Domov / MAGAZÍN / INŠPIRÁCIA / 5x inak: Kuchyňa na mieru

5x inak: Kuchyňa na mieru

04. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Kuchyňa, ktorá zodpovedá aktuálnym trendom alebo, naopak, jednoduché a nadčasové línie? Pre rodinu s malými deťmi či pre individualistov? Rozsiahla paleta farieb, materiálov a štýlov umožní vyskladať si vlastnú kuchyňu na mieru.

Pre tých, ktorí varia denne

Každý používateľ kuchyne v nej prejde za 20 rokov viac ako 1 500 km, v zle rozvrhnutej kuchyni je to oveľa viac. Aj preto by kuchyňa mala byť praktická a dobre navrhnutá. Kuchári, ktorí sa v kuchyni zvŕtajú každý deň, ocenia inteligentné plánovanie s čo najkratšími vzdialenosťami medzi jednotlivými kuchynskými zónami a s dobre koncipovanými úložnými priestormi.  
 
Pozornosť zákazníkov aj odborníkov z rôznych oblastí vzbudila pracovná doska Xtra, ktorá bola dokonca ocenená v rámci Red Dot Award. Tvorí ju nosný materiál, funkčná vrstva a vrstva HPL – táto kombinácia ju robí odolnejšou voči poškodeniu a vode a umožňuje zalícovať ju s drezom aj varnou doskou tak, ako to bolo dovtedy možné len pri prírodnom alebo umelom kameni. Toto riešenie je nielen estetické, ale aj praktické. Bonusom je antibakteriálny povrch mikroPLUS®, ktorým sú vybavené pracovné dosky Xtra s hrúbkou 38 mm.
Kuchyňa Stoneart s pracovnou doskou Xtra
Kuchynská doska Xtra – extra odolná, dostupná v dvoch hrúbkach a štyroch dekoroch. Zdroj: Sconto

Kuchyňa pre vyznávačov klasiky

Ako spoznáte, že medzi nich patríte? Jednoducho – v kuchyni sa cítite dobre, je pre vás synonymom útulnosti, ale aj relaxu a zbožňujete spoločné varenie a pečenie s rodinou. Potom vám iste bude blízka kuchyňa vo vidieckom štýle či jej moderný variant s veľkým kuchynským ostrovom, dvierkami so sklenenou výplňou, kovovými úchytkami a vysokými hornými skrinkami. Tie toho musia ukryť mnoho. Tušili ste, že v kuchyni mávame uložených v priemere 250 kg vecí? Pre predstavu – zabrali by miesto 17 plných prepraviek. V rustikálne ladenej kuchyni nesmú chýbať stojany na ovocie a zeleninu, podsvietené lišty na zavesenie kuchynského náčinia či medených panvíc a ďalšie prvky prispôsobené priestoru na mieru a atmosfére vidieka, ako napríklad drevené a prútené doplnky.
Kuchynský ostrov, kovové úchytky, drevené a prútené doplnky podčiarkujúce vidiecky štýl kuchyne. Zdroj: Sconto/Chalet

Pre cestovateľov

Zapáčil sa vám vo Francúzsku samostatný bagetový výsuvný systém, ktorý je pre ich kuchyne typický a nenájdeme ho len tak hocikde? Alebo juhokórejské domácnosti s ich dvomi chladničkami (jednu z nich používajú na skladovanie kvasenej zeleniny kimči)? Či luxusné americké kuchyne s veľkým varným ostrovčekom? Alebo ste na vlastnej koži zažili v niektorej krajine usporiadanie a vylepšenia, ktoré by ste chceli mať aj vo vašej kuchyni na mieru?
 
Kuchyňa pre cestovateľov sa vyznačuje riešeniami a detailmi, ktoré ju robia dokonalou. Kuchynská linka totiž nie je len o farbe dvierok, použitých materiáloch a ergonómii pri práci, ale aj o vnútornom vybavení skriniek a zásuviek. Automatické osvetlenie vnútorných priestorov, výsuvné police, organizéry do zásuviek, pozdĺžne deliace prvky na výsuvné systémy, stojany na nože, rezačka na fóliu či držiaky na taniere sú povinným „tuningom“ pre tých, ktorí v kuchyni ocenia praktickosť.
Efektné osvetlenie a skrinky na kuchynské náradie
V súčasnosti sú k dispozícii rôzne praktické riešenia úložných a rôzne využiteľných priestorov

So šéfkuchárom v hlavnej úlohe

Priestor pri sporáku dávno nepatrí len ženám. Prístup mužov k vareniu je odlišný a rovnaký pôžitok ako z varenia budú mať aj z kuchyne na mieru plnej „vychytávok“. Nože uložené na magnetickej lište budú vždy poruke, vstavaná rúra blízko úrovne očí spĺňa aj ergonomické požiadavky a odsávač pár zabudovaný vo varnej doske sa postará o to, že otvorený priestor nebude už od vchodových dverí prezrádzať, čo bude dnes na večeru. Okrem toho muži určite ocenia nadčasový čistý dizajn a minimalistické línie. Tie budú ukrývať inovatívny pohon s elektromotorom, ktorý umožňuje otvárať skrinky ľahkým klepnutím.
Rúra blízko úrovne očí, varná doska s odsávačom pár, minimalistický dizajn a otváranie dvierok so skrytým elektromotorom

Kuchyňa pre rodiny s deťmi

Moderné kuchyne na mieru kladú dôraz na otvorenosť a pocit ľahkosti. Spojenie kuchyne s obývačkou umožňuje v rodine s deťmi väčší dohľad nad nimi, či už pri hre, alebo aj pri ich pohybe v domácnosti. Najmä pri menších deťoch je veľmi praktická povrchová úprava proti odtlačkom prstov (antifingerprint) a bezporézny materiál, ktorý sa ľahko čistí. Nové technológie prinášajú aj farebnú stálosť a extrémnu odolnosť voči poškriabaniu. Dvierka kuchynskej linky tak bez ujmy prežijú aj nárazy hračkami. Z bezpečnostného hľadiska by ste mali uprednostniť radšej bezúchytové riešenie, skryté úchytky alebo profilové úchytky na hrane dvierok. Predídete tak možným úrazom, najmä tých najmenších členov domácnosti.

Nenápadné úchytky, ľahko udržiavateľné plochy a povrchová úprava proti odtlačkom prstov 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Očami dizajnéra: Zariadenie izby pre tri deti

Zariaďovanie detskej izby pre tri deti môže byť náročné, najmä ak vezmeme do úvahy ich rozdielny vek, pohlavie a záujmy. Začať treba od nevyhnutných prvkov, bez ktor…

Vyrobte si s deťmi motýľa z papiera

Či už vám sychravé počasie nedovoľuje vybehnúť s deťmi von, alebo len tak dostanete chuť niečo si spolu vyrobiť a zabaviť sa pri tom, tieto jednoduché origami motýli…