Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

Ako usušiť kvety a naaranžovať ich do kytíc?

07. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Kvety sú dekorácia, ktorá si nájde miesto v každej domácnosti. Ich krásu si môžete užívať celoročne, stačí sa naučiť, ako kvety správne sušiť a aranžovať do vázy. Môžete si z nich vyrobiť aj úchvatný veniec. Prezradíme vám, aké kvety a akým spôsobom sušiť.
Skôr než sa pustíte do sušenia, je dobré vedieť, že kvety vlhké po daždi sa nezbierajú. Sú totiž náchylnejšie na plesnivenie. Ak tak predsa len urobíte, dajte kvety do vázy s malým množstvom vody a počkajte, kým nestratia vlhkosť. Aranžéri odporúčajú aj zbieranie kvetov, ktoré nie sú plne rozkvitnuté, inak pri sušení opadávajú okvetné lístky.

Aké kvety sa sušia?

Usušiť môžete väčšinu kvetín, ale aj travín. Najlepšie sa sušia nasledujúce:
 
 • Slamienky. Odrežte ich v čase, keď ešte nie sú celkom rozkvitnuté, inak budú ich okvetné lístky opadávať. Slamienky sú na sušenie obľúbené najmä preto, lebo po usušení sú takmer na nerozoznanie od živého kvetu na rastline.
 • Limonka. Suší sa celé jej kvetenstvo. Kalich alebo kvet môže mať modrú, ružovú alebo bielu farbu. Má husté kvetenstvo, ktorému sa v záhradníckom žargóne hovorí kefka.
 • Bodliaky. V suchých väzbách krásne vyzerajú i bodliaky, napríklad štetka obyčajná a štetka siata, ktoré sa po usušení dajú aj zafarbiť.
 • Starček prímorský. Kvetina, ktorá zaujme svojimi striebristými listami. Ich farba zostáva atraktívna aj po usušení.
 • Levanduľa. Odstrihnite ju za slnečného dňa. Odporúča sa zbierať len také kvety, ktoré nie sú plne rozvinuté, inak začnú čoskoro opadávať.
 • Hortenzia. Ak chcete sušiť hortenziu, musíte vystihnúť správny okamih odtrhnutia. Ideálna je približne polovica septembra, keď má zrelé kvetenstvo.
Na sušenie sa však hodí aj mnoho ďalších kvetov. Patrí medzi ne napríklad klematis, šalvia, nevädza, ruža, dália, nechtík, orgován a iné.

2 + 2 metódy sušenia kvetov

Všeobecne sa odporúča kvety sušiť tam, kde je tma, sucho a dostatočné množstvo vzduchu. Každej kvetine vyhovuje iná metóda sušenia, a preto je potrebné vybrať si tú najvhodnejšiu. Aké sa používajú najčastejšie?

1. Sušenie vo vode

Sušenie kvetov prebieha tak, že stonky majú vo vode. Do vázy dajte približne 1,5 cm vody a postavte do nej kvety. Vodu pomaly vstrebajú a začnú uschýnať. Čas sušenia je okolo 10 dní. Týmto spôsobom sa suší:
 
 • ruža, hortenzia, gypsomilka,
 • dália, rimbaba, kvety akácie,
 • mesačnica, láskavec chvostnatý.

2. Mikrovlnná rúra ako pomocník pri sušení

Tento spôsob je obľúbený, pretože je rýchlejší než ostatné. Navyše farby zostávajú takmer nezmenené. Sušte však na nižších teplotách, inak by sa mohli jemné okvetné lístky spáliť. Vhodnú teplotu zistíte len experimentovaním.

Do mikrovlnnej rúry položte vhodnú nádobu a nasypte do nej zhruba 2,5 cm silikagélu. Na túto vrstvu rozložte kvetiny. Následne ich opatrne zasypte ďalšou vrstvou silikagélu. Nádobu nezatvárajte. Týmto spôsobom môžete sušiť:
 
 • nechtík, prvosienku, alchemilku,
 • gypsomilku, šalviu, pamajorán,
 • pšenicu, ovos, rozmarín, asparágus.

