Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / 5 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre bielu kuchyňu

5 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre bielu kuchyňu

22. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Zariaďujete si nové bývanie alebo sa chystáte rekonštruovať? Pravdepodobne budete stáť pred otázkou, do akej farby ladiť kuchyňu. Uvažujete nad bielou? Robíte dobre. Táto farba nikdy nevyjde z módy a rozumie si s každým bytovým dizajnom. Vďaka farebným doplnkom ľahko zmeníte jej výraz napríklad podľa toho, aké je ročné obdobie. Čo všetko sa oplatí zvážiť pred kúpou kuchynskej linky v bielej farbe?

Kuchyňa a jej poslanie

V mnohých rodinách je kuchyňa miestom, kde to skrátka žije. Je centrom rodinného diania, preto by mala byť prívetivým priestorom a teplou náručou, v ktorej sa bude cítiť dobre nielen vaša rodina, ale aj priatelia. Na výbere kuchynského dizajnu by ste si teda mali dať extra záležať.

Farba, ktorá sa neriadi diktátom módnych trendov

Pri výbere farby kuchynskej linky je potrebné zvážiť, do akého štýlu svoj domov ladíte a akú náladu by mala kuchyňa vyvolávať. Milujete strohý, minimalistický štýl? Chcete cítiť blízkosť prírody, ktorá sa spája so škandinávskym dizajnom? Ste obdivovateľmi nedokonalého industriálneho štýlu? Patríte medzi zástancov klasických hodnôt? S bielou kuchyňou sa vždy trafíte! Jednotlivé rozdiely medzi štýlmi možno zvýrazniť celkovým vyhotovením, povrchovou úpravou i pomocou detailov, akými sú napríklad úchytky na dvierkach a zásuvkách.

Aké výhody prináša kuchynská linka v bielej farbe?

1. Biela kuchynská linka je vlastne chameleón

Skrinky v bielej farbe sú chameleónmi vo svete kuchynského dizajnu. Vďaka svojej neutralite sa ľahko prispôsobia akémukoľvek dizajnu. Navyše umožnia vyniknúť solitérnym kúskom, napríklad kuchynskému ostrovčeku s farebnou pracovnou doskou, jedálenskému stolu alebo dizajnovým barovým stoličkám pri kuchynskom barovom pulte.

2. Neexistuje farba a materiál, s ktorými by si biela nerozumela

Biela je neutrálna farba, preto ju ľahko skombinujete s akoukoľvek inou farbou. Čo tak čierna pracovná doska a čierne úchytky? Vytvoríte nadčasový kontrast, ktorý bude štýlový v akejkoľvek dobe. Chcete strohú bielu kuchyňu zútulniť? Siahnite po pracovnej doske z dreva. Túžite po modernej bielej kuchyni? Punc luxusu ponúka lesklá úprava alebo napríklad mramorová pracovná doska.

3. Biela kuchyňa je moderná v každej dobe

Čo spája bielu kuchynskú linku a čierne kokteilové šaty? To, že nikdy nevyjdú z módy. Kúpa novej kuchynskej linky nie je lacná záležitosť. Obvykle sa mení maximálne dvakrát za život, preto by ste mali zvoliť nadčasové vyhotovenie. Ak by ste si prelistovali časopisy o bývaní, ktoré vyšli v posledných 50 rokoch, určite by ste v nich našli bielu kuchynskú linku. Pamätáte sa na to, že pred niekoľkými rokmi boli trendové červené kuchynské linky s vysokým leskom? Dnes už nie sú v kurze, boli len výkrikom doby. No biela kuchynská linka vám nikdy nebude pripadať zastaraná alebo nemoderná. 

4. Biela čaruje s priestorom

Nad voľbou tejto farby zajasajú majitelia veľkých aj malých kuchýň. Biela farba rozjasňuje, čo ocení každý, kto má malú kuchyňu alebo kuchyňu s obmedzeným prirodzeným svetlom. Biela dokáže priestor opticky zväčšiť, presvetliť a dodať mu vzdušnosť. O čosi efektívnejšie sú v takom prípade biele skrinky s vysokým leskom, ktoré priestor opticky nafúknu ešte viac. Odrážajú totiž svetlo.

