Aký koberec kam?

Domov / MAGAZÍN / SKRÁŠĽUJEME / Aký koberec kam?
Publikováno: 21. 06. 2021
Koberec je doplnok interiéru, ktorý má nielen estetickú funkciu. Miestnosti dodá útulnosť, zahreje vás a je obľúbeným miestom na hru detí. Aké koberce sa hodia do jednotlivých izieb, z akých materiálov sa vyrábajú a čím sa riadiť pri výbere ich veľkostí?
Koberce zlepšujú akustiku priestoru, pohlcujú prach, ktorý by inak poletoval vo vzduchu, udržia až 25 percent tepla a zvyšujú pocitovú teplotu až o 4 stupne Celzia. Ochrana pred chladom v stanoch bola vlastne asi tým prvým dôvodom, prečo sa niekedy medzi štvrtým a druhým tisícročím pred naším letopočtom objavili v Mongolsku prvé koberce. Dnešné koberce môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií. Podľa spôsobu pokládky si môžete vybrať celoplošné koberce, ktoré sa kladú voľne alebo sa lepia na podklad. Okrem tepelnej a zvukovej izolácie prinášajú aj čistý vzhľad miestnosti. Ako doplnok pre iné druhy podlahových krytín sa najčastejšie používajú kusové koberce.
 
Koberce zútulnia interiér a vedia podlahu ochrániť pred poškodením. Ich nevýhodou je „cestovanie po miestnosti“, čo sa však dá vyriešiť protišmykovou podložkou. Podobne sú na tom aj behúne – úzke koberce v metráži, ktoré nájdeme najčastejšie na chodbách, vo vstupných halách alebo aj na schodiskách. Kobercové dlaždice prinášajú odolný systém, ktorého výhodou je rýchla výmena opotrebovaných dielov. Podľa technológie výroby rozoznávame tkané koberce, ručne viazané koberce, všité či chemicky spájané koberce. V moderných domácnostiach sa dnes hojne využívajú ručne tkané koberce; táto technika výroby je známa viac ako 32-tisíc rokov. 
Vedeli ste, že?
K najlacnejším typom tkaných kobercov patria jutové koberce. Skúste ich občas navlhčiť, pomôžete tým ich poddajnosti a tvarovateľnosti.
Jutový koberec Juta. Zdroj: Sconto

Koberce z prírodných materiálov

Prírodné vlákna, ktoré sa používajú na výrobu kobercov, nemajú konkurenciu. Vyznačujú sa najlepšími izolačnými vlastnosťami, sú odolné proti znečisteniu a je príjemné po nich chodiť aj naboso. K najvzácnejším patria hodvábne koberce, môžete sa stretnúť aj s označením kašmírové. Sú symbolom luxusu a kvality spojenej s tradíciou a históriou. Vlnené koberce sú obľúbené pre svoju prirodzenú krásu. Za tú si však priplatíte. Nevýhodou je, že sa môžu ľahko zašpiniť, preto nie sú vhodné do detskej izby ani do obývačky k malým deťom. Na druhej strane si dlho udržia pekný vzhľad, sú hebké, majú schopnosť hriať a upravujú mikroklímu v miestnosti.
 
Bavlnené koberce patria medzi mäkké a príjemné na dotyk, zároveň sú pevné a možno ich prať. Väčšinou ide o koberce menších rozmerov. Medzi prírodné materiály radíme aj viskózu, ktorá sa vyrába z celulózového vlákna a je citlivejšia na čistenie – takýto koberec sa odporúča čistiť len suchou cestou. Špeciálnym variantom viskózového vlákna je tencel, ktorý nie je taký náchylný na vznik škvŕn. Tkané bouclé koberce s nízkou slučkou bývajú často vyrobené zo sisalu, tvrdého a odolného prírodného materiálu. Do spálne sa hodia koberce splietané z morskej trávy a bavlny. Prinášajú do interiéru útulnosť a jednoducho sa udržiavajú. Hnedá a béžová sú prirodzenými farbami kokosového vlákna, ktoré sa vďaka svojej odolnosti hodí na výrobu rohoží do predsiení a pred vstupné dvere.
Vedeli ste, že?
Pri vlnených kobercoch sa stáva, že spočiatku púšťajú chĺpky a vlasy. Nezľaknite sa, nie je to chyba, ale prirodzený jav. Ide o uvoľňovanie zvyškových vláken. Môže sa stať, že pri vysávaní nazbierate aj plné vrecko. Uvoľňovanie prestane po približne pol roku. Najmenej vlasov púšťajú koberce z novozélandskej vlny.

