Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

Svetloplachý hmyz milujúci vlhké prostredie? To je švehla

14. 08. 2023, SCONTO Nábytok
Švehla nehryzie a nie je pre človeka nebezpečná. Je však signálom, že máte doma vyššiu vlhkosť. A vlhkosť ide ruka v ruke s tvorbou plesní, čo znamená ohrozenie vášho zdravia. Ako sa švehly zbaviť a udržať si doma zdravú klímu?

Všetko, čo potrebujete vedieť o švehle

Švehla je bezkrídlový hmyz, ktorý obýva našu planétu dlhšie ako 300 miliónov rokov. Nepredpokladá sa, že by len tak vymizol. Švehly nie sú nijak zvlášť škodlivé, neprenášajú choroby, ktoré by ohrozovali človeka, a v malej miere môžu byť pre neho i prínosné. Živia sa totiž aj roztočmi.

Švehla čiastočne pripomína rybu

Švehla sa zvykne ľudovo nazývať rybička podľa tvaru a povrchu tela, ktorý pokrývajú drobné striebristé šupinky. Vyzerá teda ako ryba. Dospelé jedince merajú okolo 1 až 2 cm, majú tri páry nôh, oči a vpredu dlhé tykadlá. Ich telo sa smerom dozadu zužuje a zo zadočka trčia tzv. štetinky, ktoré pripomínajú tri anténky.

Mláďatá sú biele a hneď po vyliahnutí z vajíčka sa podobajú na dospelé švehly. Svoju striebristú farbu však získavajú až neskôr.

Život švehiel trvá zhruba 3 roky. Za ten čas je samica schopná naklásť až 100 vajíčok. Najčastejšie ich kladie do drobných a tmavých otvorov, napríklad do prasklín v škárach kúpeľňových dlaždíc. Vajíčka sa vyvíjajú 3 až 6 týždňov.

Čakali ste podľa ich hovorového názvu, že vedia plávať? Ste na omyle. Neplávajú ani nelietajú. Do ľudských obydlí sa dostávajú hlavne cez odpadové rúry. Rajom sú pre ne teplé, tmavé a vlhké priestory, preto na ne narazíte najmä:
 
  • v kúpeľni,
  • na WC,
  • v špajze,
  • na chodbe.
Optimálna je pre ne teplota okolo 22 až 27 °C a vysoká vzdušná vlhkosť v rozmedzí 75 až 99 %. Švehla je nočný živočích, a tak za svojou potravou vyráža v noci. Nenávidí prirodzené ani umelé svetlo, takže len čo sa rozsvieti, začne utekať. Rýchly pohyb strieda s nehybnosťou.

Prečo sa švehly nasťahovali k vám domov?

Ak ste doma narazili na väčšie množstvo švehiel, zbystrite pozornosť. Možno u vás doma zateká alebo máte pleseň. Vyplatí sa preto pozvať inštalatéra, aby prezrel a skontroloval odpadové potrubie. Nemusí však ísť nutne o prasknuté potrubie. Švehly láka aj vysoká vlhkosť vzduchu.

Druhy švehiel

Medzi najčastejšie druhy švehiel patrí:
 
  • Švehla obyčajná. V prírode sa ukrýva pod kameňmi a v napadanom lístí. Je veľmi rýchla, takže unikne väčšine predátorov. Nedokáže však utekať po zvislej ploche. Bez potravy vydrží jeden rok.
  • Švehla skleníková. Má hnedú farbu, ale skôr než v domácnostiach ju nájdete v pekárňach, teplovodoch alebo továrňach, a to v blízkosti bojlerov, pecí a teplých potrubí. Jej nôžky sú odolné proti vysokým teplotám.
  • Švehla papierová. Miluje suchšie prostredie, dokáže stráviť celulózu. Hrozbu predstavuje najmä pre archívy, múzeá a knižnice. Je väčšia ako švehla obyčajná.

Čím sa švehly živia?

Švehly si pochutnávajú na škroboch, proteínoch a uhľohydrátoch. Milujú škrobové lepidlo, ktorým sa lepia knihy, takže tie sú vo veľkom ohrození. Švehly sa s chuťou pustia i do tapiet, látok, knižného alebo obalového papiera. Z textilu obľubujú ľan, hodváb, bavlnu a niektoré syntetické materiály. Nepohrdnú ani kobercom alebo čalúnením.

V špajze sa živia múkou, cukrom, omrvinkami zo sušienok a z cereálií alebo cestovinami. V kúpeľni pre ne predstavujú najväčšie hody zvyšky odumretej kože, vlasy a nechty.

Ako sa zbaviť rybičiek?

Zaujíma vás, ako ich prekabátiť? Určite vás poteší, že to ide aj ekologicky. Ako sa zbaviť švehiel v kúpeľni, na WC a inde v interiéri?

Umývajte, ale aj sušte

Na predchádzanie problémom so švehlami sú najlepšie preventívne opatrenia. Vzhľadom na to, že švehlám sa darí vo vlhkom prostredí, nezabúdajte podlahu po umytí aj dobre vysušiť. Zvlášť ak ju umývate každý deň, hrozí, že v rohoch miestnosti zostane vlhkosť, ktorá ich priťahuje. Preto svoju domácnosť udržujte v suchu a dostatočne vetrajte.

Ako vyhubiť švehly levanduľou?

Človeka vôňa levandule upokojuje, no rybičkám zapácha. Preto si kúpte alebo vypestujte levanduľu, vysušte ju a umiestnite do kúpeľne. Krásne bude vyzerať napríklad v sklených vázičkách. Kvety levandule môžete dať aj do látkových vonných vreciek. Vo vlhku vonia levanduľa intenzívnejšie, čo švehly neznesú.

Ako sa zbavíte švehly obyčajnej pomocou citrusov?

Vedeli ste, že švehly sladká vôňa priťahuje a kyslá odpudzuje? Prevoňajte kúpeľňu pomarančom alebo citrónom. Pomôžu éterické oleje, ale aj čerstvo vyžmýkaná šťava. Citrónovú šťavu môžete pridať aj do vedra s vodou na umytie kúpeľne.

Ako na švehly pomocou vanilky?

Aróma vanilky švehlám nevonia. Neskúšajte však kúpeľňu prevoňať vanilkovým cukrom – tým ich, naopak, prilákate. Kúpte si pravý struk vanilky. Rozrežte ho a nakrájajte na menšie kúsky. Tie dajte do rohov miestnosti, v ktorej sa švehly nachádzajú.

Pasca na švehly v podobe nastrúhaných zemiakov

Nastrúhajte zemiak a položte ho na novinový papier. Následne dajte papier s návnadou do rohov kúpeľne a WC. Švehly milujú vlhkosť a zemiaky, takže sa do nádielky zavŕtajú a na vás potom je, aby ste zemiakový kopček aj so švehlami vyhodili do prírody.

Chemickí pomocníci

Ak žiadna z ekologických rád nezabrala, siahnite po chemických prípravkoch, ktoré dostať v drogériách alebo záhradníctvach.

Pamätajte, že švehla človeku v zásade neškodí. Ak sa však premnoží, v ohrození sú vaše textílie, potraviny i papier. Preto svoj domov dostatočne vetrajte a udržujte v ňom sucho.

Ďalšie tipy pre zdravšie domáce prostredie nájdete v článku ako dosiahnuť zdravé bývanie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…