Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / 6 dôvodov, prečo mať kuchyňu v tvare U

6 dôvodov, prečo mať kuchyňu v tvare U

18. 12. 2023, SCONTO Nábytok
Kuchyňa v tvare U
Kuchynské linky v tvare U sú dlhodobo obľúbené. Vynikajúco sa uplatňujú v menších dispozíciách, ale aj vo väčších otvorených koncepciách bytov, kde sa prepájajú s jedálňou či obývacou izbou. Jedno z ramien kuchyne totiž nemusí lemovať stenu, ale môže byť umiestnené v priestore. Plusom sú rôzne dizajnové vyhotovenia, ale dôvodov, prečo si vybrať veľkú alebo malú kuchyňu do U, je rozhodne viac. Ktoré to sú?

1. Úložné miesto

Prvým z dôvodov, prečo voliť kuchyňu v tvare U, je nepochybne dostatok úložného priestoru, ktorý poskytuje. Tento benefit ocenia najmä tí, ktorí radi a veľa varia či pečú. Množstvo riadu, náčinia a kuchynských pomocníkov určite potrebuje svoje miesto. Rovnako aj potraviny a suroviny, ktoré sa uskladňujú mimo chladničky. Najmä ak nemáte samostatnú špajzu, kuchyňa do U môže byť ideálnym riešením. Vysoké skrine ukončujúce jedno rameno kuchyne sú rozhodne ideálnou náhradou za chýbajúcu úložnú miestnosť. Navyše všetko potrebné máte ihneď poruke.
Vedeli ste, že?
Vysoké skrine sa umiestňujú na koniec kuchyne, aby nerozdeľovali pracovnú plochu (dosku) na viacero segmentov a nerušili tak plynulosť prác pri varení. Takýto dizajn prispieva aj k lepšiemu vizuálnemu dojmu z kuchyne.

2. Pracovná plocha

Pokiaľ sa vaše varenie neobmedzuje len na natieranie chleba maslom (prípadne niečím iným podľa chuti), určite oceníte veľkorysú pracovnú plochu, kde sa poľahky zmestí všetko, čo aktuálne potrebujete. Práve kuchyňa v tvare U vyniká dostatočným priestorom, ktorý umožní pripravovať jedlo bez toho, že by ste museli po každej čiastkovej činnosti čosi spratávať, aby ste sa mohli pustiť do niečoho ďalšieho.
Na čo pamätať pri plánovaní kuchyne do U
Pracovná plocha (resp. zóna prípravy jedál) by mala byť široká minimálne 70 cm a hlboká 60 cm. Správne umiestnenie je medzi drezom a varnou doskou.

3. Optimálne vytvorenie zón

Kuchynská linka v tvare U umožňuje vytvoriť ideálny pracovný trojuholník, ktorý vzniká medzi chladničkou, drezom a varnou doskou. Jeho optimálny obvod je 6 m. Priestor dokážeme bez problémov usporiadať aj podľa základných zásad zónovania kuchyne, ktoré zaručujú efektívny chod prác. Kuchyňa by pritom mala obsahovať 5 základných zón. Najprv ide zóna zásob. Na tú nadväzujú postupne zóna ukladania, umývania, prípravy a varenia. Platí, že chladnička patrí na okraj kuchyne, pričom sa napája na pracovnú dosku, umývačka riadu by mala susediť s drezom a varná doska s rúrou.
Pozor na vzdialenosti
Ak sa v kuchyni nechcete cítiť stiesnene, kvôli pohybu sa odporúča zhruba 150 cm vzdialenosť medzi dvoma protiľahlými ramenami. Je to dôležité aj preto, aby v kuchyni mohli pracovať 2 až 3 osoby naraz. Ale pozor, ani veľká vzdialenosť nie je ideálna! Spôsobí, že medzi jednotlivými zónami v kuchyni sa priveľa nachodíte.

4. Rozdelenie priestoru

Ako už bolo zmienené, kuchyňa v tvare U nemusí lemovať len steny. Populárnym riešením je, že jedno z ramien kuchyne je zasadené v otvorenom priestore. Toto je vhodné na vizuálne rozdelenie priestoru kuchyne a jedálne, prípadne kuchyne a obývacej izby. Dizajn tohto ramena môže byť zo strany smerujúcej do inej obytnej časti prispôsobený práve jej potrebám. Možnosťou je napríklad poňať ho ako jednoliatu stenu či ako kombináciu skriniek – uzatvorených aj otvorených. Získate tak praktické úložné miesto na druhú, „nekuchynskú“ časť miestnosti alebo priestor na vystavenie dekorácií a doplnkov, ktoré dodajú kuchyni aj oddelenému priestoru požadovaný charakter.
Vedeli ste, že?
Rohové skrinky kuchyne môžu byť viacerými vnímané ako nevýhoda vzhľadom na zhoršený prístup k veciam, ktoré sú v nich uložené. Tomuto problému sa dá ľahko predísť, ak sa do nich namontuje otočný systém s plným vysúvaním. Vďaka nemu budete mať jednoduchý prístup k celému obsahu skriniek. Odborníci často využívajú jeden z rohov aj na umiestnenie drezu.

5. Riešenie stolovania ako dva v jednom

Pokiaľ je jedno z ramien kuchyne v otvorenom priestore, jedna jeho časť môže byť využitá napríklad ako jedálenský stôl. V poslednom čase ide o veľmi vyhľadávané a často realizované riešenie. Vyniká tým, že v kuchyni zachováva veľkú pracovnú plochu, zároveň časť tejto plochy môže byť využitá na stolovanie, a to či už každodenné, alebo príležitostné. Dizajnových vyhotovení je pri takomto spojení jedálenského stola s pracovnou kuchynskou doskou veľa. Zatiaľ čo niektoré stavajú na maximálnom zladení stolovacej časti s kuchynskou linkou a na nenápadnosti, iné predstavujú príjemné ozvláštnenie priestoru.
Tip k stolu
Časť kuchynského ramena vyhradenú na stolovanie môžete doplniť o barové stoličky. Tie nezaberú veľa miesta a zároveň pôsobia veľmi štýlovo.

6. Dizajnová variabilita

Asi nikto nepochybuje o tom, že pri kuchyniach do U sa dá vo veľkej miere pohrať s rozmiestnením a kombináciou jednotlivých prvkov. Keďže úložného miesta je dosť, nie každý štvorcový centimeter musí byť nevyhnutne využitý úplne prakticky či na maximum. Môžeme si teda dovoliť dotvárať linku napríklad otvorenými policami, regálmi, nadrozmernými zástenami s dekoratívnou funkciou atď.
Doplnok, po ktorom mnohí túžia
Do kuchyne v tvare U môžete zakomponovať aj samostatný ostrov. Samozrejme, je potrebné mať naň dostatočný priestor a naplánovať rozmiestnenie kľúčových prvkov (pracovný trojuholník) tak, aby ostrovček neprekážal v plynulom pracovnom chode.

Kuchyňa v tvare U – praktická a nadčasová

Kuchynská linka v tvare U je vhodnou voľbou do malých i väčších priestorov. Ponúka viacero výhod, no je potrebné dôkladné plánovanie a návrh, aby sa zabezpečilo optimálne využitie priestoru aj štýlové vizuálne vyhotovenie. S realizáciou sa neuponáhľajte a o každom detaile sa poraďte s odborníkmi z kuchynského štúdia.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Poznáte najnovšie trendy v interiérovom osvetlení?

Svietidlá v interiéri sú nielen funkčným prvkom, ale svojimi tvarmi, veľkosťou a farbou sa podieľajú aj na celkovom vzhľade miestnosti a pomáhajú vytvoriť jej atmosf…

Žltá sedačka prežiari interiér. Prečo sa táto farba hodí do obývačky?

Žltá farba väčšinou nie je prvým odtieňom, ktorý zvažujeme pri výbere sedačky. A je to škoda. Obývačku totiž dokáže presvetliť a rozžiariť. Ak práve uvažujete o kúpe…