Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

02. 05. 2024, SCONTO Nábytok
Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so správnym rozhodnutím, spísali sme výhody aj nevýhody kuchynského koberca. A pridáme praktické rady, na ktoré by ste nemali zabudnúť, ak sa rozhodnete pre koberec do kuchyne.

Koberec do kuchyne má svoje špecifiká. Aké?

To, že máte koberec v obývačke, detskej izbe alebo spálni, je bežné. No koberec v kuchyni je pre niekoho tak trochu raritou. Práve kuchyňa nie je typickou miestnosťou, kde by ste koberec očakávali. To však neznamená, že ho tam mať nemôžete.

Kuchyňa je špecifické prostredie, ktoré si žiada starostlivý výber koberca. Predsa len ide o jednu z najvyťaženejších miestností, a tak je potrebné vybrať si koberec, ktorý bude bezpečný, ľahko sa vyčistí a vizuálne zapadne do prostredia.

Bezpečnosť vždy na prvom mieste

V kuchyni pracujete s nožmi a ďalšími ostrými nástrojmi, často prenášate hrnce s horúcou vodou, manipulujete s potravinami a podobne. Aby ste pri varení boli v bezpečí, vyberte si koberec, ktorý má protišmykovú vrstvu. Obvykle je spodná časť koberca vybavená gumovým podkladom, ktorý sa postará o to, aby koberec zostal na mieste.

Ak zvolíte koberec bez tejto úpravy, položte podeň protišmykovú podložku. Najčastejšie sa vyrába zo syntetických materiálov, napríklad z polyesteru. Pri výbere protišmykovej podložky sa zaujímajte o spôsob čistenia. Čím jednoduchšie, tým lepšie. Často sa totiž stane, že tekutina presiakne cez koberec a usadí sa nielen na podlahe, ale aj na podložke.

Dizajn a tvar koberca

Z hľadiska dizajnu si vyberte koberec, ktorý bude ladiť so štýlom vašej kuchyne. Do industriálnej kuchyne sa hodia napríklad tmavšie koberce s motívom dreva, mramoru alebo s abstraktnými vzormi. Do kuchyne v provensalskom štýle sú najlepšou voľbou kvetinové vzory. Kuchyne v škandinávskom štýle môžu vhodne doplniť geometrické tvary.

Z hľadiska praktickosti je dobré siahnuť po kobercoch so vzormi a s motívmi, pretože lepšie skryjú najrôznejšie fliačiky. Aj keď sa budete snažiť čo najrýchlejšie ich odstrániť, je pravdepodobné, že niektoré na ňom zostanú, ale na vzorovaných kobercoch ich nebude vidno tak ako na jednofarebných a svetlých.

Z hľadiska tvaru máte na výber z niekoľkých možností. Vo všeobecnosti odporúčame siahnuť po kusových kobercoch do kuchyne, s ktorými sa ľahko manipuluje, kúpite ich za príjemnú cenu a v prípade potreby ich ľahko vymeníte za nové. Z akých si môžete vyberať?
 
  • Obdĺžnikový tvar, resp. behúň je najlepšou voľbou pre kuchyne v tvare I, L aj U. Koberec sa tiahne po najdlhšej strane kuchynskej linky a zaistí teda pohodlie vo všetkých kuchynských zónach (varná, umývacia, pracovná).
  • Okrúhle alebo oválne tvary rozhodne nie sú také praktické ako behúne, no na druhej strane ide o originálny dizajnový prvok a kuchyňu môžu na pohľad zjemniť. 

Jednoduchá údržba

Rozliate omáčky, kvapky oleja, vysypaná múka… To všetko obvykle skončí na koberci, preto je potrebné siahnuť po takom materiáli, ktorý sa ľahko čistí a odpudzuje nečistoty. Je možné zadovážiť si najrôznejšie prípravky na zvýšenie odolnosti koberca proti špine.

Už pri výbere by ste mali myslieť na to, že do kuchyne sa hodia koberce z umelých materiálov. Menej zachytávajú pachy aj nečistoty, ľahko sa udržiavajú a dajú sa kúpiť za pár eur. Na výber máte napríklad koberce z polyesteru, akrylu, polypropylénu či polyamidu.

Umelé vlákna sú odolnejšie než bavlnené alebo vlnené. Ak preferujete prírodné materiály, zvoľte sisalový koberec. Čo je sisal? Ide o vlákna z listov agávy. Tento koberec poľahky očistíte vlhkou handričkou. Sisalový koberec dobre tlmí hluk a akumuluje teplo, podobne aj koberec z juty.

Podstatným faktorom, ktorý má významný vplyv na jednoduchú údržbu, je dĺžka kobercového vlasu. V prípade kuchýň sa odporúčajú koberce s nižším vlasom. Koberec s krátkym vlasom sa udržiava omnoho lepšie než huňatý. Okrem iného z neho jednoduchšie odstránite nečistoty. Koberec s dlhým vlasom si nechajte do obývačky alebo pri posteľ v spálni.

Do kuchyne sa perfektne hodia tzv. buklé koberce, ktoré nemajú žiadny vlas, sú pevné a ľahko sa udržiavajú.

Výhody koberca v kuchyni

Protišmykový koberec do kuchyne nie je len dekoratívny prvok. Prináša i celý rad praktických výhod, ktoré zlepšujú funkčnosť priestoru.

1. Zaujmú vizuálne

Tvrdé kuchynské podlahy, ako sú drevo, dlaždice, linoleum, vinyl, betón, mramor a iné, môžu pôsobiť príliš sterilne. Kusový koberec vnesie do kuchyne pocit tepla a pohodlia. Jednoducho premení celý vzhľad kuchyne a dodá jej jemnejšiu a príjemnejšiu atmosféru.
 

2. Zredukuje hluk

V práci, v meste, v dopravných prostriedkoch – tam všade vás obklopuje rôzna intenzita hluku. No váš domov by mal byť oázou pokoja. Zvuk spadnutého riadu a krokov stlmí práve koberec.
 

3. Pohodlie pre chodidlá a chrbát

Dlhé státie v kuchyni pri varení a upratovaní je náročné nielen pre vaše chodidlá, ale aj pre oporný aparát. Môžu vás bolieť nohy aj chrbtica. Mäkký koberec vám zaistí pohodlnú pochôdznu vrstvu, ktorá znižuje únavu a bolesť.
 

4. Ochrana podlahy aj riadu

Podlahová krytina pri kuchynskej linke sa opotrebováva najviac. Dlaždice sa po páde riadu môžu odštiepiť, v dreve sa urobí ryha či jamka. Nehovoriac o tom, že i samotný riad sa ľahko rozbije. Vďaka kobercu chránite podlahu pred tekutinami, škrabancami a ďalším znehodnotením.
 

5. Tepelný komfort

Ak máte v kuchyni dlažbu, vinyl, kameň alebo napríklad betón, môže vás trápiť chlad od zeme. To hravo vyrieši práve koberec. Postará sa o to, aby vaše nohy boli v teple po celý čas prípravy jedla. Z rovnakého dôvodu je dobrou voľbou i na plochu pod jedálenským stolom.

Nevýhody koberca v kuchyni

Každá minca má dve strany a platí to aj pri kobercoch. Okrem výhod má kuchynský koberec i nevýhody. Ktoré to sú?

1. Hygienické aspekty

Na koberec padajú všetky sypké nečistoty. Zachytáva aj tekutiny a ďalší neporiadok. Hoci ho budete pravidelne vysávať a čistiť, začnú sa v ňom množiť baktérie a, samozrejme, usádzať prach. Navyše musíte počítať s tým, že pohltí i niektoré pachy, ktorých sa zbavuje len ťažko.
 

2. Náročnejšia údržba

Na rozdiel od tvrdej podlahy, ktorú jednoducho zametiete alebo utriete, o koberec sa musíte starať viac. Okrem vysávania sa nevyhnete ani odstraňovaniu škvŕn mokrou cestou. Musíte dávať pozor aj na to, aby presiaknuté tekutiny nezostali pod kobercom na podlahe.
 

3. Bezpečnostné hľadisko

Aj keď koberec do kuchyne by mal byť protišmykový, bezpečnostné riziko predstavujú ohnuté rohy, o ktoré sa môžete ľahko potknúť. Na druhej strane je potrebné povedať, že na rozdiel od mokrej podlahy sa na ňom nepošmyknete.
 

4. Rýchle opotrebovanie

Koberec pri kuchynskej linke čelí skutočne vysokej záťaži. To všetko sa podpisuje na jeho stave – pomerne rýchlo môže stratiť svoj pôvodný vzhľad a krásu. Koberec v kuchyni teda budete musieť častejšie obmieňať.

Koberec je doplnok, ktorý slúži prakticky aj esteticky. Ak si vyberiete dobre, iste vám v kuchyni nebude na škodu. Pri výbere si všímajte jednotlivé parametre, ktoré vám môžu uľahčiť rozhodovanie. Zaujímavé sú napríklad antistatické schopnosti, zvýšená odolnosť proti vlhkosti, vhodnosť do miestnosti s podlahovým vykurovaním a podobne.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…

Ako uvariť vajce? A sú lepšie domáce vajíčka alebo tie z obchodu?

Otázok, ktoré si kladieme v súvislosti s vajíčkami, nie je málo. Najčastejšie sa pýtame, ako dlho sa varí vajce natvrdo alebo namäkko, či sú lepšie domáce vajíčka al…