Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

Kvetinové vzory: nechajte izbu rozkvitnúť

22. 04. 2024, SCONTO Nábytok
Kvetinové vzory nikdy nevyjdú z módy a uplatnenie nájdu v každej miestnosti od spálne až po kúpeľňu. Nedajte sa pomýliť prvým dojmom, že sa hodia len do rustikálne ladeného interiéru a pôsobia sladko romanticky. Rastlinné dekory dokážu byť luxusné aj moderné, treba si však správne vybrať.
Vzory kvetov sa pre niektorých výrobcov stali dokonca poznávacou značkou. Príkladom je fínska textilná a módna spoločnosť Marimekko, ktorú preslávil ikonický kvetinový vzor unikko zo 60. rokov minulého storočia. V našich končinách sa florálne motívy spájajú hlavne s vidiekom a folklórom.

Kvetinové vzory podľa štýlu bývania

Ak túžite po vidieckom vzhľade, voľte drobné kvietky na závesoch, posteľnej bielizni, tapetách, obrusoch či ako vzor porcelánu. Vhodné budú napríklad romantické červené, ružové a modré odtiene. Môžu pôsobiť až biedermeierovským dojmom – biedermeier bol štýl v prvej polovici 19. storočia, tzv. neskorý klasicizmus. Obľúbeným motívom sa v tom čase stal kvet, ktorý bol podvedome spätý s intímnym priestorom človeka. Motívy drobných kvetov sa hojne vyskytovali ako v interiéri, tak aj v obliekaní.
Pokiaľ chcete dosiahnuť modernejší efekt, vyberte si veľké vzory kvetov, ako sú ruže a pivónie, či neurčité abstraktné kvety v nadrozmerných veľkostiach a ideálne v tmavších tlmených tónoch. Zamerajte sa na pop-artové kvety alebo tapety watercolour, pri ktorých kvety pôsobia ako namaľované akvarelom.
Mimoriadne trendové sú v súčasnosti aj rastlinné motívy, ako napríklad tropické listy a palmy, exotické orchidey, bromélie alebo grandiózna monstera. Vďaka tapete či inej dekorácii s takýmto vzorom si môžete doma vytvoriť vlastnú „urban jungle“. Exotika vynikne v minimalistických, industriálnych aj moderných a glamour interiéroch.

Ako použiť rastlinné motívy? 

Tapety – kvetinové vzory na stenách
Oživia priestor a podľa farebnosti aj veľkosti kvetinového vzoru mu dodajú potrebnú dynamiku. Nepoužite ich v celej miestnosti, len na jednej až dvoch dominantných stenách.
Kvetinové sedačky
Kvetinové vzory nájdete aj na sedacích súpravách a pohovkách, kreslách, jedálenských stoličkách alebo taburetoch. Hodia sa hlavne do vidiecky ladeného interiéru. Opäť však platí, že všetko závisí od vzoru. Mnohé sa uplatnia aj v moderných interiéroch ako decentné či kontrastne pôsobiace doplnky.
Kvetiny na bytových textíliách
Ak nechcete robiť veľké zmeny, zamerajte sa na bytový textil. Umiestnite na pohovku nadýchané dekoračné vankúše či deku s motívom kvetov, použite kvetinové obliečky namiesto jednofarebnej posteľnej bielizne alebo doplňte jedálenský kút o obrusy a podsedáky s rastlinnou tematikou. Najmä v interiéroch ladených do neutrálnych farieb to môžu byť ozvláštňujúce prvky, ktoré možno ľahko meniť podľa sezóny. A za zváženie určite stoja aj kvetinové závesy a koberce.
Estetické a funkčné doplnky
Predstavujú jednoduchý spôsob doladenia interiéru kvetinami. Vynikajúce sú napríklad obrazy – tie môžu jemne dotvárať priestor, ale aj brať na seba úlohu solitéra, ktorý miestnosť či jej vybraný kút skvele oživí. Podobný efekt môžu mať aj úložné boxy a rôzne dekorácie. Sezónne možno využiť zasa riad s kvetinovým vzorom na podčiarknutie veselej jarnej alebo letnej atmosféry.
Hoci sú kvetinové vzory pekné a do interiéru dokážu vniesť príjemnú atmosféru, je potrebné dávať si pozor na kombináciu a množstvo rozličných vzorov. Motívy laďte opatrne, aby ste v interiéri zachovali vizuálnu čistotu a harmóniu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

7 + 1 rád, ako na štýlovú predsieň

Priestor, ktorý zbadáme ako prvý, keď vstúpime do akéhokoľvek bytu či domu, hrá omnoho dôležitejšiu úlohu, než si možno myslíme. Nejde iba o štvorcové metre, kde sa …

Ako zložiť servítky na veľkonočný stôl

S veľkonočnými sviatkami sa nám neodmysliteľne spája aj dobré jedlo. Pôžitok z neho, ako je dobre známe, umocňuje pekne prestretý stôl. Tradičným praktickým a zárove…