3. Sušenie pomocou vysušovacích prostriedkov

Na sušenie sa používajú prostriedky, ktoré pohltia akúkoľvek vodu v rastlinách. Celý proces trvá dlho, ale vyplatí sa. Kvetiny si totiž zachovajú svoj pôvodný tvar i farbu. Na sušenie môžete použiť piesok, borax, kamenec alebo silikagél. Hoci je piesok najlacnejší, sušenie trvá najdlhšie. Ideálny je silikagél, ktorý je ľahký, a tak ním môžete rastliny bez obáv zasypať.

Ako na to? Kvety sušte v uzavretej nádobe. Na dno nasypte zhruba 5 cm silikagélu, rozložte naň kvetiny a znovu ich zasypte silikagélom. Vzhľadom na to, že silikagél sa dá vysušiť v rúre, môžete ho používať opakovane.

Sušenie vysušovacími prostriedkami je vhodné pre:
 
 • fréziu, gerberu, orgován,
 • fialku, konvalinku, modricu,
 • pivonku, sedmokrásku, hyacint.

4. Sušenie na vzduchu

Najznámejšia a najjednoduchšia metóda. Suší sa na tmavom a vzdušnom mieste s teplotou okolo 25 °C. Kvety sušte vo zväzku stonkami nahor. Stonky omotajte špagátom alebo gumičkou. Gumička drží lepšie ako povrázok. Sušením totiž stonky strácajú objem a gumička na túto zmenu reaguje pružnejšie.

Dĺžka sušenia je zhruba 1 až 5 týždňov, záleží na veľkosti zväzku a druhu rastlín. Najčastejšie sa takto suší:
 
 • slamienka, gypsomilka, ostrôžka,
 • šalvia, plamienok, limonka,
 • nevädza, astilba a levanduľa.

Dobré rady týkajúce sa sušenia obľúbenej levandule a slamienok

Ako správne sušiť levanduľu?
 
 • Zbierajte len pred plným rozvinutím kvetu.
 • Režte celé stonky i s kvetenstvom.
 • Kvety zviažte do zväzkov a zaveste na suché miesto, kde prúdi čerstvý vzduch.
 • Odlomené časti dajte do plátenných vreciek a vložte do skrine – fungujú proti moliam.
Ako správne sušiť slamienky?
 
 • Slamienky režte ešte predtým, ako sa plne rozvinú.
 • Kvetinám nechajte čo najdlhšie stonky.
 • Kvety zoskupte do redších zväzkov, aby mali stonky dostatok vzduchu. Budú sa rýchlejšie sušiť a nebudú plesnivieť.
 • Sušte ich na tmavšom, dobre vetranom a suchom mieste.
 • Nikdy ich nesušte na slnku, farby kvetov by vybledli.

Ako na aranžovanie suchých kvetov? 

Najčastejšie sa tzv. sušiny dávajú do vázy. Jednotlivé kvety do nej vkladajte do kríža. To znamená, že prvú kvetinu dajte do vázy tak, aby v nej bola v uhlopriečke. Druhú uložte krížom na prvú. Takto postupujte i s ďalšími kvetinami. Vázu otáčajte, aby kvety boli vždy krížom. A nezabudnite, že prirodzenosť hrá prím. Preto sa nebojte nechať niektoré stonky dlhšie a iné kratšie. Okrem vázy sušeným kvetinám pristane i zaujímavá nádoba alebo prútený kôš. Vytvoriť si však môžete i kytice na zavesenie – tie sa hodia predovšetkým do kuchyne vo vidieckom štýle.
Z usušených kvetov sa dá vyrobiť i veniec na dvere. Vezmite si slamený korpus a zelený drôt na viazanie. Prichystajte si usušené kvetiny a ďalší prírodný materiál, napríklad šišky, mach, brezové vetvičky a klásky obilia. Jednotlivé prvky pripevňujte na veniec pomocou drôtu. Všetko môžete dozdobiť jutou alebo farebnou látkou.

Milujete kvety? Vďaka suchým väzbám si ich krásu môžete užívať celoročne. A bonus navyše? Sušené kvetiny krásne prevoňajú vašu domácnosť a dodajú jej romantickú atmosféru. Nechce sa vám zháňať kopec kvetín? I pár kúskov jedného druhu môže vyzerať vo váze skvelo – obzvlášť v moderných interiéroch je toto riešenie veľmi trendy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…