Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Výhody bielej spálne

Výhody bielej spálne

07. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Biela je farbou, ktorá sa psychologicky spája s dobrom, je symbolom svetla, čistoty, nevinnosti, ale aj nadprirodzenosti a božskosti. Vytvára dojem priestrannosti, ale takisto necháva vyniknúť doplnky. Ako však biela pôsobí v miestnosti, kde sa večer čo večer odoberáme do ríše snov?
Vo farebnom spektre má biela zvláštne postavenie. Považuje sa totiž za achromatickú, čiže bezfarebnú. Zatiaľ čo čierna ako jej náprotivok má schopnosť všetky ostatné farby pohlcovať, biela ich rozjasní, pretože rozptyľuje svetlo. Vďaka nej pôsobia objekty väčšie a interiéry vzdušnejšie. Na druhej strane biela môže zanechávať aj sterilný a chladný dojem. Miestnosti, ktoré sú čistobiele, sa môžu zdať prázdne, nehostinné či nudné.

7 výhod bielej spálne

Biela spálňa je však veľmi dobrou voľbou, a to hneď z niekoľkých dôvodov:
  • Keďže biela pôsobí ľahko a vzdušne, má dobrý vplyv na psychiku človeka, uvoľňuje vystresovaný organizmus a upokojuje.
  • Zarána pôsobí táto farba v spálni osviežujúco a stimulujúco, večer zasa relaxačne. Pri dotyku prirodzeného denného svetla vnesie do miestnosti závan sviežosti, za svitu nočných lámp zasa izba nadobudne hrejivý, teplý nádych.
  • Biela vyvoláva dojem komfortu. Biela posteľ bude v porovnaní s dreveným modelom rovnakých rozmerov vždy vyzerať väčšia.
  • Biely nábytok pôsobí upravene a elegantne, do priestorov vnáša poriadok.
  • Najsvetlejší odtieň farebného spektra nabáda ku kreativite, pretože poskytuje slobodu pri zariaďovaní priestoru. Doplnky bielej spálne môžete neustále obmieňať a zároveň skúšať prakticky všetky ostatné odtiene, ale aj všakovaké textúry, vzory či motívy.
  • Ak túžite po výrazných stenách a tapetách, bielym nábytkom nič nepokazíte.
  • Mobiliár v bielom odtieni sa hodí ku každému štýlu. Rovnako dobre vyzerá biela spálňa z masívu, biela rustikálna i biela moderná spálňa.

Na čo si treba dať pozor

Vyznávači minimalizmu uprednostňujú najmä ultrabiely odtieň, ktorý pripomína farbu vybieleného plátna alebo čerstvého mlieka. Interiér s prevahou bieleho nábytku a bielych doplnkov je síce módnym trendom dnešných dní, no môže sa vám rýchlo zunovať. Biela ako „nefarba“ totiž nutne vyžaduje „partnera“ v podobe inej farby, aby nepôsobila sterilne. Istou nevýhodou môže byť údržba, keďže na bielej sú viditeľnejšie škrabance, špina aj šmuhy. Ak sa teda o nábytok nebudete patrične starať, môže časom získať žltkastú patinu.

50 odtieňov bielej

Možno sa pýtate, ako je možné, že niektoré biele spálne, ktoré vidíte na stránkach magazínov, vôbec nevyzerajú stroho a nudne. Kumšt je v tom, že sa v nich len málokedy využíva stopercentná biela. V súčasnosti je totiž veľkým trendom „off-white“, čiže biela s nádychom iných farieb. Je skvelou voľbou najmä v dobre presvetlených miestnostiach, ktoré by čistá biela príliš prežiarila.
Typickým príkladom off-white farby je slonovinová, ktorá obsahuje slabučkú prímes žltej. Ak do bielej primiešate čiernu, vytvoríte popolavejší odtieň, ktorý má moderný, šik nádych. Ak splynie s levanduľovou, ružovou alebo oranžovou, vznikne teplý off-white odtieň. V interiérovom dizajne je obľúbená aj biela s krémovejším tónom, ktorá pripomína kvety gardénie. Je oveľa univerzálnejšia než čistá biela, pretože pôsobí mäkšie. Stretnúť sa môžete aj so zelenším odtieňom cukrového melóna, ktorý dáva bielej sviežejší charakter. 

Lesklý alebo matný povrch?

Ak si budete vyberať biely nábytok, toto bude pravdepodobne jedna z kľúčových otázok. Saténové povrchy vzbudzujú luxusný dojem. Lesk dodáva nábytku punc elegancie, vďaka čomu vyzerá moderne a štýlovo a dokonca pomáha rozptyľovať svetlo. To môže byť v prípade bielej zároveň nevýhodou, keďže na lesklých povrchoch sa odrážajú všetky okolité farby. Na bielej s odleskami takisto viacej vidieť prípadné nečistoty a odtlačky prstov, avšak rovnako jednoduché je takéto povrchy udržiavať.

Matné povrchy svetlo, naopak, neodrážajú, ale skôr absorbujú, nie sú teda natoľko výrazné. Sú ideálnou voľbou na klasický nábytok, napríklad spálňu v rustikálnom štýle. Špinu aj škrabance ľahšie prehliadnete, avšak takýto povrch zvykne mať textúru, v ktorej sa jednoduchšie usadzujú všetky nečistoty aj prach, a preto sa ťažšie čistí.
 

Farebné inšpirácie pre bielu spálňu

Keďže biela symbolizuje ticho a pokoj, je nesmierne obľúbená v škandinávskom štýle. Kombinuje sa najmä s prírodnými materiálmi, ako sú drevo, kameň, vlna a kožušina, môžu jej však sekundovať i doplnky v neutrálnych odtieňoch, ako svetlosivá, béžová, kakaová či antracitová, prípadne v odtieňoch medenej či spálenej oranžovej. Vytvárajú oku lahodiace akcenty a nadčasový dekor, ktorý sa len tak ľahko nezunuje. Textúry a vzory vo všeobecnosti dodávajú bielej hĺbku. Aj preto vynikajúco ladí s mramorom, hodvábom, so štruktúrovanou drevenou podlahou alebo s tehlou.
Ak patríte k odvážnejším, neváhajte zapojiť do hry najsilnejších súperov – bielu a čiernu. Sú maximálne kontrastné, miestnosti preto dodávajú dramatický nádych. Skvelo funguje aj biela s dotykom tenučkých čiernych liniek, ktoré sa uplatňujú napríklad v industriálnom štýle.

Ak chcete veselú bielu spálňu, môžete biely nábytok zladiť s kontrastnými farbami, ako sú červená, žltá či oranžová. V súčasnosti sú však v kurze najmä kráľovská modrá, smaragdová či tzv. kačacia, čiže modrozelená farba. Nadčasovejší charakter dajú spálni najmä pastelové odtiene ružovej, horčicovej, olivovozelenej či modrej. V kombinácii s ružovou vzbudzuje spálňa dojem nevinnosti a mladosti. S tónmi modrej zasa biely nábytok vytvára atmosféru pripomínajúcu morské pobrežie a oceán. Ešte lepší efekt získate, ak do tejto škály primiešate zemité odtiene hnedej a oranžovej.
Rustikálny alebo provensalský štýl si takisto rozumejú s bielou. Pre bielu spálňu z masívu alebo laminátu sú príznačné napríklad zámerné nedostatky, ako náter, cez ktorý presvitá pôvodná farba či štruktúra povrchu. Tieto nedokonalosti vytvárajú dojem, že ide o starožitné kúsky. Moderný vidiecky charakter budú pripomínať aj nábytkové kúsky vo „vypraných“ odtieňoch off-white a drevené dekory.
Skutočný luxus do vašej spálne vnesie biela v kombinácii s metalickými akcentmi. Často môže ísť o nábytok pripomínajúci barokový či iný bohato zdobený historický mobiliár, nemusíte sa však za každú cenu snažiť o opulentné aranžmány. Úplne postačí biely nábytok s doplnkami vo farbe zlata, striebra, chrómu či medi, prípadne drobný zrkadlový mobiliár.

Biela spálňa je nielen stávkou na istotu, ale aj príležitosťou vytvoriť originálny a nadčasový interiér, v ktorom bude radosť zobúdzať sa do nových dní.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…