Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Tri aplikácie, ktoré vám pomôžu s dizajnom bytu

Tri aplikácie, ktoré vám pomôžu s dizajnom bytu

06. 07. 2023, SCONTO Nábytok
Ak ste si v minulosti chceli zariadiť interiér svojpomocne, museli ste tráviť hodiny vymeriavaním, plánovaním a chodením po obchodoch s nábytkom. V dnešnej dobe však môžete využiť desiatky šikovných aplikácií pre smartfóny, tablety či počítače, ktoré vám ukážu finálnu podobu interiéru v 3D formáte a sčasti tým zastúpia interiérových dizajnérov. Vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie z nich.

1. Houzz

Houzz patrí medzi najobľúbenejšie platformy na plánovanie a návrh interiéru. Funguje ako webové rozhranie aj ako aplikácia pre zariadenia Android alebo Apple. Má viac ako 10 miliónov inštalácií, denník New York Times ho dokonca zaradil na prvé miesto zoznamu programov určených na redizajn či kompletnú prerábku domova.

Ostatné aplikácie a platformy prekonáva Houzz svojimi komplexnými funkciami, ak však chcete navrhovanie interiérov od základu, musíte siahnuť po platenej verzii Houzz Pro. Neplatená verzia slúži skôr na inšpiráciu. Tú môžete čerpať z 25 miliónov fotografií interiérov a exteriérov, na ktoré si môžete písať poznámky alebo robiť náčrty. V katalógu si môžete vyhľadať nábytok a doplnky z e-shopov, pomocou kamery v smartfóne či tablete si potom pozrieť, ako by vyzerali vo vašom interiéri. Takisto môžete vyhľadávať firmy a remeselníkov, ktorí vaše predstavy zrealizujú.

Silnou stránkou platformy Houzz je veľká komunita profesionálov a nadšencov interiérového dizajnu. V diskusných fórach s nimi môžete zdieľať svoje náčrty a vyžiadať si od nich rady. Návody a tipy nájdete aj v stovkách článkov.

2. Homestyler

Podobne ako Houzz, aj Homestyler je komplexná platforma, ktorej súčasťou sú aplikácie i webové rozhranie. Platforma je určená nielen pre ľudí, ktorí si chcú navrhnúť vlastný interiér, ale aj pre profesionálnych dizajnérov, realitných maklérov či výrobcov nábytku a interiérových doplnkov.
 
Návrhy interiérov aj exteriérov môžete vytvárať v 2D aj 3D prostredí, výhodou oproti iným aplikáciám je vysoká detailnosť priestorov. Výsledné trojrozmerné vizualizácie sú teda mimoriadne atraktívne, okrem toho ich môžete oživiť virtuálnou videoprehliadkou. Začať môžete s pripravenou 3D šablónou miestnosti, ktorú si následne upravíte, alebo si môžete navrhnúť vlastnú od základu. Návrh môžete vytvoriť aj nafotením existujúceho interiéru priamo do aplikácie. Na úpravu môžete použiť vyše 100-tisíc druhov nábytku a doplnkov.
 
Návrhy môžete zdieľať so svojimi známymi alebo s komunitou nadšencov a dizajnérov, ktorí vám poradia. Okrem toho sa môžete zapojiť aj do rôznych dizajnérskych výziev. Celý proces návrhu je vytvorený tak, aby bol jednoduchý, zábavný a pripomínal hru.

3. Floorplanner

Floorplanner je predovšetkým webová aplikácia na návrh interiéru, ktorá beží priamo vo vašom internetovom prehliadači. Mobilná aplikácia pre smartfóny a tablety s Androidom je v tomto prípade iba doplnok na prehliadanie vami vytvorených návrhov (autori ju ani často neaktualizujú).
 
Po zaregistrovaní sa môžete rozhodnúť pre bezplatnú alebo niektorú z platených verzií určených na osobné aj profesionálne použitie (dokopy má Floorplanner cca 25 miliónov používateľov). Pri návrhu máte k dispozícii viac než 150-tisíc druhov nábytku a ďalších prvkov. Kreslenie plánov je jednoduché a intuitívne, medzi 2D a 3D režimom môžete prechádzať jediným kliknutím, pomocou otáčania a posúvania sa dajú vytvárať pohľady z ľubovoľných uhlov.
 
Práve jednoduché používateľské rozhranie je najväčšou výhodou plánovača Floorplanner. Oproti iným aplikáciám však počítajte s obmedzenou funkcionalitou.

Mohli by vás zaujať aj…

Okrem vyššie zmienených obľúbených aplikácií sú, samozrejme, dostupné aj mnohé ďalšie, ktoré vám môžu pomôcť pri rekonštrukcii či redizajnovaní vášho bývania. Vyhľadať si ich môžete v Google Play (na Androide) alebo v Appstore (na iPhone alebo iPade). Za pozornosť stoja napríklad aj nasledujúce:

Magicplan

Magicplan je program na návrh interiéru pre zariadenia Android a Apple, ktorý môžete použiť tromi spôsobmi. Prvým je návrh interiéru prostredníctvom kamery vo vašom smartfóne či tablete. Pomocou nej zosnímate interiér, aplikácia sama zostaví základný model, ktorý potom upravíte podľa svojich požiadaviek. Okná a dvere identifikuje aplikácia automaticky, ak chcete rýchlejšie zadávanie rozmerov, môžete ju prepojiť s bluetoothovým laserovým diaľkomerom.

Druhým spôsobom je vytváranie detailnej dokumentácie zmien pred rekonštrukciou, prípadne po rôznych poistných udalostiach (vytopenie, požiar atď.). Na pláne interiéru môžete vyznačovať pomocou interaktívnych značiek, čo kde treba vymeniť, opraviť, premiestniť, vysušiť a pod. Kamerou môžete snímať fotografie konkrétnych častí interiéru a dopisovať do nich poznámky.

Poslednou funkciou aplikácie je zostavovanie zoznamov materiálov a rozpočtov. Základné funkcie môžete použiť zadarmo, no napríklad export do súborov PDF či JPG alebo ďalšie funkcie nájdete až v platených verziách. Aplikácia Magicplan je určená skôr pre profesionálov, budete sa teda musieť zmieriť s menej atraktívnym používateľským rozhraním než pri konkurentoch.

Home Design 3D

Aplikácia na interiérový dizajn Home Design 3D je dostupná až pre štyri platformy – Windows, Mac OS, Android a iOS (iPhony a iPady). Môžete si vybrať z dvoch verzií – verzia Home Design 3D je bezplatná, no okresaná o množstvo funkcií. Môžete v nej použiť napríklad iba 200 druhov objektov. Návrhy si síce môžete exportovať a importovať, ale nie ukladať priamo v aplikácii. V platenej verzii Home Design 3D Gold máte k dispozícii vyše 2-tisíc objektov, funkciu rozšírenej reality s využitím kamery v smartfóne/tablete atď.
 
Ide síce o jednoduchšiu aplikáciu, no používa sa ľahko a autori ju aktualizujú cca každý mesiac. Na rozdiel od modelu predplatného v iných aplikáciách zaplatíte za Home Design 3D Gold iba – nie vysoký – jednorazový poplatok. Inšpirovať sa môžete aj návrhmi od ostatných používateľov, Home Design 3D však nepracuje s komunitou tak intenzívne ako napríklad aplikácia Houzz (neponúka napr. diskusné fóra).

Rada na záver: Nezabúdajte na bezpečnosť

  • Pri výbere buďte opatrní a neinštalujte do svojho smartfónu/tabletu podozrivé aplikácie, ktoré majú málo recenzií a vyžadujú prístup k veľkému množstvu osobných údajov.
  • Väčšina platieb sa v aplikáciách uskutočňuje cez službu Apple Pay alebo Google Pay. Nezadávajte do aplikácie čísla platobných kariet, ak im na 100 % nedôverujete.
  • To, či je aplikácia bezpečná, spoznáte aj podľa dátumu poslednej aktualizácie. Okrem pridávania nových funkcií totiž autori pri aktualizáciách opravujú bezpečnostné diery. Niekoľko rokov stará aplikácia nemusí byť automaticky rizikom, no čím novšia aktualizácia, tým vyššia šanca, že aplikácia je bezpečná.
Tipy, na čo by ste mali myslieť pri zariaďovaní holobytu, sme spísali v jednom z ďalších článkov nášho magazínu. Môžu vám prísť vhod, než sa vrhnete do navrhovania vášho snového interiéru.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Aká je tá naj a aké vybavenie do detskej postieľky je vhodné?

Snívate o tom, že postieľka vášho bábätka bude mäkká, s množstvom hračiek a baldachýnom? Je to síce pekná predstava, ale v tomto prípade platí, že menej je viac. Mal…

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…