Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Drevený stolík do obývačky je skvelá voľba

Drevený stolík do obývačky je skvelá voľba

25. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Konferenčné stolíky z masívu vnesú do obývačky nádych luxusu a prírody. V ponuke sú v najrôznejších tvaroch a vyhotoveniach. Pri výbere myslite na vhodnú veľkosť, ale aj funkčnosť odkladacieho stolíka. Ako si vybrať drevený stolík do obývačky, aby dokonale zapadol do interiéru?

Konferenčný stolík, ktorý ctí proporcie obývacej izby

Skôr ako sa vrhnete do výberu dreva a dizajnu, zamerajte sa na meranie. Nikto predsa nechce mať v obývačke drevený stolík, okolo ktorého sa nedá prejsť, ktorý zaberá celý priestor alebo je, naopak, taký malý, že neposkytne dostatok miesta na odloženie všetkých potrebných vecí. Preto v prvom rade dobre merajte.

Dĺžka konferenčného stolíka

Dĺžka alebo šírka konferenčného stolíka by mala zodpovedať dĺžke sedacej súpravy. Stolík by nikdy nemal byť dlhší ako sedačka, ale nesmie byť ani zbytočne krátky. Optimálna dĺžka konferenčného stolíka zaberá zhruba dve tretiny dĺžky sedačky.

Hĺbka konferenčného stolíka

Hĺbku stolíka si vyberte podľa ostatného nábytku v obývačke. Medzi stolíkom a pohovkou by malo byť 30 až 45 cm voľného priestoru. Od ďalších kusov nábytku, napríklad od stolíka pod televízor, by mal byť konferenčný stolík vzdialený aspoň 75 cm. Práve táto vzdialenosť je potrebná na pohodlné prechádzanie okolo nábytku.

Výška konferenčného stolíka

Najčastejšie dostať drevené stolíky s výškou medzi 40 a 45 cm. Pre akú výšku sa rozhodnúť? Riaďte sa výškou sedačky. Konkrétne ide o vzdialenosť sedacej časti od zeme. Odkladacia doska konferenčného stolíka by totiž mala byť v rovnakej výške ako sedacia časť pohovky. Môže byť aj nižšia, ale maximálne o 5 cm. Ak si zadovážite výrazne nižší stolík, budete sa musieť skláňať vždy, keď naň budete chcieť niečo položiť alebo si z neho niečo vziať. Zbytočne vysoký stolík zas môže brániť vo výhľade na televízor alebo krb. Navyše stolíky vyššie než sedačky môžu v miestnosti pôsobiť disproporčne.
Dobrá rada: Ak ste si vybrali dokonalý drevený stolík a chcete vyskúšať, či má správnu hĺbku a dĺžku, vyznačte si ho na zemi pomocou papierovej pásky alebo špagátu.

Najobľúbenejšie druhy dreva na výrobu konferenčných stolíkov

Masívne konferenčné stolíky sa vyrábajú z domácich i exotických drevín. Každé drevo sa vyznačuje unikátnou kresbou a farbou. Môžete sa rozhodnúť pre prírodný vzhľad alebo dajte prednosť drevu natretému krycou farbou. Vlastnosti vybraných obľúbených druhov dreva:
 
 • Dubové drevo. Na výrobu masívneho nábytku sa používa najčastejšie, pretože ide o pevné, odolné a húževnaté drevo s dlhou životnosťou. Dobre zvláda výkyvy vlhkého a suchého vzduchu. Výrazná štruktúra dodáva dubovému drevu divoký a surový nádych.
 • Borovicové drevo. Patrí medzi lacnejšie materiály, čo však neznamená, že je menej kvalitné. Má vysokú mechanickú pevnosť a je pružné. Navyše je nasýtené veľkým množstvom živice, a preto dobre odoláva vlhkosti. Má krásnu rovnomernú kresbu.
 • Agátové drevo. Pochádza predovšetkým z tropických oblastí Ázie. Je tvrdé a húževnaté. Perfektne odoláva poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a hmyzu. Odolá plesni, hubám aj vlhkosti. Pýši sa výraznou štruktúrou.
 • Tíkové drevo. Tík rovnako ako agát odoláva plesni, hnilobe aj hmyzu. Vďaka vysokému obsahu živice mu nerobí problém vlhké prostredie. Ide o tvrdé a pružné drevo, ktoré je rovnako hodnotné aj po mnohých rokoch.
 • Palisander. Odolné drevo, ktoré vydrží vo výbornom stave dlhé roky. Vďaka svojej tvrdosti je odolné proti nárazu. Vyznačuje sa úžasnými tmavými farbami v odtieňoch hnedočervenej s čiernym ryhovaním. Môžete naraziť aj na fialové podtóny.
 • Mangovníkové drevo. Nábytok z mangovníka je pevný a odolný. Mangovníkové drevo je charakteristické zlatohnedou farbou s niekoľkými pruhmi ružovej a čiernej.
Do svojej obývačky si môžete postaviť celodrevený stolík, čo znamená, že je kompletne z masívu – masívna je doska aj podnož. K dispozícii však sú aj kombinácie materiálov. Drevo sa v prípade stolíkov najčastejšie kombinuje:
 
 • s čiernym kovom,
 • so strieborným chrómom alebo oceľou,
 • so sklom.
Spracovanie si vyberajte podľa zariadenia v obývacej izbe. Ak nehľadáte solitérny kúsok, zvoľte také, ktoré ladí s ostatným nábytkom.

Tvar stolíka

Tvar dreveného stolíka do obývačky si zvoľte podľa veľkosti miestnosti, počtu osôb i typu sedačky.
 
 • Obdĺžnikový konferenčný stolík. Hodí sa k väčším sedačkám a do väčšej obývačky, pretože zaberá pomerne veľa miesta.
 • Okrúhly konferenčný stolík. Je ideálnou voľbou do menších miestností. Perfektne ladí s kratšou sedačkou alebo s niekoľkými kreslami. Ak by ste ho postavili pred dlhú sedačku, bude sa javiť ako zbytočne malý. Nemá ostré hrany, a tak je ideálny pre rodiny s deťmi.
 • Štvorcový konferenčný stolík. Kombinuje to najlepšie z obdĺžnikového a okrúhleho stolíka. Je kompaktný a zároveň ponúka dostatok úložného priestoru. Hodí sa skôr ku kratším sedačkám. V prípade dlhších by mohol pôsobiť disproporčne.
 • Oválny konferenčný stolík. Skvelá voľba pre všetkých, ktorí hľadajú väčší stolík s oblými líniami. Ladí s dlhou sedacou súpravou.

Dizajn dreveného stolíka do obývačky

Okrem tvaru je dôležité aj celkové spracovanie nábytku. Všímajte si, akú podnož má vaša sedačka. Napríklad k sedačke, ktorá nemá nohy, prípadne sú veľmi nízke, postavte drevený stolík na úzkych nožičkách. Tak vnesiete do miestnosti ľahkosť a vzdušnosť. A laďte i materiály alebo farbu. K svetlým dreveným nohám sedačky zvoľte radšej svetlý drevený stolík, k čiernym sa môže hodiť stolík s čiernou podnožou a pod.

Samozrejme, dôležitý je i samotný dizajn. Tak ako pri inom nábytku, aj v prípade drevených stolíkov sú rozpoznateľné rozličné štýly (napríklad minimalistický, vidiecky, industriálny, škandinávsky, retro), takže by ste si mali vybrať stolík s ohľadom na štýl obývačky.

Praktické využitie stolíka

Praktické funkcie sa spájajú s tým, na čo budete konferenčný stolík používať. Ak ho potrebujete len na odloženie šálky s kávou, vystačíte si s odkladacou doskou a podnožou. Ak však máte nedostatok úložného priestoru a potrebujete niekam uložiť časopisy, knihy, ovládače a ďalšiu drobnú elektroniku, zaobstarajte si konferenčný stolík so zásuvkou alebo s druhou odkladacou doskou v spodnej časti. Ak potrebujete viac miesta len príležitostne, môžu sa vám hodiť súpravy konferenčných stolíkov, ktoré je možné vďaka rafinovanej konštrukcii zasunúť pod seba, čo ušetrí cenné miesto v čase, keď väčšiu odkladaciu plochu nepotrebujete.

Alternatívnym riešením konferenčného stolíka je príručný stolík

Príručné stolíky môžu nahradiť konferenčný stolík alebo môžu poslúžiť ako ďalší priestor na odloženie drobností. Príručné stolíky môžu byť vyššie, takže obvykle stoja pri stene. Prisúvajú sa k podrúčke sedačky. Niektoré modely majú praktické kolieska, takže ich môžete veľmi ľahko premiestňovať po priestore. Ak potrebujete viac miesta, než ponúka konferenčný stolík, jednoducho si prisuniete ten príručný.

So zväčšením odkladacieho priestoru pomôžu tzv. hniezda. Ide o súpravu konferenčných stolíkov, ktoré sa ľahko stohujú na seba. Ak potrebujete viac miesta, jednoducho stolík vytiahnete spod vyššieho stolíka. Možnosťou sú aj zostavy stolíkov rôznych rozmerov, ktoré môžete rozmiestniť na viaceré miesta v obývačke (poslúžia napríklad ako stojany na kvety) a k sedačke ich prisuniete len vtedy, keď je to potrebné.
Drevené stolíky v obývačke predstavujú investíciu, ktorá sa vyplatí. Drevo je hodnotný materiál, ktorý starne do krásy a aj prípadné nedostatky mu pridávajú na originalite. Množstvo rôznych dizajnov umožňuje zladiť stolík z masívu s akýmkoľvek štýlom bývania a môže sa stať praktickým aj estetickým doplnkom každej obývačky. Ak uvažujete o tomto materiáli, neváhajte. Naozaj ide o skvelú voľbu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …