Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

26. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Pri kúpe pohovky či sedacej súpravy máme zvyčajne hneď na začiatku jasno v tom, akú by mala mať veľkosť, tvar a farbu. Keď príde reč na materiál, nastáva dilema. Vybrať si textilné čalúnenie, prírodnú kožu alebo koženku? Čo je najlepšie?

Zrejme vás nepotešíme, ale univerzálne riešenie či takzvaný ideál neexistujú – každý materiál má svoje prednosti aj nedostatky. Vybrať by ste si ho mali s ohľadom na vlastné potreby. Na začiatku si preto odpovedajte na otázky, ako sú:

  • Ako intenzívne bude sedačka využívaná?
  • Máte malé deti alebo domácich miláčikov?
  • Trpí niektorý z členov rodiny alergiou?
  • Hľadáte materiál s minimálnou potrebou údržby?
  • Prajete si, aby sedacia súprava bola ľahko kombinovateľná s doplnkami, ako sú vankúše, závesy či ďalšie dekorácie?
  • Neprekáža vám, ak materiál po čase získa prirodzenú patinu

Z odpovedí vám vyplynie, na čo sa pri výbere materiálu zamerať a aké by mali byť jeho vlastnosti. Teraz si priblížime plusy a mínusy jednotlivých druhov čalúnenia. 

Textilný poťah

Na poťahy sedačiek sa používajú plošné textílie. Najčastejšie sú to hladké alebo hrubé tkaniny, na omak jemnejšie alebo drsnejšie, čo závisí od štruktúry konkrétneho materiálu. K obľúbeným poťahovým látkam patrí napríklad velúr, ktorý sa vyznačuje krátkym vlasom, zamatovým povrchom, jemnosťou a luxusným vzhľadom, či v súčasnosti veľmi moderné mikrovlákno, charakteristické hebkosťou, farebnou aj tvarovou stálosťou, odolnosťou voči tvorbe hrčiek a ľahkou údržbou.
Okrem toho, že cena textilných sedacích súprav býva obyčajne priaznivejšia než cena tých kožených, sú textilné sedačky často preferované najmä preto, že sú príjemnejšie na dotyk. Koža totiž rýchlejšie absorbuje nielen chlad, ale aj teplo, čím spôsobuje pocit „lepenia“. Plusom určite je aj to, že sedačky pôsobia hrejivo i na pohľad a priestor tým zútulňujú.

Na druhej strane, v závislosti od typu textílie sa na látke môžu ľahšie zachytávať chlpy zvierat a rôzne nečistoty. V súčasnosti však existujú naozaj kvalitné látky, ktoré dokážu dobre odolávať škvrnám, resp. dajú sa jednoducho vyčistiť. Okrem toho čistiace prostriedky sú dobre dostupné a lacnejšie než prípravky na ošetrovanie kože. Textílie vyžadujú pravidelnú údržbu vrátane vysávania a čistenia. Niektoré druhy sedacích súprav majú odnímateľné poťahy, ktoré možno vyzliecť a vyprať v práčke alebo v čistiarni, čím starostlivosť o nábytok výrazne uľahčujú. Ak máte zvieratá, vyberte si textílie s hladkým povrchom, do ktorého sa nemôžu zachytiť pazúry, čo by viedlo k vytrhávaniu nití a nezvratnému poškodeniu poťahu.

Jednou z najväčších výhod látkových modelov sedačiek je, že ponúkajú nespočetné množstvo farebných variantov, vzorov a textúr, ktoré poľahky zapadnú do interiéru v akomkoľvek štýle. Tvoria teda oveľa väčšiu ponuku, z ktorej si môžete vyberať. Pozor však na to, kam sedačku umiestnite – pôsobením slnečného žiarenia dopadajúceho cez okno môže postupom času farba sedačky vyšedivieť, resp. vyblednúť. Pri vybraných sedačkách sa môžete stretnúť s údajom o stálofarebnosti (stupnica od 1 do 5), ktorý hovorí o schopnosti materiálu odolávať farebným zmenám, pričom stupeň 5 predstavuje najvyššiu odolnosť voči zmene farby, resp. vyblednutiu.

Oplatí sa vedieť

Aká kvalitná je tkanina? Túto vlastnosť laik preverí len ťažko. Existuje však údaj, ktorý vám pomôže. Textilné poťahy sa totiž testujú špeciálnou metódou, ktorej sa hovorí martindale, a to prostredníctvom stroja, ktorý overuje trvanlivosť látky, resp. jej odolnosť voči oderom, za presne stanovených podmienok. Výsledky sa uvádzajú v počte otáčok (cyklov), pri ktorých tkanina „povolila“ a začali sa na nej objavovať prvé znaky opotrebovania či poškodenia. Platí, že čím vyšší počet otáčok, tým je tkanina voči oderu odolnejšia. Na ilustráciu, na intenzívne zaťažovaný nábytok (aj na verejných miestach) sú určené poťahové látky s hodnotami nad 30 000 cyklov martindale.

Čalúnenie z kože

Koža je v porovnaní s textíliou pevnejšia a má trvácnejšiu farebnosť. Samozrejme, za predpokladu, že nebude vystavená priamym slnečným lúčom. Pri dobrej údržbe vám takáto sedacia súprava môže vydržať aj desaťročia, jej kúpou teda získate skutočne nadčasový kúsok. Vďaka svojmu povrchu pôsobí veľmi luxusne, takže miestnosti dodá elegantný, priam aristokratický nádych. Dobre sa kombinuje s akýmikoľvek textilnými doplnkami (dekoračné vankúše, deky), keďže nehrozí, že by sa vlákna doplnkov splietali s poťahom a vytvárali tak na sedačke hrčky.
 
Kožu ľahko vyčistíte, no za žiadnych okolností nepoužívajte chemikálie. Väčšinou ju stačí zbaviť prachu a vyleštiť, je však menej odolná voči škrabancom. Citlivo reaguje aj na zmenu vlhkosti či teploty v miestnosti, čo sa môže prejaviť tvorbou záhybov či prasklín. Optimálna teplota v izbe s koženou sedacou súpravou je 17 až 21 °C a vlhkosť vzduchu okolo 50 %. Investovať by ste mali do impregnačných prípravkov, ktoré sa starajú o jej hĺbkovú ochranu a udržujú jej pružnosť, mäkkosť, vodotesnosť a farbu.
Veľkou výhodou kože je jej hypoalergénnosť, čo znamená, že nespôsobuje problémy ľuďom s alergiou. Na rozdiel od textílie sa v nej nehromadí prach ani chlpy či ďalšie alergény.
 
Jednou z vlastností kožených sedačiek je, že koža prirodzene starne. Prípadné „nedokonalosti“ spôsobené používaním a časom (napríklad stmavnutie sedačky) nie sú obyčajne považované za nežiaduce, práve naopak, takéto kúsky budú pôsobiť nenútene a hodnotne, podobne ako starožitnosti. Zároveň je úplne normálne, ak má kožená sedačka mierne nerovnú štruktúru, časté sú aj rôzne jazvy, žilky, škvrny či „vrásky“.
Vedeli ste, že?

Špeciálny vysokolesklý kožený poťah sa zvykne označovať ako bycast. V tomto prípade je spodná vrstva kože pokrytá jemným filmom, ktorý sa vytvorí laminovaním za tepla. Koža tak získa jemnejší a žiarivejší povrch.

Syntetická koža

 

Často sa stretnete aj s označeniami ako umelá koža či koženka. Devízou je vzhľad kože, ktorý je niekedy na nerozoznanie od skutočného prírodného materiálu, a nižšia obstarávacia cena. Vyrába sa nanášaním vrstvy PVC, resp. polyuretánu na podklad, ktorý tvorí bavlnená textília alebo syntetická látka. To výrobcom umožňuje vyrábať sedacie súpravy z koženky v nespočetných farebných verziách a povrchových úpravách.

Syntetická koža je nepriedušná a neprepúšťa ani vodu. Je príjemná na dotyk a tak ako pri textíliách sa uvádza jej odolnosť voči oderu počtom cyklov martindale. Na rozdiel od kože nie je poznačená prirodzenými „znamienkami krásy“, má pravidelnú štruktúru a farbu, preto mnohým na pohľad vyhovuje viac práve táto alternatíva. Má však nižšiu životnosť než koža a vyžaduje si dôslednú údržbu, aby sa zabránilo popraskaniu a olupovaniu povrchovej vrstvy.

Rozhodnite sa správne

Veľakrát sa naše želania úplne rozchádzajú s reálnymi potrebami alebo nárokmi našej rodiny. Poťahový materiál si preto vyberajte aj s ohľadom na účel použitia a záťaž, ktorú bude musieť sedačka dlhodobo podstupovať. A ak sa aj napriek tomu neviete rozhodnúť, pretože sú vám sympatické rôzne materiály, doprajte si kombinované sedačky, napríklad vo vyhotovení textílie s kožou, ktoré sú veľmi moderné a originálne. To, čo spája všetky poťahy a čo treba brať do úvahy pri výbere sedačky, je vyhotovenie čalúnenia. Nie všetky modely majú rovnakým materiálom potiahnutý aj chrbát sedačky, čo takéto modely predurčuje na umiestnenie k stene. Pokiaľ teda chcete sedačku do priestoru, siahnite po takej, ktorá je precízne počalúnená rovnakým materiálom na celej viditeľnej ploche.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…