Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako si skrášliť byt počas Vianoc

Ako si skrášliť byt počas Vianoc

28. 11. 2020, SCONTO Nábytok
Každý z nás už pociťuje príchod toho jedného dňa v roku, keď nastáva čas urobiť radosť svojim najbližším a stráviť s nimi spoločné chvíle plné lásky a pohody. Upútavky na rôzne darčekové balenia a dekorácie na nás číhajú na každom rohu – bohužiaľ, dobe nerozkážeme. Skúsme však vnímať tieto sviatky ako obdobie pokoja, útulnosti a dobrej nálady, k čomu samozrejme prispieva aj krásne vyzdobený byt. Nájdite si to svoje a vytvorte pôvabnú vianočnú atmosféru, napríklad podľa niektorých našich tipov.

PRÍRODNÉ ČARO

Vsaďte na prírodu – tento druh výzdoby sa totiž hodí nielen do rustikálne ladeného interiéru. Príroda ponúka svoje jedinečné čaro a sezónne prírodné dekorácie fungujú po celý rok i v moderne zariadenom byte. A najlepšie je, že v prípade týchto dekorácií po kreativitu vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Stačí napríklad natrhať pár ihličnatých vetvičiek a zviazané mašľou ich zavesiť pri okno alebo nazbierať šišky, nechať uschnúť pár plátkov pomaranča, pridať k tomu kúsky škorice a badiánu a naplniť si tým dekoratívnu misku na stôl.
Ak však hľadáte jednoduchšie riešenie, rozložte vetvičky a šišky len tak v priestore. Už samy osebe totiž pôsobia vianočne a v kombinácii s ďalšími dekoráciami dokážu vytvoriť to pravé sviatočné zátišie. K tomu stačí už len zapáliť sviečku, napríklad v kovovom svietniku, ktorý podčiarkne celkový dojem – a vianočná atmosféra je na svete.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Ak patríte medzi tvorivých ľudí, vyrobte si krásny veniec na dvere či vlastný adventný veniec. Nie je to nič zložité, vyžaduje si to iba o niečo viac času, taviacu pištoľ a vhodný materiál.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Na prírodný veniec stačí nazbierať potrebné „suroviny“, ako sú menšie šišky alebo napríklad červené plody (cezmína, jarabina atď.). O niečo viac vianočnej atmosféry vášmu vencu dodajú malé dekoratívne guľôčky, červená mašľa alebo malý perník. Veniec môžete pre efekt postriekať striebornou či zlatou farbou v spreji alebo ho obmotať svetielkami.
V jednoduchosti je krása – okenný parapet a jedálenský stôl môžete ozdobiť vázou, do ktorej pridáte pár rôznych vetvičiek. Na holé vetvičky zaveste vianočné gule a ďalšie ozdoby. Vyzdobiť môžete aj ihličnaté a iné vetvičky, no fungovať budú aj samy osebe. Vázičku môžete ozdobiť mašľou zo špagátu alebo stuhy.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Ako si skrášliť byt počas Vianoc

„MONOCHROMATICKÉ“ ZDOBENIE

Doplnkové farby nášmu bytu väčšinou dodávajú ten správny ráz. S príchodom Vianoc však všetko navôkol začína žiariť, svietiť, blikať a na scéne sa objavujú dekorácie v mnohých farebných aj materiálových prevedeniach.

Aby ste si nenarušili domácu harmóniu, ale naopak, podčiarkli útulnosť a súlad, používajte len jednu dominantnú farbu v rôznych odtieňoch. Dekorácie v jednej dominantnej farbe umožnia priestoru prirodzene splynúť a vyžarovať jednotný pôvab. K tejto hlavnej farbe môžete zvoliť ďalšiu, doplnkovú farbu (ideálne jednu, prípadne dve), ktorou tú dominantnú jemne ozvláštnite.

Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Pre módnych nadšencov je vhodné spomenúť, že ako trendy farba Vianoc pre rok 2019 bola zvolená biela. Prekvapuje vás, že by ste mali zdobiť práve bielou? Len si skúste predstaviť taký vianočný stromček s rôzne veľkými bielymi dekoračnými guľami, sviečky na stoloch alebo keramické jelene a stromčeky. Takéto dekorácie pôsobia romanticky, čisto a elegantne zároveň.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Môžete ich zladiť s drevenými prvkami bytu aj s prírodnými dekoráciami a doplniť ich stužkami a menšími guľôčkami v krémovej až hnedej farbe. Ak sa k tomu pridá vytúžený sneh a svetlo zapálených sviečok, krásne Vianoce sú na svete. Nielen milovníkom francúzskeho vidieckeho štýlu naviac zalichotí, že si k dominujúcej bielej môžu pridať aj nežnú ružovú alebo fialovú farbu.

KÚTIK ZASVÄTENÝ VIANOCIAM

Slamené zvieratká, drevené betlehemy, keramické miniatúry anjelov alebo stromčekov...
S takýmito druhmi dekorácií to príliš nepreháňajte – namiesto ich rozmiestňovania po celom byte alebo dome im skúste venovať vlastný kúsok priestoru, ktorý si následne skrášlite podľa vlastných preferencií. Vhodný je napríklad okenný parapet, krbová rímsa, skrinka alebo malý stolík. Skupina takýchto k sebe naaranžovaných dekorácií vytvorí krásny vianočný kútik.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
 

NEZABÚDAJTE NA DETI

Ak máte doma malé ratolesti a klasické adventné kalendáre sa vám už zdajú nudné a jednorozmerné, skúste im vyrobiť netradičný kalendár, ktorý im na (skoro) celý mesiac ozdobí stenu alebo záclonu v izbičke. Zožeňte si papierové alebo látkové vrecká a naplňte ich podľa vlastnej fantázie či preferencií svojich detí.
Ako si skrášliť byt počas Vianoc
Okrem rôznych čokoládok a bonbónov tak môžete dovnútra ukryť aj mini knižky, pastelky, starším deťom nejakú kozmetiku alebo finančnú sumu, jednoducho drobnosť, ktorá im isto hneď zrána vyčarí úsmev na tvári. Kalendár môžete aj originálne zavesiť na starý rebrík, ktorý sa v poslednom čase stáva módnym hitom interiéru.
Tento článok vám prináša len niekoľko z mnohých inšpirácií, pomocou ktorých možno vytvoriť čaro Vianoc. Ak sa vám niektoré z nich páčia, neváhajte, pusťte sa do výzdoby a hoďte pritom za hlavu ten predvianočný stres, ktorému sa niekedy, bohužiaľ, nevyhneme. Ak aj vy patríte medzi kreatívne duše – len tak ďalej. Nič neprinesie väčšie potešenie než to, čo vás naozaj baví. A prečo to nespojiť s niečím takým krásnym a pôvabným, ako sú Vianoce? :-)


 

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Čierna farba v interiéri – dramatická aj elegantná

Chcete sa čiernou trafiť do čierneho? Táto farba si vyžaduje odvahu, na druhej strane je taká univerzálna, že sa hodí do interiérov všetkých štýlov. Musíte ju však v…

Päť tipov do kuchyne vo vidieckom štýle

Vidiecka kuchyňa nepatrí len na chalupy či dediny – suverénne si vydobyla svoje miesto všade tam, kde sa očakáva útulnosť spojená s funkčnosťou. Vidiecky štýl prináš…