Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

07. 12. 2020, SCONTO Nábytok
Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa vyzujeme a vyzlečieme si kabát. Vo svete dizajnu funguje ako pozdrav či predstavenie sa.
Podľa uznávanej bytovej dizajnérky Emily Hendersonovej je vzhľad predsiene dôležitý z celkového psychologického hľadiska. A to nielen pre hostí, ale aj pre nás samých. Keď sa vraciame domov po celodennom zhone, túžime najmä po pokojnom, útulnom útočisku, v ktorom sa cítime dobre. Ak však už samotná predsieň pôsobí neutešene alebo v nej pri rýchlom odchode zanecháme neporiadok, príchod domov môže znásobiť stres, ktorý sa v nás hromadil počas dňa. V nasledujúcich riadkoch si preto povieme, ako už vstupnú časť nášho súkromného kráľovstva zariadiť tak, aby bola funkčná i príťažlivá.

Máte veľkú alebo drobnú predsieň?

Verte, že aj v obmedzenom priestore sa dajú robiť zázraky. Malú miestnosť je kľúčové nezapratať veľkými masívnymi kusmi nábytku, namiesto toho stavte na subtílne nápadité elementy a vhodný výber farieb. Naopak, veľký priestor môžete poňať ako vstupný salónik so sedením, ktorý bude plnohodnotnou miestnosťou v dome. V súčasnosti sa dokonca stretávame s dispozíciami, kde hala plynule prechádza do obývačky; hranice medzi vstupným a spoločenským priestorom sa teda úplne stierajú.

Vytvorte rytmus

Zapojte do hry nábytkové zariadenie rôznej veľkosti, hĺbky, výšky aj šírky, ktorému budú sekundovať doplnky umiestnené na stenách, nábytku či policiach. Takto bude priestor pôsobiť rytmicky a harmonicky. Avšak plné steny vyvažujte prázdnymi plochami. Sú dôležité na zachovanie vzdušnosti celého priestoru, ako aj preto, aby predsieň nepôsobila preplnene.
Nábytok a doplnky rôznych rozmerov (zľava): sivý taburet Lonigo, komoda Bonn II, nástenné zrkadlo Matadero a vešiak Jose. Zdroj: Sconto

Pôsobivé verzus nenápadné

Každý skúsený dizajnér vám povie, že podstatnú rolu v dobre riešených interiéroch zohráva kontrast. Ak potrebujete mať v hale veľkú skriňu alebo vešiakový panel, usilujte sa o to, aby mali čo najjednoduchší dizajn a pôsobili skôr ako farebne odlíšené „steny“ či pozadie pre menší nábytok a dekorácie. Naopak, menšie kusy nábytku alebo doplnky vrátane svietidiel môžu byť výraznejšie, so zaujímavými detailmi. Ak ste kreatívny a extrovertný človek, nebojte sa využiť v predsieni prvok, ktorý by ste v tejto časti bytu vôbec nečakali, trebárs masívnu koloniálnu skrinku či dizajnové kreslo.

Komoda Bombay z masívneho palisandra, predsieňový panel Golf 19 dub sonoma a dizajnové kreslo Spring. Zdroj: Sconto

Optická ilúzia

Väčšina predsiení, najmä v panelákových bytoch, bojuje s nedostatkom svetla, keďže prevažne bývajú riešené bez okien. Úplne najjednoduchším spôsobom, ako opticky rozšíriť a presvetliť priestor, je umiestniť do nej zrkadlo. To predstavuje neodmysliteľný prvok každej haly už len z toho dôvodu, že slúži na rýchlu kontrolu outfitu a vizáže pred odchodom z domu. Avšak nielen funkčnosť, ale aj jeho dekoračný charakter je rovnako podstatný. Ak máte zrkadlo vo výške človeka, umiestnite ho oproti dverám. Okrúhle alebo hranaté nástenné zrkadlo v menšom rozmere sa bude vynímať nad komodou, skrinkou na topánky, ale aj lavicou. Riešením v malých priestoroch môže byť aj vešiakový panel či skrinka so zabudovaným zrkadlom.

Prosím, sadnite si

Mnohé predsiene miesto na sedenie neprávom opomínajú. Prinajmenšom však poslúži pri pohodlnejšom obúvaní. Niektoré sedacie prvky sú súčasťou predsieňových zostáv alebo skriniek na topánky, siahnuť však môžete aj po nevšedných laviciach, prípadne taburetoch, ktorých výhodou je ľahké presúvanie v priestore podľa potreby. Ak máte väčšiu vstupnú halu, vytvorte v nej atmosféru útulnej prijímacej obývačky, napríklad pomocou dvojmiestnej pohovky alebo kresla. Nakoniec, asi všetci poznáme nekonečné vyčkávanie na niektorých členov rodiny, ktorí sa nie a nie vychystať na odchod z domu – sedenie v hale sa postará o to, že nikto už nebude musieť nervózne postávať pri dverách.

V štýle „nude“

Podobne ako sa v kuchynských linkách „nosia“ otvorené police, na ktorých sú vyložené šálky, taniere a dózy, aj v predsieni sa môže uplatniť tento odvážny „obnažený“ štýl. Namiesto skrine teda môžete do priestrannejšej predsiene postaviť stojan na šaty s jednoduchou konštrukciou. Rovnaký efekt ponúkajú regály a lavice s viditeľnými policami či organizéry, do ktorých môžete pri odchode z domu rýchlo hodiť papuče alebo môžu poslúžiť na rôzne drobnosti ako skladacie dáždniky, čiapky, kabelky a podobne. Jednoduché kovové konštrukcie dodajú vašej predsieni populárny industriálny nádych.

Stojan na šaty Alnwick, organizér s košíkmi, regál na topánky FU140JW, nástenná predsieňová zostava Falcon. Zdroj: Sconto

Podlaha – priestor pre fantáziu

Príjemné oživenie môže predsieni priniesť aj koberec, veľký dôraz však klaďte na to, aby bol z odolného a pevného materiálu. Ideálne sú úzke behúne s pútavým vzorom, ktoré sa budú vynímať najmä na podlahách neutrálnych farieb. Keďže dlážka býva často najmä v jesenných a zimných mesiacoch mokrá a špinavá, pokojne použite aj outdoorové koberce, ktoré znesú veľkú záťaž, rýchlejšie schnú a ľahko sa čistia. Okrem koberca môžete využiť aj dekorácie ako vysoké vázy či stojany s kvetmi.

Stávka na istotu – predsieň zo zostavy

Ak nemáte chuť experimentovať, môžete sa vydať najistejšou cestou a zvoliť niektorý z predsieňových programov. Obsahuje všetky prvky, ktoré predsieni nesmú chýbať, čiže zvyčajne väčšiu skriňu alebo iný úložný priestor na kabáty, vešiak, skrinku na topánky, prípadne komodu a lavicu na sedenie. Stačí len zistiť presné rozmery vstupnej haly a vybrať si predsieňovú zostavu, ktorá sa vám najviac hodí.
 
Predsieňový program má niekoľko výhod:
  • Často sa vyrába v jednej línii s konkrétnymi kolekciami obývacích programov, vstupnú časť domu teda ľahko zladíte so spoločenskou zónou.
  • Jednotlivé prvky predsieňového programu spolu ladia, nemusíte si teda lámať hlavu nad tým, ako skombinovať jednotlivé kúsky nábytku v malom priestore.
  • Na výber máte zo širokej škály predsieňového nábytku, ktorý je vytvorený na presný účel, skrinky majú police prispôsobené tak, aby ste v nich mohli prehľadne skladovať sezónne šatstvo a obuv.
Nezabudnite – predsieň funguje ako predohra skladby. Musí zaujať pozornosť a navodiť príjemný pocit, ktorý v hosťoch pretrvá počas celej návštevy vášho príbytku. Preto ani v prípade, že si zadovážite predsieňový program, nenechávajte všetko iba na dokonale zladených kúskoch nábytku. Stačí ich ozvláštniť niečím osobitým, napríklad originálnymi dekoráciami, pekným kobercom či nevšedným svietidlom, a predsieň bude mať hneď inú atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…