Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Zdravé bývanie – ako ho dosiahnuť?

Zdravé bývanie – ako ho dosiahnuť?

18. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Strojcom svojho zdravia sme my sami – aj prostredníctvom interiéru, v ktorom žijeme. Táto téma naberá na dôležitosti aj preto, že v interiéri podľa prieskumov trávime 90 percent všetkého času. Čomu sa v ňom vyhnúť a aké opatrenia prijať, aby sme dosiahli zdravé bývanie a naše telo sa nám odmenilo fyzickým aj duševným zdravím a príjemnými pocitmi?

OBKLOPTE SA RASTLINAMI

Masívne drevo v interiéri, korok pod nohami či prírodné marmoleum sa postarajú o zdravú bioklímu. Drevo zároveň reguluje vlhkosť v interiéri, neutralizuje pachy a navodzuje príjemnú atmosféru ako v lese. Na trhu nájdete dokonca špeciálne sadrokartóny, ktoré viažu formaldehyd a odstraňujú ho z ovzdušia. Takú istú službu vám urobia aj kvety. Pri súčasnom trende „urban jungle“ nie je nič jednoduchšie a trendovejšie, ako pridať do domácnosti fikusy, paprade, lopatkovce, filodendrony, zelence či azalky, ktoré pohltia škodlivé látky.
Program Parquet

Vedeli ste, že?


Kvety sú „must have“ pre zdravý interiér. Vedia to aj odborníci z NASA, ktorí používajú zelenec na prečistenie vzduchu na orbitálnych staniciach.


KAM NECHODÍ SLNKO...

Zdravé bývanie charakterizuje dostatok prirodzeného denného svetla. Denné svetlo riadi naše telesné rytmy a ovplyvňuje našu náladu aj výkonnosť. Striedanie prirodzených biorytmov tela nazývame cirkadiánne rytmy, v priebehu jednotlivých cyklov sa v dôsledku zmeny osvetlenia mení aj hladina hormónov v tele. Nedostatok prirodzeného svetla môže mať za následok desynchronizáciu našich vnútorných hodín, ktorá spôsobuje väčšiu náchylnosť na niektoré ochorenia a psychickú nepohodu.
Program Cortina

SME INTERIÉROVÁ GENERÁCIA

Zdravo bývať znamená aj mať zdravé vnútorné prostredie. V interiéroch totiž trávime oveľa viac času, ako si myslíme. Minulý rok prebiehal v 14 krajinách Európy a Severnej Ameriky výskum, ktorý ukázal, že ľudia majú mylnú predstavu o čase, ktorý trávia zavretí v budovách, a aj o kvalite vzduchu v interiéri. Len približne 10 % opýtaných Slovákov si uvedomuje, že v uzavretých priestoroch žije 21 až 24 hodín denne. Sme súčasťou takzvanej Indoor Generation, ktorá trávi 90 % času v interiéroch, z toho často v tmavých a zle vetraných interiéroch.
Zdravé bývanie – ako ho dosiahnuť?

VZDUCH JE ZÁKLAD

Prieskum tiež ukázal, že vzduch vnútri je znečistený viac ako ten vonku. Znečisťujú ho aktivity, ako napríklad varenie, sprchovanie, sušenie bielizne vnútri, pálenie sviečok. Tie majú podiel hlavne na zvýšenej vlhkosti, ktorá časom môže viesť ku vzniku astmy a alergií. Zvýšená vlhkosť je zároveň najčastejšou príčinou tvorby plesní v interiéroch. Riešením je riadené vetranie (rekuperácia) alebo aspoň pravidelné vetranie otvorením okien tri- až štyrikrát denne.

Rovnako by ste v interiéri nemali sušiť bielizeň (ak nemáte balkón, dobrým pomocníkom bude sušička) a počas varenia nezabúdajte zapínať digestor. 

Kuchyňa Laser

Vedeli ste, že?


Štvorčlenná rodina vyprodukuje denne bežnými činnosťami (dýchanie, varenie, pranie, sprchovanie) 5 až 10 litrov vodnej pary.

V CHOREJ BUDOVE

Ak podceníte pravidelné vetranie, v miestnostiach stúpne nielen vlhkosť, ale aj koncentrácia CO2 – zvýšené hodnoty majú na svedomí únavu, ospalosť, nesústredenosť, bolesti hlavy aj ťažkosti s dýchaním. S nedostatočnou výmenou vzduchu súvisí aj ďalší fenomén tejto doby – syndróm chorých budov. Vedci tak pomenovali zdravotné problémy, ktoré nemajú žiadnu inú zjavnú príčinu, ale postihujú ľudí, ktorí sa vyskytujú v interiéroch s nedostatočnou výmenou vzduchu. Sick Building Syndrom (ako bol pomenovaný už pred tromi desaťročiami v angličtine) spoznáte podľa pocitu nepohody, únavy, bolestí hlavy, pocitu suchých očí a alergických reakcií.
Zdravé bývanie – ako ho dosiahnuť?

ČO ROBIŤ, AK CHCETE ZDRAVO BÝVAŤ:

  • v interiéri uprednostňujte drevo,
  • nahraďte plasty ich prírodnými alternatívami,
  • pri maľovaní stien a nábytku voľte ekologické farby,
  • odstráňte zo spálne všetku zbytočnú elektroniku,
  • obklopte sa zeleňou,
  • dbajte na dostatočné presvetlenie miestností,
  • pravidelne vetrajte, aspoň trikrát denne niekoľko minút pri oknách otvorených dokorán,
  • problém s nedostatočným vetraním vyriešte rekuperáciou alebo oknami s integrovaným vetraním,
  • nepáľte v interiéri zbytočne sviečky,
  • na sušenie bielizne využite balkón alebo použite sušičku.
Program Monaco
Chytí vás zrazu nálada na premenu celého interiéru, ale chýba vám k tomu inšpirácia? Premena nemusí byť veľká a nemusíte modifikovať celé zariadenie. Interiér môže vyzerať úplne inak aj po malých úpravách, na ktoré nie je potrebný veľký rozpočet, a na ktoré vám stačí jedno voľné poobedie. V ďalšom článku vám prezradíme, s čím začať a čo zmeniť, aby váš domov vyzeral zrazu úplne inak.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako uvariť vajce? A sú lepšie domáce vajíčka alebo tie z obchodu?

Otázok, ktoré si kladieme v súvislosti s vajíčkami, nie je málo. Najčastejšie sa pýtame, ako dlho sa varí vajce natvrdo alebo namäkko, či sú lepšie domáce vajíčka al…

Kam a ako vysoko zavesiť televízor

Už pár hodín denne strávených pri zle umiestnenom televízore môže mať nepriaznivý vplyv na vaše oči, krčné svalstvo či chrbticu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, mali by st…