Domov / MAGAZÍN / ZARIAĎUJEME / Drevená stolička sa hodí do každého štýlu bývania

Drevená stolička sa hodí do každého štýlu bývania

06. 04. 2023, SCONTO Nábytok
Drevené stoličky sú nadčasový kúsok, ktorý nepodlieha vrtochom módy. Navyše materiál je jednoducho opracovateľný. Bez problémov na ňom upravíte škrabance, ale aj ľahko zmeníte jeho farbu. Aké ďalšie výhody ponúkajú masívne stoličky?

Masív ako nestarnúca klasika

Drevo sa používa na výrobu nábytku od nepamäti. Drevený nábytok nájdete v reprezentatívnych a luxusných domoch aj v jednoduchých chalupách. Drevo je dokonalý materiál, ktorý sa ozdobuje dekoratívnymi reliéfmi alebo rezbou. Ak ide o stoličky, s obľubou sa kombinuje predovšetkým s kovom, ktorý dodáva nábytku industriálny nádych, alebo s plastom v rôznych farbách.

Aké drevo sa používa na výrobu nábytku najčastejšie?
 
 • Dub. Medzi jeho základné vlastnosti patrí pevnosť, trvanlivosť a krásny prírodný odtieň.
 • Buk. Ide o tvrdé a odolné drevo vo svetlom odtieni, ktoré perfektne ladí s moderne poňatým interiérom.
 • Smrek. Je to ľahké a mäkké drevo, ktoré sa používa na výrobu stoličiek alebo detských postelí.
 • Borovica. Borovicové drevo je pevné a odolné. Má úžasný prírodný vzhľad.
 • Tík. Patrí do kategórie exotických drevín, ktoré sa dovážajú z južnej a juhovýchodnej Ázie. Má medovohnedú, až čokoládovohnedú farbu doplnenú o pravidelnú kresbu bez výrazných prechodov. Ide o pevné, tvrdé a vláčne drevo, ktoré je odolné proti drevokazným škodcom.
 • Akácia. Ďalšie z exotických driev, pôvod má vo východnej Ázii a v Južnej Amerike. Pýši sa olivovohnedou, až sivohnedou farbou. Toto drevo je trvanlivé, tvrdé, húževnaté, pevné a odolné proti termitom.
 • Palisander. Palisandrové drevo je robustné, husté a plné výrazných vláken, ktoré z neho robia luxusnú dizajnovú záležitosť. Môže sa pochváliť rozmanitou škálou farieb, ktoré sa pohybujú od zlatohnedej cez červenú až po tmavohnedú. Objaviť sa môžu i fialové podtóny.
 • Mangovník. Ide o svetlé drevo so sfarbením dohneda. Je mäkké a vo vnútornej časti má tmavohnedú farbu s viditeľnou čiernou kresbou. Mangovník je cenený vzhľadom na jeho dekoratívny vzhľad.
Drevo môže mať celý rad povrchových úprav. Populárne sú transparentné nátery (laky, lazúry, oleje, vosky), ktoré zanechávajú viditeľnú štruktúru dreva, ale aj emaily, ktoré štruktúru plne zakryjú (napríklad biele farby sa často používajú na nábytok vo vidieckom štýle bývania). Na výber máte z lesklých i matných úprav.

Drevené kuchynské stoličky v niekoľkých vyhotoveniach

Drevené jedálenské stoličky si nájdu svoje miesto predovšetkým v kuchyni s jedálenským stolom alebo v samostatnej jedálni. Okrem toho sa z dreva vyrábajú aj barové stoličky. Dostať ich vo variante bez opierky, ale aj s ňou. Ide o modely, ktoré využijete v prípade rýchleho jedla pri barovom pulte, ako sú napríklad raňajky alebo olovrant. V moderných kuchyniach sú častým doplnkom kuchynských ostrovčekov či rôzne riešených pracovných dosiek, ktoré čiastočne nahrádzajú jedálenský stôl.
Ak si chcete vychutnať skvelý obed alebo spoločnú večeru, pohodlné sedenie vám ponúkne klasická drevená stolička s vysokým operadlom na pohodlné opretie chrbta.

Na čo si dať pozor pri výbere kuchynskej stoličky?
 
 • Hrana sedáka. Nemala by vás tlačiť v podkolennej jamke.
 • Výška stoličky. Mala by zodpovedať výške stola. Sedák by mal byť od dosky stola vzdialený aspoň 30 cm.
Ak máte malé deti, môžete využiť i detské drevené stoličky. Mnoho rodičov na ne nedá dopustiť. Dnes dostať klasické detské stoličky (malé verzie stoličiek pre dospelých), ale i vyvýšené modely s vlastným pultíkom na jedlo. Vybrané multifunkčné modely je možné ľahko rozložiť na samostatný stôl so stoličkou, čo vytvorí zázemie na zábavu a hru, a to až do základnej školy.

Mohlo by vás zaujímať: Čo je tonetka?

