Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Sed je najčastejšia poloha tela počas nášho bdenia, preto by mal byť sedací nábytok navrhnutý tak, aby umožňoval pohodlné a ergonomické sedenie. Výnimkou nie sú ani jedálenské stoličky. Aké stoličky do kuchyne si vybrať, aby bola spokojná celá rodina?
Dizajn stoličiek vychádza z kompromisu medzi rôznymi proporciami, a to výškou a hĺbkou sedenia, šírkou sedadla, šírkou operadla, výškou bedrovej opierky, sklonom sedadla a výškou opierky na ruky. Pri nákupe kuchynských stoličiek však zaváži nielen ergonómia a rozmery, ale aj možnosti priestoru, osobné preferencie a požiadavky na tvar, farbu, materiál či štýl.

PRE POHODLNÉ SEDENIE

Výber jedálenských stoličiek je vlastne kompromisom, ktorý musí urobiť celá rodina. Vyššie osoby budú na nižšej stoličke sedieť bez výraznejšieho nepohodlia, ale osoby s nižším vzrastom by sa na príliš vysokej stoličke necítili pohodlne. Nedočiahli by na zem a okraj sedadla by im mohol stláčať podkolenné cievy.

Výška sedacej plochy by mala byť o niečo menšia ako dĺžka nohy po koleno; norma udáva ideálnu výšku sedadla od podlahy 420 až 480 mm. Aby sedadlo jedálenskej stoličky poskytovalo dobrú oporu, malo by byť dostatočne široké. Jeho tvar môže byť rovný, ale vhodnejšie je jemné zaoblenie. Pohodlné sedenie ovplyvňuje predovšetkým hĺbka sedadla – mužom sa odporúča o niečo hlbšie sedenie (400 – 490 mm) ako ženám.

Na krátkodobé sedenie, ku ktorému môžeme zaradiť aj to pri jedálenskom stole, sa odporúča operadlo s výškou 280 – 330 mm (tzv. bedrové operadlo), na dlhodobé sedenie je to 420 – 450 mm. Operadlo jedálenskej stoličky podopiera chrbticu a zmierňuje napätie a tlak, ktoré sú na ňu vyvíjané.

Kuchynská linka FANY 220

DOMA PRI BARE

Na príležitostné stolovanie sú vhodné aj barové stoličky. Ich výška závisí od výšky barového pultu. Vo všeobecnosti sa delia na dva druhy – tie s výškou 650 mm a ďalšia kategória má 750 mm. Pre pohodlné sedenie by malo byť sedadlo barovej stoličky aspoň o 200 mm nižšie ako samotná doska barového pultu. V poslednom čase sa čoraz častejšie objavujú aj „polovysoké stoličky“. Používajú sa pri vyšších stoloch barového typu a výškovo sú kompromisom medzi bežnou jedálenskou a barovou stoličkou. Ich výhodou je najmä pohodlné sadanie na stoličku a vstávanie z nej.

TVARY A MATERIÁLY STOLIČIEK

Pri výbere jedálenských stoličiek sa rozhodujte podľa veľkosti priestoru a charakteru miestnosti. Do veľkej, priestrannej jedálne si môžete vybrať mohutnejšie stoličky s vysokým operadlom, prípadne aj s podrúčkami. Dokonca môžete dokúpiť nejaké navyše aj pre návštevy či rodinu, ak zvyknete pozývať hostí na nedeľný obed alebo večere. Do menšej kuchyne sa, naopak, hodia skôr subtílnejšie stoličky s jednoduchým dizajnom. Tam, kde je núdza o priestor, uprednostnite svetlé tóny a priehľadné materiály. Riešením môže byť aj stôl s barovými stoličkami. Aby ste pri jedle mali dostatok pohodlia, optimálna vzdialenosť stoličky od steny je minimálne jeden meter. Len tak budete môcť pohodlne vstať od stola.
Aké stoličky do kuchyne či jedálne?
Aké stoličky do kuchyne či jedálne?
Aké stoličky do kuchyne či jedálne?
Drevené jedálenské stoličky sú jedným z najrozšírenejších typov. Podľa technológie spracovania dreva môžeme hovoriť o masívnej, ohýbanej či lamelovej stoličke. Konkurujú im stoličky s kovovou konštrukciou a tiež odľahčené plastové stoličky z polymérov. Pri nákupe si všímajte aj konštrukčné riešenie stoličky – vyberajte si z modelov s nožnými spojmi, ktoré zabraňujú prípadnému rozkývaniu.
Jedálenské stoličky
Jedálenské stoličky
Pocit komfortu pri sedení ovplyvňuje aj čalúnenie, a to vzhľadom na spôsob prenášania váhy na sedadlo. Pri čalúnenej stoličke je pocit z pohodlného sedenia dlhší. Poťahové materiály stoličiek a operadiel bývajú špeciálne upravené proti oteru, záťaži, tekutinám a škvrnám, takže sa dajú veľmi ľahko čistiť, čo oceníte najmä vtedy, keď máte malé deti. Ak jedálenský kútik využívate sporadicky, oceníte rozkladací jedálenský stôl a stoličky, ktoré sa dajú stohovať.
Aké stoličky do kuchyne či jedálne?
Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Radíme: Ako si vybrať predsieňový program

Vstupné priestory môžete vybaviť nábytkom na mieru alebo siahnite po hotových zostavách, ktoré máte dostupné prakticky ihneď, cez internet aj na pár kliknutí. Predsi…

Sedacie súpravy a pohovky: Z akých typov máme na výber?

Sedacia súprava je základom každej obývačky. Predstavuje dominantný prvok, ktorý si po vstupe do miestnosti všimne každý ako prvý. S celkom musí pekne ladiť, dopĺňať…