Bývame: 5 tipov na šetrenie energie

Domov / MAGAZÍN / BÝVAME / Bývame: 5 tipov na šetrenie energie
Publikováno: 15. 05. 2020
Po príjemnom lete nás čakajú chladné hmlisté rána, upršané či mrazivé dni a dlhé večery, počas ktorých už treba viac svietiť a kúriť. Preto, prirodzene spolu s klesajúcimi teplotami, množstvo domácností rieši stúpajúce náklady na energie. Našťastie existujú rokmi overené spôsoby, ako v každej domácnosti ušetriť na energiách. Inšpirujte sa našimi jednoduchými a efektívnymi tipmi na nenáročné zmeny, ktoré vašu domácnosť opäť o krok priblížia k ekonomicky aj ekologicky udržateľnejšiemu bývaniu.

1. V KUCHYNI SA SPRÁVAJTE OBEZRETNE

Radi pečiete a varíte? V tom prípade môžete nezanedbateľnú sumu na účte za elektrinu a plyn ušetriť dvomi jednoduchými opatreniami v kuchyniPočas pečenia koláčov či mäsa neotvárajte zbytočne rúru. Okrem toho, že textúru koláčov môžete týmto spôsobom zničiť a mäso vysušiť, počas každého otvorenia rúry môže teplota klesnúť až o 25 stupňov. Rovnako efektívne je piecť viaceré potraviny zároveň – napríklad mäso a prílohy na rôznych úrovniach. Ak často ohrievate jedlo, dá sa ušetriť aj vďaka využívaniu mikrovlnky a elektrickej varnej kanvice. Ohrievanie vody a jedla na sporáku totiž trvá dlhšie a spotrebujete ním teda o nemalé množstvo energie viac.
Kuchyně FLASH

2. VYUŽÍVAJTE MODERNÉ TECHNOLÓGIE A ZHASÍNAJTE

Bývame: 5 tipov na šetrenie energie
Dnešná doba ponúka veľmi efektívne spôsoby úspory najmä pri osvetlení. Ak vymeníte všetky žiarovky v byte za ich ledkové alternatívy, môžete ušetriť skutočne peknú sumu peňazí. Na ilustráciu: LED žiarovka alebo svietidlo spotrebujú približne desatinu energie v porovnaní s klasickými žiarovkami a ich životnosť je v súčasnosti približne 24 rokov pri priemernom svietení 6 hodín denne. Navyše nehrejú, čiže sa dajú využiť v rôznych prostrediach. Počiatočná investícia vás bude niečo stáť, ale veľmi rýchlo sa vráti. Okrem výmeny svietidiel a žiaroviek pomôže aj jednoduchá rada, na ktorú tak často radi zabúdame – zhasnúť, keď idem preč z miestnosti.

3. VETRAJTE SPRÁVNYM SPÔSOBOM – NAJMÄ V ZIME

V lete je pootvorené okno u mnohých samozrejmosťou. No aj v zime túžime po čerstvom vzduchu, pričom zároveň zvažujeme, ako vyvetrať tak, aby sme nezamrzli ani my, ani naša peňaženka. Ak nechcete, aby sa vám peniaze doslova vyparili, vetrajte metódou nárazovej výmeny vzduchu. Okná pootvárajte dokorán, tak aby sa vymenil čo najväčší objem vzduchu v čo najkratšom čase – mali by ste to stihnúť do maximálne 5 minút. V zime by sa malo vetrať 2- až 3-krát denne. Správnym vetraním docielite, že vykúrené podlahy a steny vášho bytu či domu ostanú v optimálnej teplote a vzduch sa vymení tak, aby ste mali v príbytku zdravé prostredie. Zabudnite na pootvorenú vetračku počas mrazivých dní a nocí – týmto spôsobom môžete stratiť až tretinu energie vynaloženej na kúrenie.
Program Goa

4. VODOVODNÉ TESNENIA MUSIA BYŤ VO FORME

Bývame: 5 tipov na šetrenie energie
Kvapkajúca batéria v kúpeľni, nenápadne pretekajúce WC, vytrvalo odtekajúca voda zo zaštopľovanej vane počas kúpeľa. Tieto javy v domácnosti sú síce otravné, no často nie natoľko, aby sme sa nimi začali plnohodnotne zaoberať. Lenže to je veľká chyba. Týmto spôsobom nám kvapka za kvapkou odtekajú naše financie do nenávratna. Naoko malý problém môže v dlhodobom meradle spôsobiť veľké nedoplatky v ročnom vyúčtovaní za energie. Nájdite si čas a nedostatočné tesnenie vodovodných súčastí svojho príbytku vyriešte čím skôr. Ušetríte si tým nielen kopu nervov, ale aj nemalú sumu peňazí a prekvapený výraz pri študovaní premršteného čísla na vyúčtovaní za vodu.

5. POVYPÍNAŤ SPOTREBIČE AJ POHOTOVOSTNÝ OHREV VODY V ČASE MIMO ICH AKTÍVNEHO VYUŽÍVANIA

Mnohí z nás nechávajú zapnuté spotrebiče v zásuvkách nepretržite – aj vtedy, keď idú na dvojtýždňovú dovolenku. Ak chcete ušetriť pár eur navyše, zvyknite si okrem spotrebičov vyťahovať zo zásuviek najmä rôzne nabíjačky a rovnako aj zásuvkové stanice, ktoré majú svetelnú signalizáciu funkcie. Množstvo spotrebičov totiž aj vtedy, keď ich aktívne nevyužívame, funguje v pohotovostnom režime, ktorý spotrebúva isté množstvo energie. Hoci tento objem nezvykne byť vysoký, ak máte doma takýchto spotrebičov desať, okrem toho tri predlžovacie káble a tri nabíjačky, ktoré sú konštantne zapojené, môže vám to na vyúčtovaní za elektrinu spraviť aj niekoľko desiatok eur ročne.
Bývame: 5 tipov na šetrenie energie
Ak máte v byte či dome bojler (prípadne kotol) na ohrev vody, treba si dať tiež pozor na nastavenie pohotovostného nepretržitého ohrievania vody. Ak je totiž kotol nastavený tak, že vodu udržuje vo vysokej teplote, bude ju ohrievať aj vtedy, keď ju reálne nevyužívate. Pri správnom nastavení ohrevného telesa teda môžete ušetriť slušnú časť peňazí.
Publikováno: 15. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií