Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Kožená či látková? Akú pohovku si vybrať?

Kožená či látková? Akú pohovku si vybrať?

20. 05. 2020, SCONTO Nábytok
Ak sa aj vy rozhodujete medzi nasledujúcimi typmi materiálov, pred kúpou dobre zvážte ich objektívne prednosti aj nedostatky. Pri výbere by ste sa nemali riadiť iba svojimi pocitmi, ale aj celkovou funkčnosťou materiálu a účelom, ktorému má pohovka slúžiť.
Pri deťoch sa napríklad odporúča investovať do modelov, ktoré sú maximálne odolné, aby sa poťah pri častom namáhaní nezodral, nezašpinil a nestratil svoj tvar. To isté platí o rozkladacích pohovkách či sedačkách, na ktorých si občas zdriemnete, ale aj o modeloch, ktoré predpokladajú veľký nápor pri používaní, napríklad pri častých návštevách či hostinách v obývačke. O možnostiach čalúnenia sme si už povedali v článku Aký materiál si vybrať na sedaciu súpravu. Teraz si predstavíme klady a zápory kožených aj textilných sedačiek a pozrieme sa na nuansy, ktoré pri ich výbere môžu zavážiť.
 

TEXTILNÉ SEDAČKY

Pozitíva

 
 • V ich prospech väčšinou hovorí nižšia cena.
 • Sú príjemné, mäkké a pohodlné – podobne ako vankúše.
 • Na dotyk pôsobia neutrálne, v zime nechladia a v lete sa na nich nepotíte.
 • Ľuďom ponúkajú na výber nekonečné spektrum farieb, textúr a ich vzájomných kombinácií.
 • Textilné poťahy po opotrebovaní ľahko prečalúnite, vďaka čomu získate nový dizajn pohovky a pritom ušetríte.
 • Niektoré textilné sedačky majú odnímateľné poťahy, takže sa jednoducho môžu oprať – samozrejme, aj v tomto prípade sa vopred presvedčte, či je poťah v celku alebo rozdelený na menšie časti, ktoré operiete aj v práčke, v opačnom prípade musíte navštíviť profesionálnu čistiareň.
 • Moderné textilné poťahy majú zväčša špeciálnu úpravu, ktorá zvyšuje odolnosť sedačky proti zašpineniu a zároveň maximálne uľahčuje údržbu, resp. čistenie.
Kožená či látková? Akú pohovku si vybrať?

Negatíva

 
 • Sú náchylnejšie na zvieracie škrabance, mačky si na nich s obľubou „pilníkujú“ pazúriky.
 • Ak neinvestujete do typov so zvýšenou odolnosťou tkaniny voči zašpineniu, môžu sa ľahko znečistiť rozličnými škvrnami a stopami po jedle, keďže textília ľahšie nasaje nečistotu a zachytí omrvinky.
 • Na čistenie budete potrebovať nielen vlhkú handru, ale často aj vysávač, tepovač, parný čistič, prípadne – pri väčšom znečistení – ešte aj odbornú údržbu, najmä v prípade sedačiek, ktoré vyžadujú chemické čistenie. S nimi si totiž voda a bežne dostupný prostriedok na nábytkové textílie neporadia.
 • Opotrebujú sa rýchlejšie než kožené sedacie súpravy, majú slabšiu farebnú aj tvarovú stálosť.

Sledujte špeciálne úpravy látok

Textilné čalúnenie môže byť vyrobené z prírodných alebo syntetických látok. Do prvej skupiny patria napríklad hodváb, bavlna alebo ľan, syntetiku zastupujú nylon, akryl, polyester, polyuretán, elastan či polypropylén. V drvivej väčšine prípadov sú poťahy tvorené zmesou obidvoch typov látok, pretože sa v nich spájajú dobré vlastnosti jednej aj druhej skupiny. V súčasnosti sú okrem zloženia poťahu dôležitým údajom aj rozličné úpravy, ktoré vylepšujú vlastnosti látky. Často sa využíva napríklad teflón, ktorý zvyšuje vodoodpudivosť textílie.

Oveľa jednoduchšie ako kedysi


Moderná doba pokročila natoľko, že sa nemusíme obávať ani znečistenia textilných poťahov. Čalúnenia so špeciálnou povrchovou úpravou Aquaclean sa pri výrobe pokryjú vrstvou vysokoodolného materiálu, ktorý ich chráni pred špinou. Zabráni nečistote vsiaknuť hlboko do látky, vďaka čomu ju ľahšie ošetríte a zbavíte neželanej škvrny. Špinu odstránite jednoducho vodou, resp. handrou namočenou v čistej vode.

 

Čísla, ktoré všeličo prezradia

Veľa vám môže napovedať spôsob tkania. Ak majú látky tesnejšiu väzbu a tenšie vlákna, dá sa predpokladať, že budú trvácnejšie. Pevnosť textílie presnejšie určuje gramáž, ktorá sa uvádza v gramoch na štvorcový meter – logicky platí, že látka je tým silnejšia, čím má vyššiu gramáž.

O životnosti sedačky vypovedá aj hodnota Martindale, ktorá udáva v počte otáčok, nakoľko je textília odolná voči oderu. Drvivá väčšina čalúnení ponúkne číslo 20-tisíc až 30-tisíc cyklov, čo postačí chodu bežnej domácnosti. Ak chcete vysokokvalitnú poťahovú textíliu, hľadajte číslo okolo 50-tisíc. Ďalším smerodajným parametrom môže byť tzv. peeling, ktorý naznačuje, do akej miery je poťah odolný aj voči tvorbe tzv. „žmolkov“, čiže nevzhľadných hrčiek. Na škále od 1 do 5 patrí najvyššia odolnosť číslu 5. Niektorí výrobcovia môžu uvádzať aj odolnosť proti UV žiareniu (v súčasnosti je to dôležitý údaj aj pre záhradný čalúnený nábytok) či odolnosť proti naťahovaniu látky v priečnom aj pozdĺžnom smere.
Kožená či látková? Akú pohovku si vybrať?

Vyznáte sa v typoch látok?

Pri výbere si laickým okom všímajte najmä farbu, prípadne štruktúru. Avšak každý typ látky má svoje charakteristické vlastnosti, ktoré môžu ovplyvniť životnosť vašej sedacej súpravy. Husto tkané, a teda aj pevné zvyčajne bývajú poťahy z mikrovláken. Rozlíšiť ich môžete aj vďaka charakteristickému lesku. Ich devízou je však aj antialergénny povlak, vďaka čomu ich ocenia najmä ľudia s alergiami.

K najodolnejším látkam sa radí alcantara, ktorá sa ponáša na semiš. Vyrába sa z mikrovláken, ktoré sú niekoľkonásobne tenšie než ľudské vlasy. Mohlo by vás zaujímať, že je farebne stála, ľahko sa udržuje a má rekordne vysokú oderovzdornosť – až 150-tisíc cyklov Martindale. Aj vďaka týmto vlastnostiam sa cenovo dokáže vyrovnať koži.

Pohovka MERINO

K často využívaným patrí aj mäkký a na dotyk príjemný mikroplyš s podobne vysokou oderovzdornosťou. Ak máte mačku, ktorá si rada brúsi pazúriky, táto látka im určite odolá. Nemusíte sa báť škrabancov, ale ani nepríjemných hrčiek či tvarových defektov. Aj preto sa ním môžu čalúniť sedačky s komplikovaným dizajnom. Istým negatívom môže byť, že je menej odolný proti zašpineniu a prsty v ňom ľahko zanechajú stopy, pretože dotyk mení smer vlasu.

Zmes akrylu a polyesteru s pomerne vysokým počtom cyklov 70-tisíc Martindale a vysokou odolnosťou voči špine aj „žmolkom“ predstavujú ženilkové poťahy. Spoznáte ich podľa hrubšieho vzoru a príjemne mäkkého povrchu. Silný dekoračný charakter má pre zmenu žakár, ktorý môžete vidieť najmä na rustikálnych a vintage kúskoch. Je vysokoodolný, no zároveň hravý, pretože vlákna vytvárajú pútavý 3D efekt.

KOŽENÉ SEDAČKY

Pozitíva

 
 • Koža je považovaná za luxusný a nadčasový materiál – kožená sedačka sa pri správnej údržbe zachová roky, prežije celú generáciu a môže sa stať cenným dedičstvom.
 • Koža má vyššiu nosnosť aj farebnú stálosť.
 • Kvalitná koža je pevná, pružná, odolnejšia proti opotrebovaniu i zrazeniu.
 • Pre alergikov sú ideálnou voľbou, textílie na rozdiel od kože totiž zadržiavajú viac prachu aj roztočov.
 • Sú vhodnejšie aj pri zvieratkách, chlpy totiž odstránite ľahšie z kože než z textilného čalúnenia.
 • Keďže koža nesaje tak ako textílie, je odolnejšia proti fľakom – dokonca aj bielu kožu ľahko zbavíte škvŕn, ktorých sa obávajú všetky domáce panie, napríklad od červeného vína alebo kečupu.
 • Pravidelná údržba nie je až natoľko náročná. Zo sedačky stačí zotrieť špinu a prach navlhčenou handričkou, jedenkrát za rok ju natrieť špeciálnym ošetrovacím prípravkom na zvláčnenie a zhruba každé tri mesiace aplikovať impregnačný prostriedok, vďaka ktorému získa koža väčšiu pevnosť.
Sedacia súprava EC 45

Negatíva

 
 • V lete môže vyvolávať pocit, že sa „lepíte“, v zime zasa chladiť – to však platí najmä o lacnejších typoch kožených súprav.
 • Nesmie byť vystavená priamym slnečným lúčom, napríklad pod oknom.
 • V jej blízkosti by nemali byť ani vyhrievacie telesá, ako sú radiátory, piecky či kozuby, koža je totiž háklivá aj na teplo, a tak by mohla začať vysychať a praskať. Z toho istého dôvodu by nemusela zvládnuť sušenie horúcim vzduchom, napríklad fénom.
 • Koža je v porovnaní s textíliou citlivejšia na vlhkosť.
 • Hoci údržba nie je až taká náročná, koža je extrémne závislá od správnej starostlivosti. Na jej ošetrovanie treba používať iba špeciálne prostriedky, inak by sa mohla vysušiť a znehodnotiť.
 • Koža pre obsah solí nereaguje dobre na ľudský pot. Preto ju v lete, keď sa viac potíte, treba chrániť pred stykom s nahou kožou napríklad prikrývkou.

Nie je koža ako koža

Na výrobu kožených sedacích súprav sa vo veľkej miere využíva hovädzia koža (useň). No nie je materiál ako materiál. Existujú totiž kože rôznych vrstiev, pričom najkvalitnejšia je, samozrejme, tá najvrchnejšia. Spodná vrstva, tzv. štiepka alebo štiepenka, je oveľa drsnejšia, menej pevná a má slabšiu priepustnosť. Aj preto sa používa len na tých častiach sedačiek, ktoré nie sú natoľko namáhané, resp. tam, kde sa nemôže dostať do styku s pokožkou používateľa. Ak je cena koženej sedačky nízka, pravdepodobne je vyrobená zo štiepenky.

Z hľadiska finálnej úpravy rozlišujeme štyri druhy kože – anilínová, brúsená anilínová, semianilínová a upravovaná. Anilínová koža sa povrchovo upravuje minimálne, napríklad prírodným voskom, vďaka čomu je hebká, pružná a vynikne svojím prírodným vzhľadom. Aj preto je považovaná za najkvalitnejšiu. Originalitu jej dodávajú priznané nedokonalosti, ktoré sú v tomto prípade vítaným prvkom. Dokáže sa prispôsobiť teplote ľudského tela, preto je veľmi príjemná na dotyk. K nevýhodám patrí nízka odolnosť proti znečisteniu a, samozrejme, vysoká cena. 

Brúsená koža (nubuk) sa, ako jej názov napovedá, najprv jemne povrchovo zbrúsi, čím získa zamatový vzhľad, a následne sa natrie olejom a látkami, ktoré zvyšujú jej odpudivosť voči vode a odolnosť proti poškriabaniu či nečistotám, na ktoré je veľmi háklivá.

Sedacia súprava EC 38

Semianilínová koža je odolnejšia, pretože jej povrch je chránený špeciálnym moridlom s obsahom pigmentov. Úprava však nie je natoľko silná, aby zabránila prirodzenej priedušnosti materiálu. Ak nepatríte k ľuďom, ktorí oceňujú drobné nedostatky kože, tento typ bude pre vás ako stvorený – povrch semianilínovej kože je totiž ošetrený tak, aby nevykazoval bežné „chybičky krásy“. 

Ak nájdete lacnejšiu koženú sedačku, môže to znamenať, že je vyrobená z tzv. upravovanej, resp. pigmentovanej kože. Aj takýto materiál sa povrchovo zbrúsi, ale navyše sa aj zarovná, aby sa zakryli všetky prirodzené nedostatky. Používajú sa na to zbrúsené zvyšky, ktoré sa do kože „valcujú“ v špeciálnom prístroji.

Odolnosť a vzhľad takéhoto materiálu sa zvyknú podchytiť ešte vrstvou farebného laku, resp. polyuretánovou farbou. To však v konečnom dôsledku znižuje priedušnosť samotnej kože, takže práve tento typ môže za to, že sa na koženej sedacej súprave potíte alebo pociťujete chlad. Na druhej strane, s údržbou si nebudete musieť robiť toľko starostí. Aj preto sa kožené sedačky v tejto úprave využívajú v často namáhaných priestoroch.

Ak stále nemáte jasno v tom, či si vybrať koženú alebo textilnú sedaciu súpravu, neváhajte sa zastaviť priamo v predajni a nechať si poradiť od skúsených odborníkov.


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Moderný nočný stolík: aký je pre vás ten pravý?

Moderný nočný stolík predstavuje pekný, no najmä praktický doplnok postele. Slúži totiž na odloženie vecí, ktoré máme pred spánkom alebo krátko po zobudení radi poru…

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…