Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Zdravé spanie a moderné materiály

Zdravé spanie a moderné materiály

07. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Fakt, že prespíme takmer tretinu života, by nás mal motivovať k tomu, aby sme nepodceňovali výber postele, matraca ani posteľnej bielizne. Počas noci organizmus regeneruje a naberá sily do nového dňa, kvalitný spánok je preto jedným zo základných predpokladov zdravého životného štýlu – dokonca rovnako dôležitý ako dobrá strava či pohyb. Ako si teda zabezpečiť zdravé a príjemné prostredie v našej domácej ríši snov?
Na prvom mieste by mal byť výber vhodnej postele, najmä, z hľadiska jej veľkosti a umiestnenia. O tom, ako zariadiť spálňu, sme si už povedali v predchádzajúcom článku. Hoci je posteľ dominantným kusom nábytku, netvorí ju len samotný rám, ktorý si zväčša vyberáme podľa nášho vkusu. Oveľa podstatnejšie je zadovážiť si kvalitný rošt a matrac. Obidve súčasti postele sú alfou a omegou zdravého spánku. Mali by sa prispôsobiť individuálnym potrebám každého užívateľa, aj preto sa zvyčajne k posteli dokupujú samostatne.

ROŠT – NEVIDITEĽNÝ, ALE DÔLEŽITÝ!

Síce sa skrýva pod matracom, zohráva nemenej významnú úlohu. Jednak poskytuje matracu oporu tým, že preberá časť záťaže, jednak sa stará o odvetrávanie lôžka, vďaka čomu možno predísť zvýšenej vlhkosti a tým aj výskytu roztočov či plesní v matraci. V ponuke nájdete rošty za 20 eur, ale aj také, ktoré stoja viac ako 300 eúr. Čo by ste teda mali sledovať pri ich výbere z hľadiska vášho zdravia?


Lamely roštu

Počet lamiel ovplyvňuje „hustotu“ roštu. Ak sú laty alebo lamely ukladané nariedko, matrac sa cez medzery začne prepadať, postupne sa zdeformuje a prestane poskytovať človeku potrebnú oporu. Ideálny počet lamiel sa pohybuje okolo čísel 28 – 30, maximálna vzdialenosť medzi jednotlivými lamelami by nemala byť viac ako 4 cm.

Elektrický polohovací rošt TRIO MOBIL DUAL T12
Pevný lamelový rošt LA VIDA 700

Existujú rôzne typy roštov – v princípe sa však delia na dve hlavné skupiny; latkové (pevné) a lamelové. Pevné rošty sa zväčša vyrábajú zo smrekového, vrstveného dreva či pevného laminátu a sú vhodné napríklad pre ťažšie typy matracov. Lamelové rošty vznikajú kombináciou dreva a umelých materiálov a sú oveľa flexibilnejšie – lepšie sa tak prispôsobia záťaži tela a lepšie „si rozumejú“ s matracmi, ktorých materiály majú podobné vlastnosti, ako pamäťová či studená pena. Aj preto sú ideálne pre ľudí so zdravotnými problémami, napríklad s ťažkosťami chrbtice.
Najkvalitnejšie rošty majú zosilnený rám i vysokú nosnosť (niektoré až do 180 kg), a dajú sa dokonca ovládať elektricky. Umožňujú polohovanie hlavy i nôh, ale aj individuálne nastavenie tvrdosti v bedrovej časti. Majú tiež chránič hrán či spevňujúci stredový popruh, ktorý umožňuje lepšie rozložiť zaťaženie.
 

VEĽKÁ MATRACOVÁ ODYSEA

Dilemu pri výbere roštu vystrieda ďalší oriešok. Zistíte, že vybrať si matrac v spleti produktov je pomerne náročné. Odborníci sa však určite zhodnú v tom, že matrac by ste si mali vyberať prvý v poradí. Cena je síce obmedzená vaším rozpočtom, oveľa podstatnejšie však je, čo od matraca očakávate – napríklad, či nemáte zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú špecifickú polohu pri spánku.

Ak trpíte alergiou, musíte sa mať na pozore najmä pred roztočmi. Nepríjemné drobné živočíchy totiž nachádzajú práve v matracoch ideálnu pôdu pre svoju existenciu. Živia sa zvyškami odumretej pokožky či vlasmi, majú k dispozícii tmavé prostredie, dostatok tepla, ale aj vlhkosti, ktoré vytvára ľudské telo. Navyše sa môžu v matracoch, ktoré sa ťažko udržujú zvnútra, ľahko rozmnožovať. Pozitívne je, že na výrobu matracov sa dnes používajú moderné materiály, ktoré poskytujú želaný komfort, ale aj zvýšenú ochranu pred roztočmi. Ktoré typy matracov sú z hľadiska zdravia ideálne?
Matrac IBIZA
Zdravé spanie a moderné materiály


Pružinové a taštičkové matrace

Zaraďujú sa síce k tvrdším matracom, sú však zároveň priedušné a vzdušné, takže vám nehrozí invázia roztočov alebo plesní. Pružinové matrace patria k starej dobrej klasike. Ich modernú formu predstavuje tzv. bonelový systém, kde je medzi pružinami v tvare presýpacích hodín a vrchnou vrstvou matraca navyše kovová doska, zabraňujúca pretláčaniu pružín von z matraca. Taštičkové matrace majú pružiny umiestnené v stovkách textilných vrecúšok s rozličnou tuhosťou. To umožňuje zónovanie matraca podľa hmotnosti a tiaže jednotlivých častí tela.

