Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Kuchynská linka alebo plánovaná kuchyňa?

Kuchynská linka alebo plánovaná kuchyňa?

28. 12. 2021, SCONTO Nábytok
Pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní novej kuchyne máte na výber z dvoch možností: buď si kúpite kuchynskú linku, alebo si dáte vyrobiť kuchyňu na mieru. Oba varianty majú plusy aj mínusy, ktoré je nutné zvážiť. Rozhodnutie netreba brať na ľahkú váhu, a preto vám s ním radi pomôžeme.

Kuchynská linka pre zaneprázdnených

Nechce sa vám riešiť, kam z hľadiska správnosti umiestniť kuchynský drez, aká farba kuchynskej linky sa hodí k rôznym typom kuchynskej dosky alebo čo je v rámci dizajnu kuchýň momentálne moderné? Tak potom je pre vás ako stvorená hotová kuchynská zostava.
Výhodou takejto linky je jej okamžitá dostupnosť – stačí len prísť do obchodu, ukázať prstom na model, ktorý si vás získal, a linku môžete mať doma bez dlhého čakania na jej výrobu. Rovnako odpadá zdĺhavý proces navrhovania a vyberania. To poteší najmä nerozhodných, ktorí majú problém vybrať si z viacerých variantov. Kompaktné rozmery hotových kuchynských zostáv ich predurčujú hlavne do menších kuchýň.

Ako všetko, aj toto riešenie má i nevýhody. Najväčšou je, že hotový nábytok sa už nedá meniť a prispôsobovať. Je to však prijateľná protihodnota za ušetrený čas a rýchly nákup bez dlhého vyberania jednotlivých komponentov.
Náš tip:
Ak si chcete byť istí, že kuchyňa bude vyzerať dobre a navyše opticky neuberie z miestnosti, stavte na bielu kuchynskú linku. Ide o univerzálnu a nadčasovú farbu, ktorú ľahko skombinujete s ďalším zariadením kuchyne.

Aké možnosti máte pri výbere kuchynských liniek?

Kuchynská linka sa delí na dva základné typy. Prvým sú sektorové kuchyne, ktoré sa skladajú zo samostatných skriniek. V praxi to znamená, že skrinky môžete uložiť podľa svojich potrieb. Kombinujete ich tak, ako sa vám páči a je pre vás pohodlné.

Vo väčšej miere sa pri nich používajú voľne stojace spotrebiče. Niektoré sektorové kuchyne majú skrinky s pracovnou doskou, čo môže byť, žiaľ, nevýhoda vzhľadom na viditeľné spoje medzi jednotlivými skrinkami. Iné sú bez pracovnej dosky, ktorá sa dokupuje samostatne v štandardizovaných rozmeroch a podľa potreby sa pri montáži skracuje.
Druhým typom sú kuchynské bloky. V tomto prípade majú skrinky svoje pevné miesto a nedajú sa umiestniť podľa potreby. Znie to ako nevýhoda, no pre nerozhodných či zaneprázdnených ľudí je to rýchle a jednoduché riešenie situácie. Po kúpe nemusíte premýšľať, ako kuchyňu zostaviť. V niektorých prípadoch je možné dokúpiť si k nim samostatné skrinky, ako napríklad skrinku na chladničku alebo potravinovú skriňu. Samozrejme, pred kúpou treba poznať rozmery miesta, kam je určená, ako aj rozmiestnenie prívodov vody a plynu, aby model zodpovedal vášmu priestoru.
Oba typy kuchynských liniek sa v porovnaní s plánovanými kuchyňami na mieru vyznačujú relatívne obmedzeným výberom skriniek a nižšou až strednou kvalitou použitého kovania.
Vedeli ste, že…
… hotové kuchynské linky sú jednoduché na zostavenie? Po kúpe to zvládnete aj sami, bez pomoci odborníka.

Prečo siahnuť po hotovej kuchynskej linke?

 • rýchla dostupnosť
 • desiatky rôznych vyhotovení
 • jednoduché zostavenie
 • univerzálnosť
 • výber bez nutnosti navštíviť kuchynské štúdio

Plánovaná kuchyňa pre detailistov

Práve kuchyňa patrí k najčastejším typom nábytku, ktorý sa vyrába na mieru. Pri tomto riešení môžete jej funkčné usporiadanie prispôsobiť svojim individuálnym potrebám. Sami si určujete výšku pracovnej plochy, hĺbku skriniek a rozmiestnenie spotrebičov. Ďalšou výhodou je maximálne využitie priestoru a prípadne aj celej svetlej výšky miestnosti. Kuchyňa na mieru je tým najlepším riešením pre tých, ktorí chcú mať linku prispôsobenú svojim požiadavkám a nárokom.
 
Veľkým plusom je i to, že do kuchyne na mieru nie je problém umiestniť skryté riešenia, ako vstavanú chladničku s mrazničkou, smetný kôš alebo dokonca dvere do špajzy, ktoré sa tvária ako klasická vysoká skrinka. Pripravte sa však na dlhšie lehoty čakania na finálny produkt.
Vedeli ste, že...
... klasická alebo rohová kuchyňa na mieru dokážu vyriešiť veľa problémov spojených s netradičným priestorom? Môže to byť napríklad znížený strop, výklenok či priečka zasahujúca do miestnosti.
 

Kuchyne na mieru, nazývané aj plánované kuchyne, splnia požiadavky aj tých najnáročnejších zákazníkov. Vyrábajú sa v závodoch špecializovaných na individuálne zákazky. Na výber máte z veľkého množstva riešení, dizajnov a vnútorného vybavenia skriniek. Kuchyne na mieru overených značiek v sebe spájajú výhody vysokokvalitnej výroby, excelentných materiálov a najkvalitnejšieho kovania.
 
Kvalita výroby a použitých materiálov sa v prípade malých remeselníkov veľakrát nedá porovnať s profesionálnou výrobou u veľkého špecialistu. Veľkí výrobcovia majú po technickej stránke premyslené riešenia, ktoré opakovane používajú. Pri správnom naplánovaní teda odpadá riziko prekvapenia, že niečo nefunguje, prípadne zistenia, že kuchyňa nie je do detailov taká, ako ste pôvodne chceli.

Tento typ kuchýň má aj množstvo ďalších výhod. Jednou z nich je aj fakt, že pri ich plánovaní sa radíte s odborníkom, ktorý má množstvo skúseností, a tak vie navrhnúť optimálne riešenia pre konkrétny priestor. Ak máte kuchyňu spojenú s obývačkou (alebo inou miestnosťou), vo vybraných kuchynských štúdiách si dokonca môžete dať vyrobiť nábytok v rovnakom materiáli a farbe aj do nej. Takýmto spôsobom si zabezpečíte jednotný dizajn a ucelený vzhľad interiéru.
Náš tip
Kuchyňa na mieru je vynikajúca aj pre ľudí s malým priestorom. Dokáže totiž využiť celú výšku aj šírku steny. Tým získate toľko úložného a pracovného miesta, koľko sa v danom priestore dá.

Prečo siahnuť po kuchynskej linke na mieru?

 • unikátny dizajn
 • maximálne využitie priestoru
 • riešenie presne podľa vašich predstáv
 • schopnosť prispôsobiť sa individuálnym potrebám osôb i priestoru
 • možnosť voľby z množstva dekorov, farieb
 • výber z rôznych typov skriniek a iného úložného systému
 • jednoduchšie ladenie s inými časťami interiéru

Štýlová kuchyňa pre každého

Kuchyňa už dávno nie je len praktickou miestnosťou, kde sa varí. Je to miesto, ktoré reprezentuje náš životný štýlesteticky nijako nezaostáva za ostatnými miestnosťami domácnosti. Často je centrom rodinného diania, kde si rodina popri varení posedí, porozpráva sa, deti si urobia úlohy či sa zahrajú, pokým nepríde jedlo na stôl. Dôraz sa teda kladie nielen na praktickosť, ale aj pohodlnosť a multifunkčnosť zariadenia. Pri zvažovaní jednotlivých možností berte teda do úvahy aj to, čo je bežné pre váš „kuchynský“ život. Kuchynská linka sa nekupuje na rok ani na dva, oplatí sa teda zvážiť všetky plusy a mínusy jednotlivých riešení, aby vám priniesla maximálny úžitok, komfort a zároveň urobila z kuchyne príjemné miesto s tou správnou atmosférou.
Pokiaľ ešte nemáte jasno akú povrchovú úpravu kuchynskej linky zvoliť, odporúčame prečítať si ďalší článok, kde sa venujeme lesklým a matným povrchom kuchynskej linky.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…