Za vynálezom tonetiek stojí truhlár, vynálezca a návrhár nábytku Michael Thonet, ktorý na výstave v nemeckom meste Koblenz v roku 1841 predstavil ohýbaný nábytok. Pôvodne sa nábytok vyrábal vo Viedni, ale následne sa jeho výroba presunula na Moravu. Dôvodom bola blízkosť bukových lesov, keďže nábytok sa vyrábal a dodnes vyrába z buka. Medzi ikonické výrobky tejto spoločnosti patrí tonetka číslo 14, ktorá je najpredávanejšou stoličkou v histórii. Skladá sa zo šiestich kusov ručne ohýbanej bukovej guľatiny, z dvoch skrutiek a desiatich skrutiek do dreva.

Praktický variant bez operadla

Okrem veľkej stoličky sa vám môže hodiť i jednoduchá malá drevená stolička. Svoje miesto si nájde nielen v jedálni, ale napríklad aj v kuchyni, detskej izbe alebo obývačke. Môžete ju používať ako miesto na sedenie navyše, ale nahradí aj domáce schodíky, keď sa potrebujete dostať do najvyšších skriniek. Funguje aj ako odkladací priestor a poslúži i ako stojan na kvety alebo ako nočný, prípadne príručný stolík. Svojím jednoduchým a nadčasovým vzhľadom nebude rušiť celkové zariadenie miestnosti.

Výhody a nevýhody drevených stoličiek

Ak uvažujete o tom, že si zaobstaráte drevené stoličky, mali by ste poznať ich výhody i nevýhody. Čo hrá v ich prospech a čo vás, naopak, môže od kúpy odradiť?

Výhody:
 
 • Pevnosť a odolnosť. Drevené stoličky sú extrémne pevné. Ľahko odolávajú opotrebovaniu, ktoré spôsobuje každodenné používanie. Môžete sa spoľahnúť na ich dlhú životnosť.  
 • Hrejivosť. Drevo na rozdiel od kovu nechladí, ale je príjemné na dotyk. V priestore navodzuje útulnú a teplú atmosféru.  
 • Nadčasový a atraktívny vzhľad. Drevo nepodlieha vrtochom módy. Bude si rozumieť s akokoľvek zariadeným interiérom. Elegantne dopĺňa ďalšie prírodné materiály, ako sú kov, kameň alebo sklo. Zjemní strohé chrómové prvky a moderné rovné línie.
 • Jednoduchá údržba. Ak sú drevené stoličky ošetrené správnym náterom, nemusíte sa obávať plesní ani drevokazných húb či termitov.  
 • Ekologický materiál. Vzhľadom na to, že ide o prírodný materiál, je vhodný i pre alergikov. Výhodou je, že drevo sa dá recyklovať aj upcyklovať.  
 • Jednoduchá opraviteľnosť. Ak sa drevo odrie, odlomí alebo inak poškodí, môžete ho znovu vybrúsiť a natrieť. Stoličky budú stále vyzerať ako nové. 
Nevýhody:
 
 • Pravidelná starostlivosť. Raz za čas je potrebné stoličky ošetriť vyživujúcim prípravkom na drevo, ktorý zvyšuje ich odolnosť.
 • Citlivosť na vlhkosť. Drevo je náchylné na vlhkosť. Drevený nábytok by nemal byť v miestnosti, kde vlhkosť vzduchu dlhodobo presahuje 65 %.
 • Tvrdosť. Drevo je tvrdý materiál. Sedenie na stoličke počas dlhého obeda či večere môže byť nepohodlné, a preto sa odporúča vybaviť drevenú stoličku mäkkým podsedákom. Na druhej strane treba poznamenať, že podsedáky majú svoje plus. Na rozdiel od čalúnených stoličiek ich v prípade poškodenia alebo znečistenia ľahko vymeníte za nové. Výhodou je i to, že ich môžete meniť podľa ľubovôle, aktuálnych trendov či sezónnych požiadaviek.  

Hodnotný kúsok, ktorý starne do krásy

Ste priaznivci nadčasovosti? Neváhajte a siahnite po drevených stoličkách, ktoré sa pýšia dlhou životnosťou a univerzálnym vzhľadom. Navyše ich hodnota časom neklesá, práve naopak, rastie. Na príťaž im teda nie sú ani nedokonalosti, ktoré sú prirodzenou súčasťou dreva, ani nedostatky vznikajúce pri používaní nábytku. To všetko týmto stoličkám dodáva originálny charakter a odlišuje ich od stoličiek z iných materiálov.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Konferenčný stolík: čo zohľadniť pri výbere?

Aká by to bola obývačka bez konferenčného stolíka? Výber toho správneho však môže byť poriadna fuška. Stolík by mal štýlovo zapadnúť do interiéru, plniť svoju funkci…

5 dôležitých bodov pri výbere šatníkovej skrine do detskej izby

Výber skrine do detskej izby si vyžaduje starostlivý prístup. Najdôležitejšia je bezpečnosť a zdravotná neškodnosť. Nasleduje variabilita, vďaka ktorej sa bude skriň…