Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

03. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Pri kúpe pohovky či sedacej súpravy máme zvyčajne hneď na začiatku jasno v tom, akú by mala mať veľkosť, tvar a farbu. Keď príde reč na materiál, nastáva dilema. Vybrať si textilné čalúnenie, prírodnú kožu alebo koženku? Čo je najlepšie?

Zrejme vás nepotešíme, ale univerzálne riešenie, či takzvaný ideál neexistuje – každý materiál má svoje prednosti aj nedostatky. Vyberať by ste ho mali s ohľadom na vlastné potreby. Na začiatku si preto položte kľúčové otázky

  • Ako často a na aký účel budete pohovku využívať? Bude slúžiť len na príležitostné posedenie alebo aj na relax či spánok? 
  • Koľkí ľudia ju budú používať? 
  • Máte malé deti alebo domácich miláčikov? 
  • Trpí niektorý z členov rodiny alergiou?  
  • Hľadáte materiál s minimom údržby? 
  • Prajete si, aby sedacia súprava bola ľahko kombinovateľná s doplnkami, ako sú vankúše, závesy či ďalšie dekorácie? 
  • Neprekáža vám, ak materiál po čase získa prirodzenú patinu? 


Z odpovedí vám vyplynie, pre ktorý materiál by ste sa mali rozhodnúť. Teraz si priblížime plusy a mínusy jednotlivých druhov čalúnenia.

 

TEXTILNÝ POŤAH

Prezýva sa aj plošná tkanina, používaná vo forme sieťovanej látky. Vôbec neplatí, že textilné sedacie súpravy sú vždy lacnejšie ako kožené. Pohovka odetá v kvalitnej poťahovej látke sa dokonca môže priblížiť cene koženej. Textília sa po viacerých stránkach zvykne javiť ako pohodlnejšia. Koža totiž rýchlejšie absorbuje nielen chlad, ale aj teplo, čím spôsobuje pocit „lepenia“. Na druhej strane, v závislosti od typu textílie sa na látke môžu ľahšie zachytávať chlpy zvierat a rôzne nečistoty.

V súčasnosti existujú naozaj kvalitné textílie, ktoré dokážu dobre odolávať škvrnám, resp. sa ľahko zbavujú nečistôt. Okrem toho, čistiace prostriedky sú dobre dostupné a lacnejšie než prípravky na ošetrovanie kože. Textílie však vyžadujú naozaj pravidelnú údržbu, vrátane vysávania a čistenia. Niektoré druhy sedacích súprav majú odnímateľné poťahy, ktoré sa dajú vyzliecť a vyprať v práčke alebo v čistiarni, čím starostlivosť o nábytok výrazne uľahčujú.
Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

High-tech čalúnenie

Našli ste si v popise produktu, že je čalúnená látkou z mikrovlákna? Ide o modernú high-tech textíliu, ktorá vzniká kombináciou polyesteru a polyamidu. Je príjemná na dotyk, ale medzi jej oceňované vlastnosti patria najmä priedušnosť, schopnosť dobre odvádzať vlhkosť, pružnosť a odolnosť voči tvorbe „žmolkov“.


Látkové modely ponúkajú nespočetné množstvo farebných variantov, vzorov a textúr. Tvoria teda oveľa väčšiu ponuku, z ktorej si môžete vyberať. Farby však skôr vyblednú, alebo sa zošúchajú, predovšetkým pri styku s oblečením, ktoré ľahko púšťa farbu. Vyblednutosť však môže spôsobiť napríklad aj slnečné žiarenie dopadajúce cez okno. Pri výbere textilného čalúnenia si dávajte pozor na to, aby išlo o naozaj kvalitnú látku, ktorá nezostáva pokrčená či zvrásnená, keď zo sedačky vstanete.
Sedacia súprava RINO

Aká kvalitná je tkanina? 

Túto vlastnosť laik preverí len ťažko. Existuje však údaj, ktorý vám pomôže. Textilné poťahy sa totiž testujú špeciálnou metódou, ktorej sa hovorí Martindale. Ide o stroj, ktorý testuje trvanlivosť látky, resp. jej odolnosť voči oderom za presne stanovených podmienok. Výsledky sa uvádzajú v počte otáčok, pri ktorých tkanina „povolila“ a začali sa na nej objavovať prvé znaky opotrebovania či poškodenia. Vysoký počet otáčok (napríklad 50-tisíc) teda napovedá, že ide o naozaj kvalitnú a odolnú tkaninu.

 

NESTARNÚCA KOŽA

Koža je v porovnaní s textíliou pevnejšia a má trvácnejšiu farebnosť. Samozrejme, za predpokladu, že nebude vystavená priamym slnečným lúčom. Pri dobrej údržbe vám takáto sedacia súprava môže vydržať aj desaťročia, získate tak skutočne nadčasový kúsok. Svojím hladkým povrchom a mierne lesklým vzhľadom pôsobí oveľa luxusnejšie, dá teda miestnosti elegantný, priam aristokratický nádych.

Kožu relatívne ľahko vyčistíte, dokonca aj od červeného vína, za žiadnych okolností však nepoužívajte chemikálie. Väčšinou ju stačí zbaviť prachu a vyleštiť, je však menej odolná voči škrabancom. Nie je teda ideálna, ak máte domáce zvieratká. Citlivo reaguje aj na zmenu vlhkosti či teploty v miestnosti, čo sa môže prejaviť tvorbou záhybov. Investovať by ste mali do prípravkov, ktoré ju zjemnia a zabránia tvorbe prasklín. Koža je hypoalergénna, čo znamená, že nespôsobuje problémy ľuďom s alergiou. Na rozdiel od textílie sa v nej nehromadí prach, ani chlpy či ďalšie alergény.
Sedacia súprava LIDO II
Jedným z benefitov kožených sedačiek je aj fakt, že koža prirodzene starne, prípadné „nedokonalosti“, spôsobené používaním a časom, teda nemusíte hneď považovať za katastrofu – takýto kúsok bude pôsobiť nenútene a hodnotne, podobne ako starožitnosti. Zároveň je úplne normálne, ak má kožená sedačka mierne nerovnú štruktúru, časté sú aj rôzne jazvy, žily, škvrny či „vrásky“. Mali by ste vedieť aj to, že existuje koža v rôznej hrúbke, s odlišnou drsnosťou povrchu či „kresbou“, ale aj s rozdielmi vo farbe jednotlivých častí.

Laminovaná koža 

Špeciálny vysoko lesklý kožený poťah sa zvykne označovať ako Bycast. V tomto prípade je spodná vrstva kože pokrytá jemným filmom, ktorý sa vytvorí laminovaním za tepla. Koža tak získa jemnejší a žiarivejší povrch.

 

TEXTILNÁ KOŽA

Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?

Často sa stretnete aj s označeniami ako umelá koža, syntetická koža alebo eko koža. Devízou týchto „náhrad“ je spojenie autentického vzhľadu kože, ktorý je niekedy na nerozoznanie od skutočného prírodného materiálu, s vylepšenými úžitkovými vlastnosťami, najmä s ľahkou údržbou a vysokou odolnosťou. Ľudí s obmedzeným rozpočtom určite poteší aj nižšia cena. Sú vhodné aj pre tých, ktorým vyslovene prekážajú „znamienka krásy“ na prírodnej alternatíve.

Všetky typy sa v podstate vyrábajú podobným spôsobom, a to nanášaním vrstvy PVC, resp. polyuretánu na podklad, ktorý tvorí bavlnená textília alebo syntetická látka. To výrobcom umožňuje vyrábať sedacie súpravy v nespočetných farebných verziách a povrchových úpravách. Eko koža má v porovnaní s koženkou výhodu navyše – je priedušná, takže k takejto pohovke sa určite neprilepíte. Vrchný film totiž obsahuje menší percentuálny podiel PVC. No do určitej miery je to aj nevýhoda, pretože eko koža je zároveň menej odolná voči vlhkosti a tekutinám.
Aký materiál vybrať na sedaciu súpravu?
O eko kožu sa treba starať podobne ako o prírodnú, teda ju vhodným spôsobom impregnovať a nepoužívať agresívne čistiace prostriedky. Koženka je naproti eko koži absolútne odolná pri styku s vodou, ktorú z nej ľahko odstránite. Nevýhodou však je, že vrchná vrstva (s väčším podielom PVC) môže po čase popraskať, najmä, ak sa dostane do styku so soľou, obsiahnutou trebárs v ľudskom pote.
 

ROZHODNITE SA SPRÁVNE

Veľakrát sa naše želania úplne rozchádzajú s reálnymi potrebami alebo nárokmi našej rodiny. Materiál sedacej súpravy si preto vyberajte aj s ohľadom na účel použitia a záťaž, ktorú bude musieť pohovka dlhodobo podstupovať. A ak sa aj napriek tomu neviete rozhodnúť, pretože sú vám sympatické rôzne materiály, doprajte si kombinované sedačky, napríklad vo vyhotovení textílie s kožou, ktoré sú veľmi moderné a originálne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Podľa čoho vyberať kuchyňu?

Zariadenie kuchyne si viac ako iné priestory vyžaduje starostlivé projektovanie a trpezlivosť. Kedy začať s plánovaním a na čo myslieť pri výbere a usporiadaní kuchy…

Čo si môžete naplánovať pri sedacích súpravách na mieru?

Zabezpečili ste si bývanie, v ktorom chcete stráviť viac ako rok či dva? Vybavte ho kvalitnou sedačkou, ktorá vám bude perfektne slúžiť mnoho rokov. Ak vám záleží na…