Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Na mieru vkusu: 8 štýlov stoličiek

Na mieru vkusu: 8 štýlov stoličiek

08. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Obchody sú plné stoličiek rôznych štýlov a tvarov. Mnohé z nich majú svoje miesto aj pri jedálenskom stole, a aj keď na prvý pohľad možno nepôsobia ako stoličky do kuchyne, v správnej kombinácii sa stanú ozdobou jedálenskej časti.
Na dizajn stoličiek má veľký vplyv aj národná identita – zatiaľ čo nemeckí dizajnéri kedysi viac inklinovali k funkcionalizmu, Taliani dodnes uprednostňujú organické tvary spojené s jasnými farbami a Škandinávci zase od počiatku čerpajú zo silnej tradície remesiel. S akými typmi stoličiek sa môžete stretnúť najčastejšie, kde je ich pôvod a aké sú ich špecifické znaky?

Jedálenská stolička z ohýbaného dreva

Mechanizovaná sériová produkcia a zdokonaľovanie výrobných postupov pri ohýbaní bukového dreva v 19. storočí sa podpísali na vzniku ikonickej stoličky 14 nemeckého remeselníka Michaela Thoneta. Tvarovo jednoduchá stolička bez znakov umeleckých slohov mala minimálny počet komponentov (šesť ručne ohýbaných bukových guľatín, dve skrutky a desať skrutiek do dreva) a inšpirovala aj tvorbu konkurencie. Ujal sa aj sedák z preglejky – viacerých tenších vrstiev dreva spojených do jedného celku. Dnes sa používa na výrobu sedacích častí, operadiel aj škrupín polokresiel. Špecifikom takéhoto typu stoličiek sú prírodné materiály, ohýbané drevo a prirodzený vzhľad, ktorý zbytočne nevyčnieva.

Konzolová stolička

Vplyv na dizajn tejto stoličky mal modernizmus a hnutie Bauhaus, ktoré sa spočiatku prejavovalo v architektúre a postupne sa dostalo aj do oblasti nábytku. Hlavný význam tu bol kladený na účelnosť a funkciu, prevažovali mohutné formy bez ozdôb. K novým prvkom patrila práve konzolová stolička so subtílnou konštrukciou z ľahkých oceľových rúrok, čo bol konštrukčne odvážny krok. Rok 1926 bol v tomto prípade veľkým medzníkom – Mart Stam prišiel s konceptom dvojnohej kovovej stoličky s rámom z oceľových rúrok, ktorá bola inšpiráciou pre ďalších tvorcov. Takýto typ stoličky osloví najmä minimalistov, ktorí v interiéri uprednostňujú chróm a sklo.

Plastová stolička s odkazom na 50. roky

Bujaré 50. a 60. roky boli v dizajne érou umelých hmôt. Firma Knoll vtedy v spolupráci s významnými dizajnérmi vytvorila rôzne varianty nábytku s použitím prevažne plastov. Ikonickou je najmä stolička DSW s pevným sedákom charakteristického tvaru a s drevenou podnožou. Zo svojej nadčasovosti nestratila ani po 70 rokoch, hoci pôvodný laminátový sedák dnes nahradil eco-friendly polypropylénový skelet. Zástupcom tohto štýlu môže byť aj moderná a ultraľahká jedálenská stolička vyrobená z transparentného polykarbonátu. Takéto stoličky rozpoznáte na prvý pohľad, do interiéru vnesú prvok hravosti.

Klasická čalúnená stolička

História čalúnených stoličiek nie je taká dlhá, ako by sa dalo očakávať. Súčasťou domácností sa stali v 18. a 19. storočí. V jedálni budú zárukou pohodlia aj pri dlhšom sedení. Niektoré z nich majú čalúnenú len sedaciu plochu, iné majú zase snímateľný a prateľný poťah, ktorý zakryje aj chrbtovú opierku. Základom sú textílie jednoduché na údržbu – ako praktické by sme vyzdvihli kožené a koženkové poťahy. Ak chcete držať krok s trendmi, môžete si vybrať aj príjemné zamatové látky či mäkučký buklé. Čalúnené stoličky sú výborným doplnkom interiérov v štýle glamour a art déco.

Stolička sussexského typu

Dizajn dostupný všetkým – toto heslo stálo aj za vznikom tzv. sussexskej stoličky od Williama Morrisa, ktorý sa inšpiroval ľudovým nábytkom. Hoci William kritizoval stroje a masovú výrobu, musel pripustiť, že budúcnosť patrí priemyselnej výrobe. Jeho stoličky boli vyrobené z masívnych drevených profilov, a hoci mali jednoduchú konštrukciu, na ich operadle sa nachádzali ozdobné detaily, ktoré odkazovali na ručné práce šikovných remeselníkov. Tento prvok pretrval dodnes. Jej výplet sedáka inšpiroval aj ikonickú wishbone chair, línie operadla zase nevestami zbožňované stoličky chiavari.

Stolička v koloniálnom štýle

Koloniálny nábytok má svoje základy v časoch, keď Európania kolonizovali africké, ázijské či juhoamerické krajiny. Tento harmonický štýl vznikol kombináciou európskeho nábytku a exotických doplnkov prinesených moreplavcami. Spoznáte ho podľa tmavého a tvrdého exotického dreva ako palisander, tík, mahagón, eben či sisham a podľa vypracovaných detailov. Jedálenské stoličky v tomto štýle majú robustnú konštrukciu a mohutné vysoké operadlá, často odľahčené zaujímavou drevenou výplňou. V jedálni sú klasikou, ktorou nič nepokazíte, ale mali by ste jej doplnkami prispôsobiť aj zvyšok interiéru.

Odvážna kovová stolička

Kovové jedálenské stoličky v industriálnom štýle nie sú doménou len reštaurácií a kaviarní. Keď francúzsky dizajnér Xavier Pauchard navrhol v roku 1934 svoju kovovú „a chair“, netušil, že aj takmer o 90 rokov bude mať jeho plechová krásavica svoje stále miesto v domácnostiach a neustále bude inšpirovať producentov nábytku. Dokonale pevnú a stabilnú konštrukciu sa mu podarilo vytvoriť vďaka plechovým plátom poskladaným ako papier a aj krížovou diagonálnou výstužou zo spodnej strany sedáka. Pre koho sa takýto typ stoličky hodí? Určite si ju vieme prestaviť v pánskom interiéri či v bývaní pre mladých alebo kreatívne duše.

Barová stolička

V našom výbere nesmie chýbať typ stoličiek, ktorý sa v jedálenskej časti nachádza často – barové stoličky. Môžu byť otočné a výškovo nastaviteľné, na jednej nohe či stabilnejšie na štyroch nohách, s operadlom alebo bez, s opierkami rúk či bez nich, z ohýbaného dreva... Vybrať si tú správnu je veru niekedy alchýmia. A to nehovoríme o materiáloch, ktoré sú v ponuke (drevo, plast alebo kov). Typologicky môžu barové stoličky vychádzať z jedálenských, ale nemusí to byť pravidlo. Ak chcete ušetriť priestor a zasunúť ich pod barový pult, siahnite po barovej stoličke bez operadla. Na pohodlné dlhšie sedenie voľte, naopak, operadlo a opierky na ruky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…