Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru
Publikováno: 14. 05. 2020
Univerzálne pravidlá pre zariaďovanie interiéru neexistujú, pretože každý priestor má svoje špecifiká a musí vyhovovať aj vkusu a potrebám svojich majiteľov. Pri zariaďovaní sa však môžete držať určitých pravidiel, aby ste sa v konečnom výsledku cítili naozaj ako doma a aby váš byt pôsobil útulne aj na ostatných.

POUŽITE PREDSTAVIVOSŤ

Pri listovaní časopisu alebo letáka s nábytkom vás možno osloví nejaký konkrétny kúsok. Vždy si ho predstavte na konkrétnom mieste a položte si otázku, či sa tam naozaj hodí. Sám osebe totiž môže vyzerať dobre, ale v kombinácii s ostatným zariadením nebude fungovať. Ak sa vám páči určitý štýl, snažte sa ho zakomponovať do každej z miestností, aby sa prelínal celým interiérom a jednotlivé izby ladili.
Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

MENEJ JE VIAC

Vitrína CORTINA IV
Toto pravidlo platí aj v prípade interiérového dizajnu. Podľa psychológov existujú ľudia, ktorí majú v sebe zakódovanú zberateľskú povahu. V interiéri sa prejaví potrebou obklopovať sa množstvom vecí. Najčastejšie sú to doplnky. Dekorácie však majú atmosféru domova dotvárať a nie stať sa dominantnými. Lepšou cestou je vybrať si menej dekorácií, ktoré v kombinácii s nábytkom vyniknú. Ak patríte k spomínaným „škrečkom a zberateľom“, nechajte v miestnosti len lampu, vankúše, vázu, zopár sošiek či obrazov a zvyšok schovajte do škatúľ. Časom môžete dekorácie obmieňať. Ak by ste sa nejakou zaujímavou zbierkou predsa len chceli pochváliť, vyberte si na to konkrétne miesto (policu, vitrínu) a nerozkladajte ju po celom interiéri.

VYSOKÁ ŠKOLA FAREBNÁ

Nezariadená miestnosť je ako nepopísaný list papiera. Veľkou chybou je, keď najskôr vymaľujete stenu svojou obľúbenou farbou a potom sa snažíte doladiť nábytok a dekorácie. Dizajnéri to robia presne naopak, vhodnú farbu hľadajú spolu so vzorkami hlavných textílií – pohovky, kobercov a závesov. Najjednoduchším základom budú biele steny. Sú typické napríklad pre interiér v severskom štýle. Pozor si dajte aj na množstvo použitých farieb – vyberte si jednu hlavnú farbu (použite ju na 60 percentách) a ďalšie dve doplnkové. Dekorácie môžete ladiť do rôznych odtieňov týchto farieb.
Komoda MONACO 025

5 NAJČASTEJŠÍCH PREHREŠKOV PRI ZARIAĎOVANÍ INTERIÉRU

Nepresné rozmery

Zdá sa vám nová sedačka oveľa väčšia ako v obchode? Je to preto, že štandardná obývačka nemôže súperiť s priestranným obchodom. Pri nákupoch sa neriaďte odhadom, ale majte pripravené presné rozmery a meter v ruke. Tiež si presne zakreslite pôdorys bytu a rozvrhnite si na papieri množstvo nábytku a jeho rozmiestnenie. Až potom sa vrhnite do nákupov.

Nevhodné riešenia

Medzi také patrí napríklad mikrovlnka v kuchyni vo výške očí. Manipulácia s horúcim pokrmom v takejto výške môže byť doslova nebezpečná. Mikrovlnná rúra by mala byť umiestnená tak, aby dolná hrana dvierok bola v jednej línii s pracovnou doskou. Vždy myslite na ergonómiu a bezpečnosť!

Mišmaš pod nohami

Každá miestnosť s vlastnou podlahou? Zabudnite na to, inak sa vám nepodarí vytvoriť jednotný celok. Ideálom je mať v byte rovnakú podlahu, WC a kúpeľňu môžete poňať samostatne. Na zútulnenie použite koberce, neumiestňujte ich však do stredu izby. Koberec by mal byť vždy „ukotvený“, teda zachytený aspoň o nejakú časť nábytku.

 
Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

Nevhodné osvetlenie

Pri výbere žiarovky sa nepozerajte len na svietivosť, dôležitá je aj farba svetla. Farba svetelného zdroja určuje, či sa budete doma cítiť príjemne. Modrasté tóny môžu vyvolávať nepríjemné subjektívne pocity. Všade tam, kde potrebujete verne zobraziť farby, kupujte žiarivky simulujúce denné svetlo.

Absencia centrálneho bodu

Každá miestnosť by mala mať svoj centrálny bod, na ktorý vám ako na prvý padne zrak. Väčšie izby ich môžu mať dokonca viac. Okolo tohto bodu potom umiestnite zariadenie. V obývačke je kľúčový na určenie orientácie sedačky, konferenčného stolíka a kresiel. Môže ním byť napríklad knižnica alebo okno so zaujímavým výhľadom.

 
Program Deal
Publikováno: 14. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií