Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Vankúše na spanie: patria do postele alebo nie?

Vankúše na spanie: patria do postele alebo nie?

28. 02. 2024, SCONTO Nábytok
Vankúše na spanie máte v posteli preto, aby sa starali o správnu polohu chrbta, aby podporovali zdravé zakrivenie krku a aby vás ráno neobťažovala bolesť svalov šije. Vedeli ste však, že pre ľudí spiacich na bruchu môže byť lepší spánok bez vankúša? Kedy sa odporúča spať na vankúši a kedy je lepšie rozlúčiť sa s ním?

Vyberáte si nový vankúš na spanie? Toto by ste o ňom mali vedieť

Bolí vás ráno krk? Trápi vás upchatý nos? Na vankúši vidíte škvrny, ktoré sa už nedajú odstrániť? Pravdepodobne začnete s výberom nového vankúša. Lenže čo ak vás nič z toho netrápi? V tom prípade verte, že z hygienických dôvodov by ste mali meniť vankúš každé tri roky.

Ako spoznáte, že váš vankúš je už za zenitom?

Existuje jednoduchý test, vďaka ktorému zistíte, že je najvyšší čas vymeniť vankúš za nový. Ak spíte na klasickom vankúši so syntetickou výplňou (najčastejšie ide o duté vlákno):
 
 • položte vankúš na stôl,
 • prehnite ho napoly,
 • položte naň napríklad knihu s hmotnosťou cca 300 g.
Ak sa vankúš narovná a knihu zhodí, je v poriadku. V opačnom prípade sa poobzerajte po novom. Rovnaký test urobte s perovým vankúšom. Rozdiel je len v tom, že takýto vankúš nemusíte zaťažiť knihou. Ak sa nafúkne a vráti do pôvodného tvaru, všetko je v poriadku.

Ak spíte na anatomicky tvarovanom vankúši s penovou výplňou, to, že najlepšie roky má už za sebou, spoznáte tak, že z peny sa urobili hrudky, prípadne sa začnú objavovať problémy s chrbticou.

Podľa čoho si vyberať nový vankúš na spanie?

Pri výbere nového vankúša hrá dôležitú úlohu:
 
 • spánková poloha,
 • prípadné zdravotné problémy,
 • tvar, veľkosť a výplň vankúša.

Spánková poloha

 • Na bruchu: Na spanie na bruchu je ideálny mäkký a nízky vankúš, pri ktorom sa nepreťažuje chrbtica.
 • Na chrbte: Siahnite po vyššom a stredne mäkkom vankúši. Nemal by byť príliš vysoký, aby ste si počas spánku zbytočne nenamáhali krčné svaly. Perfektnou voľbou je anatomicky tvarovaný vankúš.
 • Na boku: Vankúš určený na spanie na boku je vyšší, pevnejší a tvrdší. Zabezpečí zdravé zakrivenie chrbtice a správnu oporu pre krk a ramená. Hlava sa v priebehu spánku nesmie zakláňať ani nakláňať do strán.
 • Striedanie spánkových polôh: Ak sa v noci prevaľujete, spite na stredne mäkkom a stredne vysokom vankúši, ktorý poskytne dokonalú oporu pri spánku na bruchu, na chrbte aj na boku.

Zdravotný stav

Ak hovoríme o zdravotných dôvodoch, ide predovšetkým o alergie. Vtedy sa odporúča spať na vankúši so syntetickou výplňou, ktorá neláka roztoče a je antibakteriálna. Samozrejmosťou je snímateľný poťah, prípadne aj možnosť prať samotný vankúš. Tieto vlastnosti sú dôležité aj pre ľudí so zvýšenou potivosťou. Ak vás trápia bolesti krčnej chrbtice, odporúčajú sa anatomicky tvarované vankúše, ktoré zmierňujú bolesť a prispôsobujú sa tvaru šije.

Tvar a výplň vankúša na spanie

Z hľadiska tvaru sú najobľúbenejšie obdĺžnikové a štvorcové vankúše. Ortopedické či anatomické dostať v rôznych vyhotoveniach, napríklad s vlnovkou alebo v tvare motýľa. Zmierňujú tlak na šiju. Čo sa týka veľkosti, vyrábajú sa vankúše tradičných rozmerov, a to 70 × 90 cm, ale aj iné veľkosti. Nezabudnite, že vankúš by nikdy nemal siahať po ramená. Tie by sa mali zaboriť do matraca, nie do vankúša. Ak je pre vás uvedený rozmer príliš veľký, siahnite po menšom modeli.

Výplň vankúša môže byť:
 1. syntetická – rôzne druhy peny, duté vlákno,
 2. prírodná – najmä perie.
Samotná výplň vankúša alebo jeho poťah môžu byť obohatené o rôzne prímesi. Patria k nim napríklad uhlíkové vlákna rušiace vplyv elektrostatického náboja, ktorý spôsobuje svalové napätie a poruchy spánku. Ďalej sú obľúbené výťažky z aloy pravej, harmančeka a levandule, ktoré majú upokojujúce účinky, alebo i bambusové a kokosové vlákna, či ióny striebra, ktoré pôsobia antimikrobiálne a antisepticky.
Na čo myslieť pri výbere
Výhodou štandardných vankúšov s rozmermi 70 × 90 cm je, že sa k nim viaže široká ponuka obliečok. Pri iných rozmeroch je výber obmedzenejší.

Zvažujete spanie bez vankúša? Pre koho je tento krok vhodný a pre koho nie?

Vankúše boli vyvinuté preto, aby zlepšovali komfort pri odpočinku a spánku. Je to však naozaj tak? Niekto hovorí, že spanie bez vankúša eliminuje vrásky a má vplyv na lepšiu kvalitu pleti a vlasov. Zo spánku bez vankúša vraj ani nebolí za krkom. Vedeli ste však, že spanie bez vankúša nie je najlepšou voľbou pre všetkých?

Kedy spať bez vankúša?

Spánok bez vankúša sa odporúča ľuďom, ktorí spia na bruchu. Ak by ste spali na klasickom vankúši, vaša chrbtica by bola v neprirodzenej polohe. Preto sa odporúča buď spanie na veľmi nízkom vankúši, alebo bez vankúša. Jill Zwarensteyn, ktorá je certifikovanou vedeckou koučkou zaoberajúcou sa spánkom, hovorí: Hlavným dôvodom, prečo spať bez vankúša, je spánková poloha na bruchu, ktorá sa pre spáčov stane príjemnejšou. Pri spaní na bruchu bez vankúša si chrbtica a krk udržujú prirodzený tvar. Zabraňuje sa zakriveniu krku a hlavy smerom nahor, čo by viedlo k zbytočnému namáhaniu tejto oblasti.“

Hoci neexistuje dostatok vedeckých štúdií, ktoré by potvrdzovali, že spánok na vankúši má negatívny vplyv na kvalitu vlasov a pleti, takéto tvrdenia sa objavujú. Hovorí sa, že vankúš na spanie spôsobuje vrásky a zhoršuje kvalitu pleti v dôsledku trenia o povlak vankúša. O vlasoch sa hovorí, že vinou vankúša sú krepové a strapaté. Ak takýto pocit skutočne máte, oblečte svoj vankúš napríklad do hodvábnej alebo saténovej posteľnej bielizne, ktorá znižuje trenie vlasov.
Spanie bez vankúša môže prospievať i osobám, ktoré trpia alergiou na prachové a ďalšie roztoče. Vankúš sa totiž v priebehu používania môže stať perfektným útočiskom roztočov, alergénov a ďalších mikroskopických dráždivých látok. Poskytuje im príjemné teplé a vlhké prostredie, v ktorom sa im darí. Navyše vankúš je plný mikroskopických čiastočiek kože, ktoré mikróbom slúžia ako pestrý jedálniček. No starostlivým výberom vankúša a jeho pravidelnou údržbou môžete alergény značne eliminovať.

Pre koho nie je spanie bez vankúša najlepšou voľbou?

Bez vankúša nespite, ak preferujete spanie na chrbte a na boku. Pri týchto spánkových polohách potrebujete mať správne podloženú hlavu, a to vysokým a tuhým vankúšom, ktorý sa postará o to, aby sa chrbtica nekrivila do neprirodzených polôh. Časom by sa u vás mohli objaviť bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice. A od tých je už len krôčik k intenzívnym bolestiam hlavy.

Ak sa vzdáte vankúša, možno budete mať tendenciu nahrádzať ho spaním na paži. Lenže vaša hlava váži zhruba 4,5 kg, čo je váha podobná stredne veľkej bowlingovej guli. Riskujete teda, že ráno sa zobudíte so stuhnutými ramenami alebo s necitlivými pažami, ktorými ste si celú noc podopierali hlavu.
Spanie bez vankúša nie je najlepšou voľbou ani pre tých, ktorých trápi spánkové apnoe a chrápanie. Úlohou vankúša je mierne zdvihnúť hlavu a umožniť voľný priechod vzduchu dýchacími cestami. Ak vankúš nebudete mať, hlava sa zaborí do matraca a dýchanie bude náročnejšie.

Všeobecne sa spanie bez vankúša neodporúča ľuďom, ktorých trápi skolióza alebo iné ochorenie chrbtice. Ak sa aj napriek tomu chcete vankúša zbaviť, poraďte sa o tomto kroku so svojím lekárom.
Tip pri výbere vankúša na spanie
Pri mnohých vankúšoch je možné regulovať množstvo výplne. Vďaka zipsu na poťahu môžete časť výplne odobrať a tak vankúš prispôsobiť potrebám používateľa.
O tom, či spať na vankúši alebo bez neho, rozhoduje celý rad faktorov. Zamerajte sa predovšetkým na preferovanú spánkovú polohu a zdravotné obmedzenia.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…

Ako uvariť vajce? A sú lepšie domáce vajíčka alebo tie z obchodu?

Otázok, ktoré si kladieme v súvislosti s vajíčkami, nie je málo. Najčastejšie sa pýtame, ako dlho sa varí vajce natvrdo alebo namäkko, či sú lepšie domáce vajíčka al…