Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Ako si skrášliť byt počas Vianoc

Inšpirácie na vianočné zdobenie bytu

09. 12. 2022, SCONTO Nábytok
Každý už pociťuje príchod tých niekoľkých dní v roku, ktoré sú viac ako iné poznačené radosťou, domácou pohodou a väčšou pozornosťou voči blízkym. K povznesenej nálade prispievajú vône vianočných maškŕt, známe melódie znejúce z rádií, svetielkami vyzdobené ulice, ako aj príbytky skrášlené ozdobami typickými pre tieto obľúbené sviatky. Ešte neviete, ako si vyzdobiť byt na Vianoce? V článku vám prinášame niekoľko tipov na vianočné dekorácie do bytu, ktoré váš domov premení na sviatočnú rozprávku.

SCONTO vianočné dekorácie s prírodným čarom

Stavte na prírodu. Tento druh výzdoby je univerzálny, krásne rozvonia domácnosť a hodí sa nielen do rustikálne ladeného interiéru. Sezónne prírodné dekorácie fungujú po celý rok i v moderne zariadenom byte. A najlepšie je, že v prípade týchto dekorácií po kreativitu vôbec nemusíte chodiť ďaleko. Stačí napríklad natrhať pár ihličnatých vetvičiek a zviazané mašľou ich zavesiť pri okno alebo nazbierať šišky, vysušiť pár plátkov pomaranča, pridať k tomu kúsky škorice a badiánu a naplniť si tým dekoratívnu misku na stôl. Ak sa vám bude žiadať predsa len niečo tradičnejšie, môžete ju doplniť aj o vianočné gule či figúrky.

Ak hľadáte jednoduchšie riešenie, rozložte vetvičky a šišky len tak v priestore. Už samy osebe totiž pôsobia vianočne a v kombinácii s ďalšími dekoráciami dokážu vytvoriť to pravé sviatočné zátišie. K tomu stačí už len zapáliť sviečku, napríklad v kovovom svietniku, ktorý podčiarkne celkový dojem – a vianočná atmosféra je na svete!
K populárnym a krásnym dekoráciám, ktoré môžu mať množstvo podôb, patria aj vianočné vence, či už stolové, alebo závesné. Ak patríte medzi tvorivých ľudí, vyrobiť si ich môžete aj sami. Nie je to nič zložité, vyžaduje si to iba o niečo viac času, taviacu pištoľ a vhodný materiál. Na prírodný veniec stačí nazbierať potrebné „suroviny“, ako sú čečina, menšie šišky alebo napríklad červené plody (cezmína, jarabina atď.). O niečo viac vianočnej atmosféry vášmu vencu dodajú malé dekoratívne guľôčky, červená mašľa alebo malý perník. Veniec môžete na efekt postriekať striebornou či zlatou farbou v spreji alebo ho obmotať svetielkami.
Alternatívou vencov môžu byť aj rôzne ikebany, uvité presne na mieru miestu, kam ich mienite dať. Prípadne môže ísť o jednoduché girlandy z vetvičiek, ktoré dozdobia stoly, ale aj krbové rímsy, schodiskové zábradlia či skrinky.
V jednoduchosti je krása – okenný parapet a jedálenský stôl môžete ozdobiť vázou, do ktorej pridáte pár rôznych vetvičiek. Na ne zaveste vianočné gule alebo iné ozdoby. Vázičku môžete ozdobiť mašľou zo špagátu alebo stuhy. Dobre bude pôsobiť v tandeme s ďalšími stolovými dekoráciami, ako napríklad so soškami či s lucernami.
Okrem ihličnatých vetvičiek sú na vianočnú výzdobu vhodné aj holé konáre. Môžete ich nechať v prírodnom sfarbení, čarovné však budú aj zamaľované na bielo, zlato či strieborno. Rovnako ako na vetvičky, aj na ne môžete zavesiť rôzne ozdoby, no pekné budú i bez nich. Väčšie konáre naaranžujte do vyšších váz a pokojne ich umiestnite hoci aj na zem.

Ako vyzdobit byt na Vianoce

Doplnkové farby nášmu bytu väčšinou dodávajú ten správny ráz. S príchodom Vianoc však všetko navôkol začína žiariť, svietiť, blikať a na scéne sa objavujú dekorácie v mnohých farebných aj materiálových vyhotoveniach. Aby ste si nenarušili domácu harmóniu, ale naopak, podčiarkli útulnosť a súlad, používajte len jednu dominantnú farbu v rôznych odtieňoch. K tejto hlavnej farbe môžete zvoliť ďalšiu, doplnkovú farbu (ideálne jednu, prípadne dve), ktorou tú dominantnú jemne ozvláštnite.
Pre módnych nadšencov je vhodné spomenúť, že tieto Vianoce môže vašim príbytkom kraľovať fialová, keďže tá bola v odtieni very peri (tmavofialová s modrosivým podtónom) vyhlásená spoločnosťou Pantone za farbu roka. Trendové však sú aj prírodné a neutrálne tóny, klasika v podobe červenej, zelenej a bielej, sofistikovane pôsobiaca kráľovská modrá a čierna či rôzne pastelové a metalické odtiene. Ak túžite po niečom extravagantnejšom, hitmi sú aj neónové, pestrofarebné kombinácie v duchu retra. Všetky spomenuté farby sa môžu niesť celým príbytkom vrátane výzdoby vianočného stromčeka.

Kútik zasvätený Vianociam

Malý vianočný stromček na stôl, slamené zvieratká, rôzne figúrky, drevené betlehemy, keramické miniatúry anjelov alebo stromčekov... S takýmito druhmi dekorácií to netreba príliš preháňať – namiesto ich rozmiestňovania po celom byte alebo dome im skúste venovať vybraný kúsok priestoru, ktorý si následne skrášlite podľa vlastných preferencií. Vhodný je napríklad okenný parapet, krbová rímsa, komoda alebo malý stolík. Skupina takýchto k sebe naaranžovaných dekorácií vytvorí krásny vianočný kútik. 
Tip pre vás

Vytvorené zátišia môžete doplniť o rôzne textílie či kožušiny. Dodáte im tak na pohľad plnší, jemnejší, kompaktnejší a hrejivý ráz. Na sedačke sa vám napríklad určite bude páčiť dekoračný vankúš s imitáciou kožušiny.

Tipy na záver

K útulnej atmosfére prispievajú rôzne svetielka a sviece. Ich zakomponovanie do výzdoby je teda viac než vítané. O príjemný efekt sa postaráte, ak ich umiestnite v blízkosti metalických predmetov či zrkadla, ktoré odrážajú svetlo. Skvelo bude pôsobiť aj zátišie vytvorené z viacerých sviec.
 
Pri vianočnej výzdobe vám dobrú službu urobia aj šité dekorácie. Tie zútulňujú priestor a vytvárajú teplo domova. Siahnuť môžete po dekoračných vankúšoch, dekách, obrusoch s vianočnou tematikou, ale aj po jednofarebných kúskoch (červených, zelených, bielych...), ktoré celkovo doplnia výzdobu. O čarovnú atmosféru v spálni či detskej izbe sa postará tematická posteľná bielizeň.
Bez ohľadu na to, pre akú výzdobu sa rozhodnete, pamätajte, že je vhodné držať sa jedného štýlu, aby celý príbytok pôsobil harmonicky. Nesnažte sa do priestoru zakomponovať automaticky všetky vianočné ozdoby, ktoré sa u vás rokmi nazbierali. Zapojte do výzdoby srdce, ale nechajte sa viesť aj rozumom. Ako už bolo nespočetnekrát povedané – menej je niekedy viac.

Čítajte tiež

Ukázať ďalšie články

Dekoračné vankúšiky pre štýlový domov

Ako samostatné doplnky sú v podstate nenápadné, ako dekorácie však vedia robiť veľké zázraky a úplne zmeniť atmosféru sedacieho kútika či celého interiéru. Dáme vám …

Stojaca lampa – tichý spoločník v domácnosti

Vybrať si dokonalé svietidlo je kumšt. V mnohých prípadoch totiž nejde iba o potrebu osvetlenia nejakého priestoru, ale o snahu vytvoriť určitú atmosféru. A práve tu…