Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Štýl wabi-sabi oslavuje krásu nedokonalosti

Štýl wabi-sabi oslavuje krásu nedokonalosti

11. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Jeho názov znie ako exotický pokrm vo vychytenej ázijskej reštaurácii. V skutočnosti ide o štýl bývania aj života pochádzajúci zo samého srdca japonskej kultúry. Zabudnite na dokonalé interiéry, nastajlované ako z módnych magazínov. Wabi-sabi vás naučí prijímať veci také, aké skutočne sú.
Pôvodný význam japonského wabi je odvodený zo slova wabiru v zmysle nespokojnosti a chudoby a v následnom uvedomení si, že v materiálnom nedostatku tkvie aj podstata duchovnej slobody. V konečnom dôsledku však bol pôvodný význam slova wabi (osamelý, opustený) posunutý do pozitívneho zmyslu. Dnes je označením jednoduchého a nematerialistického. Slovo sabi zase znamená kvet času – krásu, ktorá prichádza s vekom, a teda aj viditeľné kazy spôsobené časom. Spojením wabi-sabi dnes Japonci označujú plynulosť, prirodzenosť a nedostatky, ktoré vznikli počas vytvárania objektu.

Keď naštrbené je vzácnejšie ako nové

Táto japonská oslava nedokonalosti sa pretavila aj do tradície kintsugi, ktorá predstavuje opravovanie porcelánu zlatým lakom. Kintsugi rozpráva príbeh o živote objektu a jeho filozofia hovorí, že oprava akéhokoľvek zlomeného predmetu je lepšia ako snaha skryť jeho poškodenie. Orientálne remeslo kintsugi má korene v 15. storočí a aj dnes inšpiruje umelcov a dizajnérov po celom svete. Z tohto uhla pohľadu je niečo rozbité a naštrbené oveľa vzácnejšie ako nová vec. Wabi-sabi je preto v rozpore s mnohými estetickými konvenciami našich západných preferencií usporiadania interiéru a symetrie objektov v ňom.

Wabi-sabi na západný spôsob

K dizajnérom, ktorí uplatňujú prvky wabi-sabi v západnom kontexte, patrí napríklad belgický dizajnér Axel Vervoordt, známy svojimi minimalistickými interiérmi. Jeho zenová predstava môže na niekoho pôsobiť nedokončene, až rozporuplne. Ale jeho špecifický štýl oslovil napríklad hviezdy ako Sting, Robert de Niro, Kanye West či Bill Gates. Ak sa ním chcete inšpirovať, voľte prírodné materiály s patinou, oblé hrany, abstraktné obrazy a menej nábytku. Vyskúšať môžete aj japonskú metódu rotujúcich cenností – Japonci si všetky cennosti uschovávali a v špeciálnom výklenku vystavovali len časť z nich. Vďaka tejto metóde nebudete mať predmety neustále na očiach, a keď ich raz za čas vystavíte, budú sa vám zdať o čosi vzácnejšie. 

Interiér v štýle wabi-sabi v ponímaní Axela Vervoordta. Zdroj: theaficionados.com/journal/usa/wabi-sabi-design-icon

Starnutie ako prirodzený proces

Ako teda na interiér v štýle wabi-sabi? Jednoducho. Neskrývajte predmety, ktoré majú svoju históriu a je na nich vidno napríklad poškriabaný povrch, olúpanú dyhu či otlčenú glazúru. Tieto veci majú svoj unikátny príbeh. Dajte im teda priestor, aby ho porozprávali. Wabi-sabi vníma starnutie ako prirodzený proces so všetkým, čo k nemu patrí. Všetko nemusí byť nové a dokonalé. Namiesto dokonalej formy voľte prírodné tvary, nepravidelnosť a miernosť. Bývanie v štýle wabi-sabi je vzdušné, využíva prírodné materiály a asymetriu. V mnohom sa prelína aj so severskou filozofiou hygge.

Hlavne byť sám sebou

Jednoduchý koncept tohto štýlu sa zaobíde bez zbytočných dekorácií. Filozofia wabi-sabi dáva zelenú kľúčovým materiálom v podobe kameňa, dreva, betónu. Vytvárajú pocit bezpečia a tepla, aj keď majú drsné štruktúrované povrchy. Inšpirácia prírodou sa prejavuje v matných variantoch farieb ako hnedá, sivá, béžová, ktoré môžete doplniť tmavou olivovou, tehlovou a zelenou. Ľudia sa však dnes až príliš zaujímajú o farby v interiéri a zabúdajú na povrchy. A tie hrajú v tomto štýle dôležitú úlohu. Nábytok a doplnky s neopracovanými povrchmi alebo len v ich málo upravenej podobe vytvoria atmosféru pokoja a skromnosti. Naučte sa prijímať život aj s jeho nedokonalosťami, spomaľte a spravte zo svojho domova aj vďaka wabi-sabi miesto, kde môže byť každý sám sebou.

Inšpirácie na bývanie v štýle wabi-sabi:

Infografika: Bývanie v štýle wabi-sabi v skratke


Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Populárne truhlice – nahádzať, zavrieť a je upratané

Kto by si nepamätal starodávne truhlice, ktoré mávali na povale naši prarodičia? Myslíte si, že im už odzvonilo? Práve naopak. Truhlice sa znova tešia veľkej popular…

Komoda do spálne. Ako si vybrať tú pravú?

Potrebujete v spálni úložný priestor, ktorý nezaberie veľa miesta? Stavte na komodu. Vyrába sa v najrôznejších rozmeroch a vždy vám poskytne dostatok priestoru na ve…