO Nábytok
Polohovacie rošty ponúkajú maximálny komfort, keďže umožňujú nastavenie sklonu v oblasti hlavy i nôh. Ich výhody ocenia nielen seniori alebo ľudia so zhoršenou pohyblivosťou, ale aj všetci tí, ktorí sa neuspokoja s priemerne pohodlným odpočinkom. Zistite, z akých polohovateľných roštov máte na výber.

O výbere roštu všeobecne: oplatí sa vedieť

Než sa zameriame na konkrétne typy, je dobré ujasniť si pred výberom niekoľko základných pravidiel, ktoré vám pomôžu s voľbou najvhodnejšieho výrobku.
 
 • Akú funkciu spĺňa rošt v posteli? Rošt v posteli neslúži len na to, aby sa matrac neprepadol z posteľového rámu na zem. Rošt mu pomáha rozkladať tlak, ktorý naň vyvíjate, podieľa sa tým pádom na kvalite spánku, pričom zároveň predlžuje i životnosť matraca. Ten si vďaka nemu dlhšie zachováva svoje vlastnosti. Rošt navyše napomáha tiež cirkulácii vzduchu, takže zvyšuje hygienu lôžka. V dobre vetranom matraci sa nedrží vlhkosť, eliminuje sa teda vznik plesní.
 • Koľko lamiel by mal rošt mať? Kvalitný rošt by mal mať aspoň 26 lamiel. Luxusnejšie výrobky mávajú i 42 lamiel. Čím viac lamiel, tým lepšia funkčnosť roštu, pohodlnejší odpočinok a lepšia priedušnosť matraca.
 • Aká by mala byť vzdialenosť lamiel či latiek? Medzi jednotlivými prvkami by mala byť maximálne 4 až 5 cm medzera. Pokiaľ by bola väčšia, môže dôjsť k prepadaniu a ničeniu matraca.
 • Aká by mala byť nosnosť roštu? Všeobecne sa odporúča, aby bola zhruba o 10 kg vyššia, než je hmotnosť používateľa.
 • Mal by mať rošt výklopnú funkciu? Záleží na tom, či máte pod matracom úložný priestor. Ak áno, je potrebné zadovážiť si výklopný rošt. Iba tak sa k úložnému priestoru dostanete (v prípade, že nie je zásuvkový). Rošty sú k dispozícii s bočným výklopom, ale takisto s výklopom od nôh.
 • Aký typ roštu zvoliť? Pri výbere roštu budete stáť pred otázkou, či dáte prednosť polohovaciemu, alebo pevnému. Na polohovacom je možné nastaviť si výšku hlavovej a nožnej časti. V prípade pevného tieto možnosti odpadávajú. Typu roštu je nutné prispôsobiť i typ matraca.

Chcete si dopriať maximálne pohodlie? Zožeňte si polohovateľný rošt

Mnoho ľudí považuje polohovacie rošty za zbytočne drahý luxus. Zrejme však nevedia, aké výhody so sebou prinášajú. Keď si raz polohovací rošt zadovážite, už nebudete chcieť iný. Polohovanie je obvykle možné v hlavovej a nožnej časti. Pri niektorých roštoch je možné nastaviť iba jednu alebo iba druhú, iné umožňujú prispôsobenie oboch.
 
 • Prečo si dať nohy nahor? Ak máte problémy s prekrvením nôh alebo vás trápia kŕčové žily, oceníte, keď si budete môcť nohy zdvihnúť hore. Krv a lymfa vtedy totiž ľahšie odteká a vášmu srdcu sa lepšie pracuje. Naviac uľavíte bedrovej chrbtici, prekrvíte dutinu brušnú a uľahčíte si trávenie.
 • Prečo si dať hlavu nahor? Nastavenie hlavovej časti oceníte predovšetkým vtedy, keď si v posteli čítate, zhovárate sa s partnerom, lúštite krížovky, pracujete alebo sledujete filmy. Vďaka úprave výšky je váš chrbát stále v komfortnej polohe. Nenamáhate krčnú chrbticu, takže vás nebude bolieť ani sa nezablokuje. Okrem toho sa nemusíte opierať o čelo postele či podkladať mnohými vankúšmi, čo môže byť dosť nekomfortné.
Polohovacie rošty do postele sú perfektným riešením pre všetkých, ktorí sa v práci „nabehajú“. Ocenia ich napríklad servírky, zdravotné sestry či pracovníci linkovej prevádzky, ktorí celú zmenu stoja na nohách. Nastavenie hlavovej časti pomáha spriechodniť dýchacie cesty, čo môže pomôcť ľuďom, ktorí v noci chrápu. Polohovacie rošty by nemali chýbať v posteliach seniorov, osôb dlhodobo pripútaných na lôžko, športovcov a osôb v rekonvalescencii. Samozrejme sa ale pre ne môže rozhodnúť každý, kto chce pre svoj regeneračný a zdravý spánok spraviť maximum.

