Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Eco & Smart Home: 10 rád pre ekologickejšiu domácnosť

Eco & Smart Home: 10 rád pre ekologickejšiu domácnosť

15. 06. 2023, SCONTO Nábytok
Trend eko a bio v posledných rokoch zasiahol všetky možné sféry a preniká aj do domácností. Nemyslite si však, že ide o módnu vlnu – naše životné prostredie rozhodne potrebuje pomoc. Prezradíme vám, ako a najmä prečo sa pripojiť k ďalším ekologickým domácnostiam.

Čas nás tlačí – každý krok sa počíta

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí stále nechápu, prečo sused neustále triedi odpad a známi chodia na nákup s vlastnými taškami alebo pohármi na kávu? Robia to zrejme preto, lebo vedia, že s našou planétou to vôbec nie je ružové.

„Podľa aktuálnych vedeckých varovaní máme na zvrátenie situácie posledné roky. S najväčšou pravdepodobnosťou prekročíme do konca storočia hranicu oteplenia o viac ako 1,5 °C, čo môže znamenať ešte väčšiu destabilizáciu prírodných ekosystémov či zrýchlenie vymierania živočíšnych druhov a poklesu biodiverzity,“ vysvetľuje Jakub Hrbáň, výkonný riaditeľ iniciatívy Klíma ťa potrebuje.

Znamená to, že ak chceme predísť najhoršiemu, máme približne sedem rokov na to, aby sme emisie skleníkových plynov znížili o polovicu a najneskôr do roku 2050 dosiahli uhlíkovú neutralitu. Prečo sa o to snažiť práve v domácom prostredí?

Ekológia neznamená stratu pohodlia

Podľa údajov Eurostatu sa domácnosti podieľajú na celkovej spotrebe energie približne jednou štvrtinou. „Vo všeobecnosti predstavujú problém pre životné prostredie najmä z pohľadu energetiky a tvorby odpadov. Riešením v týchto oblastiach je teda napríklad zatepľovanie domov. Takto sa zvyšuje energetická efektívnosť budov a znižuje spotreba energie – či už elektrickej, alebo tepelnej,“ pokračuje Jakub Hrbáň.

Ak je to také vážne, prečo sa bojíme niečo urobiť? „Ľudí odrádza predstava toho, že ochrana životného prostredia sa spája s akýmsi sebaobmedzovaním. Mnoho z individuálnych riešení – či už separovanie, bezobalové nákupy, alebo výmena auta za bicykel – síce predstavuje zmenu, no pri správnom nastavení (lokálnej dostupnosti služieb či dostupnosti bezpečných cyklotrás) môže ísť neraz o zdravšie a lepšie alternatívy,“ podotýka Jakub Hrbáň.

Čo môžete urobiť pre ekologickejšiu domácnosť?

1. Nakupujte s rozumom

Naše ekologické správanie sa začína už v samotnom obchode. Najviac plytváme zvyčajne pri spontánnych nákupoch. Zoznam potrebných vecí môže byť jednou z pomôcok, ktoré vás udržia na uzde. Pri výbere potravín je lepšie voliť väčšie balenia než malé či jednorazové. Všetko, čo môžete jednoducho doplniť, nakupujte radšej v náhradných náplniach. Prípadne si nájdite drogérie, kde vám vedia čistiace prostriedky priamo načapovať.

Ovocie si vyberajte radšej z voľných regálov než balené alebo siahnite po baleniach, ktoré dokážete recyklovať. Papierové podložky sú lepšie než plastové, zeleninu a ovocie si môžete poukladať do vlastných vrecúšok. Čím lepší plán na svoj nákup si vytvoríte, tým menej nakúpite vecí, ktoré nespotrebujete a zahodíte.

2. Varte s úsporou energie

Obrovské množstvá energie miniete už pri riešení základnej potreby – príprave jedla. Pri jednom varení sa odporúča ukuchtiť radšej viac pokrmov naraz, než každý deň nanovo púšťať sporák či rúru. Ak pečiete, automaticky stlmte kúrenie, spotrebič totiž vyvinie dostatok nadbytočného tepla, ktoré ohreje miestnosť alebo celý priestor. Dodržiavať však môžete aj ďalšie jednoduché zásady:
 
  • Snažte sa používať hrnce, ktoré majú rovnakú alebo porovnateľnú veľkosť s varnou plochou – spotrebujú menej tepla.
  • Neprepĺňajte hrnce vodou. Ak potrebujete zohriať viac vody, radšej použite úspornú rýchlovarnú kanvicu.
  • Varnú dosku, resp. horáky udržiavajte v čistote, nánosy zvyškov jedla totiž znižujú ich efektívnosť.
  • Na varenie používajte kvalitný riad z materiálov, ktoré dobre vedú teplo – zvyčajne spotrebujú až o 25 % menej tepla. Kým sklo a keramika vám urobia dobrú službu v rúre, hrnce a panvice s medeným dnom lepšie udržia teplo na varnej doske.
  • Zaobstarajte si aj menšie spotrebiče, ako sú tlakové hrnce či tzv. pomalé hrnce.
  • Rúra vytvára zvyškové teplo aj po vypnutí – využite ho na dopečenie pokrmov.

