Oživte izbu geometrickými tvarmi

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Oživte izbu geometrickými tvarmi
Publikováno: 29. 04. 2020
Geometrické tvary sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, rôzne krivky a ich kombinácie v nespočetnom množstve farieb využívajú dizajnéri už niekoľko storočí.

V súčasnosti sú geometrické motívy používané v interiéroch veľmi často. Populárne sú jednoduché, strohé tvary, ale aj rôzne kombinácie základných i zložitých útvarov. Vidieť ich možno predovšetkým v interiéroch zariadených v škandinávskom a modernom mestskom či minimalistickom štýle. V mnohých prevedeniach sa však s nimi stretávame prakticky v každom príbytku.

NA TAPETÁCH I TEXTÍLIÁCH

Geometrické vzory sú často vnášané do interiéru prostredníctvom tapiet. Vďaka mnohým prevedeniam a farebným odtieňom sa uplatnia v každom štýle interiéru a v akejkoľvek miestnosti. Minimalistický priestor dokážu rozžiariť a ozvláštniť, do jednotlivých izieb môžu vniesť eleganciu, hravosť, optické ilúzie, kontrast, futuristický nádych a podobne. Tapety s geometrickým vzorom môžu zastúpiť aj obklady či maľovka stien.
Program Ivona
Posteľ LUNA 08
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Geometrické útvary nachádzame vo veľkej miere aj na rôznych textíliách, ako sú koberce, závesy alebo návliečky na dekoračné vankúše. Oproti tapetám majú jednu nespornú výhodu – keď sa vám textílie s danými vzormi a farbami zunujú, ľahko ich vymeníte za iné, čo s tapetou nejde tak ľahko. Vhodným výberom koberca môžete výrazne zmeniť vzhľad miestnosti či podčiarknuť jej štýl.
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Program Futura
Výklopná posteľ CONCEPT PRO CP-04
Koberce však môžu zaujať nielen svojimi vzormi, ale aj samotným tvarom. Skúste experimentovať a napríklad položte vedľa seba v detskej izbe dva okrúhle koberce rôzneho priemeru, prípadne kruh a obdĺžnik – aj takto decentne môžete geometrickými tvarmi vniesť do interiéru nevšednú atmosféru. Podobne je to aj s vankúšikmi – okrem geometrickej potlače môže dodať vášmu bývaniu šmrnc kombinácia vankúšov rôznych veľkostí a tvarov (štvorcových, obdĺžnikových, okrúhlych, valcových).
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Na príležitostné oživenie miestností alebo sezónne dekorovanie môžu dobre poslúžiť aj ďalšie textilné výrobky, akými sú obrusy, prestierania či posteľné návliečky.
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Posteľ PARVATI
 

TVARY MNOHÝCH TVÁRÍ

Ak máte radi geometrické vzory, no chcete sa im vyhnúť pri veľkých plochách, ako sú stena alebo podlaha, môžete siahnuť po drobných doplnkoch. Napríklad svietnik zložený zo zlatých trojuholníkov bude spoľahlivo dekorovať elegantnú obývačku, spálňu či predsieň a kovový svietnik v čiernej farbe s jednoduchým kruhom bude ozdobou vidiecky, retro či priemyselne ladeného interiéru. Rôzne geometrické prvky majú v sebe v súčasnosti zakomponované aj mnohé trendy svietidlá. Typickým predstaviteľom geometricky a minimalisticky poňatého svietidla sú lustre, ktoré akoby mali len kostru z tienidla. Tieto sú vynikajúco kombinovateľné a v interiéri neprehliadnuteľné. Ozdobou miestnosti môžu byť aj stojace lampy, ktoré disponujú jednoduchými geometrickými tvarmi či ich kombináciami.
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Geometriu do bytu vnesú aj zrkadlá. Tie dnes nájdeme na trhu v rôznych tvaroch, ale stále dominujú základné tvary ako štvorec, obdĺžnik a kruh. Zaveste ich vedľa seba, skombinujte rôzne tvary a môžete dosiahnuť veľmi originálny efekt.
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Jednoduchými líniami vychádzajúcimi z geometrických tvarov a útvarov disponujú aj rôzne kúsky nábytku, ktoré sú nielen funkčné, ale aj esteticky dotvárajú interiér. K takýmto patria napríklad police v tvare šesťuholníkov či kruhov alebo príručné stolíky a taburety v tvare hranolov, kociek či valca.
Oživte izbu geometrickými tvarmi
Posteľ ARIZONA
Oživte izbu geometrickými tvarmi
 

NEPŘEKOMBINOVAŤ

Geometrické motívy sú vynikajúcim spôsobom, ako vymaniť interiér z fádnosti a dodať mu originálny ráz. Pozor však na množstvo použitých tvarov, materiály, farebné a dizajnové prevedenia vyberaných dekorácií. Rovnako ako pri iných motívoch (napríklad kvety, zvieratá) platí, že menej je viac a jednotlivé dekorácie by mali vzájomne ladiť a korešpondovať s dizajnom interiéru. Pokiaľ ste rozhodnutí vpustiť geometriu do svojich príbytkov, začnite niečím jednoduchým – napríklad dekoračnými vankúšmi zladenými s jednoduchou stolovou dekoráciou. Možno zistíte, že viac váš príbytok na oživenie vlastne ani nepotrebuje.
 
Publikováno: 29. 04. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií