Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

29. 04. 2020, SCONTO Nábytok
Chystáte sa vymaľovať obývačku alebo spálňu a jednofarebné steny vám pripadajú nudné? Svojmu bývaniu dodáte šmrnc vďaka týmto maliarskym technikám s výrazným efektom, ktoré zvládnete aj svojpomocne.

OMBRÉ


Nie je to tak dávno, čo ombré efekt dobyl svet módy, ale aj účesov či úpravy nechtov. Táto technika pritom pochádza ešte z 19. storočia z Francúzska, kde sa využívala pri farbení látok. Jej princípom je postupné prelínanie odtieňov jednej farby od najsvetlejšieho po najtmavší, prípadne prelínanie viacerých kontrastných farieb, ktoré spolu harmonizujú. Technika ombré si našla svoje miesto aj v interiérovom dizajne. Môžete ju využiť pri maľovaní steny a opticky tým predĺžiť alebo skrátiť výšku miestnosti.
Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

Ako na to? 

Dokonalý výsledok stupňovania intenzity farby na stene dosiahnete starostlivým výberom farebných tónov. Z obľúbenej farby si kúpte tri odtiene – svetlý, stredne tmavý a tmavý. Na celý povrch steny naneste maliarskym valčekom najsvetlejšiu farbu. Po jej zaschnutí aplikujte na spodnú časť steny najtmavší odtieň ako hrubý vodorovný pás. Ako ďalší krok zmiešajte stredne tmavý a tmavý odtieň a natrite ním ďalšiu časť smerom nahor. Posledná sekcia steny bude niesť stredne tmavý odtieň vybranej farby. Nakoniec zatrite miesta prechodov štetcom, hubkou alebo rozprašovačom, aby neboli viditeľné ostré hranice a tóny sa prelínali, prípadne môžete opatrne použiť mix dvoch susedných farieb.

FAUX PAINTING


Tento pojem zahŕňa skupinu maliarskych techník, pomocou ktorých vznikajú na stene štruktúrované efekty s použitím pomôcok ako štetec, valček, špongia, kúsok látky, noviny... Patrí sem tupovanie  – teda šmuhovitý vzhľad dosiahnutý tupovacím štetcom – ktoré je obľúbené v stredomorských krajinách. Trochu viac zručnosti si vyžaduje batikovanie steny kúskom látky či pokrčenými novinami. Efekt tkaniny na stene zase vytvorí česanie pomocou štetca s tvrdými štetinami.
Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

Ako na to? 

Pri väčšine týchto techník sa vyžaduje miešanie farieb s vodou alebo emulzným prostriedkom. Pri tupovaní si dajte pozor, aby ste štetec pritláčali na stenu pomaly a kolmo. Po každom otlačení ho dosucha utrite. Batikovanie má dve alternatívy – buď na suchú stenu otláčate vyžmýkanú látku namočenú v akrylátovej farbe, alebo na stenu nanesiete farbu, ktorú odoberáte suchou hubkou. Česanie je zase maliarska technika, ktorá sa robí štetcom alebo ozubenou špachtľou do vlhkej farby. Robte krátke oblé pohyby, ktoré sa budú navzájom prekrývať.

BENÁTSKY ŠTUK


Táto štukatérska technika vznikla v Taliansku. Zjednodušene povedané, je to viac vrstiev omietky, ktorá sa nanáša špachtľou. Výsledkom je dokonalá imitácia mramoru s efektom rôzneho povrchu – saténového, lesklého alebo intenzívne lesklého. Na benátskom štuku sa nedrží prach a je ľahko umývateľný, preto je s vrstvou špeciálneho vosku vhodný aj do kuchyne, kúpeľne či sauny, kde nahradí keramické obklady.
Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

Ako na to? 

Na vytvorenie benátskeho štuku je potrebné zakúpiť si akrylátový penetračný prostriedok na vyrovnávanie nasiakavosti a spevňovanie podkladu pred aplikáciou; ďalej samotný benátsky štuk, ktorý je vlastne tenkovrstvovou farbou; tónovací pigment vo zvolenom farebnom odtieni a impregnačný vosk na ochranu povrchu. Reliéfnu štruktúru dosiahnete nanášaním štuku špachtľou v rôznych smeroch. Prebytočnú hmotu po zaschnutí odstráňte, prípadne prebrúste veľmi jemným šmirgľovým papierom. Po dokonalom zaschnutí naneste farebný štuk v jednej až dvoch vrstvách. Poslednú vrstvu po zaschnutí zbrúste a dokonale vyleštite krúživými pohybmi oceľovou špachtľou. Pre dosiahnutie vodeodolnosti nakoniec aplikujte vosk.

VZORY


Ako vymaľovať stenu, ak túžite po vzoroch? Bez komplikovaného vymeriavania a lepenia tapiet dosiahnete želaný efekt vďaka maliarskym valčekom a šablónam. Vzorované valčeky upadli v posledných desaťročiach do nemilosti, ak ich však použijete len na jednu stenu a nie v celej miestnosti, vzory budú pôsobiť štýlovo a nemusíte sa báť vzhľadu socialistickej retro obývačky. Na vymaľovanie dominantnej steny sa hodia aj šablóny na stenu. Sú vyrobené z pružného plastu a môžete ich použiť opakovane.
Jednofarebná je nudná? Pár tipov, ako vymaľovať stenu

Ako na to? 

Aby sa vám valček pri práci nešmýkal, tlačte naň rovnomerne, natrénovať si to môžete na papieri.  Každý druhý pás vzoru by mal byť pootočený o pol otáčky. Zabezpečíte to tým, že si na čistý valček spravíte perom značky na viditeľné miesto. Celistvý vzor na stene dosiahnete tak, že vždy nadviažete na kresbu predchádzajúceho pásu a jemne do neho zájdete. Ak sa rozhodnete pre šablónu, na stenu ju prichytíte obojstrannou lepiacou páskou. Penovým valčekom namočeným vo farbe prechádzajte cez šablónu, aby sa vzor otlačil, nie však príliš silno, aby sa farba nedostala po okraje šablóny. Ak máte vzor, ktorý sa opakuje, začínate maľovať vždy zhora.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné dekorácie sa hodia do každej miestnosti

Dekorácie v byte sú ako módne doplnky, ktoré nielenže zrkadlia vašu osobnosť a vkus, ale aj podčiarkujú charakter bytu. Dnes sa pozrieme na závesné dekorácie, ktoré …

Ozvláštnite stôl jednoduchou a efektnou dekoráciou. Ako ju vyrobiť?

Príde návšteva alebo organizujete rodinný obed či večeru? Ozvláštnite si stôl originálnymi dekoráciami na utierky či ozdobné servítky a príbor. Tieto jednoduché dopl…