Odolné a lacné umelé vlákna

Koberce zo syntetických materiálov vedia ponúknuť nízku cenu aj ľahkú údržbu. Môžu mať dokonca aj ekologický rozmer. Kusové aj metrážové koberce sa často vyrábajú z polypropylénu. Tento syntetický materiál sa ľahko udržiava, je antistatický a dobre sa farbí, preto sa z neho vyrábajú plyšové koberce. Polypropylénové koberce z recyklovaného plastu môžete pokojne umiestniť aj na balkón alebo terasu. Samotné recyklované vlákno sa vyrába z PET fliaš alebo rybárskych sietí. Kvôli zlepšeniu vlastností sa polypropylén ďalej upravuje na akryl, ktorý sa podobá vlne, je však podstatne lacnejší. Akrylové koberce sa vyznačujú vysokou hustotou vláken.
O niečo pružnejší ako polypropylén je polyamid, ktorý patrí k najodolnejším syntetickým materiálom na výrobu kobercov. Vyrábajú sa z neho aj tzv. záťažové koberce, ktoré urobia službu v kancelárii či rušnej domácnosti plnej detí. V niektorých krajinách býva označovaný aj ako nylon. Polyesterové koberce sa pýšia širokou škálou farieb aj štýlov. Hodia sa do obývačky aj spálne a pre ich mäkkosť ich odporúčame napríklad ako kúpeľňové predložky. Z praktického hľadiska je lepšie siahnuť po kusovom koberci s kratším vlasom.
Tip na údržbu
Starostlivosť o koberce by mala obsahovať hlavne pravidelné čistenie – vysávajte ich niekoľkokrát do týždňa, pri shaggy kobercoch s dlhým vlasom aj častejšie. Ak máte doma zvieratko, koberec s nízkym vlasom občas prejdite navlhčenou stierkou na umývanie okien. Škvrny a hĺbkové nečistoty odstráni tepovanie – mokré čistenie. Môžete ho robiť sami, mechanicky, alebo si najať profesionálnu firmu. Prenosné čističe sa dajú aj prenajať.
Detské koberce SafariSea World. Zdroj: Sconto

Na čo myslieť pri výbere koberca

  • Veľkosť koberca ovplyvňuje veľkosť miestnosti a rozloženie nábytku. Pred jeho kúpou si vyskúšajte, ako bude vyzerať v priestore – umiestnite na podlahu noviny v rovnakých rozmeroch alebo naznačte jeho okraje na zem maliarskou páskou.
  • Príliš malý koberec by mohol pri nábytku zaniknúť a miestnosť bude pôsobiť proporčne nevyvážene.
  • Koberec by mal rešpektovať tvar a veľkosť nábytku. Pod okrúhly jedálenský stôl sa hodí kruhový koberec.
  • V obývačke môžete zase skombinovať aj dva väčšie tenké koberce čiastočne preložené cez seba – dosiahnete tým vrstvenie. Ak chcete len jeden koberec, mal by obklopovať celý priestor na sedenie, prípadne by sa na ňom mal nachádzať aspoň jeden pár nôh z každého nábytku.
  • Do kuchyne, jedálne a detskej izby sú vhodnejšie koberce s krátkym vlasom – jednoduchšie sa z nich budú odstraňovať omrvinky a škvrny. Okrem toho vysávanie koberca s krátkym vlasom je jednoduchšie.
  • Ak umiestnite do spálne jeden veľký koberec pod posteľ, prihliadajte na jej šírku. Spod postele by mal presahovať aspoň 45 cm. Keď z nej zložíte nohy, mali by ste sa dotknúť teplého koberca.
  • Na miesta, kde je vyžadovaná vysoká odolnosť voči opotrebovaniu, sa dávajú záťažové koberce, na ktoré sú kladené náročné požiadavky. Stretnete sa s nimi v komerčných priestoroch, ako sú kancelárie či banky.
Publikováno: 21. 06. 2021
Autor článku: SCONTO Nábytok

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Čo s izbou, keď sa z dieťaťa stane tínedžer?

Zariadili ste krásnu izbičku pre vašu princezničku či malého nezbedníka, ale dnes už vášho potomka akosi neoslovuje? Keď sa z dieťaťa stane tínedžer, objavia sa indi…
Čítať ďalej
Toppery – kedy sa vám zídu?

Toppery – kedy sa vám zídu?

Ak ste si kúpili nový matrac, určite vám ležalo na srdci, aby bol nielen pohodlný, ale aj trvácny. Možno netušíte, že komfort počas spánku a životnosť matraca môže z…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií