Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

Tapety aj obklady na stenách dodajú bytu šmrnc

22. 05. 2023, SCONTO Nábytok
Potrebuje váš byt zmenu a vy práve nemáte chuť maľovať? Tak oblečte steny do tapiet. Interiéru dodajú šmrnc, oživia ho a správne zvolené vzory sa dokážu dokonca opticky pohrať s priestorom. V dekorovaní stien sú už dlhodobo číslom jeden. Vašu pozornosť si však zaslúžia aj moderné drevené obklady a nadčasový obklad z kameňa.
Ľudia krášlili svoje steny odpradávna. A keď myslíme odpradávna, tak sa na časovej osi môžeme posunúť do obdobia pred tisíckami rokov. Prehistorické kresby na stenách jaskýň síce neboli tak úplne predchodcami dnešných tapiet a obkladov, ale jednoduchá dekoratívna geometria čiar, trojuholníkov a kruhov vytvárala prvé ornamenty, ktoré mali estetickú alebo aj rituálnu funkciu. Čo sa týka výroby tapiet, rozhodujúce bolo vynájdenie papiera. Prísne strážené tajomstvo Číňanov sa o stovky rokov neskôr, v 12. storočí, dostalo aj do Európy. Prvé papierové tapety boli vlastne lacnou náhradou tapisérií bohatých, ktorí na kamenné steny a drevené trámy naťahovali pozlátené kože. Takéto stredoveké obklady sa nazývali španielska koža. V období renesancie sa steny dekorovali aj hodvábom.

Dostupné každej domácnosti

Papierové tapety sa spočiatku maľovali a používali nielen na stenu, ale aj na dekorovanie skríň. Za objaviteľa vzorovaných tapiet je považovaný Jean Papillon, ktorý prvú továreň na ich výrobu založil v roku 1688. Opakovaný vzor bol možný vďaka tabuľovej tlači. Za revolučné obdobie vo výrobe tapiet sa považuje 19. storočie – rotačná tlač zvýšila produkciu a priniesla nižšie ceny, takže sa stali dostupnými pre mnohé domácnosti. Výrobcovia sa dokonca pretekali v technikách na dosiahnutie rôznych efektov. Prioritou sa stali vzory, preto zamestnávali profesionálnych umelcov, ktorí navrhovali obľúbené rastlinné ornamenty, motívy krajiniek, ale aj ďalšie, inšpirované japonským umením. Niekedy v tomto období sa objavili aj prvé umývateľné tapety. 

Papierové tapety ako evergreen

V našich zemepisných šírkach vypukol tapetový boom v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Tapety sa vyrábali z tenkého papiera a lepili na všetky steny. Papierové tapety sa dnes vďaka dostupnosti modernejších a kvalitnejších materiálov využívajú zriedkavejšie. Ich veľkou výhodou stále zostáva cena a veľká ponuka vzorov. Vyžadujú si však skúsenú ruku pri lepení – ľahko sa trhajú a ešte pred lepením musia byť nasiaknuté lepidlom. Ich umývanie je takmer nemožné. Dnes okrem papierových tapiet nájdete v ponukách obchodov vliesové tapety, vinylové tapety, textilné tapety, tapety zo sklenených vláken aj špeciálne tapety z najrôznejších materiálov, ako sú korok, velúr, koženka a podobne.

Ktorý druh tapiet si vybrať?

Vliesové tapety patria v súčasnosti medzi najpopulárnejšie, a to hlavne pre jednoduché narábanie s nimi, ktoré zvládne skoro každý. Lepidlo sa nanáša priamo na stenu, takže manipulácia so samotnou tapetou je pohodlná. Vyrábajú sa z netkaných textílií lisovaním neusporiadaných celulózových a syntetických vláken. Sú odolné, takže sa nemusíte báť umiestniť ich ani do detskej izby. Vinylové tapety sa vyrábajú nanášaním vinylovej vrstvy na papierový podklad – čím viac vrstiev, tým je tapeta odolnejšia. Ich výhodou je umývateľnosť a ochrana proti poškriabaniu. Pretože vinyl je umelá hmota, neodporúčame ich do spální a detských izieb. Do luxusných priestorov sa hodia textilné tapety, ktoré však sú cenovo drahšie. Sú náročnejšie na údržbu, no ich príjemným bonusom je tepelná a zvuková izolácia.

Kam s tapetami a aký motív zvoliť?

Popularita tapiet v obývacích a detských izbách či spálňach neklesá a v týchto miestnostiach sú stále trendy. No nielen tam. V súčasnosti sú vítané aj v predsieňach, kúpeľniach, kuchyniach a rôznych zákutiach či výklenkoch, ktoré chceme oživiť, prípadne sa objavujú ako pozadie otvorených regálov a knižníc. Svoje uplatnenie nachádzajú dokonca na stropoch a dizajnéri očakávajú, že práve tam sa budú používať viac a viac. 
Čo sa týka vzorov a farieb, nie sú žiadne limity. Záleží len na vašom vkuse a štýle interiéru. Príbytky teda môžu zdobiť prírodné aj abstraktné motívy, umelecké maľby i geometrické tvary, moderné vzory či retroštýl.

Drevený obklad ako dizajnový prvok

Šmrnc vášmu bývaniu však nemusia dodať len tapety na stene, ale aj obklad z dreva. Drevo prenesie do vášho domova kúsok prírody a zároveň bude pôsobiť ako dizajnový prvok. Drevený obklad bol v minulosti symbolom bohatstva, čoho dôkazom sú kazetové stropy v podobe drevorezbárskych diel. V porovnaní s tapetami má drevo výborné akustické a tepelnoizolačné vlastnosti a rozdiel je aj pocitový. Veď ak si máte vybrať medzi tapetou imitujúcou drevo a pravým drevom (a cena nie je smerodajná), pre ktorý obklad by ste sa rozhodli? Do interiéru môžete použiť prakticky akýkoľvek druh dreva, rozhodujúce je jeho správne ošetrenie a kvalitný náter.

Moderné poňatie dreva

V minulosti obľúbený tatranský profil si našiel cestu do domácností aj dnes. Takzvaný shiplap sa dokonale hodí do domovov vo vidieckom a rustikálnom štýle, ale aj v modernom šate. Jeho zaujímavou alternatívou je mozaikový obklad z drevných kociek s pohľadovou stranou v priečnom reze. Originálny efekt vzniká umiestnením jednotlivých kociek v rôznych výškach a hĺbkach na spoločnom základe. Novým trendom, čo sa týka obkladu stien, je lepenie drevených paluboviek a veľkoformátových dosiek, a to buď priamo na stenu, alebo na drevný rošt, ktorý zabezpečí prevetrávanie. Najobľúbenejším druhom dreva je dub, ktorého prirodzenú krásu podčiarkne olejovanie.
Tip pre vás
Ak sa rozhodnete pre latový obklad, pamätajte, že vodorovne umiestnené laty až po strop miestnosť opticky predĺžia, ale znížia. Naopak, laty aplikované vertikálne navodia dojem, že izba je vyššia.
Dnes sú mimoriadne populárne obklady v podobe drevených lamiel. Tie vidieť nielen na stenách, ale aj na stropoch či v otvorených dispozíciách, kde vymedzujú jednotlivé funkčné zóny. Lamely sa lepia buď priamo na stenu, alebo sú na podkladovej doske, ktorá býva často v kontrastnej farbe, aby dekor lamiel čo najviac vynikol. Ich výhodou je schopnosť pohlcovať zvuk, sú teda ideálne napríklad do miestností, v ktorých sa sleduje televízia či počúva hudba.

Kameň na stene

Do interiérov si našli cestu kamenné obklady, ktoré vizuálne pripomínajú tie exteriérové. Najčastejšie je to typ lomový kameň alebo tehličky. Sofistikovane sa dajú kombinovať s drevom a vyniknú predovšetkým v priestranných miestnostiach. Využívajú sa však aj na menších plochách, ako sú kuchynské zásteny. Technológie dnes umožňujú výrobu tenkostenných bridlicových blokov a kamenných dýh s 3D efektom, ktoré z konštrukčného hľadiska prinášajú úsporu hmotnosti. Tenké dosky majú hrúbku od 12 do 50 mm. Každý kameň je špecifický svojím vzhľadom a textúrou, najčastejšie sa používa bridlica, andezit, kremeň, kvarcit, pieskovec, čadič, ale aj luxusná žula a mramorový obklad.

Náš tip
Ak chcete zvýrazniť štruktúru kamenného obkladu, môžete ho doplniť bodovým osvetlením, ktoré bude vytvárať jemné tiene a príjemnú atmosféru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…