Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Ako zariadiť holobyt v 9 krokoch

Ako zariadiť holobyt v 9 krokoch

01. 03. 2021, SCONTO Nábytok
Zatiaľ čo pri výbere bytu v štandarde si zariaďovanie vlastného domova značne zjednodušíte, holobyt vám dáva väčší priestor splniť si sen o dokonalom bývaní. A to do detailov. Samozrejme, dokončovanie holobytu má svoju postupnosť a aj zopár úskalí, s ktorými treba počítať.
Holobyt si ľudia najčastejšie zvolia preto, lebo nechcú mať vo svojom domove podlahy či obklady vybrané stavebníkom alebo developerom podľa všeobecného vkusu. Túžia mať všetko presne podľa svojich predstáv. Holobyt je síce skolaudovaný, na rozdiel od bytu v štandarde je však nezariadený. Nachádza sa v ňom iba základné vybavenie, ako sú okná, dvere, vykurovacie telesá, podlahové potery či klasické omietky. Je napojený na elektrinu, vodu, kanalizáciu, prípadne plyn. Čím všetkým si teda musíte prejsť pri dokončovaní holobytu?

Zmeňte, čo vám nevyhovuje

V závislosti od štádia stavebných prác sa v bytoch niekedy dajú robiť rôzne úpravy, nazývané klientske zmeny, ako je napríklad posun určitých priečok, iné rozmiestnenie elektrických zásuviek či odpadových potrubí (príprava na osadenie sanity, ako sú vane a umývadlá). Ak si holobyt vyžaduje stavebné či iné technické úpravy, bez skúseného odborníka, resp. majstra sa pravdepodobne nezaobídete. V tomto prípade je dobré investovať aj do interiérového architekta, ktorý sa vyzná nielen v dizajne, ale aj v technických záležitostiach a často príde s nápadmi, ktoré vylepšia dispozíciu alebo celkovú estetiku obytného priestoru.
Architekt má viac skúseností a často i lepšiu predstavivosť – vie, čo bude v priestore pôsobiť dobre a čo, naopak, interiéru uškodí, aký efekt spôsobia lesklé a matné povrchy a pod. Vašu „famóznu“ myšlienku môže architekt vnímať ako zdroj budúcich problémov, napríklad nevhodne zvolené otváranie dverí, ktoré obmedzuje v pohybe, alebo nesprávne rozmiestnenie elektroinštalácií na svietidlá vzhľadom na bežné využívanie priestoru. V konečnom dôsledku je výhoda aj v tom, že všetky starosti spojené s realizáciou by mali zostať na jeho pleciach.

Čo v prípade, ak architekt nie je v rozpočte?

Ak nemáte k dispozícii architekta, je nevyhnutné, aby ste všetky zmeny overili s majstrami, ktorí vám budú zhotovovať jednotlivé prvky bytu, ako sú podlahy a keramické obklady. Väčšina z týchto ľudí má skúsenosti a môže vás upozorniť aj na prípadné nedostatky, chyby či alternatívne možnosti riešenia.
Na uľahčenie plánovania
Pomôcť vám môžu aj všakovaké aplikácie na zariaďovanie priestorov, meranie vzdialeností, rozmiestňovanie obrazov či programy so zabudovanou virtuálnou realitou, ktoré vám ukážu, ako budú vybrané kusy nábytku pôsobiť vo vašom byte.
Skrinka Manda

Funkčná stránka dispozície

Zamyslite sa nad praktickými stránkami a dopodrobna si rozvrhnite jednotlivé prvky. Kľúčové je zamyslieť sa nad tým, ako budete priestor využívať. Plánujete tráviť viac času v kuchyni? Potrebujete prepojiť varnú zónu s obývačkou? Aká veľká bude chladnička? Vyžadujete veľa úložných priestorov?
 
Chcete, aby bola podlaha ľahko zmývateľná, alebo máte radi pod nohami drevo? So všetkým totiž treba počítať – s údržbou povrchov, umiestnením a veľkosťou skríň, so situovaním kuchynskej linky či prípadného varného ostrova, televízora, so spôsobom osadenia vane i sprchovacieho kúta, ale aj s takými detailmi, ako je priestor na varnú kanvicu a hriankovač či odkladacie miesto na žehliacu dosku alebo vysávač.
Starostlivo všetko dokumentujte
Zaveďte si vlastný stavebný a realizačný denník, do ktorého si budete zapisovať termíny jednotlivých prác a dátumy dodania jednotlivých súčastí zariadenia. Prípadné elektroinštalácie či stavebné úpravy si nafoťte a zdokumentujte pre prípad, že v budúcnosti bude treba robiť opravy. O niekoľko rokov je totiž zložité hľadať miesto v stene, kadiaľ vedie inštalácia. Takto budete mať o všetkom skvelý prehľad.
Keď príde rad na samotný dizajn interiéru, skúste si najskôr vytvoriť vlastný „moodboard“ – grafickú koláž pre jednotlivé miestnosti alebo priestory bytu, kde si vedľa seba naukladáte fotografie predmetov, ktorými by ste chceli zariadiť byt (vrátane nábytku), farebnosť omietky a tapiet, prípadne vzorky materiálov, ktoré plánujete použiť. Takto získate lepšiu predstavu o tom, ako budú jednotlivé zložky interiéru vzájomne ladiť. Viac tipov, na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru, nájdete v ďalšom článku.

