Kuchynská linka: hotová či na mieru?

Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Kuchynská linka: hotová či na mieru?
Publikováno: 10. 05. 2020
Ak sa chystáte zadovážiť si novú kuchynskú linku, stojíte pred základnou otázkou: kúpiť hotovú kuchynskú zostavu alebo si dať radšej vyrobiť linku na mieru? Pozreli sme sa bližšie na pozitíva aj negatíva oboch riešení. Ľahšie sa tak možno rozhodnete, čo je pre vás vhodnejšou alternatívou.

PRE NEROZHODNÝCH

Nechce sa vám riešiť, kam z hľadiska správnosti umiestniť kuchynský drez, aká farba kuchynskej linky sa hodí k rôznym typom kuchynskej dosky alebo čo je v rámci dizajnu kuchýň momentálne „in“? Tak potom je pre vás ako stvorená hotová kuchynská zostava.

Výhodou takejto linky je jej okamžitá dostupnosť – stačí len prísť do obchodu, ukázať prstom na model, ktorý si vás získal, a linku môžete mať doma bez dlhého čakania na jej výrobu.

Rovnako odpadá proces merania, navrhovania a vyberania. To poteší najmä nerozhodných, ktorí majú problém vybrať si z viacerých variantov. Kompaktné rozmery hotových kuchynských zostáv ich predurčujú hlavne do menších kuchýň. Ako všetko, aj toto riešenie má svoje nevýhody. Najväčšou je, že hotový nábytok sa už nedá meniť a prispôsobovať. Je to však prijateľná protihodnota za ušetrený čas a rýchly nákup bez dlhého vyberania jednotlivých komponentov.

Kuchynská linka: hotová či na mieru?

V rámci hotových kuchynských zostáv sa môžete stretnúť s dvomi typmi – sektorové kuchyne bez fixného uloženia skriniek, ktoré sa skladajú zo samostatných hotových skriniek držaných obvykle na sklade, a hotové kuchynské linky s fixným uložením skriniek. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že pri sektorových kuchyniach si môžete skrinky zostaviť tak, ako potrebujete. Vo väčšej miere sa pri nich používajú voľne stojace spotrebiče. Niektoré sektorové kuchyne majú skrinky s už integrovanou pracovnou doskou, čo môže byť, žiaľ, nevýhoda vzhľadom na viditeľné spoje medzi jednotlivými skrinkami. Iné sú bez pracovnej dosky, ktorá sa dokupuje samostatne v štandardizovaných rozmeroch a podľa potreby sa pri montáži skracuje.

Oproti sektorovým kuchyniam bez fixného uloženia sú hotové kuchynské linky s pevnou zostavou nemenné, v lepšom prípade si k nim môžete dokúpiť niektoré samostatné skrinky, ako napríklad skrinku na chladničku alebo potravinovú skriňu. Výhodou hotových kuchynských liniek, v prípade ktorých nemožno presúvať skrinky podľa potreby, je súvislá pracovná doska (teda doska v celku – bez zbytočných spojov) aj možnosť okamžitého odberu. Oba typy sa vyznačujú relatívne obmedzeným výberom skriniek a nižšou až strednou kvalitou použitého kovania v porovnaní s posledným typom – plánovanými kuchyňami na mieru.

Výhody hotovej kuchynskej zostavy:
 

  • dostupnosť, 
  • rýchlosť, 
  • cena, 
  • univerzálnosť, 
  • menej práce so zostavovaním.
Kuchynská linka LAUREL

PRE DETAILISTOV

Najčastejším typom nábytku, ktorý sa vyrába na mieru, je práve kuchynská linka. Pri tomto riešení môžete jej funkčné usporiadanie prispôsobiť svojim individuálnym potrebám. Sami si určujete výšku pracovnej plochy, hĺbku skriniek a rozmiestnenie spotrebičov. Ďalšou výhodou je maximálne využitie priestoru a prípadne aj celej svetlej výšky miestnosti.
Kuchynská linka na mieru je tým najlepším riešením pre detailistov, ktorí potrebujú mať všetko do bodky zladené. Vyberanie toho správneho dekóru skriniek, jeho ladenie s pracovnou doskou, úchytkami a so zástenou vie byť vzrušujúcim dobrodružstvom! Do kuchynskej linky na mieru nie je problém umiestniť skryté riešenia ako vstavanú chladničku s mrazničkou, skrytý smetný kôš, alebo dokonca skryté dvere do špajze, ktoré sa tvária ako klasická vysoká skrinka. Pripravte sa však na dlhšie lehoty čakania na finálny produkt a tiež na vyššiu cenu.
MODERNÁ DIZAJNOVÁ KUCHYŇA TOUCH

Kuchyne na mieru, označované aj ako plánované kuchyne, predstavujú v kuchynských štúdiách vrchol ponuky. Vyrábajú sa v závodoch špecializovaných na individuálne zákazky. A hoci ani tu výber druhov a rozmerov skriniek nie je nekonečný, ich variabilita je taká široká, že uspokojí aj tých najnáročnejších zákazníkov. Kuchyne na mieru v sebe spájajú výhody vysokokvalitnej výroby, excelentných materiálov a najkvalitnejšieho kovania.

Pokiaľ vyslovene netrváte na použití masívneho dreva v kuchyni, na výrobu kuchynskej linky nemusíte hľadať spoľahlivého stolára v širokom okolí. Kvalita výroby a použitých materiálov sa pri malých remeselníkoch veľakrát nedá porovnať s profesionálnou výrobou u veľkého špecialistu. Veľkí výrobcovia majú po technickej stránke premyslené riešenia, ktoré opakovane používajú. Pri správnom naplánovaní tak odpadá riziko prekvapenia, že niečo nefunguje, prípadne zistenia, že kuchynská linka nie je do detailov taká, ako ste pôvodne chceli.

Výhody kuchynskej linky na mieru:
 

  • maximálne využitie priestoru,
  • možnosť voľby z množstva materiálov a farieb,
  • individuálne riešenia,
  • definovanie vlastných kritérií,
  • jednoduchšie zladenie s ostatnými časťami interiéru.
VIDIECKA LUXUSNÁ KUCHYŇA YORK
Publikováno: 10. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií