Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Interiérový hit japandi

Interiérový hit japandi

18. 05. 2021, SCONTO Nábytok
Ak si myslíte, že Japonsko a Škandinávia toho nemajú veľa spoločného, najmä čo sa týka dizajnových prvkov a interiérov, opak je pravdou. Tieto krajiny sú si podobnejšie, ako si myslíte. Ich estetika sa zameriava na jednoduchosť, prírodné prvky a pohodlie, takže nie je prekvapením, že čoraz viac dizajnérov kombinuje tieto dva „looky“. Spojenie výrazov japanese a scandi dalo názov tomuto interiérovému štýlu – japandi.
Štýl japandi vznikol skĺbením škandinávskej funkčnosti a japonského rustikálneho minimalizmu, ktorý vytvára pocit jednoduchosti a spojenia s prírodou. Ak poznáte pojem scandi, určite ste sa stretli aj s termínom hygge, o ktorom sme písali aj v našom magazíne. Škandinávsky pocit útulnosti robí z domovov doslova svätyňu. Spojte túto myšlienku s japonským poňatím štýlu wabi-sabi, ktorý hlása, že krásu treba hľadať v nedokonalostiach, a vytvoríte tým dokonalé „manželstvo“ zvané japandi. Aj keď sa tieto dva prístupy líšia, ich rozdiely ich dopĺňajú. Tam, kde sú japonské interiéry elegantné, sú potom severské rustikálne. Sýtejšie (ale stále neutrálne) farby japonského dizajnu zabraňujú, aby farebná paleta škandinávskych domov pôsobila chladne. 
Vedeli ste, že?
Korene japandi siahajú hlbšie do minulosti, ako by sa zdalo. Približne pred 150 rokmi začali dánski architekti, dizajnéri a umelci cestovať do Japonska, aby tam našli novú inšpiráciu. Okrem kultúrnej výmeny prebehla aj tá obchodná, ázijský národ totiž po storočiach otvoril hranice aj cudzincom.

Spojenie severu a východu

Táto fúzia je dokonalou kombináciou funkcie a formy so zameraním na čisté línie. Štýl japandi sa vyznačuje nepreberným množstvom prírodných materiálov a minimalistického nábytku. Priestory, ktoré pôsobia vzdušne a niekedy až prázdno, sú takto zariadené zámerne. Japandi spoznáte aj podľa kvalitného remeselného spracovania, pričom dôraz sa kladie na udržateľnosť a kúsky, ktoré obstoja v skúške času. Prevaha prírodných materiálov a jednoduchých vzorov z neho robí skvelé pozadie pre milovníkov interiérových rastlín. V rámci štýlu japandi nájdete aj veľa neutrálnych farieb. Ak sú v interiéroch zakomponované jasnejšie farby, je to urobené zmysluplne a pritom nenápadne.

Ako využiť to najlepšie z oboch svetov

Kľúčom k interiéru v štýle japandi je redukcia. Vyskúšať môžete „faux minimalism“, teda akýsi nepravý minimalizmus. Aby ste ho dosiahli, nemusíte veci rovno vyhadzovať. Schovajte ich radšej do košov, boxov a krabíc, ideálne z prírodných materiálov. S rovnakým cieľom investujte aj do vstavaných skríň alebo výklopných systémov. V pôvodnom japonskom aj škandinávskom dizajne je stredobodom jednoduchosť. Ich moderné spojenie do štýlu japandi upriamilo pozornosť na ľudí a ich potreby. Jednou z najdôležitejších miestností sa stala jedáleň, ktorá v oboch kultúrach spája rodinu. Útulné teplo hygge v tomto štýle zmierňuje ázijskú prísnosť, priestor tu majú aj organické formy a rustikálna útulnosť. Nezabúdajte však, že v prípade japandi platí to, čo pri wabi-sabi – menej je viac.

Princípy japandi – ako na tento štýl vo vašom interiéri?

  • Zamerajte sa na jednoduché línie a minimalizmus. Existujú názory, že pôvodný minimalizmus ako reakcia na abstraktné expresionistické umenie má svoje korene v japonskej architektúre.
  • Odstráňte neporiadok – interiér v zenovom duchu si vyžaduje vzdušnosť a čistotu.
  • Používajte prírodné materiály a tkaniny, uprednostnite drevo, zvyčajne v odtieni svetlého duba.
  • Pracujte s prírodnými odtieňmi modrej, zelenej, slivkovej a hnedej. Pridajte k nim tmavý kontrast, tlmené prírodné farby interiérov v štýle japandi často dopĺňa čierna farba.
  • Priestor v štýle japandi doplnia rastliny ako bonsaje, vhodné budú aj závesné kvetináče.
  • Držte sa pri zemi – znížte výšku nábytku. Nábytok v štýle japandi má zrezané lineárne tvary, objemné pohovky s vysokými operadlami sú nahradené nižším čalúneným nábytkom.
  • Zakomponujte do interiéru posuvné dvere alebo panely; tým originálnym japonským sa hovorí shoji.
  • Nevhodné sú tuctové a opozerané doplnky, namiesto nich investujte do jedného alebo dvoch kvalitných kúskov. Vhodné budú vázy, ručne fúkané sklo alebo neglazovaný keramický riad.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…