Vyhotovenie polohovacieho roštu: lamelový, latkový či segmentový?

Polohovacie rošty sú k dispozícii v 3 základných verziách:
 1. Latové rošty – sú pevné a nepružia. Uvítajú ich ľudia, ktorí preferujú spanie na tvrdšom. Môžu byť správnou voľbou pre mladšie deti a tínedžerov, no zväčša znesú i vysoké zaťaženie. Medzery medzi latami by nemali byť väčšie než 4 až 6 cm, inak hrozí deformácia matraca. Na výrobu sa zvyčajne používa buď mäkšie smrekové, alebo odolnejšie a pevnejšie bukové drevo.
 2. Lamelové rošty – na rozdiel od latových sú pružné, takže vášmu telu poskytujú perfektnú oporu. Matracu pomáhajú lepšie rozložiť vyvíjaný tlak. V prípade, že sú vybavené plastovými jazdcami, umožňujú nastavenie tuhosti v oblasti bedier a ramien. Lamelový rošt by mal mať najmenej 26 lamiel. Na výrobu sa väčšinou používa pružné brezové drevo.
 3. Segmentové rošty – nazývajú sa tiež tanierikové alebo doštičkové. Skladajú sa z niekoľkých „tanierikov“, ktoré individuálne reagujú na zaťaženie matraca. Poskytujú maximálne komfortný odpočinok.

Rošty sa líšia i možnosťami nastavenia polohovania. Niektoré druhy majú hlavovú a nožnú časť roštu rozdelenú do dvoch polohovacích zón, čo umožňuje zaujať ešte precíznejšiu telesnú pozíciu. Hlavne pri nohách je vítané, že je možné nielen zdvihnúť ich celé nahor, ale aj zvlášť nastaviť ich ohnutie v oblasti kolien.

Polohovateľné rošty do postele sú kompatibilné len s niektorými matracmi

Pre mnohých je toto zistenie stále prekvapivé, ale rošt by sa mal vyberať podľa matraca, ktorý máte doma, prípadne podľa toho, ktorý sa chystáte kúpiť. Nie každý rošt je totiž kompatibilný so všetkými matracmi.

Konkrétne na polohovacie rošty do postele rozhodne nepatria pružinové matrace a matrace, v ktorých je kokosová doska. Pri týchto dvoch typoch existuje vysoká pravdepodobnosť deformácie materiálu, eventuálne jeho zlomenia. Na nastaviteľné rošty sa dobre hodia penové matrace, ktorým „ohýbanie“ nevadí. Najlepšie sa kombinujú s matracmi z lenivých a studených pien či latexu, ale tiež s tzv. sendvičovými matracmi. Predajcovia v každom prípade pri jednotlivých alternatívach zvyknú uvádzať, na aké rošty sa môžu uložiť.

Rošt môžete polohovať ručne alebo elektricky

Okrem vyhotovenia roštu sa tiež zrejme budete zaoberať tým, či dať prednosť:
 
 • polohovaniu ručnému,
 • polohovaniu elektrickému.
Ručne polohovateľné rošty nastavujete manuálne. Musíte teda na tento úkon vyvinúť fyzickú aktivitu. Nastavenie sa spravidla vykonáva pomocou textilného popruhu pri hlave a nohách. Pri elektrickom modeli sa o polohovanie stará motor. Nastavenie roštu prebieha prostredníctvom diaľkového ovládača, ktorý môže byť k roštu pripojený káblom, prípadne môže byť bezdrôtový. Káblové pripojenie však so sebou prináša mnoho výhod:
 
 • nepotrebujete baterky do ovládača,
 • ovládač nestratíte,
 • signál ovládača neruší žiadne iné domáce spotrebiče.

Diaľkovo nastaviteľný rošt je vhodný pre akéhokoľvek človeka. Najviac ho ale ocenia ľudia so zhoršenou pohyblivosťou.
Chcete si v spálni dopriať maximálne pohodlie? Doplňte svoju posteľ o polohovateľný rošt a užite si komfortný odpočinok v akejkoľvek polohe.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…