3. Zreorganizujte chladničku

Významnú úsporu dosiahnete aj tým, že správne rozmiestnite potraviny v chladničke. V opačnom prípade môže spotrebič – dokonca aj najnovší model – míňať oveľa viac energie. Vo finále dokážete ušetriť stovky až tisíce kilowatthodín ročne.

V zásade platia tieto pravidlá:

Umiestňuje potraviny so skorším dátumom spotreby dopredu a trvanlivejšie dozadu. Poruke, čiže viac vpredu, by ste mali mať uložené aj potraviny, ktoré vyberáte častejšie. Chladničku zároveň neprepĺňajte, aby v nej mohol voľne prúdiť vzduch.

4. Vykurujte bez veľkých strát

Tu vám hneď v úvode dáme jednu nečakanú radu – otužujte! Takto posilnený organizmus totiž nepotrebuje toľko tepla než menej otužilý. Môžete to urobiť tak, že budete postupne znižovať teplotu v miestnostiach či v dome, až sa napríklad z 22 °C dostanete na 19 °C.

Naučte sa pri nižších teplotách aj spávať, prinesie vám to lepší a výdatnejší spánok. Ak si hneď ráno zacvičíte, rozprúdite krvný obeh a nebudete sa cítiť takí uzimení. Okrem toho, že usporíte energie za kúrenie, sa budete cítiť zdravšie.
Náš tip

Nikdy nezakrývajte radiátor závesmi ani vlhkou bielizňou, aby sa vysušila. Bráni to totiž cirkulácii vzduchu, a teda aj efektívnemu kúreniu. Nepríjemným vedľajším efektom môže byť zvýšená vlhkosť v dome a plesne.

5. Manažujte chlad aj slnečné lúče

Jednoduchým, ale účinným trikom je využívať počas chladných zimných večerov aj žalúzie alebo rolety. Oceníte to najmä vtedy, ak ide o staršie modely okien, ktoré nemajú kvalitné izolačné sklo. Rolety výplň otvoru lepšie uzavrú a zabránia tak úniku tepla či prestupu chladu dovnútra.

Okná, ktoré si v určitých úsekoch dňa užívajú priame slnko, v zime nikdy nezastierajte závesmi. Využite prírodnú energiu, ktorá je zadarmo, a nechajte vyhriať miestnosti prirodzeným spôsobom.

6. Znižujte spotrebu elektriny

Úsporou elektriny chránite prírodu a zároveň šetríte svoju peňaženku. Obmedziť spotrebu pritom dokážete rozličnými spôsobmi. Ak elektronické zariadenia, ako napríklad televízor, práve nepoužívate, odpojte ich z elektrickej zásuvky. Správajú sa totiž ako vampíry – tajne požierajú energiu aj vtedy, keď sú vypnuté.

Uprednostňujte osvetlenie konkrétnych zón, ako napríklad pracovného či jedálenského stola, namiesto celej miestnosti. S rovnakým vedomím si vyberajte aj samotné žiarovky – viac wattov a silnejšie svetlo budete potrebovať len pri sústredených činnostiach, ako sú napríklad práca za kuchynskou linkou či líčenie v kúpeľni, oveľa menej na náladové podsvietenie.
Vedeli ste, že…?

Zaujímavú energetickú bilanciu dosiahnete aj vďaka farbe stien – svetlé povrchy dokážu znížiť spotrebu elektriny o 40 až 80 %. Lepšie totiž rozptyľujú svetlo, a tak robia interiéry presvetlenejšími a odďaľujú potrebu zažínať umelé osvetlenie.

7. Voda, čo planétu drží nad vodou

Vážte si každú kvapku vody. Ak v kúpeľni dlhšie čakáte na teplý prúd, tečúcu studenú vodu nenechajte zbytočne odtekať do odpadu, môžete ju zachytiť a použiť napríklad na polievanie kvetín. Takáto odstáta voda je pre rastliny dokonca lepšia než čerstvo načapovaná.

