Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / 5 tipov, ako dosiahnuť hrejivú atmosféru v chladných mesiacoch

5 tipov, ako dosiahnuť hrejivú atmosféru v chladných mesiacoch

02. 02. 2021, SCONTO Nábytok
Mínusové teploty vonku v nás prebúdzajú túžbu po teplom domove. Zo skríň vyberáme deky, hrubé papuče a zásoba čajov v kuchyni býva väčšia ako po iné mesiace roka. Ako vniesť do bytu hrejivú atmosféru? Inšpirujte sa našimi piatimi tipmi. Veď najlepšia pochvala, akú môžete v zimnom období dostať, je, že váš domov pôsobí útulne a hrejivo.

Pridajte teplé farby do svojho interiéru

Teplé farby sú v kruhovom diagrame farebného spektra vyznačené ako všetky odtiene červenej, oranžovej a žltej. Obzvlášť dobre budú fungovať výrazné farby, ktoré vytvoria útulné prostredie. Sýte odtiene červenej budú pôsobiť teplo a útulne, zatiaľ čo farba hrdze, tehlovočervená a horčicovožltá upútajú pozornosť a pomôžu zapojiť fantáziu. Priestor zútulnia aj steny v odtieňoch béžovej, smotanovej a hnedej. Teplo však nedosiahnete len farbou, ale aj zvoleným dekorom a typom materiálu. S drevenými podlahami a dreveným nábytkom je ľahké vytvoriť útulný dojem. Ten podčiarknu stoličky odeté v zamate alebo aspoň dekoratívny vankúš v tejto látke.

Vrstvite svetlo

Osvetlenie je jednou z najviac prehliadaných oblastí, pokiaľ ide o vytvorenie schémy interiérového dizajnu. Napriek tomu je to určite jeden z najjednoduchších spôsobov, ako vytvoriť útulné prostredie nielen v obývacej izbe. Osvetlenie vytvára náladu, vylepšuje textúru a upriamuje pozornosť tam, kde to potrebujeme. S menším počtom prirodzeného svetla v zimných mesiacoch vám môžu tieto jednoduché tipy pomôcť k lepšej nálade. Vyberte si stmievateľné hlavné osvetlenie, napríklad stropné alebo nástenné svietidlo, a pridajte stojace lampy na osvetlenie konkrétnych miest na konkrétne činnosti (čítanie). Nebojte sa byť kreatívni pri výbere dizajnu či povrchovej úpravy. Tými správnymi tónmi svetla môžete miestnosti dodať aj teplý prvok. Neoddeliteľnou súčasťou takéhoto svetelného plánu na zimné mesiace sú i sviečky.

Vytvorte si obľúbený hrejivý kútik

Možno už máte svoje obľúbené miestečko, kam sa s radosťou pohodlne usadíte a kde čítate knihu, popíjate teplý čaj alebo kávu... Ak nie, investujte do pohodlného kresla, najlepšie ušiaka, do ktorého sa môžete zaboriť a ktorý vás objíme. Ušiak, teda mohutný lounge chair, vyzerá dobre na hotelových recepciách, v kaviarňach aj v domácnostiach. Vďaka vysokým podrúčkam poskytuje príjemné sedenie a občas sa predáva rovno s praktickou podnožkou v rovnakom dizajne. Pridajte k tomu teplú deku alebo kožušinku na dekoráciu či zababušenie sa. Dokončite takéto útulné útočisko tým, že kútik doplníte o príručný stolík na odloženie knihy či šálky.

Voľte vhodné textílie

Veľkú úlohu pri vnášaní útulnosti do miestnosti zohráva textúra. Na vytvorenie dokonalého prostredia poslúžia vankúše, plédy, koberčeky, kožušiny, záclony, závesy a prikrývky. Pomôžu pri udržiavaní tepla a zabránia prievanu. Pozor však na zbytočné prekrytie radiátorov, ktoré by vás o teplo, naopak, pripravilo. Vyberajte si materiály, ako sú zamat, vlna a satén. Sú ťažšie, opticky aj gramážou, a navodia luxusný dojem. Perfektným doplnkom bude aj plyšový, huňatý koberec tej správnej farby alebo veľká prírodná ovčia koža pod nohami. Vedeli ste, že vrstviť môžete aj koberce? Ak máte doma jutový koberec alebo iný z prírodných vláken, prehoďte cezeň koberec v perzskom alebo marockom štýle. Hotovo!

Ozdobte steny

Máte krásny gauč, stolík, koberec, všetko je na svojom mieste, ale obývačka sa vám stále nezdá dosť útulná? Možno len vaše steny sú prázdne, a preto všetko pôsobí chladne. Riešenie je jednoduché – pridajte police, obrazy, plagáty, kvety v závesných kvetináčoch alebo nové zrkadlo. Môžete si vybrať miesto, z ktorého spravíte nostalgickú stenu s fotografiami. Druh rámikov môžete pomiešať tak, aby spoločne ladili (bielu s čiernou, čiernu so zlatou...). Rodinné fotografie doplňte farebnými ilustráciami a grafickými potlačami. Pokiaľ nemáte záľubu v obrázkoch, vybrať si môžete z rozličných nástenných dekorácií, prípadne „oblečte“ stenu do tapety či maľovky. To s priestorom môže urobiť hotové divy.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Nástenné a stojanové vešiaky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes sa zameriame na užitočných, ale často opomínaných pomocníkov v domácnosti – na nástenné a stojanové vešiaky. Vítané sú na viacerých miestach v domácnosti, niele…

Zútulnite terasu stromami, ktorým sa darí aj v kvetináčoch

Hádam niet človeka, ktorý by si v teplých mesiacoch s radosťou neposedel na terase. V súčasnosti sa tomuto priestoru venuje veľa pozornosti. Stáva sa akousi obývačko…