Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

01. 02. 2024, SCONTO Nábytok
To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať prednosť bavlnenej posteľnej bielizni alebo radšej siahnuť po tej z mikrovlákna, najlepšie urobíte, keď sa zoznámite s ich vlastnosťami. Tie vám môžu našepkať, ktorý z materiálov je pre vás osobne vhodnejší.

Posteľná bielizeň nebola vždy tak ľahko dostupná

História bavlnenej posteľnej bielizne sa začala písať už v starom Grécku. Bavlnu totiž Gréci spracovávali na výrobu odevov alebo lodných plachiet. Objav bavlny a jej spracovania bol zásadný. Na trh sa tak dostal nový materiál, ktorý dokázal zútulniť domov.

Zatiaľ čo šľachta odpočívala v obliečkach z hodvábu a zo saténu, poddaní sa prikrývali perinami zahalenými v ľanovej alebo bavlnenej posteľnej bielizni. Na začiatku 19. storočia, teda v období priemyselnej revolúcie, keď začali vznikať prvé parné stroje, sa výroba textílií značne uľahčila. To malo vplyv aj na výrobu obliečok. Stali sa tovarom dostupným pre každého. Navyše vďaka zdokonaľovaniu výrobných procesov došlo k vzniku nových materiálov, medzi ktoré patril aj krep a flanel. V súčasnosti dostať posteľnú bielizeň z najrôznejších materiálov, a to syntetických aj prírodných. Majú rozmanité úpravy, vzory i rozmery.

Keď sa povie bavlnená posteľná bielizeň

Bavlna je prírodný materiál, ktorý sa získava z rastliny zvanej bavlník. Vďaka moderným technológiám spracovávania sa môžete stretnúť s pestrou ponukou bavlnenej posteľnej bielizne, ktorá sa pýši najrôznejšími vlastnosťami.

Medzi jednotlivými druhmi bavlny existujú markantné rozdiely, preto by ste si pri výbere bavlnených obliečok mali dávať pozor. V ponuke je klasická posteľná bielizeň zo 100 % bavlny, ale aj bavlnený satén, džersej, damašek, krep a flanel.

Čo je mako bavlna a macerácia?

Mako je druh bavlny s dlhými vláknami, ktorý pochádza z Egypta. Ide o vysokokvalitný materiál vyznačujúci sa odolnosťou a jemnosťou. Dostupný je napríklad mako džersej, mako satén, mako damašek atď.

Macerácia je spôsob úpravy bavlny. Pri spracovaní sa používa sodný lúh, vďaka ktorému jednotlivé vlákna bavlny napučia, zmenia tvar a dĺžka vlákna sa skráti až o 25 %. Po tejto úprave má bavlna vyššiu pevnosť a je odolnejšia proti blednutiu farieb. Pýši sa lesklým povrchom, ktorý na prvý pohľad pripomína hodváb.

100 % bavlna

Posteľná bielizeň vyrobená zo 100 % bavlny, teda bez prímesi ďalších materiálov, je klasika. Ide o cenovo dostupný materiál s príjemnými vlastnosťami. Hlavnou výhodou je priedušnosť, mäkkosť a perfektné odvádzanie potu. Vzhľadom na to, že posteľná bielizeň zo 100 % bavlny neprechádza žiadnou špeciálnou úpravou, napríklad maceráciou, je na dotyk tvrdšia a ľahko sa pokrčí. Preto ju treba po vypraní vyžehliť. Časom sa môžu objaviť hrčky a potlač pravdepodobne vybledne. V takýchto obliečkach môžete spať po celý rok, no najlepšou voľbou je v letných mesiacoch.

Bavlnený satén

Nenechajte sa zmiasť slovom satén v názve. Posteľná bielizeň z bavlneného saténu sa nešmýka ako klasický satén. Termín satén v tomto prípade označuje špeciálny tkací proces. Ide o atlasovú väzbu, pre ktorú je typická hladká lícna strana. Bavlnený satén sa vyrába buď zo 100 % bavlny v atlasovej väzbe, alebo z akostných druhov tzv. dlhovláknitej egyptskej bavlny. Ide o hodvábnu tkaninu s decentným leskom. Vyznačuje sa kvalitným spracovaním a skvelou reakciou na farbenie.

Bavlnený satén je omnoho mäkší než 100 % bavlna. Navyše sa nekrčí, takže ho nemusíte žehliť. Stačí, keď obliečky po vypraní rovno zavesíte na šnúru na bielizeň. Má úctyhodné termoregulačné vlastnosti, vďaka ktorým vás v lete ochladí a v zime zahreje. Posteľnú bielizeň teda môžete používať celoročne. 

Džersej

Ako džersej sa označuje posteľná bielizeň, ktorá sa vyrába zo 100 % bavlneného úpletu. Dostať ho v lacnejšom variante ako bavlnený džersej alebo v luxusnom vyhotovení pod označením mako džersej. Obliečky sa v priebehu používania nekrčia a po praní ich nemusíte žehliť.

Damašek

Damašková posteľná bielizeň sa šije z macerovanej bavlny. Obvykle ide o jednofarebnú tkaninu so vzorom, ktorý sa leskne. Na povrchu sú totiž matné a lesklé časti. Tento kontrast vzniká vďaka striedaniu osnovnej a útkovej väzby. Bavlna je husto tkaná, má vysokú odolnosť a životnosť. Damaškové obliečky sa teda dedia z generácie na generáciu.

Krep

Ako krep sa označuje vzhľad látky. Typická „štvorčeková“ úprava vzniká pôsobením hydroxidu sodného, ktorý sa na bavlnu nanáša v pravidelných pruhoch. Bavlnený krep je príjemný na dotyk a má rovnaké termoregulačné vlastnosti ako bavlna. Nie každému je krepová povrchová úprava príjemná na dotyk.

Flanel

Flanel je bavlna, ktorá sa upravuje česaním po jednej alebo po oboch stranách látky. Perfektne hreje, a tak je veľmi obľúbený najmä v zimných mesiacoch. Posteľná bielizeň je príjemná na dotyk. Flanel je ľahký a hrejivý materiál, ktorý sa nemusí žehliť.

Posteľná bielizeň z mikrovlákna

Na výrobu posteľnej bielizne z mikrovlákna sa najčastejšie používa 100 % polyester, ale aj nylon. Ide o hebký materiál, ktorý pripomína hodváb a je tenší než ľudský vlas. Vyznačuje sa antialergénnymi vlastnosťami, keďže v umelom materiáli sa nedržia roztoče. Preto sa nemusíte obávať obťažujúcich alergických reakcií.

Medzi hlavné prednosti patrí mäkkosť a hladký povrch obliečok. Mikrovlákno je také jemné, že obliečky sú veľmi pohodlné a príjemné na dotyk. Navyše disponuje vysokou odolnosťou, nestráca tvar ani farbu. Nezáleží na tom, koľkokrát ho vyperiete. Dlho bude vyzerať ako nové. Po praní ho nemusíte žehliť.

Vzhľadom na to, že ide o umelý materiál, môže pri ňom dochádzať k tvorbe statickej elektriny. Navyše nie je taký priedušný ako bavlna, takže nie je najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí sa v noci viac potia.

Porovnanie: Bavlnená posteľná bielizeň verzus posteľná bielizeň z mikrovlákna

Rozhodnúť sa pre jeden či druhý materiál nie je ľahké. Oba sú príjemné na dotyk a majú svoje prednosti. Záleží teda hlavne na tom, ktoré vlastnosti sú pre vás osobne dôležitejšie. Čo vo všeobecnosti platí o týchto materiáloch?

Bavlna v kocke: výhody a nevýhody

Aké všeobecné informácie o bavlne sa oplatí poznať? Jej výhody sú:
 
 • prírodný pôvod,
 • najrôznejšie úpravy a vyhotovenia,
 • perfektná priedušnosť,
 • pri špeciálnej úprave sa nemusí žehliť.
K nevýhodám patrí:
 
 • kratšia životnosť v porovnaní s mikrovláknom,
 • hrozba blednutia farieb,
 • bez špeciálnej úpravy potreba žehlenia.

Mikrovlákno v kocke: výhody a nevýhody

Čo sa oplatí vedieť o mikrovlákne? Jeho výhody sú:
 
 • nízka hmotnosť,
 • odolnosť,
 • nekrčivosť,
 • farebná stálosť,
 • ľahká údržba.
Za nevýhody sa považuje:
 
 • možný vznik statickej energie,
 • horšia priedušnosť v porovnaní s bavlnou,
 • nie je vyhovujúce pre každý typ pokožky.

Na záver v skratke porovnanie vlastností bavlny a mikrovlákna

Pri kúpe si všímajte opisy, vďaka ktorým presne zistíte, čo je typické pre tie-ktoré obliečky. Nespoliehajte sa len na všeobecné zaradenie do kategórie bavlna alebo mikrovlákno. Vďaka moderným technológiám a úpravám sa môžu vlastnosti i v prípade posteľnej bielizne z toho istého materiálu dosť líšiť.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Drevený stolík do obývačky je skvelá voľba

Konferenčné stolíky z masívu vnesú do obývačky nádych luxusu a prírody. V ponuke sú v najrôznejších tvaroch a vyhotoveniach. Pri výbere myslite na vhodnú veľkosť, al…