Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

15. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje chrbticu a svalové partie od zbytočnej záťaže. Viete, ako si vybrať matrac a čo všetko by ste pri jeho kúpe mali zohľadniť?
V jednom z predchádzajúcich článkov sme si bližšie predstavili základné podmienky zdravého spánku a to, aké matrace máme k dispozícii z hľadiska použitých materiálov. Skladba matraca totiž ovplyvňuje nielen jeho vhodnosť pre tú-ktorú osobu, ale aj jeho ďalšie vlastnosti, ako sú tvrdosť, nosnosť či priedušnosť. Dnes sa bližšie pozrieme na to, čo zohľadniť, ak chcete vybrať matrac akoby šitý na mieru potrebám používateľa. Začať treba tým, že si odpoviete na niekoľko otázok:
 • Kto (v akom veku) bude matrac používať? Je to dieťa, mladý a aktívny človek alebo senior?
 • Aká je váha a výška budúceho používateľa?
 • Trpí používateľ nejakými zdravotnými problémami, napríklad alergiou či ťažkosťami, ktoré sa týkajú chrbtice a svalov? Alebo sa počas spánku nadmerne potí?
 • Je potrebné zabezpečiť aj polohovanie?
 • Zvykne používateľ spávať na chrbte, na bruchu alebo na boku?
 • Ako často sa bude matrac používať – denne alebo príležitostne?
 • Aké sú rozmery postele, do ktorej kupujete matrac?
 • Aký rošt má posteľ? (V prípade, že ho nemáte kúpený, vyberte ho podľa typu matraca.)
 • Ak ide o lôžko pre dvoch, budete chcieť samostatný matrac pre každého partnera alebo radšej zvolíte spoločný matrac?

Ako vybrať tvrdosť matraca? Zohľadnite vek, hmotnosť a kondíciu používateľa

Vek, hmotnosť a kondícia zohrávajú pri výbere matraca veľmi dôležitú úlohu, zväčša totiž súvisia aj s telesnými a zdravotnými dispozíciami používateľa. Iný matrac vyberiete pre svoje váhovo ľahké a zdravé dieťa a úplne odlišný bude potrebovať senior, ktorý má nadváhu a opotrebované kĺby. Preto si treba všímať najmä stupne tvrdosti matraca. Prvý stupeň označuje matrace veľmi mäkké, zatiaľ čo posledný stupeň zahŕňa extra tvrdé matrace, napríklad z odolnej peny či kokosového vlákna. Tie sú ideálne pre ťažších ľudí a mužov. Tvrdšie stupne matracov budú vyhovovať aj ľuďom, ktorí spávajú na chrbte alebo na bruchu. Pri spaní na chrbte by matrac mal byť povrchovo dostatočne prispôsobivý, aby podoprel bedrovú časť chrbtice a odbremenil tlakové body (krížovú kosť, päty, lopatky). Veľmi tvrdé matrace odporúčame najprv vyskúšať priamo v predajni, a to vo všetkých polohách.
Vedeli ste, že…?
Nosnosť matraca by mala vašu hmotnosť presahovať minimálne o 5 kg.

Veľmi mäkké matrace sú špecifickým typom matracov, ktoré odporúčame dôkladne vyskúšať najmä pod dohľadom skúseného predajcu. Napríklad mäkká prístelka z pamäťovej peny („vrchný matrac“) je perfektný doplnok pre veľmi tvrdé matrace – dá sa použiť na zvýšenie komfortu a ako kontúrujúca vrstva na odľahčenie kĺbov.

Stredne mäkké a stredne tvrdé matrace, napríklad matrace z pamäťovej peny, sú vhodné pre ženy, ľudí v strednom veku, seniorov, ako aj ľudí, ktorí buď trpia bolesťami kĺbov, alebo im vyhovuje spánková poloha na boku. Mäkšie matrace sa dokážu prispôsobiť telu, vďaka čomu pomáhajú zrelaxovať svaly, netlačia na ramená či boky a zároveň bránia vzniku preležanín u starších pacientov. Sú dobrým riešením aj pre vysokých a štíhlych ľudí. Hoci oproti nižším osobám môžu mať vyššiu hmotnosť, vďaka výške sa ich váha rovnomerne rozloží a telo nebude vyvíjať taký tlak na lôžko.

Pamätajte si, že mäkší matrac neznamená zlý matrac. Pre tých, ktorí trpia bolesťami kĺbov, môže byť povrchovo mäkký – prispôsobivý – matrac vyslobodením. Dobrým príkladom sú pamäťové dvojvrstvové matrace Curem (od mäkkých až po pevné), ktoré ponúkajú povrchovú mäkkosť, dovolia telu dokonale relaxovať a pritom ho skvele podopierajú. Dá sa povedať, že matrac môže byť povrchovo aj veľmi poddajný, ale musí mať pevnú základňu, aby bola chrbtica dokonale podopretá. Pamätajte aj na to, že neplatí pravidlo „čím tvrdší matrac, tým lepší“ (napr. aj typy matracov ako už spomínaný Curem sú konštruované na životnosť 10 rokov a viac).

 

Stredne tvrdé matrace reprezentujú najmä sendvičové a pružinové modely. Zvyčajne obsahujú materiály rôznej tuhosti a aj spevňujúce vrstvy, vďaka ktorým bránia vychyľovaniu chrbtice z jej osi počas spánku. Na rozdiel od mäkších, ktoré sa odporúčajú pre osoby vážiace cca do 80 kg, sú vhodné aj pre ľudí s vyššou hmotnosťou – cca do 110 kg. Veľmi tvrdé matrace sa zas obyčajne odporúčajú osobám nad 110 kg.

Môže sa stať, že vám nebude vyhovovať tvrdý ani mäkký matrac, pretože vaša chrbtica si vyžaduje inú tvrdosť ako napríklad nohy alebo ramená. V tom prípade skúste zónovaný matrac, do ktorého sú zakomponované mäkšie aj tvrdšie materiály kopírujúce anatómiu tela. Vďačným riešením sú aj obojstranné matrace, ktoré ponúkajú mäkšiu a tuhšiu stranu a minimalizujú riziko zlej voľby. Sami si potom môžete zvoliť stranu, ktorá vám vyhovuje viac. Ak sa stane, že je pre vás matrac príliš tvrdý, má to ľahké riešenie. Perfektne poslúži vrchný matrac – prístelka – najmä z pamäťovej peny, ktorá predstavuje pohodlie a úľavu pre kĺby.

Výška matraca a ďalšie dôležité rozmery

Výška matraca sa obvykle odvíja od jeho zloženia, v zásade by ste si však mali vybrať namiesto tenkých modelov kvalitnejšie vyššie matrace. Z hľadiska dostatočného komfortu je ideálna výška matraca minimálne 15 cm. Vyššie modely s väčšou tvrdosťou ocenia ľudia s vyššou hmotnosťou. Vysoké matrace sú ideálne aj pre starších ľudí – jednoducho preto, lebo z vysokého lôžka sa pohodlnejšie vstáva. Je dobré zohľadniť výšku postavy aj výšku vašej postele. Pri posteliach s nastaviteľnou výškou spania máte väčšiu slobodu pri výbere matraca.

Nepodceňujte ani dĺžku a šírku matraca. Vo všeobecnosti platí, že lôžko, resp. matrac by mali byť aspoň o 20 cm dlhšie než človek, ktorý ich bude používať. K najpoužívanejším patria modely 90 × 200 cm (v prípade manželskej postele 180 × 200 cm). Pred nákupom matraca zmerajte vnútorný rozmer rámu postele.

Matrace na zdravé spanie

Zdravotný stav majiteľa postele je alfou a omegou pri výbere vhodného matraca. Ak toto kritérium zľahčíte a kúpite si nevhodný produkt, vaše telo bude neustále trpieť a vy si môžete postupne privodiť ešte väčšie problémy. Naopak, správne zvolený matrac môže vaše ťažkosti nielen zmierniť, ale v niektorých prípadoch – vzhľadom na závažnosť ochorenia – vás ich môže aj úplne zbaviť.

Ak pociťujete problémy s chrbticou, kĺbmi či so svalmi, porozmýšľajte nad ortopedickým matracom. Je špeciálne navrhnutý tak, aby telu počas spánku priniesol želanú úľavu.

Alergia alebo veľká potivosť dokážu výber matraca poriadne skomplikovať. Našťastie je v ponuke množstvo produktov, ktoré vyhovujú potrebám citlivých používateľov. Tu treba klásť dôraz najmä na použité materiály. Je potrebné vybrať si také, ktoré majú hypoalergénny charakter a vysokú priedušnosť – nezadržiavajú vlhkosť, ktorá vytvára ideálne prostredie pre roztoče a baktérie. Matrace môžu obsahovať aj špeciálnu antimikrobiálnu zložku, ktorá bráni rozširovaniu mikroorganizmov. Dobrú službu vám však urobia aj vzdušné matrace z prírodných materiálov, prípadne poťahy matracov napríklad s obsahom striebra alebo aloy pravej. Ideálne je, keď sú poťahy snímateľné a dajú sa prať.
Pri určitých typoch zdravotných obmedzení je dôležité zabezpečiť polohovanie tela počas spánku. Týka sa to najmä starších pacientov, u ktorých hrozí riziko vzniku preležanín, prípadne ľudí s problémom refluxu. Tu si treba uvedomiť, že všetky matrace nemožno použiť v kombinácii s polohovateľným roštom. Aj v rámci určitého typu dokonca existujú rozdiely, napríklad polohovateľné taštičkové matrace sa od pevných odlišujú vyšším počtom taštičiek. Matrac si totiž musí zachovať svoje vlastnosti aj „v ohybe“, ktorý polohovanie spôsobí.
Problémy so spánkom zas môžu riešiť napríklad matrace či poťahy s výťažkami z rôznych rastlín, napríklad z levandule, ktorá je známa svojimi arómoterapeutickými účinkami.

Aký matrac je vhodný pre partnerov?

Najväčšia dilema sa objaví vo chvíli, keď začnete vyberať matrac do manželskej postele. Máte totiž dve možnosti – buď kúpite spoločný veľký matrac, alebo dva samostatné matrace pre obidvoch partnerov. Čo je lepšie?

Prvou premennou v tejto rovnici je pohodlie. Kupovať spoločný matrac či dva rovnaké matrace s rovnakými vlastnosťami je už vzhľadom na anatomické rozdiely medzi mužským a ženským telom a odlišnú hmotnosť trochu nepraktické riešenie. Navyše každý človek si do vzťahu prináša aj svoje zdravotné problémy a iné nároky na prostredie pri spánku, pod pojmom komfort si teda môže predstavovať čosi iné.

Ak zvolíte dva samostatné matrace, máte oveľa voľnejšiu ruku pri výbere. Samozrejme, partnerské matrace musia byť kvôli celkovej estetike rovnako vysoké. Dobrým riešením môže byť kúpa dvoch identických obojstranných matracov s jednou mäkšou a druhou tvrdšou stranou, vďaka čomu si môže každý z partnerov vybrať, aký povrch bude preňho vhodný.

Spoločný matrac preferujú páry, ktorým prekáža medzera vznikajúca medzi samostatnými matracmi. Najmä vtedy, ak k nim do postele zvyknú pribehnúť aj ich ratolesti, sa priehlbina uprostred zvýrazní a stáva sa veľmi nepohodlnou. Deti by však určite nemali byť hlavným kritériom pri výbere matraca do manželskej postele. Podstatným faktorom, ktorý dokáže zamiešať karty, je skôr dizajn postele. Ak máte model bez čela a záhlavia, prípadne s nízkym rámom, z estetického hľadiska môže byť vhodnejší jeden celistvý matrac.

Rátajte však aj s tým, že:
 

 • pri otáčaní sa a ďalších pohyboch vášho partnera budete cítiť otrasy aj na svojej strane lôžka;
 • vzhľadom na veľké rozmery matraca bude jeho údržba, ako aj manipulácia s ním zložitejšia;
 • ak dôjde k deformácii matraca na strane jedného z partnerov, budete musieť vymeniť celý model;
 • ak to bude obojstranný matrac, obaja partneri budú musieť používať tú istú stranu.

Poraďte sa s odborníkmi, ako si vybrať správny matrac

Ako vidno, pri výbere vhodného matraca je potrebné zohľadniť viacero kritérií. Zamyslite sa, čo je pre vás dôležité, a pozorne si preštudujte opisy, v ktorých predajcovia informujú o parametroch jednotlivých matracov. Nezabudnite zohľadniť nielen nosnosť, preferenciu tvrdosti či svoju zdravotnú kondíciu, ale aj rozmery a vhodnosť uloženia na ten-ktorý rošt. Ak si výberom vhodného matraca nie ste istí, najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím ortopédom alebo s odborníkmi priamo v predajni.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…