Pri dennej hygiene takisto uprednostnite rýchlu sviežu sprchu pred horúcou vaňou. Jednak je osviežujúca pre telo, jednak miniete oveľa menej litrov vody. O tom, že pri umývaní zubov by sme nemali nechať kohútik pustený, hádam ani netreba hovoriť.

Hoci medzi ľuďmi dlho panoval názor, že umývačky riadu plytvajú vodou, v skutočnosti dokážu v porovnaní s ručným umývaním veľa vody ušetriť. Najúspornejšie modely si na jeden cyklus vystačia aj s 10 litrami vody. Vyberajte si však spotrebiče vo vyššej energetickej triede (ideálne A+ alebo A++) a využívajte ich kapacitu na maximum. Ako detergenty uprednostňujte ekologické, netoxické tablety.

8. Čistite šetrnejšie a lacnejšie

Aj udržiavanie poriadku môže byť nákladné a problematické pre životné prostredie. Okrem toho, že vymeníte chemické čistiace prostriedky za prírodné (mydlové orechy, tuhé mydlo, jedlá sóda či ocot), obmedzte používanie populárnych papierových utierok – vymeňte ich za textilné, ktoré sa dajú oprať a opakovane použiť. Skúste si to v závere spočítať a určite zistíte, že vo finále dokážete ušetriť desiatky eur.
Náš tip

Ak chcete prekryť octový odor, môžete do domácich prípravkov pridať pár kvapiek citróna alebo prírodnej esencie (napríklad levanduľa či mäta). Niektoré z takýchto aróm dokonca odpudzujú hmyz a vás nebude bolieť hlava.
Nepreháňajte to ani s antibakteriálnymi čistiacimi prostriedkami. Viaceré štúdie ukázali, že ich nadužívanie môže viesť k podpore superbaktérií odolných voči antibiotikám. Obzvlášť si dávajte pozor na tie prípravky, ktoré obsahujú triklosan.

9. Nebojte sa recyklovať

„K bežným opatreniam v domácnosti patrí aj dôsledná recyklácia, predovšetkým keď sa separuje kuchynský, resp. potravinový odpad. Takto je možné nielenže znížiť množstvo skládok, ale aj obmedziť emisie a prispieť ku kvalitnejšiemu hospodárstvu. Navyše je lepšie kompostovať, než potraviny zahadzovať do koša. Končia totiž na skládkach či v spaľovniach, ktoré produkujú metán – niekoľkonásobne škodlivejší skleníkový plyn než oxid uhličitý,“ podotýka Jakub Hrbáň.
Vedeli ste, že…?

Je lepšie kompostovať, než potraviny zahadzovať do koša. Končia totiž na skládkach či v spaľovniach, ktoré produkujú metán – niekoľkonásobne škodlivejší skleníkový plyn než oxid uhličitý.
Najskôr si však v domácnosti urobte systém a dôkladne si ujasnite, aký odpad patrí do ktorej nádoby. Odborníci totiž hovoria, že ešte horšie než nerecyklovanie je tzv. wish-recycling, teda triedenie odpadov síce s dobrým úmyslom, ale úplne nesprávnym spôsobom. Ak vhodíte do recyklačnej nádoby čo len jediný odpad, ktorý tam nepatrí, úplne znehodnotíte celú várku recyklačnej suroviny. Kilogramy až tony odpadu potom zbytočne skončia na skládke.

10. Uprednostňujte recyklované

Recykláciu podporíte aj tým, že pri nákupoch budete uprednostňovať produkty z recyklovaných materiálov. Pri výrobe recyklovaného papiera sa napríklad minie o 70 % menej energie než pri produkcii nového.

„Cirkulárna ekonomika je jednou z kľúčových oblastí riešenia zmeny klímy, ktorá dokáže veľmi efektívne ovplyvňovať správanie a zmýšľanie ľudí – či už ide o recykláciu starého nábytku, dostupné možnosti opráv ešte stále funkčných kúskov, alebo o ich opätovné využívanie,“ povzbudzuje Jakub Hrbáň.

Veríme, že osvojiť si ktorékoľvek z našich tipov bude pre vás hračka. Bonusom je, že často vedú nielen k ekologickejšej, ale aj k zdravšej domácnosti.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Regál do domácnosti: funkčný doplnok, ktorý poslúži v každej miestnosti

Regál patrí k multifunkčným kusom nábytku. Existuje v najrozmanitejších podobách, takže ho možno využiť v malých aj veľkých priestoroch, a to v interiéroch každého š…

Ako skladovať chlieb a pečivo: ideálny je chlebník, ale…

Chlieb ani iné druhy pečiva nepatria do chladničky alebo nepriedušného plastového vrecka. Nemali by ste ich nechávať voľne položené vonku ani v chlebníku. Ako teda s…