5. Prispôsobí sa vašim nápadom

Biela je čistá farba, ktorá pôsobí pozitívne. Vo veľkom množstve však môže budiť dojem príliš veľkej sterilnosti. V čistej bielej kuchyni sa môžeme cítiť ako u zubára, čo nevyvoláva práve príjemnú náladu, preto odporúčame zjemniť ju farebnými doplnkami. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, môžete si byť istí, že bielu perfektne oživí. Stačí vymeniť napríklad utierky, uteráky, obrúsky alebo dekorácie v podobe vázičiek a kvetináčov. No kreatívni môžete byť, aj čo sa týka stien – rôzne farby, obklady alebo tapety umožnia kuchynskej linke vyniknúť a kuchyni dodajú presne tú atmosféru, ktorú sa snaží docieliť.
Aké farby sa zo psychologického hľadiska hodia do kuchyne?
 
  • Červená povzbudzuje do varenia.
  • Oranžová podporuje chuť do jedla a na konverzáciu.
  • Zelená prináša pocit sviežosti.
  • Žltá podporuje pozitívnu atmosféru.
  • Modrá pôsobí čisto a sviežo.
Vďaka univerzálnosti jej vzhľad ľahko prispôsobíte ročnému obdobiu. Jar a leto sa spájajú s jasnými a pastelovými farbami, jeseň a zima zase so zemitými odtieňmi.

Má biela kuchynská linka nejaké nevýhody?

S bielou kuchynskou linkou sa spája pár negatív, ktoré stoja za zváženie. Týkajú sa predovšetkým údržby. Na bielej sú nečistoty a šmuhy viditeľnejšie než na tmavších povrchoch. Tieto nedostatky si všimnete nielen vy, ale aj vaša rodina a priatelia. Na druhej strane vás to núti udržiavať kuchynskú linku čistú.

Ako na každom nábytku, aj na kuchynskej linke sa časom objavia známky opotrebovania. Akoby aj nie, keď ju používate každý deň. Lenže na bielych dvierkach je odery a škrabance vidno omnoho viac než na iných farbách. Pod bielou sa totiž obvykle skrýva tmavá výplň.

Čo sa ešte oplatí vedieť o bielej kuchynskej linke?

Biela linka v kuchyni vymaľovanej nabielo môže pôsobiť až príliš sterilne, preto sa oplatí siahnuť po niekoľkých odtieňoch bielej. Biela môže byť snehová, ale aj žltkastá alebo modrá. Takto „rozbijete“ prílišnú strohosť.

Ak chcete bielu linku niečím ozvláštniť, hrajte sa s textúrami. Namiesto zásteny zvoľte napríklad obklad. Nemusí ísť o klasické obkladačky v tvare obdĺžnika, skúste napríklad šesťhrany. Elegantne vyzerá i usporiadanie obdĺžnikových obkladov do tvaru rybej kosti. Obľúbeným riešením je aj mozaika. Ozvláštnenie dosiahnete i výberom zaujímavej pracovnej dosky alebo kombináciou skriniek bielej farby s nejakým dekorom (použitým aj na skrinkách alebo poličkách, regáloch atď.), pričom mimoriadne obľúbené sú dekory betónu a mramoru, ale aj dreva, ktoré je rovnako ako biela farba nadčasové a navyše pôsobí hrejivo.
Z hľadiska povrchovej úpravy sa môžete rozhodnúť, či dáte prednosť matnému alebo lesklému povrchu skriniek. Matný povrch pôsobí zamatovo a útulne. Navyše sa ľahko udržiava. Naplno vynikne predovšetkým vo veľkých kuchyniach. Kuchyne s vysokým leskom sa skvelo hodia do tmavších a malých miestností.

Ak túžite po kuchyni, ktorá nepodlieha vrtochom módy a je ozdobou v každej dobe, zamerajte sa na tú v bielej farbe. Neoľutujete.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Objavte výhody lavíc do predsiene

Predsieň je ako obal knihy. Je to prvý priestor, ktorý uvidia vaši hostia pri vstupe do bytu. Predsieň by ich mala privítať vrelou a príjemnou atmosférou, preto je j…

Ako si vybrať písací stôl

Pracovný stôl je dôležitý kus nábytku, ktorý ovplyvňuje vašu prácu. Pred kúpou je nutné premyslieť si, na čo presne ho potrebujete, aké pomôcky musíte mať poruke, al…