Svetlo je základ

Mnohí dizajnéri upozorňujú, že umelé osvetlenie by sa malo riešiť už v prvých krokoch, pretože súvisí s elektroinštalačnými prácami, ktoré sa nedajú robiť v neskoršej fáze, resp. neskôr sa realizujú oveľa komplikovanejšie či nákladnejšie. Namiesto kúpy konkrétnych lustrov a lámp pouvažujte najskôr nad tým, ako sa budete v priestore pohybovať, napríklad kde bude umiestnený jedálenský stôl, nad ktorým by malo visieť svietidlo.
Jedálenský stôl New York Y15
Odpovedzte si aj na to, kde potrebujete nainštalovať bodové osvetlenie, ktoré pracovné plochy by mali byť perfektne osvetlené a kde postačí náladové podsvietenie či kde bude situovaný nábytok so zabudovaným osvetlením. Jednoducho, myslite na všetky detaily.
Teplé či studené?
Rovnako by vás mala zaujímať aj farba svetla, od ktorej sa odvíja celková atmosféra bytu, ale aj fungovanie vášho biorytmu. Studené svetlo vám dodá energiu, teplé svetlo pripraví telo na spánok. Podľa toho voľte farebnosť žiaroviek v jednotlivých miestnostiach či zónach.

Kúpeľňová odysea

Samostatnou kapitolou je kúpeľňa, kde treba rozvrhnúť najmä umiestnenie umývadiel, vane, sprchovacieho kúta, prípadne aj WC a práčky so sušičkou. Na základe toho si vyberte obklad kúpeľne, ktorý by mal ladiť s jednotlivými prvkami sanity. K praktickým záležitostiam patrí aj riešenie prietoku sprchy a odpadu – môže sa totiž ľahko stať, že vybraná vanička nebude svojím odtokom dimenzovaná na použitú sprchovú hlavicu, najmä v prípade tzv. dažďovej sprchy nainštalovanej v strope. Odpad treba upraviť aj v prípade, že túžite po bezbariérovom (walk-in) sprchovacom kúte alebo netradične situovanej samostatne stojacej vani.
Kúpeľňa Linda

Steny a podlahy

Ak už ste realizovali potrebné stavebné a inštalačné úpravy, môžete riešiť výber a kúpu základných prvkov bytu, ku ktorým patria podlahy, obklady a omietky. Je veľmi dôležité myslieť najmä na farebnosť, resp. dekor a povrchovú úpravu najväčších plôch v byte, ktoré treba prispôsobiť svetelným podmienkam (veľkosti okien) a veľkosti jednotlivých miestností. Práve na týchto prvkoch by ste rozhodne nemali šetriť – nábytok vymeníte ľahšie, s podlahou či vaňou je to komplikovanejšie.

Gastronomické centrum bytu

Po základných prvkoch interiérového vybavenia prichádza na rad nábytok. Najviac pozornosti si bude vyžadovať určite kuchynská linka, ktorú treba dať vyrobiť či vyberať si s ohľadom na umiestnenie elektrických zásuviek a prívodov vody a plynu. (Ešte lepšie je mať predbežný návrh kuchyne, podľa ktorého sa pripravia potrebné inštalácie v kuchyni, aby neskôr nebol problém, ako zostaviť kuchynskú linku tak, aby zodpovedala aj inštaláciám, aj vašim predstavám.) Spolu s kuchynskou linkou si vyberte vhodné kuchynské spotrebiče, ktoré montážnici kuchynskej linky osadia pri montovaní kuchyne.
Kuchyňa Artis

Sumár – prehľad jednotlivých krokov

  1. Pri obhliadke bytu a predbežnej konzultácii s developerom či realitnou spoločnosťou zistite, aké zmeny môžete urobiť v holobyte. Zvyčajne je možné uskutočniť úpravy maximálne vo fáze tvorby projektovej dokumentácie na realizáciu stavby.
  2. Následne by ste mali osloviť architekta a načrtnúť si s ním možnosti riešenia.
  3. Ak architekta nemáte, pokúste sa vytvoriť plán, ako budete postupovať. Pokojne si svoje predstavy či požiadavky na úpravy rozpíšte alebo rozkreslite, prípadne si vytvorte moodboard na dizajn interiéru.
  4. Na posúdenie bytu si prizvite majstra, ktorý skontroluje elektroinštalácie, prípadne niekoho, kto zhodnotí konštrukčné detaily zo stavebného hľadiska.
  5. Ako prvé by ste mali upraviť elektroinštalácie vrátane koncových prvkov na svietidlá, stropných podhľadov so zabudovanými svietidlami, prípadne vývodov v kúpeľni a kuchyni.
  6. Vymaľujte alebo vytapetujte steny a zhotovte obklady.
  7. Pustite sa do realizácie podláh.
  8. Namontujte obkladačky, sanitu a toaletu.
  9. Nasleduje samotný nábytok – ako prvá by mala prísť na rad kuchyňa a vstavané skrine, následne ostatné kusy nábytku.
V našom SCONTO magazíne vám prinášame širokú škálu zaujímavých článkov, ktoré vás nielen inšpirujú, ale aj vám poskytnú užitočné odporúčania. Na čo si dať pozor pri prenájme bytu sme spísali do ďalšieho článku, aby ste sa vyhli sporom a prípadným problémom a mohli si tak naplno užívať vaše vysnívané bývanie.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…