Vážení zákazníci, z dôvodu štátneho sviatku budú dňa 1.11.2020 naše obchodné domy zatvorené. Na nákup neváhajte využiť náš e-shop.

Byt s nádychom Orientu

Premýšľate o tom, či trochu neoživiť interiér? Potom zvážte trochu exotiky – alebo skôr Orientu. Slovo Orient označuje krajiny Blízkeho, Stredného a Ďalekého Východu. Tento štýl je obzvlášť obľúbený medzi dobrodruhmi, milovníkmi čajovní či jednoducho obyčajnými ľuďmi, ktorí radi snívajú.
Orientálnymi interiérovými doplnkami sú typické tkané koberce, nízke sedenie na taburetoch, nábytok z masívu, ornamentálne doplnky a mnoho iných. Ak ešte stále váhate, potom vedzte, že Orient sa tiahne od Turecka až po Japonsko, takže ide o doplnky v takých rozmanitých štýloch a farbách, že niektoré si isto zamilujete.

SKUTOČNÝ ORIENTÁLNY KÚTIK

Ak si chcete doma urobiť skutočný orientálny kútik, počítajte s tým, že vás to bude stáť trochu námahy v kolenách, keďže od Maroka po Japonsko si ľudia na kus reči sadajú na zem. Budete teda potrebovať nízky stolík, v ideálnom prípade z tmavého dreva či v kombinácii dreva a kovu. K stolíku však nepatria stoličky, ale tkané vankúše určené na sedenie alebo taburety. Takéto sedenie sa skvele hodí do blízkosti okna.

Ak vám imponuje ázijský orient, potom by ste mali zachovať jednoduché a čisté línie v znamení feng šuej, no ak tajne obdivujete arabský štýl, nedržte sa s farbami pri zemi a pod stolík i vankúše umiestnite ručne tkaný koberec.

Byt s nádychom Orientu

PARÁDNE NÁDOBY NIELEN NA PARÁDU

Byt s nádychom Orientu

Možno sa vám len pre uspokojenie svojich orientálnych chúťok nechce prestavovať celú obývačku, a tak môžete začať s menšími, ale rovnako zaujímavými doplnkami, ktoré navyše využijete v praktickom živote.

Na Ďalekom východe sa napríklad pitie čaju považuje za dôležitý spoločenský rituál, preto na trhu môžete nájsť množstvo zaujímavých kanvičiek a šálok na čaj, ktoré rozhodne podčiarknu váš exotický vkus. Zadovážiť si môžete napríklad jemné porcelánové kanvičky s čajovými mištičkami, turecké sklenené šálky s dlhými lyžičkami alebo hlinené nádoby s ázijskou kaligrafiou.

 

ĎALŠIE TYPICKÉ DOPLNKY

Je tu však aj mnoho ďalších doplnkov, ktoré dokážu domácnosť orientálne ozvláštniť, napríklad tepané lucerny v marockom štýle, arómolampy s esenciálnymi olejmi či vonné tyčinky na podstavci. Ďalšími vychytávkami môžu byť kovové lampy, porcelánové či ratanové doplnky alebo trebárs drevený paraván.

FARBY A MATERIÁLY, Z KTORÝCH VÁM BUDE PRECHÁDZAŤ ZRAK

Nič nereprezentuje Orient s takou eleganciou ako perzský, indický, marocký alebo iný tkaný koberec. Tieto kvalitné koberce z vlny existujú vo všetkých možných farbách a so zložitými motívmi. Tie pravé kúsky nie sú lacnou záležitosťou, no vydržia vám po celé generácie.
Byt s nádychom Orientu
Byt s nádychom Orientu
Akékoľvek textilné doplnky sa do orientálne ladeného bytu vyslovenie hodia. Textílie ako kašmír, satén alebo hodváb vám môžu poslúžiť ako prikrývky na posteľ či kreslo, alebo ako dečky a obrusy. Nemusíte mať obavy ani zo strapcov, z batiky alebo korálikov – to všetko k tomu jednoducho patrí.
Sýte farby ako oranžová, červená, zelená, tyrkysová či vínová sa vám v byte budú vynímať. No aj napriek tomu, že sa s farbami môžete poriadne vyhrať, vždy myslite na to, aby byt pôsobil príjemne a harmonicky.

Ak sa chystáte oživiť svoj byt orientálnymi prvkami, najlepšie urobíte, ak ich doň budete vnášať postupne. Vyberte si jeden kútik a zaobstarajte si niekoľko prikrývok či menších kusov tmavého nábytku. Pozvoľna tak môžete zistiť, aký orientálny typ sa vám najviac pozdáva, a potom už s presnou víziou vnášajte do svojho domova svieže, veselé a orientálne čaro.
Byt s nádychom Orientu

 

MAGAZÍN

Zariaďujete, alebo len skrášľujete bývanie? Inšpirácie nie je nikdy dosť. V našom magazíne nájdete množstvo zaujímavých tipov a praktických rád, ako vylepšiť a zútulniť akúkoľvek časť vášho domova.
všetky články
Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Vyberáme si jednolôžkovú posteľ

Jednolôžkové postele sú zvyčajne súčasťou detských a študentských izieb, využitie však nájdu aj v hosťovských izbách, pracovniach či menších bytoch, ktoré obývajú sl…
Čítať ďalej
Oživte izbu geometrickými tvarmi

Oživte izbu geometrickými tvarmi

Geometrické tvary sú v interiérovom dizajne veľmi obľúbené. Kruhy, štvorce, obdĺžniky, trojuholníky, rôzne krivky a ich kombinácie v nespočetnom množstve farieb využ…
Čítať ďalej
Cookies Táto stránka používa cookies. Ďalším prehliadaním stránky vyjadrujete Váš súhlas. Viac informácií