Latexové matrace

Jadro matracov tvorí prírodná latexová pena, ktorá sa vyrába z kaučuku. Je mimoriadne pružná, ale aj tvarovo stála a priedušná. Ide o hypoalergénny materiál, ktorý nepohlcuje prach, nie je teda žiadnym lákadlom pre baktérie či plesne. Ak trpíte problémami s chrbticou, budú pre vás tieto matrace najvhodnejšie, latex má totiž najvyššiu bodovú elasticitu, takže je vhodný aj na výrobu ortopedických matracov.

Penové matrace

Mnohí ich považujú za najkomfortnejšie a najjednoduchšie z hľadiska údržby. Základom takýchto matracov bývajú rozličné penové materiály, ktoré sú ideálne na vytváranie ložných plôch s rôznymi anatomickými zónami. Na ich výrobu sa používa napríklad polyuretánová (PUR) pena, ktorá je – podobne ako latex – mimoriadne elastická, no zároveň aj hygienická a tvarovo stála.

Matrac LUNA

Súčasťou penového matraca môže byť aj studená (HR) pena alebo tzv. lenivá, resp. viscoelastická pena, ktorá je pevná, vysoko priedušná, vytvára skvelú oporu svalom a chrbtici a zabraňuje otlakom. Aj z toho dôvodu matrace z tohto materiálu často vyhľadávajú ľudia s problémami kĺbov, chrbta, krčnej chrbtice či seniori. Penové matrace sa tiež vyznačujú vysokou životnosťou. Pena môže byť dokonca vybavená antimikrobiálnou zložkou, ktorá zabraňuje rastu mikroorganizmov. Iné matrace sa skladajú z rôznych vrstiev peny, zväčša tuhšej a pružnejšej, vďaka čomu si užívatelia môžu zvoliť mäkšiu alebo tvrdšiu stranu matraca. Pri výrobe niektorých matracov z polyuretánovej peny sa v súčasnosti dokonca používa zámkový systém, pri ktorom nie je potrebné použiť žiadne lepidlá.
Matrac MURIEL


Prírodné matrace

Hoci dnes pre alergiu málokto používa prírodné výplne, ako napríklad perie, zo sveta posteľových matracov prírodné materiály nevymizli. Ako výplň sa často používa nielen prírodný latex, ale aj morská tráva, agáve, kokosové vlákno, eukalyptus, lyocell, ovčia vlna či konský vlas. Ide pritom o vzdušné matrace, ktoré veľmi dobre odvádzajú vlhkosť. Morská tráva má navyše aromaterapeutické účinky. Ak sa nadmerne potíte, pomôže vám matrac s konskými vlasmi, ktorý je výnimočne priedušný a ľahký. Tomu je, samozrejme, priamo úmerná aj cena – považuje sa za jeden z najluxusnejších matracov na trhu.

Sendvičové matrace

Sú rovnako obľúbené ako penové matrace. Podľa ich názvu možno ľahko usúdiť, že v profile budú naozaj pripomínať sendvič. Zvyčajne totiž pozostávajú z vrstiev prírodných materiálov, ako sú kokosové vlákna či konské vlasy, a penových materiálov s rôznym stupňom tuhosti a elasticity. Vrstvenie sa stará o vysokú priedušnosť matraca i jeho pevnosť. Sú zároveň pružné, majú vysokú životnosť a nenáročnú údržbu.

Nezabudnite na poťah

Keďže starostlivosť o samotný matrac je pomerne komplikovaná, je dobré ochrániť ho poťahom zo špeciálnych textílií, ktoré jednak neprepustia roztoče, jednak ich možno jednoducho vyprať v práčke na 60 °C. Roztoče zastaví antibakteriálny materiál, často doplnený o prímes striebra alebo aloe vera.

VYCHYTÁVKY PRE POHODU A ZDRAVIE

1. Niektoré materiály umožňujú vytvorenie masážnych profilov na povrchu matraca, a tak prispievajú k intenzívnejšej relaxácii a uvoľneniu napätého svalstva počas spánku.

2. Ak máte problémy s chrbticou, zadovážte si matrac, ktorý zabezpečí jej zónovú ochranu. Pomôže vám aj vtedy, ak radi spávate na boku – je totiž pevnejší v panvovej oblasti a zároveň poskytuje komfort aj oporu bedrovým a ramenným kĺbom.

3. V priebehu spánku zohráva dôležitú úlohu aj termoregulácia – aj preto majú niektoré matrace klimatizačnú vrstvu z dutých vlákien, ktoré priaznivo ovplyvňujú teplotu.


Zdravé spanie a moderné materiályZdravé spanie a moderné materiályZdravé spanie a moderné materiály

 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Kupujeme pre bábätká: detská postieľka a prebaľovací pult

Čakáte prírastok a chcete svojej ratolesti pripraviť útulnú a zároveň funkčnú detskú izbičku? K dôležitým veciam, ktoré sú súčasťou výbavy domácností s novorodencom,…

Tipy na zariadenie obývačky, ak radi meníte atmosféru izby

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí milujú zmeny? Ani vás nadlho neuspokojí aktuálny vzhľad obývacej izby a po krátkom čase už rozmýšľate, čo upraviť? Pôsobivý redizajn nem…