Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

14. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Univerzálne pravidlá pre zariaďovanie interiéru neexistujú, pretože každý priestor má svoje špecifiká a musí vyhovovať aj vkusu a potrebám svojich majiteľov. Pri zariaďovaní sa však môžete držať určitých pravidiel, aby ste sa v konečnom výsledku cítili naozaj ako doma a aby váš byt pôsobil útulne aj na ostatných.

POUŽITE PREDSTAVIVOSŤ

Pri listovaní časopisu alebo letáka s nábytkom vás možno osloví nejaký konkrétny kúsok. Vždy si ho predstavte na konkrétnom mieste a položte si otázku, či sa tam naozaj hodí. Sám osebe totiž môže vyzerať dobre, ale v kombinácii s ostatným zariadením nebude fungovať. Ak sa vám páči určitý štýl, snažte sa ho zakomponovať do každej z miestností, aby sa prelínal celým interiérom a jednotlivé izby ladili.
Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

MENEJ JE VIAC

Vitrína CORTINA IV
Toto pravidlo platí aj v prípade interiérového dizajnu. Podľa psychológov existujú ľudia, ktorí majú v sebe zakódovanú zberateľskú povahu. V interiéri sa prejaví potrebou obklopovať sa množstvom vecí. Najčastejšie sú to doplnky. Dekorácie však majú atmosféru domova dotvárať a nie stať sa dominantnými. Lepšou cestou je vybrať si menej dekorácií, ktoré v kombinácii s nábytkom vyniknú. Ak patríte k spomínaným „škrečkom a zberateľom“, nechajte v miestnosti len lampu, vankúše, vázu, zopár sošiek či obrazov a zvyšok schovajte do škatúľ. Časom môžete dekorácie obmieňať. Ak by ste sa nejakou zaujímavou zbierkou predsa len chceli pochváliť, vyberte si na to konkrétne miesto (policu, vitrínu) a nerozkladajte ju po celom interiéri.

VYSOKÁ ŠKOLA FAREBNÁ

Nezariadená miestnosť je ako nepopísaný list papiera. Veľkou chybou je, keď najskôr vymaľujete stenu svojou obľúbenou farbou a potom sa snažíte doladiť nábytok a dekorácie. Dizajnéri to robia presne naopak, vhodnú farbu hľadajú spolu so vzorkami hlavných textílií – pohovky, kobercov a závesov. Najjednoduchším základom budú biele steny. Sú typické napríklad pre interiér v severskom štýle. Pozor si dajte aj na množstvo použitých farieb – vyberte si jednu hlavnú farbu (použite ju na 60 percentách) a ďalšie dve doplnkové. Dekorácie môžete ladiť do rôznych odtieňov týchto farieb.
Komoda MONACO 025

5 NAJČASTEJŠÍCH PREHREŠKOV PRI ZARIAĎOVANÍ INTERIÉRU

Nepresné rozmery

Zdá sa vám nová sedačka oveľa väčšia ako v obchode? Je to preto, že štandardná obývačka nemôže súperiť s priestranným obchodom. Pri nákupoch sa neriaďte odhadom, ale majte pripravené presné rozmery a meter v ruke. Tiež si presne zakreslite pôdorys bytu a rozvrhnite si na papieri množstvo nábytku a jeho rozmiestnenie. Až potom sa vrhnite do nákupov.

Nevhodné riešenia

Medzi také patrí napríklad mikrovlnka v kuchyni vo výške očí. Manipulácia s horúcim pokrmom v takejto výške môže byť doslova nebezpečná. Mikrovlnná rúra by mala byť umiestnená tak, aby dolná hrana dvierok bola v jednej línii s pracovnou doskou. Vždy myslite na ergonómiu a bezpečnosť!

Mišmaš pod nohami

Každá miestnosť s vlastnou podlahou? Zabudnite na to, inak sa vám nepodarí vytvoriť jednotný celok. Ideálom je mať v byte rovnakú podlahu, WC a kúpeľňu môžete poňať samostatne. Na zútulnenie použite koberce, neumiestňujte ich však do stredu izby. Koberec by mal byť vždy „ukotvený“, teda zachytený aspoň o nejakú časť nábytku.

 
Na čo si dať pozor pri zariaďovaní interiéru

Nevhodné osvetlenie

Pri výbere žiarovky sa nepozerajte len na svietivosť, dôležitá je aj farba svetla. Farba svetelného zdroja určuje, či sa budete doma cítiť príjemne. Modrasté tóny môžu vyvolávať nepríjemné subjektívne pocity. Všade tam, kde potrebujete verne zobraziť farby, kupujte žiarivky simulujúce denné svetlo.

Absencia centrálneho bodu

Každá miestnosť by mala mať svoj centrálny bod, na ktorý vám ako na prvý padne zrak. Väčšie izby ich môžu mať dokonca viac. Okolo tohto bodu potom umiestnite zariadenie. V obývačke je kľúčový na určenie orientácie sedačky, konferenčného stolíka a kresiel. Môže ním byť napríklad knižnica alebo okno so zaujímavým výhľadom.

 
Program Deal

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…