Domov / MAGAZÍN / VYBERÁME / RADÍME: Ako si vybrať komodu

RADÍME: Ako si vybrať komodu

03. 03. 2022, SCONTO Nábytok
Komoda je praktický a štýlový kus nábytku, ktorý nájde využitie v každej miestnosti domácnosti. Na čo myslieť pri výbere?
Komody patria medzi obľúbené kusy nábytku. Poskytujú úložný priestor a zároveň disponujú dizajnom, ktorý dotvorí miestnosť. Robia sa v rôznych vyhotoveniach a sú súčasťou nábytkových zostáv alebo si ich možno zadovážiť ako solitéry, ktoré oživia požadovaný priestor. Keďže ponuka na trhu je naozaj pestrá, prinášame vám niekoľko užitočných informácií, ktoré sa vám zídu pri výbere komody.

Rozmery

Ako pri iných typoch nábytku, aj pri komode platí, že je potrebné vyberať si s ohľadom na priestor, ktorý máme k dispozícii. Komody sa robia v rôznych rozmeroch, pričom ich šírka sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 40 až 200 cm, hĺbka 30 až 60 cmvýška 50 až 160 cm. Vysoké, úzke a menej hlboké komody sú preferované v stiesnenejších priestoroch, ako sú predsiene či kúpeľne, robustnejšie modely sa uplatňujú hlavne v spálňach, obývačkách a detských izbách.

Riešenie úložného miesta

Samozrejme, veľkosť komody je dôležitá aj z hľadiska úložného miesta. Treba si preto dobre premyslieť, na čo má komoda slúžiť, aby sa do nej bez problémov zmestilo všetko, čo v nej chceme uskladniť.

Komody pozostávajú z rôzneho počtu políc, zásuviek, prípadne ich kombinácií. Nájdete dokonca aj modely so šatníkovou tyčou či s úložnými košíkmi. Vo všeobecnosti rozlišujeme dva typy komôd, a to plne uzatvorené a uzatvorené len čiastočne. Otvorené police slúžia obyčajne na vystavenie dekorácií a využívajú sa hlavne na komodách určených do obývacích izieb a jedální. Vhodné sú však napríklad aj do pracovní či detských izieb.
Uzatvorená komoda Parvati a komoda Nicolas s otvoreným miestom na dekorácie. Zdroj: Sconto
Dvierkové komody mávajú 1 až 6 dvierok, pričom tieto môžu byť nepriehľadné alebo zasklené. Najčastejšie ide o klasické otočné dvierka, robia sa však aj modely s posuvnými dvierkami. Posuvné sú, prirodzene, praktickejšie najmä v malých priestoroch, kde nie je dostatok miesta potrebného na otváranie dvierok a pohodlný prístup k úložnému miestu v komode. 
Dvojdverová komoda Jupiter a šesťdverová komoda Luci. Zdroj: Sconto
Zásuvkové komody disponujú niekoľkými zásuvkami. Pri výbere je potrebné všímať si vnútornú šírku, hĺbku a výšku zásuviek. Menšie zásuvky sú ideálne na drobnosti, do vyšších a hlbších uschováte viac-menej čokoľvek. V spálni ide zvyčajne o odevy, návlečky, uteráky, v detskej izbe o odevy, ale aj hračky, v obývačke o rôzne predmety, ktoré sa viažu všeobecne k domácnosti.
Zásuvková komoda Atreju a Moon. Zdroj: Sconto

Štýl a umiestnenie

Komody sa robia v mnohých stvárneniach, pričom sa myslí na rôzne štýly bývania. Ozdobné frézovanie a kovové úchytky sú typické pre komody vo vidieckom štýle, hladké povrchy a otváranie bez úchytiek uprednostňujú priaznivci minimalizmu, kovové konštrukcie a doplnky zas zapadajú do industriálneho štýlu, lesklé a zlatými ornamentmi dekorované komody sú pýchou luxusných príbytkov a komody neutrálnych farieb na štíhlych nožičkách zapadnú do interiéru ladeného škandinávsky. Moderné interiéry často siahajú po drevodekoroch, populárne sú však aj rôzne jednofarebné povrchy či dizajny ozvláštnené o rôznu potlač, betónový vzhľad a podobne.
Komoda Venedig, MilanoWillow v rôznych dizajnových štýloch. Zdroj: Sconto
Hravé farebné vyhotovenia sú typické pre komody do detských či študentských izieb, rôzne nevšedné dizajny skrášľujú predovšetkým obývacie izby a jednoduché tvary s dostatkom úložného miesta sa uplatňujú prakticky všade, no vítané sú hlavne v spálňach.

Materiál

Komody bývajú zhotovené z viacerých materiálov. Klasiku predstavujú komody z masívu. Sú originálne kresbou dreva, majú dlhú životnosť, vysokú nosnosť, sú odolné, pevné a ekologické.

Ak hľadáte lacnejšie riešenie s množstvom farebných variácií, vhodnou voľbou sú komody z dreveného materiálu. Medzi nimi nájdete aj verné napodobeniny štruktúry dreva alebo skutočné dizajnérske skvosty. V porovnaní s tými z masívu sú obyčajne ľahšie, čo je výhodné napríklad pri presúvaní nábytku. Okrem dreva a drevených materiálov sa často používa ako doplnkový materiál kov. Takéto komody zdobia najmä interiéry v industriálnom štýle.

Detaily, na ktorých záleží

Pri výbere komody myslite aj na maličkosti, ktorými sú nožičky či osvetlenie. Modely na nožičkách pôsobia zvyčajne vzdušnejšie, zároveň však môžu byť menej stabilné ako tie bez nožičiek. Myslite na to najmä pri výbere komody do detskej izby.

Efektným doplnkom je osvetlenie, ktoré nechá vyniknúť dekorácie alebo celkovo dotvára dizajn komody a slúži aj ako príjemné tlmené svetlo na dotvorenie pokojnej večernej atmosféry.
Komoda Liza s nožičkami a Milano 3 s efektným LED osvetlením. Zdroj: Sconto

Zhrnutie:

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Ako si vybrať matrac: čo všetko vziať do úvahy?

Výber matraca je jedným z dôležitých krokov pre vaše zdravie. Kvalitný matrac sa prispôsobí vášmu telu, vďaka čomu bráni nevhodným polohám pri spaní a odbremeňuje ch…

Spať v posteľnej bielizni z mikrovlákna alebo z bavlny?

To, že niekto spal ako v bavlnke, ste už určite počuli. Lenže keď sa s týmto prirovnaním začalo, o mikrovlákne nik ani nesníval. V čom teda spať? Ak neviete, či dať …