Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / Očami dizajnéra: 4 triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia

Očami dizajnéra: 4 triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia

10. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Triky, vďaka ktorým bude malá obývačka vyzerať väčšia
Disponujete malou obývačkou a chcete z nej urobiť vzdušný a otvorený priestor? V tom prípade záleží na každom jednom centimetri a detaile. Je potrebné vytvárať akési priestorové ilúzie, ktorými sa interiér opticky zväčší alebo rozšíri. Ako napohľad maximalizovať priestor? Tak práve toto si predvedieme v našej ukážke, ktorá je zameraná na rozmerovo malú obývačku.
Ak sa chystáte zariaďovať malý priestor, je dôležité hneď od začiatku vnímať tento jeho nedostatok. To znamená starostlivo si premyslieť, čo je pre vás v rámci celkovej výbavy nevyhnutnosť a čo sú zbytočnosti, ktoré by ho len prepĺňali a tým vizuálne zmenšovali. Vzdušnosť však nie je len o tom, koľko nábytku bude v miestnosti. Existuje viacero trikov, vďaka ktorým ju opticky zväčšíte a vyhnete sa tomu, aby ste sa v nej cítili stiesnene. Pozrime sa, čo zaručene funguje.

1. Bledé farby

Práve tie tvoria svetlé jadro priestoru. Vhodné je použitie bielych a príbuzných odtieňov, keďže práve ich pigmenty vedia odrážať svetlo. Touto farebnou voľbou dodávate priestoru dojem otvorenosti a sviežosti. Použitím podobných odtieňov na stenách a strope vzniká prelínanie hraníc a tým aj optická ilúzia vyššieho stropu. V našej ukážke sme preto aplikovali „nude“ odtiene, ktoré sú v spektre pieskovej alebo béžovej farby. Zladenie tón v tóne vytvára jemný a zároveň elegantný priestor.

2. Veľa svetla

Vnímanie priestoru je ovplyvnené aj svetlom. Treba sa vyhnúť slabému alebo nedostačujúcemu osvetleniu. Správny pomer svietivosti sme zabezpečili troma centrálnymi svietidlami nad konferenčným stolíkom, ktoré sú z mliečneho skla. V kombinácii s podlahovou lampou pri kreslách sa vytvorili určité centrálne oblasti osvetlenia.

Samozrejme, celkovú atmosféru ovplyvňuje aj prirodzené svetlo, ktoré preniká cez okná, preto ich treba využiť na maximum. Na okná použite len jemné záclony, ktoré prepúšťajú čo najviac svetla.

3. Subtílny nábytok

Ako sme naznačili už v úvode, každý kus nábytku do malého priestoru treba dôkladne zvážiť. Mal by byť čo najviac praktický, prípadne viacúčelový. Je vhodné, ak farebne ladí k stenám izby, čím sa pozdvihne celková hĺbka priestoru. Do malých priestorov sú ideálne modely na nožičkách, s otvorenými podstavami či závesný nábytok. Vyvolávajú pocit otvorenosti a vzdušnosti.

Na sedenie sme zámerne vybrali menšiu pohovku, aby nezahltila celý priestor obývačky. Doplnili sme ju dvomi kreslami, ktoré majú tú výhodu, že v priestore ich možno ľahko presúvať podľa potreby. Navyše platí, že pohovka v kombinácii s kreslami pôsobí vzdušnejšie než napríklad rohová sedačka, keďže medzi jednotlivými dielmi sedenia je otvorený priestor. Farbu sedenia sme volili vo svetlejšej pieskovej, ktorá ladí so stenami.

Oproti sedačke je umiestnená obývačková stena s moderným dizajnom a odkladacím priestorom. Jej vyhotovenie v kombinácii bielej farby a dreva vizuálne zapadá do konceptu obývačky. Konferenčný stolík s doskou z číreho skla opticky vytvára väčší priestor okolo sedenia.

Praktickým regálom s minimalistickým dizajnom na knihy sa účelovo vyriešilo voľné miesto v rohu obývačky. Praktickým aj estetickým kúskom je i príručný stolík, ktorý možno využiť pri sedačke ako doplnkové úložné miesto alebo stojan na dekorácie.

Určite sa treba vyhnúť prekombinovaným a mohutným prvkom. Voľte radšej subtílny nábytok s jemnými líniami. Vhodné sú aj lesklé povrchy, ktoré odrážajú svetlo.

4. Zrkadlá a jemné doplnky

Veľkú službu, ba až zázraky dokáže urobiť v priestore zrkadlo. Odráža totiž prirodzené, ako aj umelé svetlo, čím miestnosť presvetľuje. Navyše okrem tejto praktickej funkcie plní i tú dizajnovú. Pri dosahovaní optického otvorenia a zjemnenia priestoru pomáhajú i obklady alebo lištové rámy, ktoré rozbijú jednoliatosť steny a pridajú jej určitú hĺbku. Vhodné sú dekorácie či doplnky organických tvarov a ľahké textílie, ktoré priestor zútulnia, ale opticky nezaťažia.

Malá obývačka si vyžaduje jednoduchosť

Ladné línie a minimalizmus sú cestou, aby každá obývačka pôsobila omnoho väčším dojmom. Otvorenosť a vzdušnosť docielite tým, že sa vyhnete akejkoľvek prehnanosti a zbytočnostiam v interiéri. Rovnako treba dbať o poriadok, ktorý sa podpisuje pod usporiadaný, organizovaný a čistý dojem z miestnosti.
Ukážku pre čitateľov magazínu Sconto vytvorila Mgr. art. Ľudmila Lešánek z LL design interior.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Nadčasová bielo-sivá kuchyňa

Kombinácia bielej a sivej patrí medzi najobľúbenejšie v interiéri. A nie div. Tieto farby sa navzájom pekne dopĺňajú, ľahko sa ladia s inými odtieňmi a hravo zapadnú…

Očami dizajnéra: Študentská izba pre chlapca

Každý dospievajúci chlapec túži mať izbu zariadenú podľa svojich predstáv a požiadaviek. Priestor by mal odrážať osobnosť tínedžera, no zároveň treba myslieť na to, …