Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Dôležité je nielen svietidlo, ale aj farba svetla

Dôležité je nielen svietidlo, ale aj farba svetla

28. 01. 2021, SCONTO Nábytok
Výber osvetlenia je často posledným bodom pri zariaďovaní bytu. Veď lustre a lampy majú byť pomyselnou čerešničkou interiéru. Mnohí skúsení architekti a dizajnéri vám však povedia, že otázky o svetelnom systéme vašej domácnosti treba riešiť ako prvé. Prečo je to tak?
Do svetelného systému nepatria iba lustre a lampy, ale aj funkčné osvetlenie kuchynskej dosky, pracovného stola, schodiska či umývadiel v kúpeľni. Systém osvetlenia do veľkej miery ovplyvňuje to, ako sa v konkrétnom priestore budeme cítiť, ako sa nám tam bude pracovať či oddychovať. Pokročilé technológie, napríklad LED, sa postarali nielen o širší výber svietidiel a nekonečné možnosti osvetlenia vnútorných priestorov, ale aj o ďalšiu dilemu – akú kvalitu svetla zvoliť? Tá totiž najviac ovplyvňuje celkovú atmosféru v interiéri.

Farba a teplota svetla

Základná farba svetla je vždy biela. Jej tón a celkové pôsobenie však určuje predovšetkým jej teplota. Odborne sa nazýva teplota chromatickosti a udáva sa v kelvinoch (K). Čím je hodnota kelvinov vyššia, tým je svetlo belšie, chladnejšie a má modrastý nádych. Smerom k nižším hodnotám má, naopak, teplejší tmavší tón, pričom ladí dožlta. Vo všeobecnosti máte vždy na výber z troch základných možností – teplé biele, neutrálne alebo studené biele svetlo. 

Kým teplé biele svetlo sa pohybuje do 3 500 K, neutrálne biele svetlo od 3 500 do 5 000 K. Pri všetkých hodnotách nad 5 000 K už môžeme hovoriť o studenom bielom svetle. Samozrejme, svetlo nad 7 000 K je už na bežné fungovanie v domácnosti prisilné; ľudskému oku sa javí ako mrazivé a neprirodzené.
Vedeli ste, že...?

Svetlo obyčajnej sviečky má hodnotu približne 1 900 K, zatiaľ čo klasická žiarovka má „silu“ porovnateľnú so západom a s východom slnka (2 700 K). Prirodzené denné žiarenie má okolo 5 000 K, pri zamračenej oblohe dokonca okolo 7 000 K. Svetlo sterilizačnej UV lampy, ktorá ničí baktérie a vírusy, môže dosahovať hodnotu až 20 000 K.

Teplé svetlo na relax

Ak v regáloch predajne natrafíte na žiarivku s hodnotou 2 200 K, budete vedieť, že izbu naplní teplým žltkastým svetlom. Bude teda nápadne pripomínať klasické staré žiarovky. Teplé biele svetlo prepožičiava miestnostiam útulnejší ráz, na pohľad pôsobí mäkko a jemne, evokuje pocit bezpečia, je preto ideálne do priestorov, ktoré sú určené na odpočinok, ako sú spálne, detské izby, relaxačné kútiky v obývačkách, ale aj jedálne. Takéto svetlo je najlepším spoločníkom vo večerných hodinách, pretože má upokojujúci charakter – oko sa totiž pri ňom rýchlejšie „unaví“ a telo sa automaticky nastaví na nočný spánok.

Univerzálne svetlo pre nerozhodných

Pokiaľ nechcete nič pokaziť, môžete zvoliť neutrálne biele svetlo. Má prirodzené vyžarovanie, je preto ideálnym riešením na osvetlenie všetkých bytových priestorov. Dokáže udržať vašu pozornosť pri rozličných činnostiach, ale takisto je dostatočne „teplé“ na to, aby ste pri ňom dokázali relaxovať. Takéto svetlo sa často používa aj v pracovniach, študovniach či kancelárskych priestoroch.

Studené svetlo na koncentráciu

Studené biele svetlo predstavuje doslova životobudič. Nielenže rozjasňuje farby v interiéri, ktoré vďaka tomu pôsobia žiarivejšie, ale funguje aj povzbudzujúco a stimulačne na organizmus, takže pomáha prekonávať únavu a, naopak, zvyšovať koncentráciu a produktivitu. Vďaka väčšej ostrosti je vhodné aj do miestností bez okien, ako sú chodby, sklady, dielne, pivnice či toalety. Rovnako dobre slúži aj v kuchyniach a kúpeľniach, kde sa kladie veľký dôraz na perfektne osvetlené plochy.

Samozrejme, stimulačný efekt studeného bieleho svetla môže byť v určitom čase pre ľudské telo vyslovene nevhodný, pretože negatívne ovplyvňuje spánkový cyklus. V podvečerných hodinách by ste sa mu preto mali vyhýbať.
Náš tip

Ak ide o miestnosti, ako sú kúpeľne alebo kuchyne, zaujímajte sa aj o tzv. index podania farieb (CRI), ktorý sa udáva v jednotkách Ra od 1 do 100. Tento údaj hovorí o tom, ako reálne budú zobrazené farby osvetľovaných vecí alebo priestorov, čo ocenia najmä ženy pri líčení. Najvyššia hodnota sa rovná osvetleniu slnečným svetlom. Kvalitné osvetlenie má vždy hodnotu vyššiu ako 80 Ra.

Intenzita svetla

Ďalším aspektom, ktorý si treba všímať, je intenzita svetla. Základnou veličinou je tu svetelný tok, ktorý sa udáva v lúmenoch (lm). Povedané v skratke, vyjadruje, aké množstvo svetla vyžaruje svetelný zdroj. Aj tu platí, že svietivosť je tým vyššia, čím je väčší počet lúmenov. Keď jeden lúmen prepočítame na plochu jedného štvorcového metra, zistíme, aká je intenzita osvetlenia, resp. osvetlenosť. V jednotlivých typoch miestností by sme si intenzitu osvetlenia mali vyberať najmä podľa typu činností, ktoré sa v nich vykonávajú:
 • Vnútorné chodby a haly – 100 luxov
 • Kúpeľne – 200 luxov
 • Jedálne – 300 luxov
 • Spálne – 300 luxov
 • Obývacie izby – 300 luxov
 • Detské izby – 500 luxov
 • Kuchyne – 500 luxov
 • Pracovný stôl – 500 luxov

Niekoľko dobrých rád na záver

Svetlo má väčšiu moc, než mu pripisujeme. Dokáže ovplyvniť nielen atmosféru v miestnostiach, ale aj naše vnímanie predmetov a farieb. Nie je však striktne dané, akú farbu svetla musíte použiť. Každý totiž farby vníma subjektívne, a preto si sami vyberte, ktoré tóny budú najviac vyhovovať vašej domácnosti. Určite neurobíte krok vedľa, ak svoj výber prediskutujete s odborníkom. A ako malú pomôcku pripájame nasledujúce odporúčania:
 • Svetlo si vždy vyberajte s ohľadom na funkciu miestnosti alebo osvetľovaného priestoru.
 • Rozmýšľajte nad tým, kde budú stáť jednotlivé kusy nábytku, ktoré plochy alebo body budú vyžadovať viac svetla.
 • Pri voľbe svetla zohrávajú dôležitú rolu aj farby stien. Biela a svetlé odtiene najlepšie odrážajú svetlo, takže vo výrazne osvetlených priestoroch dojem žiarivého a opticky zväčšeného priestoru znásobujú. Ak chcete chladné svetlo „skrotiť“, vyskúšajte teplé odtiene žltej.
 • Tmavé farby stien pre zmenu svetlo pohlcujú, takže budú vyžadovať svietidlá jasnej chladnejšej farby, ktoré vykompenzujú pocit stiesnenosti.
 • Do úvahy vždy berte aj vlastnosti povrchových materiálov – štruktúrované povrchy majú totiž tendenciu svetlo pohlcovať, kým hladké, lesklé a svetlé, naopak, odrážať.
 • Pri výbere svetla zaváži aj štýl interiéru. Chladné farby s modrým nádychom sa určite nehodia k rustikálnemu štýlu, v moderných interiéroch však pôsobia čisto a elegantne.
 • Nikdy sa nespoliehajte len na jediný svetelný zdroj. Ideálne je, ak má jedna miestnosť aj viac možností osvetlenia; od hlavného svetla (lustre či bodové žiarivky zabudované v strope), ktoré je najvýkonnejšie, až po doplnkové osvetlenie v podobe stolovej alebo samostatne stojacej lampy (prípadne aj rôzneho do nábytku zakomponovaného podsvietenia), ktoré môže slúžiť na vytvorenie intímnejšej atmosféry.
 • V súčasnosti sú k dispozícii aj stmievateľné žiarovky, ktoré umožňujú meniť teplotu i intenzitu osvetlenia. V tomto prípade ide o tzv. dynamickú bielu, pričom svetlo sa dá plynule tlmiť alebo zosvetľovať.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Koberec do kuchyne: čo sú plusy a mínusy tejto voľby

Otázka koberca do kuchyne rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Jeden naň nedá dopustiť, druhý by si nedal koberec do kuchyne za žiadnu cenu. Aby sme vám pomohli so sp…

Ako si poradiť so strašidlom? Vyžeňte detský strach z izby

Detská izba má veľký vplyv na pohodu a vývoj dieťaťa. Mala by pôsobiť príjemne, hravo a bezpečne. Pri zariaďovaní však treba zohľadniť aj fakt, že najmenší od narode…