Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

Aké stoličky do kuchyne či jedálne?

04. 08. 2022, SCONTO Nábytok
Pôžitok z jedla ovplyvňuje aj pohodlie pri jeho konzumácii. Stoličky do jedálne by preto mali byť nielen vkusné, ale aj ergonomické. Ako vybrať tie správne?
Stoličky do jedálne si najčastejšie volíme podľa vzhľadu. Dbáme na to, aby ladili k zvyšku zariadenia v miestnosti. Avšak nemenej dôležitý je komfort pri sedení a ergonómia. Dobré je, že jednotlivé modely sa predávajú v rôznych proporciách. Odlišujú sa výškou a hĺbkou sedenia, šírkou a sklonom sedadla, šírkou operadla, výškou bedrovej opierky a opierky na ruky. Samozrejme, k dispozícii sú v tvaroch, farbách, materiáloch a štýloch od výmyslu sveta. Zohľadňujú osobné preferencie i možnosti priestoru. V bohatej ponuke si každý nájde to svoje.

Dôležité parametre pre pohodlné sedenie

Výber jedálenských stoličiek je vlastne kompromisom, ktorý musí urobiť celá rodina. Vyššie osoby budú na nižšej stoličke sedieť bez výraznejšieho nepohodlia. Naopak, osoby s nižším vzrastom by sa na príliš vysokej stoličke necítili pohodlne. Nedočiahli by na zem a okraj sedadla by im mohol stláčať podkolenné cievy.

Výška sedacej plochy by mala byť o niečo menšia ako dĺžka nohy po koleno. Norma udáva ideálnu výšku sedadla od podlahy 420 až 480 mm. Kvôli poskytnutiu dobrej opory by malo byť sedadlo dostatočne široké. Jeho tvar môže byť rovný, ale vhodnejšie je jemné zaoblenie. Pohodlné sedenie ovplyvňuje predovšetkým hĺbka sedadla – mužom sa odporúča o niečo hlbšie sedenie (400 – 490 mm) ako ženám.

Na krátkodobé sedenie, ku ktorému môžeme zaradiť aj to pri jedálenskom stole, sa odporúča operadlo s výškou 280 – 330 mm (tzv. bedrové operadlo), na dlhodobé sedenie je to 420 – 450 mm. Operadlo jedálenskej stoličky podopiera chrbticu a zmierňuje napätie a tlak, ktoré sú na ňu vyvíjané.

Možnosťou sú aj barové stoličky

Stoličky do jedálne môžu byť aj v podobe barových stoličiek. Ich výška závisí od výšky barového pultu. Vo všeobecnosti sa delia na dva druhy – tie s výškou 650 mm a ďalšia kategória má 750 mm. Pre pohodlné sedenie by malo byť sedadlo barovej stoličky aspoň o 200 mm nižšie ako samotná doska barového pultu.

V poslednom čase sa čoraz častejšie objavujú aj „polovysoké stoličky“. Používajú sa pri vyšších stoloch barového typu a výškovo sú kompromisom medzi bežnou jedálenskou a barovou. Ich výhodou je najmä pohodlné sadanie na stoličku a vstávanie z nej.

Tvary stoličiek podľa priestorových možností

Pri výbere jedálenských stoličiek sa rozhodujte podľa veľkosti priestoru a charakteru miestnosti. Do veľkej a priestrannej jedálne si môžete vybrať mohutnejšie stoličky s vysokým operadlom, prípadne aj s podrúčkami. Populárne sú rôzne dizajny, mnohé pritom tvarovo pripomínajú kreslá. Dokonca môžete dokúpiť aj nejaké navyše pre návštevy či rodinu, ak zvyknete pozývať hostí na nedeľný obed alebo večere.
Naopak, do menšej kuchyne sa hodia skôr subtílnejšie stoličky s jednoduchým dizajnom. Tam, kde je núdza o priestor, uprednostnite svetlé tóny a priehľadné materiály. Riešením môže byť aj stôl s barovými stoličkami.
Pre dostatok pohodlia sa odporúča, aby bola vzdialenosť stoličky od steny minimálne jeden meter. Len tak budete môcť bez obmedzení vstať od stola.

Dostupné materiály stoličiek

Drevené jedálenské stoličky patria k najrozšírenejším. Podľa technológie spracovania dreva môžeme hovoriť o masívnom, ohýbanom či lamelovom type. Konkurujú im stoličky s kovovou konštrukciou a odľahčené plastové stoličky z polymérov.

Pocit komfortu pri sedení ovplyvňuje aj čalúnenie, a to spôsobom prenášania váhy na sedadlo. Pri čalúnenej stoličke je pocit z pohodlného sedenia dlhší. Poťahové materiály stoličiek a operadiel bývajú špeciálne upravené proti oderu, záťaži, tekutinám a škvrnám, takže sa dajú veľmi ľahko čistiť, čo oceníte najmä vtedy, keď máte malé deti. Medzi obľúbené materiály čalúnenia stoličiek do jedálne patria napríklad hladké alebo hrubé tkaniny, poprípade ich kombinácia, ďalej syntetická koža, mikrovlákno, velúr či zamat.
Tip pre vás:
Ak jedálenský kútik využívate sporadicky, oceníte rozkladací jedálenský stôl a stoličky, ktoré sa dajú stohovať.

Podnož stoličky

Pri nákupe si všímajte aj konštrukčné riešenie stoličky. K najtypickejším patria perové (dvojnohé) a štvornohé.

Perová podnož dodáva jedálenským stoličkám moderný vzhľad. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, perová konštrukcia zaisťuje dostatočnú stabilitu. Nohy sú obyčajne vybavené klzákmi kvôli ochrane podlahy pred poškriabaním. Nosnosť býva vysoká, štandardne 110 až 140 kilogramov.

Ku konštrukčnej klasike patria stoličky do jedálne so štvornohou podnožou. Tvoria najväčšiu časť v ponuke na trhu, a preto si z tejto kategórie vyberie naozaj každý bez ohľadu na preferovaný štýl. Ak bude stolička vystavená intenzívnej záťaži, odporúčame vyberať si modely s nožnými spojmi, ktoré zabraňujú prípadnému rozkývaniu.
Tip pre rodičov: 
Máte doma batoľa? Môžete mu zadovážiť vysokú jedálenskú stoličku s pultom. Existujú aj praktické riešenia 2 v 1, ktoré dieťa využije, aj keď bude staršie – vysokú stoličku rozložíte na dve časti: klasickú stoličku a stolík.

Štýl a komfort ruka v ruke

Stoličky do jedálne sú neprehliadnuteľným prvkom jedálne či kuchyne. Pri ich výbere by ste preto nemali zabúdať na štýl bývania. Ponuka v obchodoch je široká, zoženiete tak bez problémov stoličky v retro, rustikálnom, škandinávskom, priemyselnom, minimalistickom či inom štýle.

Trendové sú aj kombinácie stoličiek rôznych dizajnov a farieb pri jednom stole, prípadne doplnenie sedenia o jedálenskú lavicu. Farebné odtiene sú pritom tiež dostupné v širokej škále – od prírodných cez pastelové až po výrazné, ktoré priestoru dodajú skvelé oživenie. Samozrejme, komfort pritom nemôže ísť do úzadia. Pri výbere preto pamätajte, že jedálenský kút slúži nielen na vychutnávanie pokrmov, ale aj na vzájomné rozhovory pri dobrom jedle – a to si vyžaduje pohodlné sedenie, ktoré  ocení celá rodina.
O ďalších možnostiach pohodlného posedenia pri stole sa môžete inšpirovať v našom článku prečo si do kuchyne kúpiť rohovú lavicu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Typy postelí: z akých máte na výber?

Dobrá pohodlná posteľ je na nezaplatenie. Každý deň v nej strávime aspoň šesť až osem hodín, čo nie je zanedbateľný čas. Kvalitný spánok totiž človeku dáva energiu d…

Čo by ste mali vedieť, ak si vyberáte taštičkový matrac?

Taštičkový matrac je skvelou voľbou pre väčšinu ľudí. Je dokonale priedušný, preto sa v ňom netvoria plesne a vy si užijete spánok na maximálne hygienickom lôžku. Ďa…