Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

19. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Potrebuje váš byt zmenu a nemáte práve chuť maľovať? Tak oblečte steny do tapiet. Interiéru dodajú šmrnc, oživia ho a správne zvolené vzory sa dokážu dokonca opticky pohrať s priestorom. V dekorovaní stien sú už dlhodobo číslom jeden. Vašu pozornosť si však zaslúžia aj moderné drevené obklady a nadčasový obklad z kameňa.
Ľudia krášlili svoje steny odpradávna. A keď myslíme odpradávna, tak sa na časovej osi môžeme posunúť tisícky rokov dozadu. Prehistorické kresby na stenách jaskýň síce neboli tak úplne predchodcami dnešných tapiet a obkladov, ale jednoduchá dekoratívna geometria čiar, trojuholníkov a kruhov vytvárala prvé ornamenty, ktoré mali estetickú alebo aj rituálnu funkciu. Pre výrobu tapiet bolo rozhodujúce vynájdenie papiera. Prísne strážené tajomstvo Číňanov sa o stovky rokov neskôr, v 12. storočí, dostalo aj do Európy. Prvé papierové tapety boli vlastne lacnou náhradou tapisérií bohatých, ktorí na kamenné steny a drevené trámy naťahovali pozlátené kože. Takéto stredoveké obklady sa nazývali „španielska koža“. V období renesancie sa steny dekorovali aj hodvábom.

DOSTUPNÉ KAŽDEJ DOMÁCNOSTI

Papierové tapety sa spočiatku maľovali a používali nielen na stenu, ale aj na dekorovanie skríň. Za objaviteľa vzorovaných tapiet je považovaný Jean Papillon, ktorý prvú továreň na ich výrobu založil v roku 1688. Opakovaný vzor bol možný vďaka tabuľovej tlači. Za revolučné obdobie vo výrobe tapiet sa považuje 19. storočie – rotačná tlač zvýšila produkciu a priniesla nižšie ceny, takže sa stali dostupnými mnohým domácnostiam. Výrobcovia sa dokonca pretekali v technikách na dosiahnutie rôznych efektov. Prioritou sa stali vzory, preto zamestnávali profesionálnych umelcov, ktorí navrhovali obľúbené vzory rastlinných ornamentov, krajiniek, ale aj motívy inšpirované japonským umením. Niekedy v tomto období sa objavili aj prvé umývateľné tapety.
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc
Komoda CUBA

PAPIEROVÉ TAPETY AKO EVERGREEN

V našich zemepisných šírkach vypukol tapetový boom v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Tapety sa vyrábali z tenkého papiera a lepili na všetky steny. Papierové tapety sa dnes vďaka modernejším a kvalitnejším materiálom využívajú zriedkavejšie. Ich veľkou výhodou zostáva stále cena a veľká ponuka vzorov. Vyžadujú si však skúsenú ruku pri lepení – ľahko sa trhajú a ešte pred lepením sa musia nechať nasiaknuť lepidlom. Ich umývanie je takmer nemožné. Dnes okrem papierových tapiet nájdete v ponukách obchodov vliesové tapety, vinylové tapety, textilné tapety, tapety zo sklenených vláken aj špeciálne tapety z najrôznejších materiálov ako korok, velúr, koženka a podobne.
Program Parquet

KTORÝ DRUH TAPIET SI VYBRAŤ?

Vliesové tapety patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie, a to hlavne pre jednoduché narábanie s nimi, ktoré zvládne skoro každý. Lepidlo sa nanáša priamo na stenu, takže manipulácia so samotnou tapetou je pohodlná. Vyrábajú sa z netkaných textílií lisovaním neusporiadaných celulózových a syntetických vláken. Sú odolné, takže sa nemusíte báť umiestniť ich ani do detskej izby. Vinylové tapety sa vyrábajú nanášaním vinylovej vrstvy na papierový podklad – čím viac vrstiev, tým je tapeta odolnejšia. Ich výhodou je umývateľnosť a ochrana proti poškriabaniu. Pretože vinyl je umelá hmota, neodporúčame ich do spální a detských izieb. Do luxusných priestorov sa hodia textilné tapety, ktoré sú však cenovo drahšie. Sú náročnejšie na údržbu, no ich príjemným bonusom je tepelná a zvuková izolácia.
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc
Program Ivona

 Náš tip

Trendom pre rok 2020 zostávajú výrazné tapety. Ekologické smerovanie prináša prírodu dovnútra aj vo forme tapiet – moderné sú exotické tapety s motívom džungle a tropické vzory.

 

DREVENÝ OBKLAD AKO DIZAJNOVÝ PRVOK

Šmrnc vášmu bývaniu nemusia dodať len tapety na stene, ale aj obklad z dreva. Drevo prenesie do vášho domova kúsok prírody a zároveň bude pôsobiť ako dizajnový prvok. Drevený obklad bol v minulosti symbolom bohatstva, čoho dôkazom sú kazetové stropy v podobe drevorezbárskych diel. V porovnaní s tapetami má drevo výborné akustické a tepelnoizolačné vlastnosti a rozdiel je aj pocitový. Veď ak si máte vybrať medzi tapetou imitujúcou drevo a pravým drevom (a cena nie je smerodajná), pre ktorý obklad by ste sa rozhodli? Do interiéru môžete použiť prakticky akýkoľvek druh dreva, rozhodujúce je jeho správne ošetrenie a kvalitný náter.
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

MODERNÉ POŇATIE DREVA

V minulosti obľúbený tatranský profil si našiel cestu do domácností aj dnes. Takzvaný „shiplap“ sa dokonale hodí do domovov vo vidieckom a rustikálnom štýle, ale aj v modernom šate. Jeho zaujímavou alternatívou je mozaikový obklad z drevných kociek s pohľadovou stranou v priečnom reze. Originálny efekt vzniká umiestnením jednotlivých kociek v rôznych výškach a hĺbkach na spoločnom základe. Novým trendom v obklade stien je lepenie drevených paluboviek a veľkoformátových dosiek, a to buď priamo na stenu, alebo na drevný rošt, ktorý zabezpečí prevetrávanie. Najobľúbenejším druhom dreva je dub, ktorého prirodzenú krásu podčiarkne olejovanie.
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc
Program Lima

KAMEŇ NA STENE

Do interiérov si našli cestu aj kamenné obklady, ktoré vizuálne pripomínajú tie exteriérové. Najčastejšie je to typ lomový kameň alebo tehličky. Sofistikovane sa dajú kombinovať s drevom a vyniknú predovšetkým v priestranných miestnostiach. Technológie dnes umožňujú výrobu tenkostenných bridlicových blokov a kamenných dýh s 3D efektom, ktoré z konštrukčného hľadiska prinášajú úsporu hmotnosti. Tenké dosky majú hrúbku od 12 mm do 50 mm. Každý kameň je špecifický svojím vzhľadom a textúrou, najčastejšie sa používajú bridlica, andezit, kremeň, kvarcit, pieskovec, čadič, ale aj luxusná žula a mramorový obklad.
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc
Program Gent
Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

Náš tip

Trendom sú kamenné steny za televízorom v obývačke a dekoratívne kamenné obloženie krbu. Na zvýraznenie štruktúry ho môžete doplniť bodovým osvetlením, ktoré bude vytvárať jemné tiene a príjemnú atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Zaveste si na stenu obraz a dodajte bytu správnu atmosféru

Obrazy do našich príbytkov nepochybne patria, či už majú podobu klasických malieb, fotografií, alebo rôznych grafík. Vybrať si tie správne, ktoré interiéru dodajú du…

Zohrejte sa vo vlastnoručne vyrobenej deke z Alize Puffy

Výroba vlastnej deky nie je žiadna veda. Vyžaduje si to, prirodzene, svoj čas, štipku úsilia a istú mieru trpezlivosti, kým vaša snaha prinesie ovocie. Ale ten pocit…