Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / Sivá, čierna či zelená kuchyňa? Alebo žeby iná farba?

Sivá, čierna či zelená kuchyňa? Alebo žeby iná farba?

12. 01. 2024, SCONTO Nábytok
Šedá, čierna či zelená kuchyňa
O kuchyni si mnohí myslia, že pri jej výbere sa treba držať pri zemi, keďže ide o investíciu na celé roky. A preto zvykne byť prvou voľbou biela farba či drevodekor. Kuchyňa však nemusí byť nudná, môže hýriť farbami aj na skrinkách. Vidieť to aj v ponuke kuchynských štúdií – rôzne farby, ako napríklad červená a zelená, sú proste „in“. Zabudnite však na výrazné sýte odtiene, ktoré by vám začali spôsobovať migrénu už po týždni. Výrobcovia dnes ponúkajú príjemné farebné kombinácie, ktoré majú potenciál byť nadčasovými.
Kuchyňu si treba vybrať tak, aby ste boli spokojní v dlhodobom horizonte. Ak si práve zariaďujete bývanie, máte výbornú východiskovú pozíciu, pretože na túto miestnosť sa môžete pozerať ako na nepopísaný list.

Prvou voľbou mnohých ľudí bývajú neutrálne odtiene. Boom okolo jednofarebných bielych kuchýň však už opadol a nie sú až také obľúbené ako pred pár rokmi. Majú však svoje stále opodstatnenie v menších interiéroch, kde presvetlia priestor. Pre iných sú biele kuchyne klasikou, ktorá nevyjde z módy – majú pravdu, takýmto výberom nič nepokazia. A aj biela kuchyňa má rôzne varianty, či už vďaka odtieňom bielej (alpská biela, klasická biela), materiálom (laminát, polymérové sklo), alebo povrchovým úpravám (vysoký lesk, mat, bezodtlačkový ultramatný povrch). Výhod bielej kuchyne je mnoho, okrem iného aj to, že sa dá výborne skombinovať s drevom a tento prvok môžete poľahky zopakovať aj inde, aby sa prelínal celým interiérom. 

Magnóliová či piesková namiesto bielej kuchyne

Ak trváte na svetlých kuchynských skrinkách a chcete sa vyhnúť klasickej bielej, vyberte si jemnú béžovú alebo magnóliovú. Takéto odtiene sa hodia do moderného interiéru, ale sú vhodné aj pre rustikálne kuchyne. Elegantný magnóliový povrch vo vysokom lesku nájdete napríklad v kolekcii kuchýň na mieru Flash, matné predné plochy v tomto odtieni má zasa kuchyňa Sylt s nádychom vidieckeho štýlu. Podobný efekt sa dosiahne pieskovými odtieňmi kuchýň Chalet.
Tip: Horné a dolné skrinky vôbec nemusia mať rovnakú farbu. Kombinujte drevodekory s neutrálnymi odtieňmi alebo si vyberte z odvážnejších farieb. Do pozornosti dizajnérov sa okrem zelenej a modrej dostávajú aj hnedá, červená a fialová.

Sivá kuchyňa je nuda? Ani omylom!

Okrem bielej pôsobia nadčasovo odtiene sivej, preto nie div, že lakované povrchy dvierok s autentickou reprodukciou betónového vzhľadu sa stali mimoriadne obľúbenými. Podobne ako pri bielej, ani sivá kuchyňa nemá len jeden unifikovaný odtieň. V interiéri bude pôsobiť exkluzívne biely betón, klasický sivý a pieskový zase bude stávkou na istotu (ten pieskový pôsobí pocitovo teplejšie). Tmavé odtiene betónu terra či sivá bridlica odporúčame do projektov, v ktorých veľkorysý priestor dovolí vyniknúť ich kráse. Tieto jedinečné farebné vyhotovenia sivej kuchyne nájdete napríklad pri kuchyni Riva.
Tip: Sivé bridlicové a kameninové dekory dotiahla spoločnosť Nobilia do dokonalosti v prípade kuchýň Stoneart, ktoré majú povrchy na nerozoznanie od prírodného materiálu. A to vďaka hĺbkovej profilácii a viacvrstvovému laminovaniu.

Moderná červená a modrá kuchyňa

Sivá pre vás nie je skutočnou farbou, ale len neutrálnym odtieňom na úrovni bielej? Potom si jednoznačne musíte pozrieť farebné variácie kuchyne Easytouch. Jej jedinečnosť spočíva aj v inovatívnom povrchu proti odtlačkom prstov. Ultramatné dvierka a hladký povrch priznávajú farebné tónovanie – zapôsobí na vás príjemná hrdzavočervená aj tajomná modrá farba fjordu. Tieto odtiene ideálne pre modernú kuchyňu si vynikajúco rozumejú aj s drevodekormi.
V kuchyni Touch je zase farebným želiezkom v ohni dekor aqua, ktorý hrá odtieňmi modrej, zelenej aj sivej v závislosti od dopadajúceho svetla. Ako bonus dostanete supermatný povrch, vynikajúce spracovanie a materiál, ktorý sa ľahko udržiava.

Zelená kuchyňa (nielen) do rustikálneho interiéru

Zelená je farbou, ktorá by najbližšie roky nemala chýbať v žiadnom interiéri. Kuchyňa v odtieňoch zelenej si však vyžaduje aj kúsok odvahy, predsa len sa nevidí tak často. Pre konzervatívnych je riešením tlmená farba šalvie. Skvele sa hodí do rustikálnych kuchýň v súčasnom poňatí. Ozdobné frézovanie, pilastre a rímsy pristanú i matnej trstinovozelenej kuchyni Cascada, ktorá vychádza z klasických prvkov vidieckeho štýlu, ale vďaka svojej univerzálnosti sa hodí i do moderného interiéru. Rovnako sa do moderného priestoru hodí aj minerálna tmavozelená kuchyňa Easytouch, ktorá extra dobre pôsobí so zlatými a čiernymi prvkami.
Tip: Výrazné zelené farby v ponuke kuchýň Nobilia nehľadajte. Ak máte chuť napríklad na jablkovozelenú alebo žiarivú smaragdovú, zvoľte ju radšej na doplnkoch k bielej alebo čiernej kuchyni. Ak vás farba omrzí, doplnky jednoducho vymeníte.

Nadčasová a nevšedná čierna kuchyňa

Reprezentatívna, elegantná, sebavedomá, nadčasová, tajomná… Čiernej môžeme dať rôzne prívlastky. Je pravdou, že táto farba má na povrchoch v kuchyni dlhú históriu – od liatinového riadu až po smaltovanú keramiku. Na nábytku jej pristane najmä matná povrchová úprava. V prípade kuchýň je i o niečo praktickejšia než lesklý povrch, na ktorom vidno odtlačky prstov.

Vzhľadovo aj cenovo atraktívny model čiernej kuchyne nájdete v kolekcii Speed, ktorá ponúka odtieň čierneho betónu. Ak vám imponuje štruktúra načierno moreného dreva, kuchyňa Structura má okrem svetlých drevodekorov aj elegantný čierny odtieň dub nero. Matný čierny odtieň bez štruktúry a vo variante vidieckeho štýlu ponúka kolekcia Sylt. U minimalistov však bodujú hladké povrchy a zásuvky a skrinky bez úchytiek. Takýto čistý dizajn prináša supermatná čierna kuchyňa Touch, ktorá sa vyznačuje ľahkou údržbou a materiálom príjemným na dotyk.
Tip: Nadčasovo a luxusne bude pôsobiť napríklad kombinácia čiernych hladkých skriniek a tmavého dreva. Drevo zároveň vizuálne zjemňuje a decentne oživuje čiernu.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …